Познавателен урок „Дивите животни. ГКД за когнитивно развитие "Диви животни" в средна група с презентация Когнитивен урок диви животни в средна група

Резюме на GCD за света наоколо

на тема "Дивите животни"

(средна група)

Цел:

  1. Да запознае децата с видовете диви животни, да ги запознае с местообитанието им, особеностите на външния им вид и начина на живот.
  2. Да възпитава любов и уважение към природата.

ПРОЦЕС НА УРОКА

Играй: Скъпи момчета, днес ви каня на екскурзия до гората, където ще се срещнем с нейните обитатели, диви животни.

Ще отидем в гората с кола, ще вземем волана и ще тръгнем: "Rrrrr":

По пътя направо ... карахме,

На хълма ... карах,

Надолу по хълма ... се изнесъл,

Направо... да тръгваме,

Над моста ... преместен,

В гората... карахме

Пристигнахме на поляната...

Е, ето ни в гората. Тук растат различни дървета, храсти, цветя, билки. А гората също е дом на различни животни и птици. Какви животни живеят в гората? Това е лисица, заек, катерица, вълк, мечка (учителят показва илюстрации и ги окачва на дъската). Те сами си набавят храна, строят къщи.Всички животни имат глава, муцуна, лапи, опашка. Тялото на животните е покрито с косми. За лисица е червен, за вълк сив, за мечка кафяв или бял, но зайче облича сиво палто през лятото и го сменя с бяло през зимата. И катерицата също се преоблича за зимата, лятото е червенокоса, а зимата е сива. И животните сменят коженото си палто с цел камуфлаж, така че зайчето е по-лесно да се скрие в снега от вълк, лисичка, а за катерица сред клоните.Таралежът е различен от всички останали! Тялото му е покрито с остри игли, с които се защитава от хищни животни. И сега ще назова едно възрастно животно и ви моля да назовете неговото малко:

Мечката има ... - мече,

Имайте таралеж ... - таралеж,

Катерицата има ... - катерица,

Вълчица ... - вълчето,

Заекът има ... - заек,

Лисицата има ... лисиче.

А сега ще ти направя гатанки, помогни ми, моля те, разгадай ги. За тези момчета, които познаят за кого съм разказвал, нека се кача и да покажа снимката с отговора!:

Тича ветрове през снега,

До лятото сменя коженото си палто.

Не можете да го видите в снега,

Вълкът и лисицата са обидени.(Заек).

От върха стърчи пухкава опашка,

Какво странно малко животно?

Напуква ядките фино

Е, разбира се, че е ... (катерица).

Ден и нощ обикаля гората,

Ден и нощ търси плячка.

Той върви-скита мълчаливо,

Ушите са сиви изправени.(Вълк).

Пухкава опашка

Козината е златиста

Живее в гората

Краде кокошки в селото.(лисица).

Звярът се лашка

За малини и мед.

Той много обича сладко,

И когато дойде есента

Изкачва се в дупката до пролетта

Там той спи и сънува.(мечка)

Лежи под дърветата

Възглавница с игли.

Лежи, лежи,

Да, и избяга. (таралеж)

Физическо възпитание"До мястото за поливане":

Един следобед животните тръгнали по горската пътека към водопой.(децата вървят спокойно в кръг едно след друго),

Теле от лос тропна зад майка на лос(ходя, тропайки силно),

Лисица се промъкваше зад мама лисица(промъкване на пръсти),

След таралежа последва таралеж(клякнете, придвижете се бавно напред),

Мече последва майката мечка(валя),

Малки катерици галопираха след мама катеричка(клякам)

Зад майката заек - наклонени зайци(скачане на изправени крака),

Вълчицата поведе малките(върви на четири крака),

Всички майки и деца искат да се напият(лице в кръг, направете движение с езика и скута).

Игра „Помогнете на животните да намерят своя дом“.

На масата са смесени фигури на домашни и диви животни. В близост има макет на гора и къща.

Тук са се събрали много различни животни, които са объркали кой къде живее. Искате ли да помогнете на животните да намерят къщите си? (Отговори на децата) След това преместете животните, където живеят (къща, гора).

(Децата изпълняват задачата).

Как се наричат ​​животните, които живеят до хората? (Домашно).

И защо се наричат ​​дом? (Те живеят до човек, той се грижи за тях, храни ги).

Така е, момчета, човек се грижи за домашни любимци и те са му от полза.

Човек строи къща за крава, как се казва? (Краварник).

Къде живее конят? (В конюшнята).

И къщата на кучето се казва? (щанд)

Къде живеят козата и овцата? (В писалката.)

Момчета, къде живеят дивите животни? (В гората).

Защо се наричат ​​диви? (Те живеят в гората и си набавят храна).

Точно така, момчета, диви животни живеят в гората, грижат се за себе си, набавят си собствена храна. Къщата на катерицата се нарича хралупа. Не всички животни могат да се видят в гората през зимата. Например, мечка спи в бърлогата цяла зима, а таралеж в нората си. Лисицата също живее в норка, а вълкът живее в бърлога, но заекът няма норка, той спи под храст, а през зимата в снежна преса.

Така че ние помогнахме на животните да намерят къщите си! Сега е време да се върнем в детската градина. Шофьор, вземете волана и тръгнете:

По пътя направо ... - карахме,

На хълма ... карах,

Надолу по хълма ... се изнесе.

Направо... да тръгваме,

Над моста ... преместен,

В детската градина ... пристигнахме.

Научете имената на животните, запознайте ги с местообитанието, външния вид, храната и начина на живот.

Научете се да подчертавате отличителните черти на дивите животни, да съставяте описателни истории за животни, да изразявате правилно мислите си.

Развитие на съгласувана реч, подобряване на граматичната структура на речта.

Активиране на предметна и глаголна лексика, речник от знаци на тема "Дивите животни".

Подобряване на способността за образуване на съществителни с умалителен суфикс.

Развийте зрително възприятие, речеви слух, памет, внимание.

Да възпитава любов и уважение към природата.

Изтегли:


Визуализация:

Резюме на интегриран урок

на тема „Диви животни” в средна група

Цел :

Научете имената на животните, запознайте ги с местообитанието, външния вид, храната и начина на живот.

Научете се да подчертавате отличителните черти на дивите животни, да съставяте описателни истории за животни, да изразявате правилно мислите си.

Развитие на съгласувана реч, подобряване на граматичната структура на речта.

Активиране на предметна и глаголна лексика, речник от знаци на тема "Дивите животни".

Подобряване на способността за образуване на съществителни с умалителен суфикс.

Развийте зрително възприятие, речеви слух, памет, внимание.

Да възпитава любов и уважение към природата.

Материали (редактиране) : макет на зимна гора, играчка "Катерица", снимки на животни, снимки на зеленчуци, плодове, горски плодове, ядки.

Предварителна работа:разглеждане на илюстрации на диви животни и говорене за тях, гатанки.

истории: В. Бианки „Мечки за къпане”, Е. Чарушин „Вълчишко”, „Мече и мечета”, Н. Сладков „Лисица и заек”, Н. Сладков „Лисица и заек”.

Приказки: „Малки деца и вълк“, „Колобок“, „Три мечки“ (аранж. Л. Толстой, „Лисица и кана“.

Дидактически игри:„Кога се случва това? "," Чия е тази къща? "," Кой какво яде? "," Кой кого има? "," Какво животно? ".

Ход на урока:

Време за организиране:

възпитател : Момчета, сега ще ви задам една гатанка. Когато го познаете, ще разберете кой ще дойде на вашия урок.

От клон на клон

Мога да летя.

Червенокоса опашка

Няма кого да хванеш.

Имало едно време през лятото

Играя в гората -

Трябват гъби

Събирайте за зимата.

възпитател : Точно така, това е катерица. И ето я. Какво е това в ръката й? Някакво писмо. (учителят го чете)

Елате спешно

Помагайте спешно.

Магьосникът ни изплаши.

Той омагьоса всички ни.

Забравили сме кои сме.

Какво да пием и какво да ядем.

ела бързо

Помощ помощ!

(горски обитатели)

Какво стана с горските жители?

Можем ли да им помогнем? (да)

Тогава нека кажем вълшебните думи да бъдем в гората.

1, 2, 3, 4, 5 - отиваме в гората, за да спасим животните (звучи музика, децата се качват до дърветата).

възпитател : Вижте къде стигнахме?

деца : Озовахме се в гората.

възпитател : Кое време на годината е?

Деца: Зима.

възпитател : Каква красива зимна гора! Всичко е покрито със сняг, като пухкав килим. Тихо, тихо в гората. Кажи ми кой живее в тази гора?

деца : В тази гора живеят вълк, лисица, заек, катерица, таралеж, мечка, лос.

възпитател : Как да наречем тези животни с една дума?

Деца: Диви.

възпитател : Кажете ми, можете ли да видите всички диви животни през зимата?

Деца: Не.

възпитател : Защо мислиш?

деца : Мечките и таралежите спят през зимата.

възпитател : Вижте, под дървото в сандъка има плик с писмо. Това писмо е оставено от злия магьосник. Той е подготвил изпитания за нас.

ПЪРВА ЗАДАЧА: трябва да решите гатанки, за да разочаровате животните:

Тича ветрове през снега,

До лятото сменя коженото си палто.

Не можете да го видите в снега,

Вълкът и лисицата са обидени (заек).

От върха стърчи пухкава опашка,

Какво странно малко животно?

Напуква ядките фино

Е, разбира се, че е (катерица).

Ден и нощ обикаля гората,

Ден и нощ търси плячка.

Той върви-скита мълчаливо,

Ушите са сиви изправени (вълчи).

Пухкава опашка

Козината е златиста

Живее в гората

Лисицата краде кокошки в селото.

Големият крак и голям

През зимата спи в бърлога.

Обича шишарки, обича мед,

Е, кой ще назове? (мечка)

Ядосан докачлив

Живее в пустинята на гората.

Има много игли

И нишката не е една (таралеж)

Той отново излезе от гората,

Не елен или крава.

Трябваше да се срещнем

Запознайте се с това (лос)

възпитател : Момчета, какво е общото между всички животни?

деца : Всички животни имат глава, муцуна, лапи, опашка.

И с какво е покрито тялото на животните?

Деца: Тялото на животните е покрито с косми.

А ето и ВТОРАТА ЗАДАЧА от злия магьосник:

Дидактическа игра: Какво животно?

Моля, кажете ни коя лисица е хитра, червена, пухкава

Какъв вълк - ядосан, гладен, хищен, сив

Какъв заек - дългоух, сръчен, страхлив, бял през зимата и сив през лятото

Каква мечка - непохватна, кафява, голяма, косма.

Какъв лос - Дългорог, дългокрак, той има копита

Какъв таралеж - Малък, бодлив, може да се свие на топка.

ТРЕТО ЗАДАНИЕ: Всички животни имат свои деца! Знаеш ли кой кого има?

Играта „Кой кого има? "(показват се картите)

Стъпкаха след мама с вълчица... Кой? (Малки малки.)

Лисица пълзеше след мама... Кой? (Лисици.)

Таралежът последва мама ... Кой? (Таралеж.)

Мечката беше последвана от ... Кой? (Мече.)

Яздиха след майката катеричка... Кой? (Белчата.)

Те скочиха след майката заек... Кой? (Заек.)

Те последваха майката на лоса ... Кой? (Телета на лосове.)

Физическо възпитание "Поливане":

Един следобед животните тръгнаха по горската пътека до водопой (децата вървят спокойно в кръг едно след друго)

Телето на лоса беше последвано от теле на лос (те вървят, тропат силно)

Лисица се промъкваше зад мама лисица (шмухна се на пръсти)

Таралеж се търкаля след таралеж на мама (клекнете, бавно се придвижете напред)

Мече последва майката мечка (те се въртят)

Малки катерици галопираха след майката катеричка (те скачат клекнали)

Зад майката заек - коси зайци (скачащи на изправени крака)

Вълчицата поведе вълчетата (ходете на четири крака)

Всички майки и деца искат да се напият (лице в кръг, правете движение с език и скут).

Момчета, вярно ли е, че заек живее в дупка?

деца : Не. Заекът няма дом, той спи под един храст, под дърво в снежна преса.

ЧЕТВЪРТО ЗАДАНИЕ: трябва да кажете кой къде живее.

Игра „Къде живее кой? "(показват се картите)

деца :

Лисицата живее в дупка.

Катерицата е в хралупата.

Мечката спи в бърлога през зимата.

Вълкът живее в бърлога.

Таралежът спи в дупката.

Заек под храст.

Сега нека да изиграем една игра с вас

Дидактическо упражнение „Кой си ти? "

Аз съм мечка, а ти? (Мечките)

Аз съм заек, а ти? (зайци)

Аз съм лисица, а ти? (лисици)

Аз съм вълкът и ти. (вълци)

Аз съм лос, а ти? (лос)

Аз съм таралеж, а ти? (таралежи)

(Учителят показва навиците на животните, а децата повтарят след него)

възпитател : Момчета, в писмото на катерицата пишеше, че животните са забравили какво да ядат и какво да пият. Нека им помогнем. Знаете какво ядат дивите животни.

Дидактическа игра "Кой какво обича?"

На дъската са предметни картинки (малини, мед, шишарки, гъби, ябълки, зеле, моркови, ядки, трева, мишка, заек).

Децата избират картина. Кажете кой обича да го яде.

Заекът обича моркови, зеле.

Катерица - ядки, гъби.

Таралежът обича гъби и ябълки.

Мечка - мед, горски плодове.

Вълкът лови мишки.

Лисицата ловува мишки, зайци, пилета.

Възпитание : Вижте момчета, Магьосникът остави още една задача. Злият магьосник обърка всички животни. Помогнете ми да разбера кой е излишен тук.

Дидактическа игра "Четвъртата екстра"

Лисица, мечка, заек, кълвач

Вълк, таралеж, кон, лисица

Заек, слон, мечка, катерица

Таралеж, мечка, заек, лисица

Пиле, катерица, таралеж, лисица.

Катерицата прави молба към вас. Тя има началото на изречението, трябва да завършите изречението, като извикате противоположната дума по значение.

Дидактическа игра "Завърши изречението".

Заекът е бял през зимата, а през лятото ...

Заекът има къса опашка и уши ...

Таралежът е малък, а мечката ...

Катерицата е сива през зимата, а през лятото ...

Катерицата има дълга опашка, а заекът ...

Катерица живее в хралупа, а лисица живее в дупка ...

Лисицата е хитра, а заекът...

Заекът е пухкав, а таралежът ...

възпитател : Е, сега най-накрая изпълнихме всички задачи правилно и успяхме да прогоним злия магьосник. Направихме заклинание върху всички диви животни, припомнихме как се наричат, какво ядат и ги помирихме.

възпитател: Нека нарисуваме всяко диво животно.

Децата рисуват.

възпитател : Всички сте страхотни, много ме зарадвахте с вашите отговори, рисунки.


Резюме на GCD на тема "Диви животни" в средната група.

Сорокина Ирина

Резюме на GCD на тема "Диви животни" в средната група

Цел:

Да се ​​обобщят и затвърдят знанията на децата за дивите животни и тяхното местообитание.

задачи:

Упражнение в умението да се назовават бебета животни, в правилното именуване на жилище; научете да отговаряте с пълни изречения.

Разширете хоризонтите си; развиват паметта, мисленето, вниманието, възприятието; реч.

Възпитавайте любопитство, доброта, любов към заобикалящата природа.

Предварителна работа: разговори за животни с показване на картинки и илюстрации, четене на художествена литература, отгатване на гатанки, рисуване, съставяне на описателни истории за животни, дидактически, игри с думи, настолни игри „Зоологическо лото“, „Избери картина“, „В гората, в поле, на поляна”, пъзели.

Оборудване:

снимки, изобразяващи животни от гората, техните бебета, храна, която животните ядат.

GCD съдържание:

Шоу на презентацията "Диви животни". Спектакълът е придружен от правене на гатанки за диви животни, децата ги отгатват. Кратка история за всяко животно.

1. Косата няма бърлога,

Не му трябва дупка.

Краката спасяват от врагове

И от глад - кора.

(заек)

2. Той е страхотен господар в гората,

Той е рошав и сериозен.

Обича горски плодове, мед.

Той си легна за зимата! (Мечка)

3. Тази червенокоса измама

В една приказка той лъже всички ловко.

Хващане на патици и зайци!

Не се хващайте за нея! (лисица)

4. И борове, и ели

Тя тича бързо

Той вижда къде са узрели подутините,

Къде е девствената почва за гъби.

(катерица)

5. През цялото време той обикаля из гората,

Той търси някого в храстите.

Той измъкна зъбите си от храстите,

Кой го казва -...

(вълк)

6. Ядосан докачлив

Живее в пустинята на гората.

Има много игли

И нито една нишка.

(таралеж)

7. Има работници в реката,

Не дърводелци, не дърводелци.

И ще строят язовир

Поне нарисувай картина.

(бобри)

8. Това малко бебе

Радвам се дори и на трохичка хляб

Защото е тъмно

Тя се крие в норка.

(мишка)

9. Докосване на тревата с копита,

Красив мъж върви през гората

Ходи смело и лесно

Рогата са широко разперени.

(Елк)

(Гатанки са назаем от интернет)

Браво момчета. Всички гатанки бяха отгатнати правилно. И кажете ми, моля, къде живеят тези животни? (В гората, сред природата). Кой храни тези животни? (Намират храна за себе си, получават я).

Как можете да наречете животни, които сами намират и убиват?

храна, изграждане на жилища, грижа за малките. (Диви животни).

Какво ядат дивите животни? (трева, дървесни плодове, шишарки,

ядки, други животни). Момчета, какви други животни познавате (домашни любимци) Назовете ги. Защо се наричат ​​дом?

Игра "Намери мама, нейните малки"

Учителят показва снимки, изобразяващи малки диви животни, и моли да намерят майките им сред останалите картинки, като ги поставя по двойки.

Лисица - малки.

Вълчицата е вълчици.

Заекът си е заек.

Мечката са малките.

Таралеж - таралеж.

Катерицата е катерицата.

Лос - лосови телета

Игра "Животните отидоха до водопоя"

(Децата спокойно следват учителя в кръг.)

Теле на лос тропа зад мама - теле на лос (вървят силно)

Лисица се промъкна зад мама - лисица, (шмухна се на пръсти)

Мече последва майката-мечка, (те се въртят)

За мама - таралеж търкаля таралеж, (клекнете, бавно се придвижете напред)

Зад мама - заек, коси зайци, (скачащи на прави крака)

Вълчицата поведе вълчетата (вървете в кръг, внимателно прекрачвайки)

Всички майки и деца искат да се напият. (Лице в кръг, правете движения с езика - "пликане" - гимнастика на езика)

Игра "Къде, чий дом?"

Децата слагат маски на диви и домашни животни.

възпитател. Деца, трябва да се преобразите в диви и домашни животни и да ги изобразите, докато мелодията свири. След като мелодията спре да свири, трябва да намерите домовете си. Домашните любимци трябва да заемат мястото си в къщата, а дивите животни в близост до коледната елха.

Състезателна игра "Кой ще събере животното по-бързо"

Учителят разделя децата на 2 отбора и им дава картини с отрязани животни. Децата трябва да ги събират. Който събере снимката по-бързо, този отбор печели.

В крайна сметка. Момчета, кажете ни какво правихте за клас днес?

И какво си спомняте най-много? Много добре!

Резюме на урок за развитието на речта за деца от средната група

"Дивите животни и техните бебета"

Цел:
да се затвърдят знанията на децата за диви животни, техните малки, за местоживеенето и да се активира речника по тази тема;
задачи:
поправителен:
- продължете да подобрявате граматическата структура на речта (упражнение за образуване на притежателни прилагателни, образуване на имена на млади диви животни, продължете да се учите да изграждате фраза от три думи с предлозите "за").

Образователни

Да формират способността на децата да познават и различават диви животни и техните бебета, да съпоставят правилно имената им

Разработване:
- подобряване на артикулацията, фините и общите двигателни умения.

Образователни:
- продължават да формират интерес към дивата природа;
- да се възпитава чувствително отношение към дивите животни, желание за помощ.

вид професия: обобщаващ

Форма на урока: група

Продължителност на урока : 20 минути

Участници: възпитател и деца

Възраст на децата: 4-5

Оборудване: моливи, листове с изображения на диви животни и техните бебета, таблети "Логико - Хлапе".

Предварителна подготовка :

Рразглеждане на снимки на диви животни и техните бебета,четене на художествена литератураза диви животни, разказ на учителя, разговор, отгатване на гатанки, дидактически игри "Дивите животни и техните бебета"

Методи и техники:

словесен, визуален, практичен, игрив, момент на изненада, създаващ магическа ситуация.

Структура на урока:

Етап на урока

Съдържание

Време

1. Въведение

Организиране на времето.

Създаване на проблемна ситуация.

2-3 минути

2.Основната част

Решаване на проблемна ситуация.

12-15 мин.

3.Последната част

Резултатът от урока.

2-3мин.

Ход на урока:

1. Уводна част:

Децата влизат, застават около учителя на килима.

възпитател: Здравейте момчета.(Децата казват здравей)

възпитател: Момчета, нека се усмихнем и си пожелаем добро настроение. (Децата си подават топката, пожелавайки добро настроение).

възпитател: Момчета, днес в нашата група дойде телеграма. Сега ще ви прочета:
„Ела спешно,
Помагайте спешно!
Случват се чудеса
Няма да делим гората.
Магьосникът ни изплаши
Той омагьоса всички ни.
Забравихме кои сме
Какво да пием и какво да ядем.
Помогнете, елате
И спешно ни помири!"
Обитатели на гората.

2.Основна част:

възпитател: Е, ще помогнем ли на животните?

За да отидем на помощ, вие и аз трябва да си спомним какви животни живеят в гората.
(Учителят поставя на дъската картинки заек, лисица, вълк, мечка, катерица, таралеж.)

възпитател: Кажи ми как се казват животните, които живеят в гората

- Диви животни

възпитател: Точно така, тези животни се наричат ​​диви. Защо мислиш, че се наричат ​​така?

- Защото тези животни живеят в гората, грижат се за себе си, сами си набавят храна.

Артикулационна гимнастика:
възпитател:
Добре, но преди да тръгнем на път, ние с теб все още трябва да подготвим езика си, защото ще ни трябва, за да помагаме на животните.
Да седнем, да изправим гърбовете, да поставим краката правилно, да вземем огледалата.
Момчета, за да се сприятелим с горските жители, нека им се усмихнем.
(Учителят ви напомня, че след всяко упражнение трябва да поглъщате слюнка)
- Разтягаме устни в усмивка, така че да се виждат зъбите
(упражнението се повтаря 3 пъти). А сега, нека свирим на тръбата, за да направим животните по-забавни. Издърпайте устните си напред с тръба и ги издърпайте (упражнението се повтаря 3 пъти).

Страхотно, момчета, мисля, че животните ще го харесат. Нашите жители на гората много обичат лакомствата, нека печем палачинки за тях.
Поставяме широк, отпуснат език върху долната устна и го задържаме.
- Много добре! Мисля, че и животните ще харесат подаръците, но тук палачинките са горещи, трябва да ги охладите. Да изпечем палачинки и да ги духаме. Чудесен!

Е, за катерицата, да съберем ядките. Устните ни са затворени, ще си починем с напрегнат език на едната или другата буза (упражнението се повтаря 3 пъти във всяка посока).
- Много добре. Спомнихме си кой живее в гората, подготвихме езика си и сега можем да отидем да помогнем на жителите на гората.
възпитател: Кажете ми, момчета, с какво можете да отидете в гората? -С автобус, с кола, с велосипед.

възпитател: Момчета, ще отидем в гората с помощта на магическо заклинание. Ела при мен, сега ще те покрия с вълшебна носна кърпа и ще кажа заклинание: „Едно, две, три – заведи момчетата в гората“. Ето ни в гората. Да затворим очи и да слушаме внимателно звуците на гората (Звучи мелодията „Звуците на гората“).
- Какво чуваш?
- Шум от дървета, чуруликане на птици.
- Момчета, каква прекрасна миризма! Били ли сте някога в гората?
- Мирише на иглолистна гора. Да станем равномерно, да спуснем ръцете си, да си поемем въздух, (изпратим въздух в корема) и да кажем заедно, докато издишваме: О, как мирише тук! (Повторете 3 пъти)

Д/ и "Кой къде се е скрил?" възпитател: Ние сме в гората, но къде са животните? Всички се скриха! Нека да погледнем отблизо и да кажем къде са се скрили животните от нас? Само не забравяйте, че трябва да отговорите с пълно изречение.
(Учителят помага на децата с навеждащи въпроси, ако им е трудно.)
- къде се скри заекът?
- Заекът се скри зад един храст. - къде се скри лисицата?- Лисицата се скри зад едно дърво.
- къде се скри катерицата?- Катерицата се скри зад едно дърво.
- къде се скри вълкът?
- Вълкът се скри зад дънер.

D/ и "Кой къде живее?" (таблетки "Логично-хлапе")


възпитател: Браво момчета, намерихме всички животни. Но вижте, животните в телеграмата написаха, че магьосникът ги е омагьосал и е объркал всичко. Вижте дали всичко е наред тук?
Нека помогнем на животните да намерят къщата си (
Снимките на слайда са объркани - мечка в дърво, лисица в хралупа, заек в бърлога, катерица в дупка ).
-Къде живее мечката?
- Мечката живее в бърлога.
-Къде живее вълкът?- В бърлогата.
-Къде живее катерицата?- В хралупата.
-Къде живее заекът?- Под храста.
- Къде живее лисицата?- В дупката.

възпитател: Браво момчета! Сега животните са щастливи, че са намерили къщите си.

възпитател: Сега, момчета, нека да играем на играта „В гората на мечката“, но за това трябва да изберем мечка. (Учителят избира мечка с помощта на рима)

Едно, две, три - ще бъдеш мечка!

игра на открито" Мечката в гората »

„Мечката в гората,

Взимам гъби, горски плодове,

И мечката не спи

И ни ръмжи"

D/ и "Майки и малки"

възпитател: Магьосниците не само объркаха жилищата на животните, но и изплашиха техните малки. Да върнем малките на родителите им. Имате снимки на животни и техните бебета на масата си. Трябва да свържете линия между майката и нейното бебе.
- Лисицата има малко
… .- Лисица

Сдвоете лисицата с нейното малко.
-Мечката има малко... ...- Плюшено мече

Свържете мечката с мечката.

Вълчицата има малко... - Вълче
-Свържете вълка с вълчето
- При катериците
... - Катерица

Комбинирайте катерицата с катерицата.
възпитател: Малките и техните майки бяха много щастливи, че им помогнахте да се отърват от магьосничеството на злия магьосник и решиха да си играят с пръстите си.

Гимнастика с пръсти

възпитател: Момчета, пригответе вашите химикалки.

« Това е зайче, това е катерица,свийте пръстите си в юмрук, като започнете с

Това е лисица, това е вълк,мизичко

И това се бърза, нагази буднизавъртете палеца

Кафяв, космат,

Смешна мечка

3.Последната част:

възпитател: - Браво момчета, пътуването ни до гората приключи и е време да се върнем в групата. Сега ще ви покрия с вълшебна кърпичка и ще кажа заклинание: "Едно, две, три - заведи ни в групата!" Ето ни в групата. Хареса ли ви нашето приключение?-Да
- Какво правихме в гората?- Помогнал на диви животни.
- На кого помогнахме днес?
- Диви животни и техните бебета. (Списък,) Как помогнахте?
О, вижте, какво е? Това са дарове от гората. Дивите животни ви ги изпратиха в знак на благодарност за вашата помощ.

литература:

1. Гербова В. В. - "Класове по развитие на речта в средната група на детската градина" - М.: Мозайка-Синтез, 2010.

2.Нищева Н.В. „Резюме на подгруповите логопедични часове в средната група на детска градина за деца с OHP“ - SPb .: Детство - Преса, 2007.

Цел: да се затвърдят знанията на децата за диви животни, техните малки, за мястото на пребиваване .; активирайте речника по тази тема.

задачи:

- Да формират способността на децата да познават и различават диви животни и техните бебета, да съпоставят правилно имената им

- Изяснете идеята на децата за появата на диви животни, техния живот през зимния сезон

- Насърчаване на развитието на съгласувана реч

- Насърчаване на интерес към познаването на околния свят, уважение към обитателите на дивата природа

Материали и оборудване:

- статив (фланелеграф)

- Детайли на хартиен конструктор за излагане на фигури на животни върху фланелграф

- Набор от снимки "животни и техните малки"

- Украси за гората (коледни елхи, снежна преса, играчки: лисичка, заек)

- Мултимедийна система

- Лаптоп с мултимедийна презентация "Диви животни"

Оборудване: презентация на урока, листове с диви животни и техните бебета, снимки на животински опашки.

Ход на урока

Организиране на времето.

Възпитател: Здравейте момчета. Вижте колко гости дойдоха днес при нас.

Деца: Влезте, застанете около учителя

Възпитател: Нека им кажем здравей.

Деца: Здравейте! Децата седят на масите

Възпитател: Сега нека седнем на масата, да поставим краката правилно, да изправим гърбовете.

Момчета, днес в нашата група дойде телеграма.

„Ела спешно,

Помагайте спешно!

Случват се чудеса

Няма да делим гората.

Магьосникът ни изплаши

Той омагьоса всички ни.

Забравихме кои сме

Какво да пием и какво да ядем.

Помогнете, елате

И спешно ни помири!"

Обитатели на гората.

Е, ще помогнем ли на животните?

Възпитател: Кажете ми, как се казват животните, които живеят в гората?

Деца: Диви животни.

Възпитател: Точно така, всички тези животни са диви. Защо мислиш, че се наричат ​​така?

Деца: Защото тези животни живеят в гората, грижат се за себе си, сами си набавят храна.

Възпитател: За да отидем на помощ, вие и аз трябва да си спомним какви животни живеят в гората. Затвори всичките си очи, ще произнеса вълшебно заклинание и ще се окажем с теб в гората.

Нека всички да погледнем екрана.

Възпитател: Вижте кой е

Деца: Мечка?

Възпитател: Помислете за мечка. Какъв е той? Какви са лапите му?

Деца: Мечката е голяма, силна, кафява. Има дълги нокти и силни крака.

Възпитател: Точно така, това е мечка. Как се казва къщата на мечката?

Деца: Den

Възпитател: Искате ли да видите как мечка зимува в бърлога?

Погледнете екрана.

(децата гледат пързалка с мечка, спяща в бърлога)

Възпитател: Ето как мечката спи в бърлогата си.

Мислите ли, че той е топъл или студен? Защо мислиш така?

Деца: Козината е топла. Входът е осеян с клони. Сняг покри горната част.

Възпитател: Една мечка спи в бърлога цяла зима

Само през пролетта ще се събуди.

Да... Мечката е голям сладко, много обича меда. Докато мечката пирува с мед, ще се срещнем с друг жител на гората.

Възпитател: О, вижте,

Под един храст, под храст

Някой с червена опашка -

Кой мислиш, че е това?

Деца: Лисица

Възпитател: Браво. Помислете за лисица. Каква е тя? Каква е опашката й?

Деца: Червена лисица, красива, хитра. Тя има пухкава дълга опашка.

Възпитател: Това е лисичка, лисицата има червена пухкава козина, малки уши и голяма опашка. Лисицата е хитра. Тя често е наричана измамница в приказките, което означава измамница. Лисицата не сменя палтото си. Червен е през зимата и лятото.

Възпитател: Под един храст има лисича къща.

Как се казва къщата на лисичката?

Деца: Нора.

Погледнете екрана - това е лисича дупка. Входът към него е тесен и дълъг. А вътре в дупката е просторно, удобно

Възпитател: Защо лисицата се нуждае от такава пухкава опашка?

Деца: Покрийте следите

Нека покажем как лисицата ходи и прикрива следите си

(Децата имитират походка на лисица)

Fizminutka

Лисицата тръгна през гората

Обажданията на песента бяха изведени

Лисицата беше поразителна

Лисицата изплете лапи

Близо до коледната елха премина

Какво намери на дървото?

(Открих гъбички на дървото)

Възпитател: Знаем, знаем, че шишарките и иглите растат на дървото, а цветята и гъбите не растат на дървото. А на нашето дърво гъбичка виси на възел. Чии са тези акции?

Деца: Катерици

Възпитател: Точно така. Помислете за катерица. Каква е тя? Какви са ушите и опашката й?

Възпитател: Къде живее катерицата? Как се казва къщата й?

Деца: Дупло.

Възпитател: Защо катеричката прави къщата си толкова висока?

Деца: За да предотвратите получаването на други животни

Възпитател: Как катерица се спасява от слана?

Деца: Скрива се в хралупа и затваря входа с опашката си.

Възпитател: Вижте опашката на катерицата - голяма, пухкава.

Възпитател: Мечката има бърлога, лисицата има дупка, катерицата има хралупа, но къде живее заекът? Каква е къщата му?

- Зайчето няма къща, спах под един храст и избягах.

Възпитател: Нека разгледаме зайче. Какъв е той? какви са му ушите?

Деца: - Зайчето е малко, бяло, пухкаво. Той има дълги уши.

Възпитател: - Спомнете си какво кожено палто носи заекът през зимата и какво палто сменя през пролетта?

Деца: - През зимата зайчето е с бяла шуба, а през пролетта я сменя със сива.

Възпитател: Момчета, нека вземем телескоп (те представляват тръба с ръцете си) и да погледнем далечната поляна (При статива (фланелеграф)) тук. Учителят, заедно с децата, се придвижва до една от масите, върху които са разположени геометрични фигури.

Какви според вас са тези кръгли бучки между елхите?

Деца: отговори

Възпитател: Значи децата са загубени. Чии деца? Кои са родителите им?

Кой се крие в този кафяв кръг?

Отиди Катя, добави уши и опашка, кажи ни кой е и намери майка му на снимката.

(На масата има уши и опашки. Детето добавя уши и опашка в кръга, назовава бебето и майка му.)

Възпитател: всички бебета намериха ли майките си?

Деца: Не, не всички. Зайчето нямаше майка.

Възпитател: Само за зайче е скучно - нека си поиграем с него.

Играйте с пръсти и движения.

Малко бяло зайче седи

И мърда с уши

Така, така,

Той мърда уши.

На зайчето му е студено да седи

Трябва да затоплим лапите

Като това, като онова

Трябва да затоплим лапите

Зайчето е студено да стои

Трябва ми зайче, за да скоча

Като това, като онова

Трябва ми зайче, за да скоча

Бързи крака на заека, избяга.

Зайчето препусна, дойде нов жител,

Кои са тези деца?

Деца: Таралеж.

Деца: Муцуната на таралежа е удължена. Носът е остър и постоянно мокър. Очите са кръгли черни, ушите са малки, заоблени. По тялото на таралежа има игли. Иглите растат по същия начин като косата. На главата и корема расте гъста, груба козина. На лапите на пет пръста ноктите са остри.

Възпитател: Все още имаме още една снимка с животно

Сив страшен и зъб

Направи раздвижване

Всички животни се разпръснаха

Изплаши тези животни.....

Деца: това е вълк

Възпитател: Кажете ни какъв е той?

Деца: Вълкът е силен, смел, умен

Винаги ходи със сиво кожено палто

Вълкът има дълъг и протяжен вой.

Възпитател: Вижте и вълкът има къща, вижте каква е тя. Къщата му се нарича бърлога.

Възпитател: Чуйте какво стихотворение иска да ви каже старецът Лесовичок: В един летен ден, по проста пътека, животните отидоха до водопоя:

Заекът скочи след майката...

Деца: заек.

Възпитател: Стъпках след майка ми с вълчица ...

Деца: вълче.

Възпитател: Лисица се промъкваше зад майка ми ... ..

Деца: лисиче.

Възпитател: Мечката беше последвана от ... ...

Деца: плюшено мече.

Възпитател: Яздих след майката катеричка ... ..

Деца: катерица.

Възпитател: Един таралеж последва майка ми...

Деца: таралеж.

Възпитател: Ето, момчета, нашето пътуване до гората приключи. Сега е време да се върнем в детската градина. Затворете очи, сега ще направя магическо заклинание и ще се окажем в нашата група. "Потопихме се във вълшебната гора и сега се събудихме"

Хареса ли ви нашето приключение?

Деца: Да!

Възпитател: Къде бяхме днес?

Деца: В гората.

Възпитател: На кого помогнахме днес?

Деца: Диви животни и техните бебета.

Възпитател: Какви игри харесахте?

Деца: "Уши и опашки", "Майки и малки", "Бебешки животни се изгубиха"

Възпитател: Всички сте страхотни, свършихте страхотна работа.

О, вижте, какво е? Това са дарове от гората. Дивите животни ви ги изпратиха в знак на благодарност за вашата помощ. Нека го опитаме сами и да почерпим нашите гости.