Загадката коя е отгатната сивокоса любовница. Съобщение по темата на урока

Резюме на заниманията с деца от средна предучилищна възраст в образователната област: познание и общуване

Последен урок за зимата

„Коя, познайте, сивата любовница ...“

Задачи

Образователни:

Да затвърди и систематизира представите за сезонните промени в природата и за природните явления, характерни за зимата;

Обогатете речника на децата, научете ги да отговарят с подробни изречения.

Разработване:

Развийте умствените процеси: внимание, памет, въображение;

Развийте двигателни умения.

Образователни:

Научете се да слушате внимателно

Култивирайте любов към природата.

Материал: мече, зайче (играчки), зимни картинки, тави с грис.

Напредък на урока:

  1. Организиране на времето.

Здравейте момчета, каня ви да застанете в кръг, да се хванете за ръце и да кажете заедно: "Добро утро!" шепнешком, с нормален глас. Браво, сега:

Те примигнаха с очи, протегнаха уста в усмивка,

Веждите са повдигнати нагоре, притиснати с пръст върху носа.

Пожелавам ви днес всичко да е наред и ви каня да седнете удобно. Нека на всички ни е топло, добре и удобно.

  1. Основна част: разговор за признаците на зимата.

болногледач. Кой сезон идва след зимата? Кой месец е? Но днес ще говорим за зимата. Ти и аз живеем на север, а зимата е ядосана, не иска да напусне. На гости ни дойдоха зайче и мечка. Запомнете и кажете: какво прави мечката през зимата?

деца. Мечката спи през зимата.

болногледач. Зайците спят ли през зимата?

деца. Не, зайците не спят през зимата.

болногледач. Мечката проспа цяла зима и не знае как изглежда зимната гора. Той помоли зайчето да му разкаже за това. Но зайчето все още не се е научило да говори добре и мечката не е разбрала нищо. Нека помогнем на зайчето да запомни, а на мечката да разбере какво се случва в природата през зимата. Как можете да кажете за зимата: каква е тя? (Снежно, мразовито, студено).Ами сняг? (Бял, пухкав, студен, мек).И вече имаше размразяване, какво стана със снега? Какъв беше снегът? ( Снегът е мокър и лепкав. Как изглежда сняг в слънчев ден ? (Снегът блести и блести на слънцето). Какво беше времето през зимата? (Беше студено, мразовито, често валеше сняг). Какво се случва с реките и езерата през зимата? (Реките и езерата са покрити с лед през зимата).Как изглеждат дърветата и храстите през зимата? (По дърветата и храстите няма листа, клоните са покрити със сняг).Какви дървета остават зелени през зимата ? (бор и смърч).Има ли много птици в гората през зимата? Къде са птиците? Знаете ли какви са тези птици? (Зимуващите птици стоят близо до къщите, където живеят хората).Учителят показва изображения на зимуващи птици, децата ги наричат.Какво правят децата по време на зимни разходки? (Каране с шейни, ски, кънки, правене на снежен човек, игра на снежни топки).

Всеки въпрос и отговор са придружени от съответна илюстрация.

Мобилна игра с речен съпровод "Слънцето пее сутрин"

Слънцето пее сутрин: - Ай, зимата свършва!

(изпълнете "пружина", ръце на колана)

Нека повече снежинки падат, летят,

(кръгли на място)

Но когато слънцето излезе, всички те ще се стопят.

(клякам)

Сините ледници ще се превърнат в потоци.

(пръстите тичат)

Свраки белострани пукат: - Пролетта идва! Пролетта идва!

(Лесно тичайте в кръг на пръсти, плавно размахвайки ръцете си нагоре и надолу)

Ще последваме пролетта, ще започнем хоровод.

(ходете в кръг в кръгъл танц, държейки се за ръце)

Ще пеем и ще танцуваме - за среща с луничката пролет.

(спрете, вдигнете ръцете си нагоре, след това се поклонете - наведете се, спуснете ръцете си надолу)

Играта "Гатанки и гатанки"

болногледач. Вижте каква красива чанта държи зайчето. Да помолим зайчето да покаже какво има в чантата му.

Децата се обръщат към зайчето с молба, учителят изважда снимки от торбата и ги поставя пред децата.

болногледач. В чантата не са просто картинки, а гатанки. Сега ще направя гатанки, а вие ще потърсите правилните картинки.

Учителят прави гатанки. Децата ги отгатват и намират съответните картинки.

Гатанки

Имаше одеяло, меко, бяло, затоплящо земята.

Слънцето беше горещо, одеялото потече (сняг през пролетта)

Хапе всички по бузите, носът му се зачервява.

Той ни кара да бягаме. Познай кой? (замръзване)

По пътеката минават дъски и крака (ски).

Стояхме цяло лято в очакване на зимата. Изчакахме времето - хукнахме от планината (шейна)

Познайте коя, сивокосата любовница: разклаща перата - снежинки над света (зима).

болногледач. Ето умни момчета, познахте всички гатанки! Знаеш ли песни за зимата? Изпейте любимата си, моля, за мечка и зайче ( децата пеят песен).

възпитател.О, колко още сняг! Деца, обичате ли да рисувате в снега?

Рисуване върху грис.

възпитател.Да нарисуваме снежинки. В тавите имаме не обикновен сняг, а вълшебен! Ще ви науча как да рисувате снежинки. Вижте, с показалеца си рисувам пръчка отгоре надолу, след това друга пръчка отляво надясно. И трета пръчка между тях. Ето моята снежинка.

Сега нарисувайте своите снежинки! ( децата рисуват).

възпитател.Какви красиви снежинки имате, всички различни, интересни, пухкави, бели, вълшебни. Нарисували сте много снежинки. Имаме голяма купчина.

3. Заключителната част.

Днес много помогнахте на зайчето, защото той толкова искаше да разкаже на плюшеното мече за зимата. Малка мечка, хареса ли ти? разбра ли всичко? ( Плюшено мече и зайче благодарят на децата).

възпитател.За кой сезон разказахме на меччето днес?

деца.Относно зимата.

възпитател.Какво нарисувахме днес?

деца.снежинки.

възпитател.Хареса ли ви нашата дейност? Много ми хареса и за спомен от нашия урок искам да ви подаря една книга, която по-късно ще прочетем заедно.

Цел:Да се ​​консолидират и систематизират представите за сезонните промени в природата и за природните явления, характерни за зимата. Обогатете речника на децата, научете ги да отговарят с подробни изречения. Култивирайте любов към природата.

Изтегли:


Визуализация:

"Коя, познайте, сивата любовница..."

Заключителен разговор за зимата за деца 4-5 години.

Цел: Да се ​​консолидират и систематизират представите за сезонните промени в природата и за природните явления, характерни за зимата. Обогатете речника на децата, научете ги да отговарят с подробни изречения. Култивирайте любов към природата.

Материал. Плюшено мече, зайче (играчки), зимни снимки.

Ходът на разговора.

възпитател. Днес ще говорим за зимата. На гости ни дойдоха зайче и мечка. Помислете и кажете: какво прави мечката през зимата?

Отговорите на децата.

болногледач . Зайците спят ли през зимата?

възпитател. Мечката проспа цяла зима и не знае как изглежда зимната гора. Той помоли зайчето да му разкаже за това. Но зайчето все още не се е научило да говори добре, а мечката не е разбрала нищо. Нека помогнем на зайчето да запомни, а на мечката да разбере какво се случва в природата през зимата. Как да кажа за зимата: каква е тя? (Снежен, мразовит, студен.) Какъв сняг? (Бял, пухкав, студен, мек.) И ако имаше размразяване, какво стана със снега? (Снегът е станал мокър и лепкав.) Как изглежда снегът в слънчев ден? (Снегът блести и блести на слънцето.) Какво беше времето през зимата? (Беше студено, мразовито, често валеше сняг.) Какво се случва с реките и езерата през зимата? (Реките и езерата замръзват през зимата.) Как изглеждат дърветата и храстите през зимата? (По дърветата и храстите няма листа, клоните са покрити със сняг.) Кои дървета остават зелени през зимата? (Бор и смърч.) Има ли много птици в гората през зимата? (Не, те стоят близо до къщите, в които живеят хората.) Какво правят децата по време на разходка през зимата? (Шейни, ски, кънки, правене на снежен човек.)

Всеки въпрос и отговор са придружени от съответна илюстрация.

болногледач . Вижте каква красива чанта държи зайчето. Нека помолим зайчето да покаже какво има в торбата.

Децата се обръщат към зайчето с молба, учителят изважда снимки от торбата и ги поставя пред децата.

възпитател. В чантата не са просто картинки, а гатанки. Сега ще направя зимни гатанки, а вие ще потърсите правилните картинки.

Гатанки

  • Падане от небето през зимата

И кръжи над земята

лек пух,

Бели ... снежинки.

  • Той е пухкав, сребрист,

Но не го докосвайте с ръка:

Станете малко чисти

Как да хванете в дланта на ръката си. (Сняг.)

  • карам го

До вечерта.

Но моят мързелив кон

Носи се само от планината.

И винаги в планината

сам се разхождам

И моят кон

Аз водя за въжето. (Шейна.)

  • Невидим внимателно

Той идва при мен

И рисува като художник

Той рисува модели на прозореца.

Това е клен, а това е върба

Ето палмата пред мен.

Колко красиво рисува

Една бяла боя! (Замръзване.)

  • За да не замръзне, петима момчета

Седят в плетената фурна. (Рукавици.)

  • дървени коне

Скачане в снега

И не падат в снега. (ски)

  • Прозрачен като стъкло

Аня, ще вмъкнеш в прозореца, (Лед.)

  • Коя, познайте, сивата любовница:

Разклатете пухени легла -

Над света на снежинките. (Зимата.)

  • Имам два коня

Два коня.

Носят ме по водата.

И водата е твърда

Като камък. (кънки)

  • Свита около врата ти

Пухкав като котка.

Просто се случва

Малко бодлив. (Шал.)

болногледач . Много добре! Всички гатанки са решени! Днес много помогнахте на зайчето, защото той толкова искаше да разкаже на плюшеното мече за зимата. Малка мечка, хареса ли ти? разбра ли всичко?

(Плюшено мече и зайче благодарят на децата. Учителят чете стихотворението.

Зимна мечта на мече.

Покрай бърлогата на мечката

По пътя вървеше заек

И си помислих: „Някак си

Трябва да погледнем мечката:

Не съм го виждал от доста време

Може би някой го е обидил?

Може би се е разболял?

Или имаше много работа?

Зайчето почука на вратата

И тихо извика:

„Мечка, мечка, какво ти става?

Студено ли ти е? Болен ли си?".

Плюшеното мече излезе сънено

И малко изненадан.

Той казва на зайчето:

„Имах страхотен сън.

Цяла зима дремех

И не съм ходил в гората.

Спа в бърлога под бор

Всички мечки спят през зимата.

И сега дойде пролетта

И изобщо не мога да спя.

бързам

Вижте приятелите си."

Плюшено мече и зайче

Изтичаха в гората.

Те викаха: „Чудеса!

Пролетта дойде при нас!”


„Коя, познайте, сивата любовница? Разтърсва лехи, над света на пухчетата. (Зимата.)

Влиза логопед или възпитател, облечен като Зимата. И ето ме, Зима. Донесох два от любимите си звука - ч,з "

3. Характеристики на звуците h, з"чрез артикулационни и
акустични характеристики

Кой е първият звук в моето име? (Звук z".)Моят приятел Вюга много обича звука z. Кажи го. (Z-z-z-z-z.)Звуково обозначение z, z"цветни символи.


Развитие на фонематично възприятие

Затворете очи, слушайте думите. Ако в думата има звук z, пляскайте с ръце, а ако чуете звука z" - вдигнете

5. Произношение на звуциz, z"на срички

Да играем на ехо. Аз ще произнасям срички с твърд звук z, а вие - с мек звук z ": PS ... (зи), zu... (зю), зад ... (зя).Сричките се произнасят с различна сила на гласа: тихо, умерено, силно.

6. Звуко-сричков анализ на думата зимата
Зимушка пита: „Защо ти трябват тези кръгове?“

Детски обяснения.

Покажете как може да бъде думата зимата.Какво представляваме с ивици? (Думи, срички.)Разделете думата на срички зима,маркирайте ги с ивици, а звуците с кръгове.

7. Произношение на звуци z, z"в думи и фрази
Кажете мили думи за Зима. (Зима, зима, зима-

ка.)Зимушка-зима ни кани на разходка в зимната гора. В коя гора отиваме? (В зимната гора.)Какви дрехи ще носим? (Зимни дрехи.)Какви ботуши? (Зимни ботуши.)Каква шапка? (Зимата.)Да тръгваме на път! По кой път ще поемем? (На зимен път.)Усещате ли колко е студено? Какъв въздух дишаме? (Смразен въздух.)

8. Подбор на глаголи и прилагателни към съществителни имена
„О, ти, зима-зима! Всички пътища са покрити! Какво направи Зимата?

с пътища? (Тя помете, хвърли, хвърли.) И ето го гората!

Изложена е картината „Зимна гора”.

Какво направи зимата с гората? (Омагьосах, напудрих, замръзнах.)Каква гора? (Омагьосан, приказен, заснежен, замислен.)

Подбор на сродни думи

Как наричате птиците, останали да прекарат зимата? (Зимуващи птици.)Вижте, изпод снега излиза пара. Защо? (Мечката зимува тук.)И ето я зимната хижа на язовца, а до нея е таралежът. Повторете подобни думи. (Зимна хижа, зимуване, зима, зимуване, зима.)Това са подобни, свързани думи.

Fizminutka

Искате ли да посетите Дядо Коледа? НОЕто го!

Изложена играчка - Дядо Коледа. Чуйте какво казва той:


Играйте, виелици, Завийте по-ниско, борове, смърчове. Всичко, което е в моята гора, ще го напълня, ще го донеса.

Ще му отговорим:

Не се страхуваме от пудра.

Ние обичаме снега - пляскайте с ръце,

Ръцете отстрани, по шевовете.

Стига сняг и за нас, и за вас.

Сега сме хвърлящи



Ударихме врага!

Замахнете ръката си - хвърлете!

Снежна топка лети право към целта!

Произношение на звуци в изречения

Въпросите се задават на децата от името на Дядо Коледа. Какво съхранява катеричката за зимата? (Катерица суши гъби, съхранява шишарки.)Как можеш да го наречеш с една дума? (Запаси.)Какво се случва през зимата на прозорците ви? (На прозорците има шарки от сняг.)Какво се случи с водата в езерата? (Водата в езерата е замръзнала.)И сега ще ви кажа една дума, а вие ще направите изречение.

Ключови думи за съставяне на изречения: заек, бреза, орех, зимен съни т.н. Анализ на едно или две изречения. Избор на предложения за схемата.

Време е да се прибирам. Кажете сбогом на Дядо Коледа.

Работа с букви

Нека зарадваме Зимата. Нека изречем името й.

Съставяне на буквите на думата зимата.

Каква буква трябва да се замени, за да се получи името на момичето - Зина ?

Резюме на урока

Тема „Звуци s, (s, s" , z, z"»

ГОСТИВАМЕ БАБА-ЗАГАДНА

Материал.Предметни снимки с изображения на животни (лос, заек, зебра, лисица); предмети (чадър, завеса, кошница); Костюм на баба-Гатанка, цветни символи на звуци, букви.


Напредък на урока

Оргмомент

Учителят влиза в костюм.

Здравейте, казвам се Mystery Grandma. Защо ме нарекоха така?

Отгатване по баба-гатанката на действията, дадени от децата според типа игра „Къде бяхме, няма да кажем, а какво направихме – ще покажем”.

Анастасия Лаврикова
Последен разговор за зимата „Кой, познайте, сивокосата любовница“

Последна беседа за зимата

СЗО, Познай, сива домакиня

средна група

Ходът на разговора

зимата казвам: Какво прави мечката през зимата?

деца. Мечката спи през зимата.

Какъв сняг? Какво беше времето през зимата? (Бор и смърч.)Има ли много птици в гората през зимата?

Падане от небето през зимата

И кръжи над земята

лек пух,

Бели ... снежинки.

Той е пухкав, сребрист,

Но не го докосвай:

Станете малко чисти

Как да хванете в дланта на ръката си. (сняг)

Прозрачен като стъкло

Не го поставяйте на прозорец. (лед)

Не сняг и не лед

И той ще премахне дърветата със сребро. (След)

Невидим внимателно

Той идва при мен

И рисува като художник

Той рисува модели на прозореца.

Това е клен, а това е върба

Ето палмата пред мен.

Колко красиво рисува

Само бяла боя! (замразяване)

Седят в плетена ръкавица (Ръкавици)

дървени коне

Скачане в снега

И не падай в снега (ски)

карам го

До вечерта.

Но моят мързелив кон

Носи се само от планината.

Винаги съм нагоре

сам се разхождам

И моят кон

Аз водя за въжето. (шейна)

СЗО, Познай

сива домакиня:

Разклатете пухени легла -

Над света на снежинките. (зима)

Имам два коня

(кънки)

Скриваш два крака в тях -

И бягайте в студа на разходка. (Плустени ботуши)

Свита около врата ти

Пухкав като котка.

Просто се случва

Малко бодлив. (шал)

зимата зимата

Зимна мечта на мече

Покрай леговището на Мишка

По пътя вървеше заек

И помисли: "Някак си

Трябва да се види мишката:

Не съм го виждал от доста време

Може би някой го е обидил?

Може би се е разболял?

Или имаше много работа?

Зайчето почука на вратата

И нежно се обади:

— Мечо, мечо, какво ти става?

Студено ли ти е? Болен ли си?"

Плюшеното мече излезе сънено

И малко изненадан.

Той казва на зайчето:

„Имах страхотен сън.

Цяла зима дремех

И не съм ходил в гората.

Спа в бърлога под бор

Всички мечки спят през зимата.

И сега дойде пролетта

И с всичко не мога да спя.

бързам

Вижте приятелите си."

Плюшено мече и зайче

Изтичаха в гората.

изкрещя: „Чудеса!

Последна беседа за зимата

СЗО, Познай, сива домакиня

средна група

Цел. Да се ​​консолидират и систематизират представите за сезонните промени в природата и за природните явления, характерни за зимата. Обогатете речника на децата, научете ги да отговарят с подробни изречения. Култивирайте любов към природата.

Материал. Мече, зайче (играчки, зимни снимки.

Ходът на разговора

възпитател. Днес ще говорим за зимата. На гости ни дойдоха зайче и мечка. мисли и казвам: Какво прави мечката през зимата?

деца. Мечката спи през зимата.

възпитател. Зайците спят ли през зимата?

деца. Не, зайците не спят през зимата.

възпитател. Мечката проспа цяла зима и не знае как изглежда зимната гора. Той помоли зайчето да му разкаже за това. Но зайчето все още не се е научило да говори добре, а мечката не е разбрала нищо. Нека помогнем на зайчето да си спомни, а на мечката да разбере какво се случва през зимата в природата? Как да кажа за зимата: каква е тя? (Снежно, мразовито, студено.)Какъв сняг? (Бял, пухкав, студен, мек)И ако имаше размразяване, какво стана със снега? (Снегът е станал мокър и лепкав.)Как изглежда снегът в слънчев ден? (Снегът блести и блести на слънцето.)Какво беше времето през зимата? (Беше студено, мразовито, често валеше сняг.)Какво се случва с реките и езерата през зимата? (Реките и езерата са покрити с лед през зимата.)Как изглеждат дърветата и храстите през зимата? (По дърветата и храстите няма листа, клоните са покрити със сняг.)Кои дървета остават зелени през зимата? (Бор и смърч.)Има ли много птици в гората през зимата? (Не, те стоят близо до къщите, където живеят хората.)Какво правят децата по време на зимни разходки? (Шейни, ски, кънки, правене на снежен човек.)

Всеки въпрос и отговор са придружени от съответна илюстрация.

възпитател. Вижте каква красива чанта държи зайчето. Да помолим зайчето да покаже какво има в чантата му.

Децата се обръщат към зайчето с молба, учителят изважда снимки от торбата и ги поставя пред децата.

възпитател. В чантата не са просто картинки, а гатанки. Сега ще направя зимни гатанки, а вие ще потърсите правилните картинки.

Учителят прави гатанки. Децата ги отгатват и намират съответните картинки. Гатанки могат да се показват с помощта на движения (как караш ски, кънки, слагаш шал, ръкавици.)

Падане от небето през зимата

И кръжи над земята

лек пух,

Бели ... снежинки.

Той е пухкав, сребрист,

Но не го докосвай:

Станете малко чисти

Как да хванете в дланта на ръката си. (сняг)

Прозрачен като стъкло

Не го поставяйте на прозорец. (лед)

Не сняг и не лед

И той ще премахне дърветата със сребро. (След)

Невидим внимателно

Той идва при мен

И рисува като художник

Той рисува модели на прозореца.

Това е клен, а това е върба

Ето палмата пред мен.

Колко красиво рисува

Само бяла боя! (замразяване)

За да не замръзне, петима момчета

Седят в плетена ръкавица (Ръкавици)

дървени коне

Скачане в снега

И не падай в снега (ски)

карам го

До вечерта.

Но моят мързелив кон

Носи се само от планината.

Винаги съм нагоре

сам се разхождам

И моят кон

Аз водя за въжето. (шейна)

СЗО, Познай

сива домакиня:

Разклатете пухени легла -

Над света на снежинките. (зима)

Имам два коня

Два коня по водата ме носят.

А водата е твърда като камък! (кънки)

Скриваш два крака в тях -

И бягайте в студа на разходка. (Плустени ботуши)

Свита около врата ти

Пухкав като котка.

Просто се случва

Малко бодлив. (шал)

възпитател. Много добре! Всички гатанки са решени! Знаете ли песни за зимата. Изпейте любимата си, моля, за мечката и зайчето. Днес много помогнахте на зайчето, защото той толкова искаше да разкаже на плюшеното мече зимата. Малка мечка, хареса ли ти? разбра ли всичко?

Зимна мечта на мече

Покрай леговището на Мишка

По пътя вървеше заек

И помисли: "Някак си

Трябва да се види мишката:

Не съм го виждал от доста време

Може би някой го е обидил?

Може би се е разболял?

Или имаше много работа?

Зайчето почука на вратата

И нежно се обади:

— Мечо, мечо, какво ти става?

Студено ли ти е? Болен ли си?"

Плюшеното мече излезе сънено

И малко изненадан.

Той казва на зайчето:

„Имах страхотен сън.

Цяла зима дремех

И не съм ходил в гората.

Спа в бърлога под бор

Всички мечки спят през зимата.

И сега дойде пролетта

И с всичко не мога да спя.

бързам

Вижте приятелите си."

Плюшено мече и зайче

Изтичаха в гората.

изкрещя: „Чудеса!

Пролетта дойде при нас - червена!