Методическа разработка „Какво е природата? жива и нежива природа. Екологично възпитание на деца в предучилищна възраст

тема:Жива и нежива природа.

Цел:учат децата да правят разлика между жива и нежива природа.

задачи:

  1. Покажете разликите между естествени и изкуствени предмети.
  2. Обяснете неразривната връзка между човечеството и околната среда.
  3. Да формираме способност да изследваме света около нас по достъпни начини (наблюдение, опит, сравнение, класификация).
  4. Развийте умението да идентифицирате и установявате причинно-следствени връзки в околния свят.
  5. Да възпитава внимателно и уважително отношение към околния природен и животински свят.

Стъпки на урока:

  1. Организационен момент (четене на стихотворение с епиграф).
  2. Въведение в темата, постановка на проблема.
  3. Игров момент: съвместно откриване на „нови“ знания.
  4. Физическо възпитание.
  5. Продължаване на развитието на темата.
  6. Самостоятелно обобщаване на усвоените знания.
  7. Домашна работа.

По време на занятията

1. Организационен момент

Следните стихотворения могат да бъдат прочетени като епиграф:

  • Л. Дайнеко "Ето огромна къща на земята."
  • В. Калъчев "Но природата никога не е нежива!"
  • Н. Бугаенко "Не ходи с прашка, Колка."
  • О. Романенко "Земята страда".
  • О. Романенко "Красота".
  • Е. Килиптари „Радвам се сутринта. Радвам се на слънцето."

2. Въведение в темата, постановка на проблема

Учителят задава въпроси, водещи към основната тема:

Какво е природата? (учениците правят предположения, назовават конкретни обекти)

Какво не е природа? (всичко, което е направено от човешки ръце)

Природа ли се счита кола/многоетажна сграда/селска къща?

Може ли домашните животни да се нарекат природа: крава, кон, куче и т.н.?

Учителят прави кратък извод: живата природа е това, което е съществувало и може да съществува без човешка намеса, останалите предмети са нежива природа.

3. Игров момент

Учителят може да предложи на децата пъзел карти. Например:

Те летят, но няма крила

Бягат, но няма крака

Те плуват, но няма платна (Облаци)

Не вода, не суха:

Не можете да отидете на лодка

И не можеш да ходиш с краката си (блато)

Обитава моретата и реките,

Но често лети по небето.

И колко й е скучно да лети,

Пак пада на земята (Вода) и други подобни.

Алтернативен вариант на игровия момент: учениците трябва да измислят кратки сравнения на естествени и неестествени обекти. Учителят дава първоначалната настройка, т.е. пример:

Подводницата е като кит

А хеликоптерът – към водното конче.

Задачата на учениците е да продължат реда. По-добре е да изпълнявате упражнението във верига.

4. Физическо възпитание

Може да се изпълнява под различни форми:

  • учениците клякат или скачат, за нечетен клек или скок всеки от тях трябва да назове по един жив предмет, за четен – неодушевен;
  • децата изпълняват физически упражнения, които не са свързани с темата на урока, въз основа на стихотворения („И боровинки растат в гората“, „Щъркел“, „И часовникът продължава, продължава“ и др.);
  • ако урокът се провежда на улицата, можете да проведете по-активен урок с топката: децата ме хвърлят един към друг, назовавайки предметите около тях - ако обектът е изкуствен, топката трябва да бъде ударена, а ако е естествена , трябва да се хване.

5. Продължаване на развитието на темата

Включва игров момент. Учениците са разделени на три групи, като на всяка група се дава по една кръстословица на тема „Живата и нежива природа“. Това развива умението за работа в екип, а фонът на играта допринася за по-голямо усвояване на знанията.

След решаване на кръстословици и проверка на отговорите, учителят показва на децата карти с изображения на различни предмети (животни, дървета, коли, сгради и др.), като задава на учениците два въпроса:

Жив или нежив обект, нарисуван върху картата?

Защо е жив или неодушевен?

Как предметите от живата природа се различават от изкуствените?

Игровата форма отново се използва като допълнително подсилване на темата. Учениците се изправят, учителят произнася думи, обозначаващи предмети от жива и нежива природа, а децата стоят неподвижно, ако обектът е изкуствен, и се движат, ако обектът е естествен.

Принадлежи ли човек към жива или нежива природа? (човекът е в същото време част от заобикалящия го природен свят и двигател на изкуствения свят)

Учителят обяснява на учениците колко е важно да пазим природата и да се отнасяме към нея с уважение, че хората и светът около тях са взаимосвързани: без природата няма да има човечеството.

6. Самостоятелно обобщаване на усвоените знания

За да стимулира творчески и умствени процеси, учителят задава въпроса:

Какво ще се случи с човечеството, ако растенията и животните изчезнат?

Децата изразяват предположения, учителят ги потвърждава или опровергава. Освен това учителят моли учениците да формулират своето заключение за урока:

Какво научихте и какво научихте днес?

С какви трудности се сблъскахте?

Накратко всяко дете изразява мнението си за урока и говори за проблеми, ако има такива. Заключението може да бъде помолено да се запише в тетрадка.

7. Домашна работа

Даден по креативен начин. Налични са множество опции:

  • начертайте в тетрадки диаграма на връзката между живия и изкуствения свят;
  • през седмицата скицирайте в специална тетрадка предмети от жива/нежива природа, които се намират на улицата;
  • измислете гатанки, за да идентифицирате живи и изкуствени предмети, озвучете ги в началото на следващия урок;
  • напишете есе на тема „Връзката на човека с външния свят“ и др.

Анна Скокова
„Жива и нежива природа”. Резюме на урок по екология в старша група на детската градина

Резюме на урок по екология в старша група на детската градина

възпитател: Скокова А.П., Калининград.

Тема: Жива и нежива природа.

Цел: Представете концепцията « природата» , « природата» , « нежива природа» .

Задачи:

1. Научете децата да отговарят правилно на въпросите на учителя, използвайки предметни картинки, развивайте речта чрез художественото слово и при сравняване на риби.

2. Научете се да различавате и избирате обекти с помощта на природата, водят до концепцията « природата» . Природата е всичкокоето ни заобикаля, но не е направено от човешки ръце.

3. Представете концепцията « природата» , « нежива природа» ... Всичко, което се храни, расте, диша, се класифицира като живо природата... Ако няма способност за растеж, хранене и дишане - да нежива природа.

4. Да се ​​обобщят знанията на децата за живот и неодушевен предмет... Идентифицирайте с децата основното разлики: живи риби живеят във вода, плуват самостоятелно и се хранят; играчка рибка- неодушевени... Стоят на рафт, в килер и не могат да плуват сами.

5. Култивирайте познавателен интерес към поведението на рибите и любов към природата.

Материал за професия: Сцена « природата» , предметни снимки с природа и без природа за всяко дете; снимки - мъж, куче, птица, риба, цвете на дърво, таралеж, слънце, облаци, почва, камъни, вода; аквариум с рибки, рибки играчки, сърца от цветна хартия, цветни моливи.

Ход на урока:

1. Учителят чете на децата откъс от стихотворение на Ф. Тютчев.

Слънцето грее, водите греят.

На всичко има усмивка, във всичко е животът.

Дърветата треперят от радост

Плуване в синьото небе

Дърветата пеят, водите плискат

Въздухът се разтваря от любов.

И светът, цъфтящият свят природата,

Опиянен от излишък от живот.

За какво мислите, че е това стихотворение?

Точно така, за нашите природата... Ще говорим за това днес с вас.

2. Отгатнете гатанките и намерете отговорите на тази фигура (учителят показва голяма рисунка със снимка природата).

а) Обитава моретата и реките,

Но често лети по небето.

И колко й е скучно да лете.

Пак пада на земята. (вода)

б) Те ме бият, бият ме,

Обърни се, режи-

И търпя всичко

И плача всичко най-добро. (земя, почва)

в) син шал,

Червен кок.

Навиване на забрадка

И се усмихва на хората. (небе и земя)

г) Син лист

Всички леки корици. (небе)

д) Блести, искри,

Топли всички. (слънце)

е) Без ръце, без крака,

И портата се отваря. (вятър)

Браво момчета! Отгатнахте всички гатанки правилно!

3. - Момчета, какво друго виждате на тази снимка?

(Децата наричат ​​предмети живи и нежива природа)

Сега погледнете отново тази снимка и помислете как можете да назовете всичко, което е изобразено на нея с една дума?

(Учителят води децата до заключението, което показва фигурата природата)

Какво мислите, че е природата?

деца: На снимката няма къщи и коли, фабрики, пейки и т.н.

Защо мислите, че художникът не ги е изобразил? Нарочно ли го е направил или просто е забравил да рисува?

деца: Нарочно, защото тази снимка само показва природата.

А кой прави коли, къщи, пейки, играчки, велосипеди?

деца: Лице.

Така че момчета, всичко, което е направено от човешки ръце, не можем да наречем природата... Какво се нарича природата? Природата е всичко товакоето ни заобикаля, но не е направено от човешки ръце. Точно така!

4. Учителят предлага на децата игра « Природа или не

Момчета, имате снимки и пликове на масите си. Направете снимките и ги разгледайте внимателно. Помислете какво е изобразено на тях, природа или не?

Сега поставете снимките с природата в плик, а останалото оставете в чинии.

(Децата раздават снимки)

Сега предлагам да проверите как сте го направили.

Обобщение.

5. Физически минути "Буболечка".

V един бръмбар долетя на група към нас, (разклащам пръст)

бръмчеше и пееше: "W-w-w-w",

И така той отлетя надясно, (посочете с ръка посоката и следвайте с поглед)

Всички погледнаха надясно.

И така той отлетя наляво,

Всички погледнаха наляво.

Бръмбарът иска да седне на носа, (движение на дясната ръка към носа отстрани)

Няма да го оставим да седне. (посока надолу и клек)

Нашият бръмбар кацна.

Бръмчаше и се въртеше (правете ротационни движения като горнище и се изправете)

В-у-у-у-у-у-у-у-у-у.

Бръмбар, ето дясната длан, (последователно протегнат ръцете си и ги погледнете)

Седни малко.

Бръмбар, ето лявата длан,

Седни малко.

Бръмбарът излетя нагоре

И седна на тавана. (вдигнете ръцете си и ги погледнете)

Изправихме се на пръсти, (вдигнете се на пръсти и се протегнете)

Но ние не получихме бръмбара,

Да ръкопляскаме заедно (пляска над главата)

Пляскам - пляскам - пляскам

Можеше да отлети. (имитирайте полета на бръмбар и седнете на столове)

В-у-у-у-у-у-у-у.

6. Следващата задача е играта « Жива и нежива природа» ... Децата стоят в кръг.

Учителят раздава по една снимка на всички. След това децата се редуват да поставят картинките на дъската. С на живо природатапоставете върху горната лента, с неодушевени - до дъното.

Нека да разгледаме още веднъж горната лента. Тук имаме изображения: човек, куче, птица, риба, дърво, цвете, таралеж - всички те се хранят, растат, дишат, следователно са класифицирани като живи природата.

А слънцето, облаците, камъните, почвата, водата се наричат нежива природа, защото нямат способността да растат, да се хранят, да дишат. Браво, момчета, свършихте работата.

7. - Момчета, гледайте внимателно. Имаме ли вътре групови обекти от дивата природа.

Експериментални дейности. Децата отиват в аквариума. Учителят кани децата да сравнят жива рибка с играчка.

Нека сравним рибата. Какво са те? (Едно на живо, друга играчка)

Къде живеят живи риби? (във вода)А играчките? (в килера, на рафта)

Какво могат да направят живите риби? (плувайте, яжте храна, размахвайте опашка и т.н.)

Може ли играчка? (не, те лежат на дъното в легена)

Да ги вземем в ръце. Защо не можете да извадите жива риба? (ще умрат, можете да ги храните, да ги гледате и каква риба можете да вземете?

8. Игра "Добро Лошо"... ТРИЗ.

(Думите: вода, слънце, дъжд, вятър. Учителят се интересува каква полза и каква вреда може да причини всяко едно от тези явления. например: Защо водата е добра? Как водата може да навреди)

9. Природа в детски рисунки... Учителят предлага да рисува природата... деца

рисувайте и давайте рисунки на гостите.

Огледай се наоколо. Колко красиво! Нежно слънце, синьо небе, прозрачен въздух. Природата украсява нашия свят, прави го по-радостен. Чудили ли сте се някога какво е природата?

Природата е всичко, което ни заобикаля, но в същото време НЕ е създадено от човешки ръце: гори и ливади, слънце и облаци, дъжд и вятър, реки и езера, планини и равнини, птици, риби, животни, дори самият човек принадлежи към природата.

Природата се дели на жива и нежива.

природа:животни (включително животни, птици, риби, дори червеи и микроби), растения, гъби, хора.

нежива природа:слънце, космически обекти, пясък, почва, камъни, вятър, вода.

Признаци на дивата природа:

Всички обекти от дивата природа:

Растете
- Яжте,
- дишай,
- дават потомство,
и те също се раждат и умират.

В неживата природа е точно обратното. Нейните обекти не могат да растат, да се хранят, да дишат или да се възпроизвеждат. Телата от нежива природа не умират, а се разпадат или преминават в друго състояние (пример: ледът се топи и става течен).

Как да различим към коя природа принадлежи този или онзи обект?

Нека опитаме заедно.

От каква природа е частта на слънчогледа? Слънчоглед се ражда - от семе изниква кълн. Кълнът расте. Корените извличат хранителни вещества от земята, а листата поемат въглероден диоксид от въздуха - слънчогледът се храни. Растението диша, поглъщайки кислород от въздуха. Слънчогледът дава семена (семена), което означава, че се размножава. През есента той изсъхва - умира. Заключение: слънчогледът е част от дивата природа.

Човек се ражда, расте, яде, диша, има деца, умира, което означава, че можем спокойно да бъдем отнесени към живата природа. Човекът е част от природата.

Луната, слънцето, пролетта, камъните не растат, не се хранят, не дишат, не дават потомство, така че това са тела от нежива природа.

Снежен човек, къща, коли са направени от човешка ръка и не принадлежат на природата.

Но има и тела от нежива природа, които имат индивидуални характеристики на живите организми.

Например кристалите се раждат, растат, разпадат се (умират).
Една река се ражда от топенето на ледник, расте, когато в нея се вливат малки реки, умира, падайки в морето.
Айсберг се ражда, расте, движи се, умира (топи се в топли морета).
Вулканът се ражда, расте, умира с прекратяването на изригванията.

Но всички те НЕ се хранят, НЕ дишат и НЕ се размножават.

Ако счупите парче тебешир наполовина, ще получите 2 парчета тебешир. Креда си остана тебешир. Кредата е предмет на неживата природа. Ако счупите дърво или разделите пеперуда на части, те ще умрат, защото дървото и пеперудата са предмети на живата природа.

В началното училище възникват трудности при определяне на принадлежността на даден обект не само към жива и нежива природа, но и към природата като цяло. Ще успеете ли да изпълните задачата правилно?

Намерете група, в която всички предмети принадлежат на неживата природа:

а) слънце, вода, земя, камъни.
б) луната, въздуха, лунохода, звездите.
в) лед, земя, вода, кораб.

Правилният отговор е а). Луноходът и корабът не принадлежат на неживата природа, не принадлежат на никаква природа, защото са създадени от човешка ръка.

Връзката между живата и неживата природа

Несъмнено живата и неживата природа са свързани. Нека се уверим заедно.

Например СЛЪНЦЕТО: без топлина и слънчева светлина не могат да живеят нито човек, нито растения, нито птици, нито дори риби.

Нека продължим. ВЪЗДУХ. Всички живи същества дишат. И никой не може да живее без него.

И накрая ХРАНА. Човек яде различни предмети от живата природа: растения, гъби и продукти, които получава от животни.

От друга страна, живите организми неизменно засягат и обекти от нежива природа. Така микроорганизмите, рибите и животните, живеещи във водата, поддържат нейния химичен състав; растенията, умиращи и гниещи, насищат почвата с микроелементи.

Въз основа на нашите наблюдения с вас заключаваме, че целият ни живот е тясно свързан с природата.

Човекът научава много от природата и дори създава предмети, които приличат на естествени обекти. Например, наблюдавайки водно конче, човекът създаде хеликоптер, а птиците вдъхновиха създаването на самолет. Всяка къща има изкуствено слънце - това е лампа.

Заключение

Природата е всичко, което ни заобикаля и не е направено от човешка ръка. Природата има две форми: дива природа и нежива природа. Живата и неживата природа са тясно свързани, защото всички живи същества дишат въздух, всички живи същества пият вода, човек не може да живее без храна, а животните и растенията ни дават храна. Природата е нашият дом. Човек трябва да го защитава и защитава, разумно да използва природните ресурси.

Татяна Манаева
Резюме на урока "Дива природа и нежива природа"

Цел: подобряване на знанията на децата за живот и нежива природа

Задачи:

Образователни:

Представете концепцията „Водният цикъл в природата»

Упражнение в наименуването и класифицирането на предмети на живот и нежива природа

Упражнение за разграничаване на понятията « природата» и "не природата»

Развиващи се:

Насърчаване на развитието на познавателни интереси

Развийте любопитство, памет, способност да правите изводи

Образователни:

Продължавайте да подхранвате любовта към природатаи уважение към нея

Научете начини за самопознание

Култивирайте комуникативни умения

Учителят носи изкуствени цветя.

Деца, бих искал да засадя тези цветя в нашата група.

Мислите ли, че ще пораснат, ако ги засадя в земята? Защо?

деца:

Не, не са живи, няма да дадат корени, няма да пораснат.

възпитател:

да. Цветята са направени от човека. Всички предмети, направени от човешка ръка, не принадлежат на природата.

знаеш ли какво е природата? (отговори на децата).

възпитател:

- природата- това е светът около нас, по-точно тази част от него, която не е създадена от човешка ръка. Това е слънцето, водата, въздухът, небето, животни, насекоми, растения и човек, като част от природата.

възпитател:

Момчета, днес ви каня да играете млади природозащитници. И кой е този млад еколог?

деца:

Това е детето, което обича природата, винаги и навсякъде се грижи за нея.

възпитател:

правилно. Как мислиш, че можеш да станеш млад еколог?

деца:

Трябва да правите добри дела един към друг и към природата.

възпитател:

Младите природозащитници трябва да знаят много за природата... А сега ще изиграем една игра с вас "три думи"... Аз назовавам понятия, а вие трябва да посочите три имена, които се отнасят до това понятие.

Играта "три думи"

1. Стайни цветя (виолетка, здравец, фикус)

2. Градински цветя (лайка, роза, петуния)

3. Зимуващи птици (врабче, гълъб, бухал)

4. Прелетни птици (жерави, лястовица, кукувица)

5. Водолюбиви птици (гъска, патица, лебед)

6. Домашни любимци (крава, кон, куче)

7. Диви животни (вълк, лисица, заек)

8. Животни от Далечния север (полярна мечка, тюлен, тюлен)

9. Животни от тропиците (лъв, рис, горила)

10. Морски живот (риба, кит, делфин)

11. Насекоми (комар, муха, пеперуда)

възпитател:

Браво, назовахте всичко правилно. Момчета, всички природатаможе да се раздели на две огромни Светът: светът е жив и нежива природа... Какво мислите, всичко, което току-що назовахме, се отнася до кой свят природата? Защо?

деца:

Към живия свят природата... Всички живи организми не могат да живеят без въздух, вода, слънце, храна.

възпитател:

правилно. Дивата природа е всичкокойто расте, диша, храни, развива се, размножава се. Сега предлагам да разберем за какво се отнася нежива природа... Ела на масата. На масата има карти с признаци на живо и нежива природа... Трябва да изберете от предлаганите карти тези, които отговарят на концепцията « безжизнен» природата. (Децата изпълняват задачата, след което проверяват правилността на избора)

възпитател:

Момчета, вижте останалите карти. Какво имат предвид?

деца:

Това природата.

възпитател:

правилно. Обърнете внимание на картите (играчки, топки, кукла)... Тези елементи могат да бъдат наречени природата? Защо? (отговори на децата)

деца:

Не. Това се прави от човешки ръце. Те не се нуждаят от хранене, не дишат, не се размножават и не растат.

възпитател:

правилно. Например кола - тя се прави на ръка човек: но кон, камила, на която човек язди, вече е природата... Човекът им е единственият опитомен, домашно приготвени, съществуваха без него вътре природата.

И така, какъв извод правим - какво е природата и какво е"не природата» ?

деца:

- Природата е такавакоято съществува без човешка помощ, но "не природата» - това е всичко, което се прави от човешки ръце.

възпитател:

Кажи ми ах природатаможе да съществува без нежива природа? Защо?

деца:

Всички живи същества се нуждаят от вода, въздух, слънчева топлина за растеж и развитие.

възпитател:

Браво момчета. Разбрахме с какво е свързано природата и"не природата» .

Сега отидете до столовете. Ще играем игра с вас "Четвъртата екстра"... Назовавам група от думи, а вие трябва да дефинирате допълнителната дума и да обосновете избора си.

Играта "Четвъртата екстра"

Гъба, морков, облак, топка

Грак, луна, цвете, коза

Муха, мечка, вятър, бреза

Кукла, сняг, облак, камък

Кола, кофа, къща, вода

възпитател:

Браво, мои млади еколози. Еколозите трябва да познават и такъв феномен като - кръговрата на водата в природата... Днес ще ви запозная с този феномен. Слушам.

Много, много капчици играят и се веселят във водата. Слънцето грее ярко, горещо. И капчиците-приятелка, една по една, започват да се разделят и да се издигат във въздуха. Тоест се получава изпаряване. Високо над земята въздухът става по-студен. И капчиците се събират отново. Така се правят облаците. Вятърът ги кара на земята. Облаците стават тъмни и тежки. От тях вали. А дъждът е малки капки вода. Под земята малки капчици се събират в подземни потоци. Потоците се вливат във водни тела. Водоснабдяването на Земята непрекъснато се попълва. От земята до небето, от небето до земята. Този процес се нарича воден цикъл. природата, от думата "кръг", тоест водата се движи в кръг. (Говоря в хор)

Много добре. Днес научихме много за природата... Кажете ми, моля, какво мислите, че правят еколозите? (отговори на децата)

Сега ви предлагам да се обедините по двойки и да изберете две карти, всяка от които е свързана с едно правило за сигурност природата... Трябва да разгледате снимките и да формулирате правило за защита на този обект.

1. Опазване на водоемите

2. Опазване на горите

3. Защита от насекоми

4. Опазване на дърветата

5. Защита на птиците

Резултат:

възпитател:

Браво момчета. Изпълнихте всички задачи и научихте много нови неща. Мисля, че ще бъдете отлични природозащитници, винаги ще се грижите и пазите природатаи научете приятелите и любимите си хора как да го правят.

Какво ново научихте днес? Какви знания можете да споделите с приятелите и семейството си? (отговори на децата)

Свързани публикации:

Цели: - да се разшири разбирането на децата за многообразието на неживата природа; - развиват мислене, въображение, познавателни интереси,.

Програмни задачи: Да научат децата да различават живи обекти от неживи. Развивайте речта на децата. Развийте способността да отговаряте на въпроси, да спорите.

Реферат от GCD по екология в старша група "Жива и нежива природа"Реферат на GCD по екология в старшата група на тема: „Жива и нежива природа“. Цел: да се обобщят знанията на децата за живата и неживата природа. Задачи:.

Конкурс "Най-добра методическа разработка"

МЕТОДОЛОГИЧЕСКО РАЗВИТИЕ

„КАКВО Е ПРИРОДАТА? ЖИВА И НЕЖИВА ПРИРОДА"

(ПОДГОТОВИТЕЛНА ГРУПА)

РАЗРАБОТЕН от: възпитател ЗОЛОТУХИНА И.И.

Цел: Да научат децата да различават естествените предмети от изкуствените, създадени от човека, предмети от жива природа - от обекти на неживата природа. Да се ​​формира у детето представа за неразривната връзка между човека и природата (човекът е част от природата). Да се ​​запознаят с основните природни компоненти и техните връзки.

Овладяване на знания за околната среда

Развийте когнитивни и речеви умения.

Да формира различни видове отношение към природата (екологично, естетическо, хуманно, познавателно).

Технологии: Екологични игри по програма Комарова и Веракса

Програма на Н. Рижова "Природата е нашият дом"

Методи и техники: Разговор, дидактически игри; преживявания; наблюдение.

Планирани резултати:

Овладяване на концепции за околната среда

Развитие на когнитивните умения

Натрупване на опит за хуманно отношение към природата

1. Игра "Дива природа и нежива природа"

Цел: Да продължи да учи децата да различават предмети от жива и нежива природа.

2.Опит. гръмотевици и светкавици

Цел: Чрез опит помогнете на децата да разберат интересен природен феномен – гръм и светкавица.

Развиваща среда: природни и "неестествени" обекти (например парче гранит, тухла, букет цветя) и рисунки, изобразяващи обекти от жива и нежива природа. фланелеграф. Два балона за преживяване.

  1. Учителят чете стихотворение от Л. Дайнеко:

Ето огромна къща на земята

Под покрива е синьо.

В него живеят слънце, дъжд и гръм,

Гора и сърф

В него живеят птици и цветя,

Весело звънене на потока.

Ти живееш в тази светла къща

И всички ваши приятели.

Накъдето водят пътищата

Винаги ще бъдеш в него.

Природата на родната земя

Тази къща се нарича.

Вие сте запознати с думата "природа". Какво означава? Децата изразяват своите предположения за това какво е природата и дават примери: слънце, въздух, вода, растения, животни, птици.

Защо приписвате този или онзи обект на природата? И какво не може да се нарече природа? (Това, което е направено от човешки ръце.)

Има ли кола в природата? (Не, защото е направено от човешка ръка; но кон и камила, които човек също язди, вече е природа. Човекът само ги е опитомил, направил ги е домашни, те са съществували в природата и без него.)

Природата е това, което съществува без помощта на човека, а "противестествено" е всичко, което е направено от ръцете на човека.

Възпитател: Човек често измисля неща, които са подобни на "природата".

Хеликоптерът прилича на водно конче. Подводница - за кит ... (Децата продължават този ред.)

Възпитател: Цялата природа на Земята може да бъде разделена на два огромни свята: света на неживата и света на живата природа. На масата има снимки, помогнете ми да ги разделя. Поставете живата природа на единия статив, а неживата - на другия.

Децата подреждат и обясняват: дивата природа е нещо, което се движи, расте, развива се, умира и се размножава.

Учителят кани децата на вълшебна поляна:

- Дойде ни на гости един стар горски човек. Той смеси всички снимки и не може да разбере по никакъв начин кои от тях са свързани с природата и кои не. Децата правят една по една снимка и им казват какво е изобразено на нея. Ако е природа, тогава обясняват коя (жива или нежива). Ако не естествено, тогава защо мислят така (защото е направено от човешка ръка).

2. Игра "Дива природа и нежива природа"

Учителят нарича предметите на живата природа - децата се движат, неодушевените - стоят неподвижни.

А какво е човекът по отношение на природата? Каква природа? (Човекът сам е част от живата природа и в същото време мислещо същество.)

Докажете, че хората са част от природата. Как е свързано с живата и неживата природа? (Човек се движи, расте, развива се, умира и се размножава - това означава, че той е част от живата природа. И тъй като самият човек е част от природата, то без природата той е обречен на смърт, защото няма да има въздух , вода, растения и животни, които му дават храна, дрехи, много различни материали, лекарства и същия въздух!)

Човекът се нарича цар на природата. Правилно ли е? Защо човек се нарича така? (Децата изразяват своите мисли.)

Учителят допълва отговорите на децата. Човекът е мислещо, разумно същество. Той научи много от природата.

Той е по-умен от всички на Земята

Следователно, всичко по-силно!

Но благодарение на своята сила човекът стана причина за смъртта на много животни, растения и техните местообитания.

Човек трябва да се грижи добре за природата.

Какво значи без билки и птици,

И без любов към бръмчаща пчела,

Без кранове над иглолистен гъсталак,

Без красиви лица на лисица?

Кога най-накрая ще разбереш

Нарязване на мъртви скали

О, човече, корона на природата,

Какъв е твоят край без природа?

(С. Кирсанов)

  1. Учителят пита децата дали са наблюдавали интересно природно явление - гръм и светкавица (гръмотевична буря), чете стихотворението "Гръмотевицата" от Ф. Тютчев.

Неохотно и плахо

Слънцето гледа нивите.

Чу, гръмна зад облака,

Земята се намръщи.

Тук той е пробил иззад облак

Поток синя светкавица -

Пламъкът е бял и летлив

Ограничава ръбовете си.

По-често дъждовни капки

Вихрушка от прах лети от нивите,

И гръмотевични ролки

Всички са ядосани и смели.

Защо има гръмотевични бури? (На едно място въздухът е много горещ, на друго е студен.) Кое време на годината са по-чести гръмотевични бури? (По-често през лятото.) Има ли гръмотевични бури в пустините? (Не - сух въздух.) Къде се случват гръмотевични бури почти всеки ден? (В тропиците, където е много горещо, влажно.) Какво е мълния? (Електрически разряди.) Какво е гръм? (На мястото на светкавица се образува празнота и веднага се изпълва с въздух - чуваме гръм.)

3.Опитни дейности

Учителят кани децата да изпитат мълния или по-скоро нейния роднина. Експериментът се провежда в тъмна стая. Ще ви трябват два надути продълговати балона. Разтрийте топките с вълнена ръкавица или шал. Постепенно приближете едната топка до другата, оставяйки малка празнина. Между тях прескачат искри – като светкавици в небето, проблясъци, чува се леко пукане – като гръм.

* В свободното си време децата отразяват впечатленията си в занимания.

По време на разходка поканете децата да намерят колкото се може повече предмети от жива и нежива природа, за да подчертаете още веднъж по какво се различават. Играя игри:

  1. Учителят назовава различни предмети последователно. Ако обектът принадлежи на природата, децата вдигат ръце, ако не – не. За да усложни играта, учителят може да прави "измамни" движения.
  2. Играта с топка се провежда по аналогия с добре познатата игра "ядливи-неядливи". Учителят назовава предмети от жива и нежива природа и хвърля топката на децата на свой ред. Ако се нарече предмет от живата природа, детето хваща топката, ако е неодушевена, то я хвърля.
  3. Игра „Познай какво има в чантата“. Раздайте на децата торбички, съдържащи шишарки, камъчета, сухи клони, парчета тухли. Поканете всяко дете да определи чрез докосване кое принадлежи на природата и кое на „не-природата“.

Можете да завършите разходката със стихотворение на В. Орлов:

Под едно синьо

Живеем с общ покрив.

Къща под син покрив

И просторен, и голям.

Къщата се върти около слънцето

За да ни топли

Така че всеки прозорец

Може да светне.

За да живеем в света

Не се страхува, не заплашва,

Като добри съседи

Или добри приятели.