O mikitų sakalams atėjo giedros rudens dienos. Trumpos istorijos apie rudenį

(5-6 metų vaikams)

Tikslas: nuoseklaus nuoseklaus teksto atpasakojimo pagal grafines diagramas įgūdžių formavimas.

Žodyno aktyvinimas ir turtinimas temomis „Ruduo“. "Grybai";

Ugdyti frazinę kalbą ir bendrų atsakymų į klausimus sudarymo įgūdžius;

Formuoti klausomąją ir vaizdinę pasakojimo teisingumo kontrolę, smulkiąją rankų motoriką;

Ugdykite gebėjimą grožėtis šio sezono grožiu.

Įranga: IKT įranga, I.S.Sokolv-Mikitovo knyga, rudeniniai popieriaus lapai pagal vaikų skaičių, pristatymas.

Preliminarus darbas: pokalbiai tema „Ruduo“, „Grybai“, pasakojimo skaitymas.

Pamokos eiga

Atsistokime vienas šalia kito ratu

Pasisveikinkite vieni su kitais

Jei visi šypsosi.

labas rytas prasidės

Sakykime svečiams - Labas rytas!!!

Vaikinai, ar matėte naują knygą mūsų lentynoje?

Ar norite jį peržiūrėti?

(Sėdi ant kėdžių.)

Vaikinai, ką manote, pažiūrėję į iliustraciją, galite sužinoti, apie kokį sezoną autorė rašo šioje knygoje? (Vaikų atsakymai.)

Tada atidžiai pažiūrėkite į iliustraciją ir pasakykite, koks sezonas čia rodomas? (Vaikų atsakymai.)

Kodėl manai, kad ruduo? Įrodyti? (Ant medžių spalvingi lapai, ant žemės – geltona žolė.)

Pažiūrėkite, kokia uoga rudenį ant medžių parausta? (Rudenį šermukšnis parausta).

Kaip manote, kokia tai vieta? (Miškas, miško pakraštys.)

Kas auga rudenį miške? (Grybai auga miške rudenį.)

Vaikinai, ar jūs kada nors buvote rudeniniame miške, ten grybavote?

Kokius grybus rinkai?

Vaikinai, prisiminkite, mes kalbėjome apie grybus ir žiūrėjome nuotraukas.

Kas gali juos pavadinti?

Vaikinai, kviečiu jus į proskyną. Žiūrėk, ruduo mums padovanojo gražių, spalvingų lapų. Padarykime kritimą.

Kvėpavimo pratimai.Įdėkite lapą į delną ir pūskite ant lapų, kad jie suktųsi ore. (Įkiškite lūpas į vamzdelį, įkvėpkite per nosį, iškvėpkite per burną.)

Pirštų gimnastika.

Vienas du trys keturi Penki

Surinkime lapus

beržo lapai

šermukšnio lapai

tuopos lapai

drebulės lapai

ąžuolo lapai

Mes surinksime

Rudeninę puokštę nunešime į vazą.

Vaikinai, jūs esate šaunuoliai, o mes įrodėme, kad menininkas iliustracijoje pavaizdavo rudenį. Dabar tarkime, kad autorius šioje knygoje taip pat rašo apie rudenį. Tu sutinki su manimi? (Vaikų atsakymai.)

Vaikinai, bet kaip patikrinti savo prielaidą, gal autorė rašo ne apie rudenį? Kaip galime patikrinti? (Vaikų atsakymai.) Taip pat sutinku su Artemu, siūlau paskaityti istoriją. Atsisėskite ir atidžiai klausykite I. S. Sokolovo-Mikitovo istorijos.

Istorijos skaitymas

Po tvankios vasaros atėjo auksinis ruduo. Debesys bėga ir bėga per aukštą dangų. Šiltomis dienomis virš žemės skrenda voratinklis. Miške vis dar auga grybai: raudongalviai baravykai, žalsvos ir rausvos rusės, slydantys piengrybiai ir kvapieji grybai. Ant senų kelmų matyti plonakojų grybų. Raudonos spanguolės išsibarsčiusios pelkėse. Miško laukymėse raudonuoja kalnų pelenų sankaupos.

Vaikinai, ar jums patiko istorija? Atidžiai jo klausėtės, pasakykite, koks metų laikas ateina po karštos vasaros? (Po tvankios vasaros ateina auksinis ruduo.)

Per kokį dangų bėga debesys? (Aukštame danguje bėga debesys.)

Kas skraido virš žemės gražiomis, šiltomis dienomis? (Gražiomis šiltomis dienomis virš žemės skrenda lipnus tinklas.)

Kokie grybai auga miško pakraščiuose? (Grybai auga palei miškų pakraščius: raudongalviai baravykai, žalsvos ir rausvos rusvos, slidžiosios pienės, kvapieji grybai.)

Kas išsibarstę po pelkių nelygumus? (Pelkėse rausvos spanguolės išsibarsčiusios ant iškilimų.)

Kokia uoga raudonuoja miško laukymėse? (Miško laukymėse raudonuoja kalnų pelenų sankaupos.)

Siūlau žaidimą „Sunkūs žodžiai“.

Ką reiškia žodis tvankus? (Kepti.)

Ką reiškia auksinis? (Geltona.)

Kas yra kotka? (Mažas guzas.)

Kas yra maišelis? (Miško pakraštyje.) Gerai padaryta!

Vaikinai, siūlau atsipalaiduoti ir pažaisti mūsų proskynoje.

Kūno kultūra "Lietus"

Mums ant ilgos plonos kojos (Šoka ant vienos kojos ratu.)

Lietus krinta keliu

Į balą – žiūrėk, žiūrėk! (Vaikai sukasi veidu ratu; ritmiški pritūpimai.)

Jis pučia burbulus.

Krūmai sušlapo (Rankas aukštyn, spaudžia ranką.)

Gėlės šlapios. ( Pakreipkite rankas į grindis, spauskite rankas.)

Šlapias pilkasis žvirblis (Atsistokite, rankos išilgai kūno, purtykite šepečiais.)

Greičiau išdžiovina plunksnas.

O dabar aš dar kartą perskaitysiu istoriją, jūs atidžiai klausykite ir stenkitės prisiminti. Istoriją papasakosite patys. (Perskaitykite istoriją.)

Vaikinai, pabandykite savo pasakojimuose naudoti žodžius ir posakius iš Sokolovo-Mikitovo teksto. Jums padės ir grafinės diagramos, pažiūrėkite į jas ekrane. Siūlau istoriją papasakoti pirmiausia paeiliui, pradedant nuo Masha po sakinį.

(Vaikų pasakojimo atpasakojimas pagal diagramas.)

Vaikai išeina, atpasakoja istoriją grandinėje, poromis ir individualiai.

Vaikinai, pasakykite man, kieno istorija jums patiko labiausiai? (vaikų pareiškimai). Man irgi patiko tavo istorijos.

O dabar pasakykite, kokį sezoną Sokolovas - Mikitovas parašė šioje knygoje? (vaikų atsakymai).

Taip, vaikinai, jūs teisūs, istorija vadinasi „Ruduo miške“.

Taigi mūsų prielaidos teisingos? (Vaikų atsakymai.) Mes buvome teisūs Sokolovas – rašė Mikitovas savo knygoje apie rudenį miške.

Vaikinai, šią istoriją galite papasakoti savo draugams, tėvams.

Ačiū, vaikinai, man buvo malonu su jumis rasti tinkamą sprendimą, manau, kad ir jūs susidomėjote. /

Trumpos istorijos apie rudenį
Ruduo

I. Sokolovas-Mikitovas

Čiupiančios kregždės jau seniai išskrido į pietus, o dar anksčiau, tarsi užuomina, dingo greitosios kregždės.

Rudens dienomis vaikinai girdėjo, kaip, atsisveikindami su brangia tėvyne, danguje burzgia skrendančios gervės. Su kažkokiu ypatingu jausmu jie ilgai juos prižiūrėjo, tarsi gervės išsineštų vasarą su savimi.

Tyliai kalbėdamos žąsys išskrido į šiltus pietus ...

Žmonės ruošiasi šaltai žiemai. Rugiai ir kviečiai jau seniai nukirsti. Paruošti pašarai gyvuliams. Jie skina paskutinius obuolius soduose. Iškasė bulves, burokėlius, morkas ir nuima žiemai.

Gyvūnai ruošiasi žiemai. Vikrioji voveraitė riešutus kaupė tuščiaviduriuose, džiovintuose rinktiniuose grybuose. Pelės pelėnai tempė grūdus į savo urvus, ruošė kvapnų minkštą šieną.

Vėlyvą rudenį darbštus ežiukas pasistato žiemos guolį. Po senu kelmu jis tempė visą krūvą sausų lapų. Visą žiemą ramiai miegos po šilta antklode.

Vis rečiau rudens saulė šildo vis taupiau.

Greitai, tuoj prasidės pirmosios šalnos.

Motina Žemė užšals iki pavasario. Visi atėmė iš jos viską, ką ji galėjo duoti.
Ruduo

Buvo smagi vasara. Štai ateina ruduo. Atėjo laikas nuimti derlių. Vania ir Fedja kasa bulves. Vasja renka burokėlius ir morkas, o Fenya – pupeles. Sode daug slyvų. Vera ir Feliksas renka vaisius ir nusiunčia į mokyklos valgyklą. Ten visi vaišinami prinokusiais ir skaniais vaisiais.
Miške

Griša ir Kolya nuėjo į mišką. Jie grybavo ir uogavo. Grybus deda į pintinę, o uogas – į krepšelį. Staiga sugriaudėjo griaustinis. Saulė dingo. Aplinkui pasirodė debesys. Vėjas nuvertė medžius prie žemės. Buvo didelis lietus. Berniukai nuėjo į girininko namus. Netrukus miške nutilo. Lietus sustojo. Išlindo saulė. Griša ir Kolia parėjo namo su grybais ir uogomis.
Grybai

Vaikinai nuėjo į mišką grybauti. Romas po beržu rado gražų baravyką. Valja po pušimi pamatė mažą sviesto indą. Sereža žolėje pamatė didžiulį baravyką. Giraitėje prisirinko pilnus pintines įvairių grybų. Vaikai grįžo namo laimingi ir laimingi.
Miškas rudenį

I. Sokolovas-Mikitovas

Rusijos miškas yra gražus ir liūdnas ankstyvomis rudens dienomis. Auksiniame pageltusios lapijos fone išsiskiria ryškios raudonai geltonų klevų ir drebulių dėmės. Lėtai sukasi ore, nuo beržų krinta ir krinta šviesūs, nesvarūs geltoni lapai. Nuo medžio iki medžio driekėsi ploni sidabriniai šviesių voratinklių siūlai. Vėlyvojo rudens gėlės vis dar žydi.

Grynas ir švarus oras. Miško grioviuose ir upeliuose skaidrus vanduo. Matomas kiekvienas akmenukas apačioje.

Tylu rudeniškame miške. Nukritę lapai ošia po kojomis. Kartais lazdyno tetervinas sušvilpia plonai. Ir dėl to tyla tampa dar garsesnė.

Lengva kvėpuoti rudens miške. Ir aš nenoriu to palikti ilgam. Gera rudeniškai gėlėtame miške... Bet jame girdisi ir matosi kažkas liūdno, atsisveikinimo.
gamta rudenį

Paslaptingoji princesė Ruduo pavargusią gamtą perims į savo rankas, aprengs auksiniais drabužiais ir permirks ilgais liūtimis. Ruduo nuramins alsuojančią žemę, su vėju nupūs paskutinius lapus ir paguldys į ilgo žiemos miego lopšį.
Rudens diena beržyne

Sėdėjau beržyne rudenį, apie pusę rugsėjo. Nuo pat ryto lijo smulkus lietus, kurį kartais pakeisdavo šilta saulė; oras buvo nepastovus. Dangus arba buvo apsiniaukęs biriais baltais debesimis, tada staiga akimirkai vietomis praskaidrėjo, o tada už prasiskirsčiusių debesų pasirodė žydras, skaidrus ir švelnus ...

Sėdėjau, žiūrėjau aplinkui ir klausiausi. Lapai šiek tiek šiugždėjo virš mano galvos; iš jų triukšmo buvo galima suprasti, koks tada buvo sezonas. Tai buvo ne linksmas, juokingas pavasario jaudulys, ne švelnus šnabždesys, ne ilgos vasaros kalbos, ne nedrąsus ir šaltas vėlyvo rudens burbuliavimas, o vos girdimas, mieguistas plepėjimas. Nestiprus vėjas pūtė virš viršūnių. Nuo lietaus drėgnas giraitės vidus nuolat keitėsi, priklausomai nuo to, ar švietė saulė, ar dengė debesys; vienu metu jis nušvito, lyg staiga viskas jame šypsojosi... tada staiga viskas aplink vėl pasidarė švelniai mėlyna: ryškios spalvos akimirksniu užgeso... ir vogčiomis, gudriai, mažiausias lietus. pradėjo sėti ir šnibždėti per mišką.

Beržų lapija vis dar buvo beveik visa žalia, nors pastebimai išblyškusi; tik šen bei ten stovėjo viena jauna moteris, raudona ar auksinė...

Negirdėjo nei vieno paukščio: visi prisiglaudė ir nutilo; tik retkarčiais kaip plieninis varpas suskambėdavo pašaipusis zylės balsas.

Rudeniška, giedra, šiek tiek šalta, šalta ryto diena, kai beržas kaip pasakų medis, visas auksinis, gražiai nupieštas blyškiai mėlyname danguje, kai žema saulė nebešildo, o šviečia ryškiau už vasarą , kibirkščiuoja nedidelis drebulynas, lyg smagu ir lengva stovėti nuogam, šerkšnas dar baltas slėnių dugne, o gaivus vėjas tyliai maišo ir varo nukritusius iškrypusius lapus - kai mėlyna džiaugsmingai banguoja. skubėti palei upę, tyliai auginant išsibarsčiusias žąsis ir antis; tolumoje beldžiasi malūnas, pusiau apaugęs gluosniais, o šviesiame ore margai greitai sukasi virš jo balandžiai ...

Rugsėjo pradžioje orai staiga pasikeitė kardinaliai ir gana netikėtai. Iškart atėjo ramios ir be debesų dienos, tokios giedros, saulėtos ir šiltos, kad net liepą nebuvo. Ant sausų, suspaustų laukų, ant dygliuotų geltonų šerių rudeniniai voratinkliai spindėjo žėručio blizgesiu. Nurimę medžiai tyliai ir klusniai numetė geltonus lapus.
Vėlyvas ruduo

Korolenko Vladimiras Galaktionovičius

Ateina vėlyvas ruduo. Vaisiai yra sunkūs; jis palūžta ir krenta ant žemės. Jis miršta, bet sėkla jame gyvena, o šioje sėkloje „galimybėje“ gyvena visas būsimas augalas su savo būsima prabangia lapija ir su naujais vaisiais. Sėkla nukris ant žemės; o šalta saulė jau kyla žemai virš žemės, bėga šaltas vėjas, veržiasi šalti debesys... Ne tik aistra, bet ir pats gyvenimas tyliai, nepastebimai sustingsta... Žemė vis labiau išnyra iš po žalumos su danguje vyrauja jo juodumas, šalti tonai... Ir tada ateina diena, kai milijonai snaigių nukrenta ant šios rezignuotos ir tylios, tarsi našlės žemės, ir viskas tampa lygi, vienoda ir balta... Balta yra šaltas sniegas, aukščiausių debesų, plaukiančių nepasiekiamose šaltose dangaus aukštumose, spalva - didingų ir nevaisingų kalnų viršūnių spalva ...
Antonovo obuoliai

Buninas Ivanas Aleksejevičius

Prisimenu ankstyvą gražų rudenį. Rugpjūtis buvo su šiltu lietumi pačiu metu, mėnesio viduryje. Prisimenu ankstyvą, gaivų, tylų rytą... Prisimenu didelį, auksinį, išdžiūvusį ir išretėjusį sodą, prisimenu klevų alėjas, subtilų nukritusių lapų aromatą ir Antonovo obuolių kvapą, medaus ir rudens kvapą. šviežumo. Oras toks švarus, tarsi jo visai nėra. Visur stipriai kvepia obuoliais.

Naktį pasidaro labai šalta ir rasoja. Kvėpuodami rugių aromatu naujų šiaudų ir pelų ant kuliamos, linksmai einate namo vakarieniauti pro sodo pylimą. Balsai kaime ar vartų girgždesys per ledinę aušrą skamba neįprastai aiškiai. Temsta. O štai dar vienas kvapas: sode – ugnis ir stipriai traukia kvapnius vyšnių šakų dūmus. Tamsoje, sodo gilumoje - pasakiškas vaizdas: tiesiog pragaro kampelyje prie trobelės, tamsos apsuptyje, dega tamsiai raudona liepsna ...

„Energinga Antonovka – už linksmus metus“. Kaimo reikalai gerai, jei gimsta Antonovka: vadinasi, gimsta ir duona... Prisimenu derliaus metus.

Anksti auštant, dar giedant gaidžiams, atidarydavai langą į vėsų sodą, užpildytą alyvinio rūko, pro kurį vietomis ryškiai šviečia ryto saulė... Bėgi nusiprausti ant tvenkinio. Maža lapija beveik visiškai išskrido nuo pakrantės vynmedžių, o šakos matosi turkio danguje. Vanduo po vynmedžiais tapo skaidrus, ledinis ir tarsi sunkus. Ji akimirksniu nuvaro nakties tinginystę.

Įeisite į namus ir pirmiausia išgirsite obuolių kvapą, o paskui kitus.

Nuo rugsėjo pabaigos pas mus daržai ir kūlimas tuščias, orai, kaip įprasta, kardinaliai pasikeitė. Vėjas ištisas dienas draskė ir draskė medžius, lietus laistė juos nuo ryto iki vakaro.

Skystas mėlynas dangus šaltai ir ryškiai švietė šiaurėje virš sunkių švino debesų, o už šių debesų lėtai plaukė snieguotų kalnų debesų keteros, langas mėlyname danguje užsidarė, sodas tapo apleistas ir nuobodus, ir prasidėjo. vėl lietus... iš pradžių tyliai, atsargiai, paskui vis tirščiau, o galiausiai virto liūtimi su audra ir tamsa. Tai buvo ilga, nerami naktis...

Nuo tokio daužymo sodas išėjo visiškai nuogas, aplipęs šlapiais lapais ir kažkaip nutilęs, rezignuotas. Bet kita vertus, kaip buvo gražu, kai vėl atėjo giedri orai, skaidrios ir šaltos spalio pradžios dienos, rudens atsisveikinimo šventė! Išsaugota lapija dabar kabės ant medžių iki pirmųjų šalnų. Juodas sodas spindės šaltame turkio danguje ir pareigingai lauks žiemos, šildydamasis saulės spinduliuose. O laukai jau smarkiai juoduoja nuo dirbamos žemės ir ryškiai žali nuo krūminių žiemkenčių ...

Pabundi ir ilgai guli lovoje. Visas namas tyli. Priešaky – visa diena poilsio jau tylioje žiemos dvare. Lėtai apsirengsite, klaidžiosite po sodą, šlapioje lapijoje rasite netyčia pamirštą šaltą ir šlapią obuolį ir jis kažkodėl atrodys neįprastai skanus, visai nepanašus į kitus.
Gimtosios gamtos žodynas

Neįmanoma išvardyti visų metų laikų ženklų. Todėl vasarą praleidžiu ir pereinu į rudenį, į pirmąsias jo dienas, kai jau prasideda „rugsėjis“.

Žemė gęsta, bet dar prieš akis „indiška vasara“ su paskutiniu ryškiu, bet jau šaltu, tarsi žėručio spindesiu, saulės spindesiu. Iš gilios mėlynos dangaus nuplautos vėsaus oro. Su skraidančiu voratinkliu („Mergelės verpalais“, kaip kai kur dar vadina pamaldžios senolės) ir nukritusiu, nuvytu lapu, užmiegančiu tuščius vandenis. Beržynai stovi kaip minios gražių merginų trumpomis skaromis, išsiuvinėtomis aukso lapais. „Liūdnas metas – akių žavesys“.

Tada – prastas oras, smarkios liūtys, ledinis šiaurės vėjas „siverko“, plušantys švininiai vandenys, šaltis, šaltukas, juodos naktys, ledinė rasa, tamsios aušros.

Taip viskas tęsiasi tol, kol pirmas šalnas užklumpa, suriša žemę, nukrenta pirmieji milteliai ir nutiesiamas pirmasis kelias. Ir jau yra žiema su pūgomis, pūgomis, sniego audromis, sniegu, pilkomis šalnomis, orientyrais laukuose, rogėse girgždančiomis įpjovomis, pilku, snieguotu dangumi ...

Dažnai rudenį atidžiai stebėdavau krentančius lapus, kad pagaučiau tą nepastebimą sekundės dalį, kai lapas atsiskiria nuo šakos ir pradeda kristi ant žemės, bet man ilgai nepavykdavo. Senose knygose skaičiau apie krentančių lapų garsą, bet tokio garso dar negirdėjau. Jei lapai šiugždėjo, tai tik ant žemės, po žmogaus kojomis. Lapų ošimas ore man atrodė toks pat neįtikėtinas, kaip pasakojimai apie tai, kaip girdėti, kaip pavasarį auga žolė.

Aš, žinoma, klydau. Prireikė laiko, kad miesto gatvių barškėjimo dusinama ausis galėtų pailsėti ir pagauti labai aiškius ir tikslius rudenėjančios žemės garsus.

Vieną vėlų vakarą išėjau į sodą prie šulinio. Ant rąstinio namo uždėjau blankų „šikšnosparnio“ žibalinį žibintą ir gavau vandens. Lapai plūduriavo kibire. Jų buvo visur. Nebuvo kur jų atsikratyti. Iš kepyklos buvo atvežta juoda duona su šlapiais lapais prilipusiais. Vėjas išmetė saujas lapų ant stalo, ant gulto, ant grindų. ant knygų, o riebaluotis buvo sunku: reikėjo eiti lapais, tarsi giliu sniegu. Lapų radome lietpalčių kišenėse, kepuraitėse, plaukuose – visur. Ant jų miegojome ir mirkome jų kvape.

Būna rudens naktų, apkurtusių ir nebylių, kai virš juodo miško krašto tvyro ramybė ir iš kaimo pakraščio ateina tik sargo mušėjas.

Buvo tokia naktis. Žibintas apšvietė šulinį, seną klevą po tvora ir vėjo draskomą nasturtų krūmą pageltusiame gėlyne.

Pažvelgiau į klevą ir pamačiau, kaip raudonas lapas atsargiai ir lėtai atsiskyrė nuo šakos, suvirpėjo, trumpam sustojo ore ir pradėjo įstrižai kristi man po kojomis, šiek tiek ošiant ir siūbuodamas. Pirmą kartą išgirdau krentančio lapo ošimą – neryškų garsą, tarsi vaiko šnabždesį.
Mano namas

Paustovskis Konstantinas Georgijevičius

Tai ypač gera pavėsinėje ramiomis rudens naktimis, kai saloje ramiai lyja lietus.

Vėsus oras vos nepajudina žvakės liežuvio. Ant pavėsinės lubų guli kampiniai šešėliai iš vynuogių lapų. Naktinis drugelis, panašus į pilko žalio šilko gumulą, sėdi ant atverstos knygos ir palieka ant lapo smulkiausias blizgančias dulkes. Kvepia lietumi – švelnus ir tuo pačiu aitrus drėgmės, drėgnų sodo takų kvapas.

Auštant pabundu. Sode ošia rūkas. Lapai krenta rūke. Iš šulinio ištraukiu kibirą vandens. Iš kibiro iššoka varlė. Apipyliau šulinio vandeniu ir klausau piemens rago – jis vis dar dainuoja toli, pačiame pakraštyje.

Darosi šviesu. Imu irklus ir einu prie upės. Plaukiu rūke. Rytai rožiniai. Kaimo krosnių dūmų kvapo nebegirdėti. Lieka tik vandens tyla, šimtamečių gluosnių tankmės.

Priešais laukia apleista rugsėjo diena. Priekyje – pasimetimas šiame didžiuliame kvepiančių žalumynų, žolelių, rudens vytulio, ramių vandenų, debesų, žemo dangaus pasaulyje. Ir šią netektį visada jaučiu kaip laimę.
Kokie yra lietūs

Paustovskis Konstantinas Georgijevičius

(Ištrauka iš istorijos „Auksinė rožė“)

Saulė leidžiasi debesyse, dūmai krenta ant žemės, kregždės žemai skraido, kiemuose be laiko gieda gaidžiai, debesys driekiasi per dangų ilgomis ūkanotomis gijomis – visa tai lietaus ženklai. O prieš pat lietų, nors debesys dar nesitraukė, pasigirsta švelnus drėgmės alsavimas. Ją reikia atnešti iš ten, kur jau liūtys iškrito.

Tačiau pirmieji lašai pradeda lašėti. Populiarus žodis „varva“ puikiai perteikia lietaus atsiradimą, kai net reti lašai ant dulkėtų takų ir stogų palieka tamsių dėmių.

Tada lietus išsisklaido. Tada ir atsiranda nuostabus vėsus žemės kvapas, kurį pirmiausia suvilgo šunelis. Jis trunka neilgai. Jį keičia šlapios žolės, ypač dilgėlių, kvapas.

Būdinga, kad ir koks lietus bebūtų, vos prasidėjęs jis visada labai meiliai vadinamas – lietumi. „Lietus susirinko“, „lietus pasileido“, „lietus nuplauna žolę“ ...

Kaip, pavyzdžiui, skiriasi sporinis lietus ir grybų lietus?

Žodis „ginčytinas“ reiškia – greitai, greitai. Sporinis lietus pliaupia staigiai, stipriai. Jis visada artėja su artėjančiu triukšmu.

Ypač geras yra sporinis lietus upėje. Kiekvienas jo lašas išmuša apvalią įdubimą vandenyje, nedidelį vandens dubenėlį, šokinėja, vėl krenta ir kelias akimirkas, kol išnyksta, vis dar matosi šio vandens dubenėlio dugne. Lašas blizga ir atrodo kaip perlas.

Tuo pačiu metu visoje upėje skamba stiklas. Pagal šio skambėjimo aukštį galite spėti, ar lietus stiprėja, ar nurimo.

Iš žemų debesų mieguistas pasipila nedidelis grybų lietus. Nuo šio lietaus kylančios balos visada šiltos. Jis neskamba, o šnabžda kažką savo, snūduriuojančio ir šiek tiek pastebimai slampinėja krūmuose, tarsi švelnia letenėle liesdamas vieną ar kitą lapą.

Miško humusas ir samanos šį lietų sugeria lėtai, kruopščiai. Todėl po jos ima smarkiai laipioti grybai – lipni drugeliai, geltonosios voveraitės, grybai, raudonžiedžiai grybai, medaus agaros ir nesuskaičiuojama daugybė žiobrių.

Grybų liūčių metu oras kvepia dūmais ir gerai laikosi gudri ir atsargi žuvis – kuoja.

Apie aklą lietų, krentantį saulėje, žmonės sako: „Princesė verkia“. Šio lietaus putojantys saulės lašai atrodo kaip didelės ašaros. Ir kas turėtų verkti tokiomis spindinčiomis sielvarto ar džiaugsmo ašaromis, jei ne pasakiškas princesės grožis!

Galima ilgai sekti šviesos žaismą lietaus metu, garsų įvairovę – nuo ​​pamatuoto trankymo į lentinį stogą ir skysčio skambėjimo kanalizacijos vamzdyje iki nenutrūkstamo, intensyvaus ūžesio pliaupiant lietui, kaip sakoma, kaip siena.

Visa tai tik mažytė dalis to, ką galima pasakyti apie lietų...

Skyriai: Darbas su ikimokyklinukais

Tikslas: kūrybinių perpasakojimų rengimo įgūdžių formavimas.

Užduotys:

Pamokos:

  • išmokti pastebėti rudens požymius;
  • mokyti kūrybiško pasakojimo;
  • formuoti aktyvią vaizdinę ir girdimąją kūrybinės istorijos kompiliavimo kontrolę;
  • formuoti gramatinius apibendrinimus ir normatyvinio kalbos priemonių vartojimo įsisavinimą.

Kuriama:

  • įtvirtinti gebėjimą apibendrinti ir sisteminti idėjas apie metų laikus;
  • ugdyti frazinę kalbą ir gebėjimą sudaryti bendrus atsakymus į klausimus;
  • suaktyvinti ir praturtinti žodyną tema „Ruduo“.

Švietimas:

  • ugdyti kultūringo elgesio gamtoje įgūdžius.

Įranga: grafinės schemos; dalykiniai paveikslėliai, kuriuose vaizduojami grybai ir uogos (1 priedas); paveikslas „Miško dovanos“; P.I.Čaikovskio fonograma „Rudens daina“; magnetinė lenta.

Preliminarus darbas.

  • Pokalbis „Rudens laikas“.
  • stebėjimai gamtoje.
  • Savarankiškas darbas: rudens ženklai.
  • Eilėraščių ir pasakojimų skaitymas tema „Ruduo“.
  • Mįslių spėjimas temomis: „Ruduo“, „Uogos“, „Grybai“.
  • Mokytis patarlių apie rudenį.
  • Didaktiniai žaidimai „Metų laikai“, „Ketvirtasis ekstra“.
  • Leksikos-semantinis darbas:
    • Šiltas - karšta
    • gerai - aišku
    • karoliai - karoliukai
    • Rudis - raudona, raudona
    • snukis - mažas guzas
    • Skaidrus - skaidrus, be debesų
    • Susikalbėjimas – liesti vienas kitą
    • Mokhovoy - apaugę samanomis (samanos – pelkėje augmenija).
  • Skaitant I. Sokolovo-Mikitovo apsakymą „Ruduo“.
  • Turinio pokalbis.
  • Istorijos perpasakojimas pagal grafinį planą.
  • Amatų, pagamintų iš natūralių medžiagų, paroda „Antoshka stovi ant vienos kojos“.
  • Fotografijų paroda „Pasivaikščiojimas rudens miške“.
  • Klausausi P.I.Čaikovskio muzikos „Rudens daina“.

Pamokos eiga

1. Organizacinis momentas.

Didaktinis žaidimas "Kas yra nereikalingas?" Mokytojas kviečia vaikus įsiklausyti į žodžių grandines, paryškinti kiekvieną „papildomą“ žodį ir paaiškinti, kodėl jis netinka tam tikrai žodžių grupei. Vaikai atsako išsamiais sakiniais naudodami sąjungą, nes.

- Musmirė, baravykas, voveraitė, medunešis;

- Russula, voveraitė, žiobris, baravykas;

– Spanguolės, miško braškės, bruknės, varno akis.

2. Žinių apie istoriją aktyvinimas.

Pedagogas: Atidžiai klausykite pasakojimo, sekite turinį pagal grafinį planą.

I. Sokolovas-Mikitovas „Ruduo“.

Po tvankios vasaros atėjo auksinis ruduo. Debesys bėga ir bėga per aukštą dangų. Geromis, šiltomis dienomis virš žemės skrenda lipnus tinklas. Miškų pakraščiuose vis dar auga grybai: raudongalviai baravykai, žalios ir rausvos rusės, slydantys piengrybiai ir kvapieji grybai. Ant senų kelmų matyti plonakojų grybų. Raudonos spanguolės išsibarsčiusios pelkėse. Miško laukymėse raudonuoja kalnų pelenų sankaupos. Švarus ir skaidrus oras!

3. Vaikų pasakojimo perpasakojimas pagal grafinį planą.

Istoriją pasakoja vaikai grandinėje.

4. Kūrybinis pasakojimas.

Pedagogas: Kviečia vaikus parašyti pasakojimo pabaigą. (Vaikams padėti gali būti pasiūlyti paveikslėliai: pintinė grybų, krepšelis uogų, puokštė rudeninių lapų, šermukšnis, voveraitės karoliukai).

5-6 vaikai pasakoja sudarytą pabaigą.

Galimi variantai.

1 variantas.

Gražią rudens dieną Dima ir Tanya nuėjo į mišką. Jie rinko uogas ir grybus. Dima pasiėmė visą pintinę raudonų spanguolių. Tanjos krepšelis pilnas grybų: plonakojų grybų, kvapiųjų grybų, raudongalvių baravykų. Ačiū, rudeni, už dovanas.

2 variantas.

Savaitgalį su mama išvažiavome į mišką. Šermukšnius nuskynė ir parnešė namo. Su mama suverdavau uogas ant virvelės. Gavome gražius karoliukus.

3 variantas.

Miške nuo šakos ant šakos šokinėja pūkuota voveraitė. Tada ji nusileidžia ant žemės ir kažko ten ieško. Voverė grybus ruošia žiemai. Raudonasis gyvūnas pakabina juos ant šakų ir išdžiūsta. Žiemą voveraitė nebadaus.

5. Apatinė eilutė.

Vaikų pasisakymai: Kieno istorija tau patiko ir kodėl?

Pedagogas: vaikų veiklos vertinimas.

Literatūra:

  1. Gluchovas V.P. Ikimokyklinio amžiaus vaikų, sergančių OHP, nuoseklios kalbos formavimas. - M., Arkti. 2002 m
  2. Lebedevas L.V. Užsiėmimų, skirtų vaikų mokymui perpasakoti naudojant nuorodų schemas, santraukos. Parengiamoji grupė. Mokymo priemonė. - M., Pedagoginio ugdymo centras, 2008 m
  3. Ušakova O.S., Strunina E.M. Ikimokyklinio amžiaus vaikų kalbos ugdymo metodika. - M. Vlados. 2003 m

Rusijos miškas geras žiemą ir vasarą, rudenį ir pavasarį. Ramią dieną išeini, taip atsitiko, į mišką ant slidžių - kvėpuoji ir nekvėpuoji. Po medžiais guli gilios, švarios sniego pusnys. Virš miško takų po šalčio svoriu linkę nėriniuoti balti lankai, jaunų beržų kamienai. Tamsiai žalios aukštų ir mažų eglių šakos yra padengtos sunkiomis balto sniego kepurėlėmis. Ne, ne, tokia balta kepurė nukris nuo aukštos eglės viršūnės, subyrės į sidabriškai lengvas dulkes – ir nuo sniego svorio išsivadavusi žalia eglės šaka ilgai siūbuoja. Aukštos eglių viršūnėlės nusagstytos violetinių spurgų karoliais. Linksmai švilpdami jie skrenda nuo eglės prie eglės, ant kūgių siūbuoja būriai krūtų skersnapių.

Einate per ramų žiemos mišką ir nenustojate ieškoti. Aukštos, nejudančios pušys miega. Melsvi jų lieknų kamienų šešėliai guli ant baltų, nepaliestų sniego pusnių. Miegančiame miške tylu, bet jautri ausis paima gyvus subtilius garsus. Čia, kažkur, barškėjo ir rėkė margas genys, lakstė nuo medžio prie medžio. Pilkas, rausvas lazdyno tetervinas triukšmingai nukrito nuo šakos ir dingo miško gilumoje. Išdykęs voveraitė traukia prinokusio eglės kūgio viršūnę, numesdama ant sniego tamsius šviesius lukštus, dervingus apgraužtus strypus. Be triukšmo skraidė miško pakraščiu, šaukė melsvi jaukai.

Miškas prisipildo nematomos gyvybės. Nuo medžio iki medžio driekiasi lengvi voverių pėdsakai, smulkūs miško peliukų ir paukščių pėdsakai. Stebėti žiemos miško gyvenimą gali tik labai dėmesingas žmogus. Reikia mokėti ramiai eiti, įsiklausyti ir sustoti. Tada prieš jus atsivers visas miegančio žiemos miško grožis.

Miške gera ankstyvą ir vėlyvą pavasarį, kai jame ima kelti nuo akių ir ausų paslėpta nerami gyvybė. Tirpstantis žiemos sniegas. Virš galvos matosi plonos beržo šakos, padengtos išpūstais dervingais pumpurais. Miške pasigirsta vis daugiau paukščių balsų. Pradeda giedoti pirmieji migruojantys paukščiai, kurtiniai lek atokiose vietose. Nukritę spygliai mėtosi po eglės šnervės sniegu. Miško laukymėse pasirodė pirmieji atitirpę lopai. Ant atidengtų stuobrių matyti stiprūs žali bruknių lapai. Vietomis, kai šilta, pradeda žydėti, putinai-kopeliai auga kaip kilimas. Kvepia dervingais pumpurais, medžio žieve. Strazdai dainuoja. Aukšto medžio viršūnėje, visa tekančios saulės spinduliuose, dūksta laukinis balandis.

Ateis džiugi diena – beržyno pakraštį aptrauks žalia migla. Gegutė gegutė. Paryčiais, dar prieš aušrą, į srovę plūsta tetervinų raudonakės gražuolės.

Vakare miško viršūnėse, horkay ir cirke traukiami ilgasnukiai miškiniai. Virš upės kvatoja laukinės antys. Miško pelkės pakraštyje, aukštai danguje, laksto stintų avinas.

Daug ką galima išgirsti bundančiame pavasario miške. Mažyliai plonai girgžda, nematomos pelėdos naktimis gūžteli. Neperžengiamoje pelkėje šoka pavasarį atskridusios gervės. Virš žydinčio gluosnio geltonų auksinių pūslių dūzgia bitės. O krūmuose ant upės krantų garsiai giedojo pirmoji lakštingala.

Kuris iš jūsų nebuvo karštą vasarą vėsiame tamsiame miške? Nutilo garsiausi paukščiai giesmininkai, girios pakraščiais nebegieda skambios lakštingalos.

Einate per mišką gerai įsižiūrėję – reikia mokėti surasti grybavimo vietas, žinoti, kur koks grybas auga. Čia, po mišraus miško medžiais, raudonuoja baravykų kepurė. Pasilenki, peiliu nupjauni storą grybo šaknį, radinį atsargiai dedi į krepšį. Kai kur yra stiprūs grybai. Smagu pasiimti šaltą grybą. Štai proskynoje plačiu apvaliu šokiu išsibarsčiusios gražios raudonos musmirės. Pušyne susiduri su grybais. Jauname beržyne, po aukšto paparčio lapais, tankiai sėdi baravykai.

Kvepiančios skanios braškės sunoksta atvirose miško laukymėse. Vasaros viduryje sunoksta miškinės avietės. O palei pelkių pakraščius sunoksta mėlynės, ant žalių šakų raudonuoja bruknės.

Rusų miškas ypač gražus ir liūdnas ankstyvomis rudens dienomis. Auksiniame pageltusios lapijos fone išsiskiria ryškios dažytų klevų ir drebulių dėmės. Lėtai ore skriejantys, nuo beržų krenta pageltę šviesūs lapai. Ploni sidabriniai lipnių voratinklių siūlai ištempti nuo medžio prie medžio.

Tylu rudeniškame miške. Nukritę sausi lapai ošia po kojomis. Vietomis vėlyvųjų baravykų kepurė parausta. Plonai švilps lazdyno tetervinas, aukštai danguje kvies mokykloje skrendančios gervės.

Kažkas liūdna, atsisveikinimas girdimas ir matomas rudenėjančiame miške. Vaikščiojai per tokį rudenišką, spalvomis nuspalvintą mišką, – sielą užlieja muzikinis, poetiškas jausmas. Kaime šis trumpas rudens laikas buvo vadinamas indėnų vasara.

Oras skaidrus ir tyras rudenį, vanduo miško upeliuose skaidrus: kiekvienas matomas akmenuko dugne. Dar žydi vėlyvo rudens gėlės. Paukščiai giesmininkai ruošiasi išskristi. Ne, ne, miške spragsės strazdas, į sausą medį pasibels darbštus genys. Vis dar žalias, nukritęs giles, miško pakraštyje stovi senas besidriekiantis ąžuolas. Bet beržų viršūnės jau plikos. Tamsiame ištisinio eglyno fone aiškiai matomos ryškios drebulių spalvos. Šviesiai pageltę gluosnio lapai jau apskriejo, plūduriuoja ant vandens. Na rudeniškai gėlėtame miške. Ilgai nesinori jo palikti, atsisveikink su auksinėmis rudens dienomis.

Sokolovas-Mikitovas I.S. Rusijos miškas: už ml. mokykla amžius / I. S. Sokolovas-Mikitovas; Meniškas

Pamokos santrauka

Tema: ____ literatūrinis skaitymas __________ Klasė: ___ 2 __

Pamokos tema : "Ruduo". Mįslės apie rudenį. Sakinys. I. Sokolovas-Mikitovas „Auksinis ruduo“.

Tikslai: Supažindinti mokinius su vadovėlio „Ruduo“ poskyrio tema, mįslėmis apie rudenį, sakiniu, su I. Sokolovo-Mikitovo istorija „Auksinis ruduo“; tobulinti gebėjimą taisyklingai, sąmoningai ir raiškiai skaityti tekstą ištisais žodžiais; ugdyti įgūdžius: dirbti su literatūros tekstų turiniu; skaityti darbo tekstą, suprasti žodžių ir posakių reikšmę; nustatyti autoriaus ketinimą, pagrindinę teksto mintį; lyginti įvairių žanrų kūrinius apie rudenį; remdamasis tuo, kas buvo perskaityta, formuluoti paprastas išvadas; įminti mįsles; ugdyti kūrybinius gebėjimus; ugdyti susidomėjimą I. Sokolovo-Mikitovo kūryba

Planuojami rezultatai:

Tema: išmokti taisyklingai, sąmoningai ir raiškiai skaityti įvairių žanrų tekstus, dirbti su kūrinio turiniu, suprasti ritmo vaidmenį sakinyje, išryškinti eilėraščių eilučių galo sąskambius ir nustatyti rimą, rasti rudens apibūdinimą sakinyje. tekstas.

Metasubject: * priimti, suprasti ir spręsti pamokos mokymosi užduotis, išbandyti save ir savarankiškai vertinti savo pasiekimus; * suprasti perskaitytų mįslių, sakinių ir pasakojimų – aprašymų turinį; suprasti išskirtinius šių žanrų bruožus; pamatyti ryšį tarp ritmo ir prasmės; suprasti intonacijos vaidmenį perteikiant kūrinio prasmę; remdamiesi perskaitytais tekstais įvardykite būdingus rudens ženklus; lyginti įvairių žanrų kūrinius apie rudenį; sukurti loginę samprotavimo grandinę; Remdamiesi tuo, ką perskaitėte, padarykite išvadas. * paaiškinti sąvokų „paslaptis“, „sakinys“ ir „pasakojimas-aprašymas“ reikšmę; dalyvauti mokymosi dialoge; kalbėti apie rudenį.

Asmeninis: susidomėjimas I. Sokolovo-Mikitovo kūryba. Domėjimasis mįslėmis, sakiniais ir pasakojimais apie rudenį. Grožėtis rudens gamtos grožiu.

Įranga: daugialypės terpės projektorius, ekranas, nešiojamas kompiuteris, lenta, vadovėlis G.S. Merkin, B.G. Merkin, S.A. Bolotova „Literatūros skaitymas 2 klasė“

Darbo etapai

Sceninis turinys

Laiko organizavimas

Tikslas, kurį reikia pasiekti mokiniai: pasirengimas produktyviam darbui klasėje.

Tikslas, kurį mokytojas nori pasiekti šiame etape:

įtraukti mokinius į asmeniškai reikšmingą veiklą.

Užduotys: sudaryti sąlygas teigiamai studentų motyvacijai užtikrinti.

II Dirbti mįsles ir sakinius.

mokėti taisyklingai, sąmoningai ir raiškiai skaityti skirtingų žanrų tekstus;

Užduotys:

skatinti mokinius samprotauti ir daryti išvadas savarankiškai; vadovauti mokinių veiksmams; skatinti susidomėjimą veikla.

pasitikrinti mokinių mįslių žinias.

Metodai: žodinis (pokalbis)

emocinis (stimuliuojantis vertinimas).

PHYSMINUTKA

Tikslai, kuriuos mokytojas kelia mokiniams:

sumažinti įtampą, pakeisti statinę laikyseną.

Tikslas, kurį nori pasiekti mokytojas: sudaryti sąlygas streso mažinimui, statinės laikysenos keitimui, fizinės minutės organizavimui kaip praktinio darbo dalis.

Metodai:

praktiniai (pratimai).

III Darbas su tekstu „Auksinis ruduo“ (ištrauka) I. Sokolovas-Mikitovas

Tikslai, kuriuos mokytojas kelia mokiniams: mokėti kurti logiškas samprotavimo grandines; Remdamiesi tuo, ką perskaitėte, padarykite išvadas.

Užduotys:

Apsakymo tekste raskite rudens aprašymus

Tikslas, kurį nori pasiekti mokytojas: sukurti mokinių tarpusavio pagalbos situacijas, sudaryti sąlygas naujoms žinioms atrasti.

Metodai:

žodinis (pokalbis);

stimuliavimo ir motyvavimo metodai (atsižvelgiant į pažintinį susidomėjimą);

socialiniai (kontaktų paieška ir bendradarbiavimas).

IV Rezultatai

Tikslai, kuriuos mokytojas kelia mokiniams:

realizuoti savo UD, atlikti savo veiklos rezultatų ir klasės įsivertinimą.

Tikslas, kurį nori pasiekti mokytojas: mokinių veiklos rezultatų atspindėjimas; sudaryti sąlygas ugdymo(si) veiklos įsivertinimo gebėjimams formuotis.

Užduotys:

derinti mokinių pedagoginio vertinimo, tarpusavio vertinimo ir įsivertinimo metodus

Metodai:

žodinis (pokalbis);

valinis (refleksyvumo formavimasis);

vertinimo metodai (pedagoginis vertinimas, grafinis įsivertinimas, abipusis vertinimas).

Namų darbai

Tikslai, kuriuos mokytojas kelia mokiniams:

savarankiškas problemos pasirinkimas ir sprendimas su didele laisve ir atsakomybe.

Tikslas, kurį nori pasiekti mokytojas: suaktyvinti mokinių kūrybines galimybes

Metodai:

stimuliavimo ir motyvavimo metodai (domėjimasis darbo rezultatais).

Sveikinimai:

Dabar pasakysiu žodį, o jūs įsivaizduokite, apie ką tai ir ką galima pasakyti apie šį nuostabų metų laiką. Taigi, sakau... „Ruduo“.

Pagalvokite minutę ar dvi ir įvardykite du ar tris raktinius žodžius, apibūdinančius rudenį. (mokiniai įvardija žodžius, užrašytus lentojegražus, spalvingas, auksinis, šaltas, lietingas... )

Mikro išėjimas. Visai teisingai pastebėjote pagrindinę rudens savybę – jo įvairovę, margumą.

Dabar apsvarstysime keturių garsių Rusijos menininkų paveikslų reprodukcijas: Fiodoro Vasiljevo „Pelkė“, Ivano Šiškino „Auksinis ruduo“, Izaokas Levitanas „Auksinis ruduo“, „Ruduo. Dvaras“

Kiekviename paveiksle menininkas pavaizdavo savo rudenį. Kaip manote, ką kiekvienas menininkas akcentavo savo paveiksle?

Dabar skaitysime mįsles (p. 69)

Kuri iš trijų mįslių yra artimiausia I. Šiškino ir I. Levitano paveikslams „Auksinis ruduo“? (Pirmas)

Kokios mįslės artimos I. Levitano paveikslams „Ruduo“ ir F. Vasiljevo „Pelkė“? (antra, trečia)

Kas bendro tarp šių mįslių (jose aprašomi gamtos reiškiniai rudenį)

Apie kokius gamtos reiškinius jie kalba?

Tęskite pasiūlymą. Ruduo pateiktose mįslėse atrodo kaip...

Kokio žanro yra galvosūkiai? (į folklorą)

Ką dar galėtume priskirti folklorui (pasakoms, dainoms, užkeikimams ir kt.)

Šiandien mes perskaitysime sakinį.

Sakinys – mažas žodinio liaudies meno kūrinys, pasakytas ką nors darant. sakiniuose dažnai buvo kalbama apie gyvūnus.

Skaitant sakinį 70 p.

Kas yra nurodyta nuosprendyje? Ką reiškia posakis „Šiaurė – sug, šiaurė – sug“?

Ši eilutė nurodo tokį reiškinį kaip dumblas. Cukrus yra mažas plaukiojantis ledas arba sniego gniūžtės.

Ivanas Sergejevičius Sokolovas - Mikitovas gimė Kalugos provincijoje. 1895 metais šeima persikėlė į Smolensko sritį. 1910 metais Sokolovas-Mikitovas persikėlė į Sankt Peterburgą, kur tais pačiais metais parašė savo pirmąjį kūrinį – pasaką „Žemės druska“. Visą gyvenimą rašytojas daug keliavo, išbandė daugybę profesijų.

Šiandien skaitysime jo kūrinį „Auksinis ruduo“

Skaitant pasakojimą, p. 70-71

Kokie rudens ženklai yra pasakojime?

Kodėl ruduo vadinamas auksiniu?

Ką reiškia „bitės sunkios“?

Kas yra dronai?

Kas yra letokas?

Raskite pasakojimo tekste vietas, kuriose kalbama apie gamtos būklę rudenį, o kur apie žmogaus veiklą.

Kokį paveikslą apie rudenį pateiktumėte I. Sokolovo – Mikitovo istorijai?

Apie kokį sezoną buvo mūsų pamoka?

Ruduo – džiaugsmo ar liūdesio metas? Ar istorijos „Auksinis ruduo“ tekste yra epizodų, keliančių šiuos jausmus?

Kas yra sakinys?

Kuo skiriasi sakinys nuo mįslės?

Ant stalo turite rudens lapus, įvertinkite savo darbus pamokoje: jei aktyviai dalyvavote šių darbų aptarime - pasiimkite geltoną lapą, jei ne visada žinojote atsakymą į klausimą, iki galo nesupratote darbų - imk žalią, parodykime pažymius, pakelkime rankas.

Ačiū visiems už pamoką, esate puikūs!

1) Parašykite istoriją apie rudenį.

2) Raskite eilėraštį apie rudenį ir išmokite jį.