Сценарий на екологичната викторина "Какво знаем за пролетта?" Старша група. Викторина в подготвителна "А" група "Пролетта пристигна. Конкурси викторини на тема пролетта

Светлана Ярмоленко
Викторина в подготвителна "А" група "Пролетта дойде"

Цели:

Консолидирайте знанията по темата « пролет» .

Активирайте речника.

Развийте вниманието, паметта, логическото мислене.

Продължете да учите децата как да решават гатанки.

Укрепване на способността за образуване на думи.

Материал за урока:

Играчка "мъдра сова";

снимки на птици;

изрязани снимки: висулка, слънце;

магнитна азбука;

звездички;

витамини за деца.

Ходът на урока.

V-l: Момчета, днес една мъдра бухал долетя до нас, донесе сандък със задачи, тя иска да види какви възрастни и бързи сте станали. Съгласни ли сте да изпълните задачите на бухала и да покажете, че вече сте готови да отидете на училище?

деца: Да!

V-l: Трябва да се разделим на 2 отбора. За всеки верен отговор отборът ще получи една звезда (децата са разделени на отбори)... Нека поставим нашата сова на най-доброто място. И отварям сандъка. Момчета, нашата сова моли да седне на столовете на тези, които ще ги наричат ​​с любов.

Слънцето е слънце

Сняг - снежна топка

Брук - ручей

Локва – локва

Капка - капка

Синигер - синигер

Лист - лист

Облакът си е облак.

V-l: Браво момчета! Всички отговориха правилно.

Какви са признаците на ранен пролетта, за всеки поименен знак, отборите ще получат 1 звезда.

деца:

Снегът все още лежи на земята, но вече се появиха размразени петна.

Ледът по водоемите потъмня и започна да се напуква.

Слънцето грее ярко и започва да загрява.

Започват капки, по покривите се появяват ледени висулки.

На размразените петна цъфтят първите цветя.

V-l: Браво момчета! Сега следващата задача. Бухалът подготви плик за всеки отбор, снимки, разпръснати в тях, те трябва да бъдат събрани, продължете (отборите събират снимки)... Какво направи?

деца: Ледена висулка, слънце.

V-l: Признаци за кое време на годината е?

деца: пролет.

V-l: Много добре! Получавате звездичка. Ние слушаме внимателно, бухалът е подготвил гатанки за нас, вие слушате и чий екип ще отговори първи, който ще получи звездичка.

Бяга през лятото, спи през зимата,

Пролетта дойде, бяга отново.

(река)

Често ми звънят, чакат.

И когато дойда, те се крият от мен. (Дъжд)

На замръзналата земя лежи камък

Вдигаш го - ще изчезне на топло. (лед)

Бягам като по стълба, звъня над камъчетата. Ще ме познаеш отдалече по песента. (поток)

V-l: Много добре! И сега ще се превърнем в облак, станете.

Бял облак

Издигна се над покрива.

Облакът се втурна

По-високо, по-високо, по-високо.

Вятърът е облак

Закачен на усукването.

Облакът се обърна

В дъждовния облак.

Браво, седни! Следване упражнение: Назовете пролетните месеци по ред.

деца: март април май.

V-l: Следващата задача, бухалът е подготвил снимки за вас, определете коя птица е на тези снимки излишен:

Гълъб, лястовица, скорец, кукувица.

Врана, врабче, гълъб, скорец.

Славей, чучулига, врабче, лястовица.

Сврака, топ, снегир, синигер.

Лебед, чапла, гълъб, щъркел.

V-l: Много добре! И последната задача, всеки отбор има букви на масата, направи думите: ПРОЛЕТ, ТОПЛИНА.

V-l: И сега дойдевреме за преброяване на броя на звездите, които всеки отбор има. Приятелството спечели! Бухалът е подготвил изненада за вас, тъй като сме изпълнили всички задачи с вас, тогава тя ни почерпи с витамини.

Свързани публикации:

Матине за втора младша група "Пролетта дойде - победата дойде"„Пролетта дойде - победата дойде“ (матине за 2-ра младша група) Децата влизат в залата под музика, сядат на столове. Възпитател: Момчета.

Цели: 1. Да се ​​формира представа за историята на Великата отечествена война сред децата в предучилищна възраст; показват смелостта и героизма на хората по време на Втората световна война.

Конспект на интегрирания урок "Красивата пролет ни дойде на гости" в подготвителната група за училищеКонспект на интегрирания урок "Красива пролет ни дойде на гости" в подготвителната група за училище. Цел: -Да насочи децата към умения.

Резюме на GCD за подготвителната група "Пролетта дойде"Форма на организация на GCD: сюжет и игра. Интегриране на образователни области: "Физическа култура", "Музика", "Социализация", "Познание".

Резюме на GCD по екология в подготвителната група "Пролетта дойде"Резюме на GCD по екология в подготвителната група на тема: "Пролетта дойде." Цел: Да се ​​изяснят и систематизират знанията на децата за характеристиката.

Резюме на GCD "Пролетта дойде" в подготвителната групаРезюме на GCD в подготвителната група за училище Тема: "Пролетта дойде" Образователна област "Познание" Направление - "Когнитивно-реч.

В края на април с децата ми показахме открит финален урок за родители „Пролетта дойде.” Този урок е познавателен, интегриран. моята.

задачи:

Развийте познавателен интерес;

Да се ​​затвърдят знанията на децата за характерните признаци на пролетта; попълване и активиране на речника на децата;

Укрепване на способността за отгатване на гатанки;

Развийте комуникативните умения на децата;

Формирайте способност за работа в екип, оказване на помощ и упражняване на взаимен контрол;

Възпитавайте любов към природата.

Материал, оборудване:лаптоп, проектор, презентация,

снимки на птици, снимки на цветя, за творческата част дълги тестени чинии с водни балони, емблеми за медали за всеки отбор.

Предварителна работа:Разделете децата на отбори, измислете име на отбора и мото с децата, изберете жури, включете децата в изработването на медали.

Ход на урока:

1. Момчета, ще ви задам една гатанка и вие ще познаете темата на викторината:

Изведнъж изчурулика врабче

След зимния студ

Слънцето е по-ярко и по-топло

По пътеките има локви.

Цялата замръзнала природа

Събуди се от сън

Лошото време отстъпва

Това идва при нас ... (пролет)

2. Представителство на отбори.

Първи отбор: "Кокичета".

Мото: Птиците започнаха да пеят песни и кокичето цъфна.

Втори отбор: "Капел".

Мото: Kapel звъни радостно и кара децата да се смеят.

За всеки верен отговор можете да спечелите 1 точка.

И да ни помогне днес ще бъде "Седемцветно цвете"

И така откъсваме първото листенце

Какво състезание ни очаква?

1 Конкурс "Гатанки".

Момчета, сега ще задавам гатанки за всеки отбор на свой ред. Бъди внимателен. Ако гатанката е решена правилно, отговорът ще се появи на екрана.

Сред пролетните месеци

Капризна си ти!

Студено е през нощта и сутрин

Срещаш ни с ветровете.

През деня капки летят от покривите...

Кой си ти, защо мълчиш?

(Март)

Пухкави бучки

Излюпени от ... бъбрек

(върба)

Леден, дълъг,

Върхов ръб

Насочени надолу към земята.

Плач? - Знаеш ли, края на зимата.

(ледена висулка)

Работи през лятото

Ще спре през зимата.

През пролетта ще вдига шум, ще мрънка,

Да, пак ще започне на пътя.

(река)

Важно е в широкото небе

Златокосото светило крачи.

Само гледа от облаците

Бащи, лунички носове!

(слънце)

Беше пухкава, сребриста,

И през пролетта той се установи,

Стана тежък и зърнест

И почерня на слънце.

(сняг)

Тъмно, мокро

Събирайки сили,

Сбогуване със зимния сън.

(земя)

Те напредват с шум,

Въртене, счупване

Те искат да се изпреварят.

Изправени пред, те ще се изправят,

Сякаш се карат,

И те отново плуват по реката.

Е, кои са те? Не мога да отгатна?

(ледени плочи)

2.Сгънете състезанието за картини

Изрязал съм снимки, вашата задача е да добавите снимката и да назовете сезона

3.Конкурс "Музикална пауза"

Композиция "Стъкло"

4. Конкурс "Събери думата"

Внимание към екрана, трябва да съберете думата по първите звуци на думата на снимките

(Охлюв, резервоар, капчица, диня) -патица

(Оранжев, индийски, слънце, чехли) - щъркел

5.Конкурс "Помогнете на птиците"

Пред вас са снимки на птици, но всички птици са объркани ...

Вашата задача е да разглобите птиците за зимуване и прелетни.

Много добре!

6.Конкурс "Поети"

Необходимо е да изберете рима, така че името на птицата да звучи.

Отгоре - ... кукувица

Капка -... мацка

Париж- ... ..щиж

Птица - ... синигер

Доктор- ... топ

Корона- ... врана

Гол- ... щиколка

Пръчка - .. галка

7.конкурс "Четвъртата екстра"

Погледнете екрана и назовете какво е излишно тук, ако го назовете правилно, картината ще изчезне.

1. Кокиче, бреза, камбана, глухарче.

2. Пеперуда, муха, бръмбар, лястовица.

3. Лебед, топ, врана, гъска.

4. Ледена висулка, размразени петна. Руче, златна есен.

Сега ти и аз трябва да помогнем на лястовицата да построи гнездо.

Творческа част:

Реч на възрастни

Реч на детето

Действия

косатка

Комарът хваща хватката.

Накиснете пастата във вода, така че да стане гъвкава, и внимателно я увийте около балона.

И под покривите на къщите

Лястовичката си изгражда убежището.

Оставете гнездото на лястовицата да изсъхне. След пълно изсъхване пробийте топката с игла (направено от възрастен) и поставете лястовичката в гнездото.

Така че нашата викторина приключи.

Обобщаване на резултатите.

Награждаване на отборите с медали.

Олга Качалка
Сценарий на екологичната викторина "Какво знаем за пролетта?" Старша група

Викторина: "Какво ние знаем за пролетта

Цел: да се обобщят представите на децата за пролетта.

Софтуерно съдържание:

1. Образователни цели: систематизира и обобщи представите на децата за пролетните промени в природата (неживи природата: денят става по-дълъг, нощта по-къса, снегът се топи; на живо природата: пристигат птици, появяват се кокичета, дивите животни се събуждат, сменяйте зимното палто с лятно).

2. Образователни задачи: да развивате интерес към природата, умение да работите в екип, да не викате, да не прекъсвате другарите си.

3. Речеви задачи: продължете да учите как да използвате подробни изречения, отговорете ясно, ясно, разбираемо.

4. Развиваща задача: развиват внимание, слушане и умения за слушане.

Подготовка за урока:

1. Подготовка на учителя: Взех и проектирах синопсис, подготвих яснота, извърших предварителна работа.

2. Предварителна работа: научете стихове за пролетта, да водим неподготвен разговор за топове, за иглики (кокичета)разглеждане на илюстрации; наблюдаване на промените във времето по време на ходене.

3. Оборудване и материали: емблеми за всеки отбор (Слънца и капчици); магнитна дъска; ръководство за игра "Цвят на живо"и "Цвят неодушевен"; илюстрации към играта "объркване".

Организация на децата: децата са разделени на два отбора.

Продължителност: 25 минути.

Напредък на теста:

част I. Въведение.

възпитател: „Момчета, тази сутрин получих писмо от Веснянки, в който тя ни кани да прекараме викторина... Тя вече ни е подготвила много интересни задачи, които ти и аз трябва да решим. Ти си готов? Е, нека започваме тогава."

Част II. Основната.

Нека се разделим на два отбора. Първият отбор ще бъде назован "слънца"а вторият е "Капчици". (Публикувам емблемите на отбора на дъската.)

1 състезание. „Гатанки от Веснянки» .

Обяснете: първо ще задам гатанка на един отбор, след това на друг. За всеки верен отговор отборът получава едно слънце или една капка. Ако една команда за отговор не успее знаеи другият знае, тогава въпросът отива към друга команда. Готов? И така, първата гатанка.

Аз чифт гатанки. Относно природните явления.

Без дъски, без брадви

Мостът през реката е готов.

Мостът е като синьо стъкло:

Хлъзгав, забавен, лек. (Лед.)

През зимата лежах на полето,

През пролетта тичах в реката. (Сняг.)

(Белият морков расте през зимата. Ледена висулка.)

II чифт гатанки. Относно птиците.

Пиле-църк!

Скочи към зърната!

Пек, не се срамувай.

Кой е това? (Врабче.)

На стълба е дворец

В двореца има певец

И името му е... (Стършел.)

(Верешуня, бяла, и се казва ... четиридесет)

III чифт гатанки. Относно цветята.

Сестрите стоят на полето -

Жълто око

Бели мигли. (Лайка.)

Бял грах на зелено стъбло. (Момина сълза.)

IV чифт гатанки. Относно животните.

Пухкава опашка

Козината е златиста

Живее в гората

Краде кокошки в селото. (Лисица.)

Ходя в пухкаво кожено палто,

Живея в гъста гора.

В хралупа на стар дъб

гриза ядки. (Катерица.)

2-ро състезание. "Какво ние знаем за пролетта

Въпроси към първия отбор:

1. Назовете пролетните месеци (март април май).

2. Какво през пролеттасе появява по дърветата? (Пъпки, листа.)

3. Коя птица пристигна първа? Защо? (Граци; появиха се първите размразени петна, където могат да си набавят храна - червеи.)

4. Защо снегът се топи? (Слънцето стана по-топло.)

5. Какво се е променило в мечката с пристигането пролетта? (Той се събуди.)

Въпроси към втория отбор:

1. Какво се случва със снега през пролетта? (Той се топи.)

2. Какъв цвят са първите листа по дърветата? (Светло зелено.)

3. Кои цветя се появяват първи? Защо? (Кокичета; снегът се стопи, те цъфтят веднага.)

4. Защо течеха потоците? (Защото снегът се топи.)

5. Какво се е променило в заека с пристигането пролетта? (Смених бялото палто със сиво.)

3-то състезание. "Какво първо, какво тогава".

Това е състезание за развитие на птици от яйца. На всеки отбор се дават по три изображения: първият изобразява яйце, вторият пиле, третият пиле.

Децата трябва да подредят картинките в правилния ред.

4-то състезание. "Разберете по реклама".

Момчета, докато правихте предишното състезание, ВеснянкаТя ни изпрати телеграма, в която казва, че животните в гората са пуснали своите обяви, а именно тя не може да разбере. ние ще помогнем vesnyanka?

Съобщения за първия отбор:

1. Елате и ме посетете! нямам адрес. Винаги нося къщата си на себе си. (Охлюв, костенурка.)

2. Приятели! Нуждаете се от игли, свържете се с мен. (Таралеж, дикобраз, дърво.)

3. Уморен от пълзене! искам да излетя. Кой ще даде криле? (Гъсеница, змия, червей.)

Съобщения за втори отбор:

1. Моля те, събуди ме през пролетта... По-добре ела с мед. (Мечка.)

2. Ще помогна на всеки, чийто будилник се е счупил. (Петел.)

3. Нещо много скучно започна да вие само на луната. Кой ще ми прави компания? (Вълк.)

5-то състезание. "объркване".

момчета, Веснянка искаше да ви покажекакви красиви кокичета тази година. Тя ти ги нарисува, но беше напълно объркана. (Раздавам листовки със снимки на цветя.)Какво е направила нередно? Скицирай как трябва да бъде (или разгънете, ако има изрязани части на цветето).

6-то състезание. "Живо - неживо"

Предлагам децата от единия отбор да рисуват само живи същества на рисунката, а на другия отбор само неживи същества.

Част III. Финал.

Обобщаване викторина, броене "слънца"и "Капчици".

Отборът победител получава снимки на кокичета, а загубилият получава страници за оцветяване Веснянки.

Сценарий на екологичната викторина "Какво знаем за пролетта?" Старша група

Тест: „Какво знаем за пролетта? "

Цел: да се обобщят представите на децата за пролетта.

Софтуерно съдържание:

1. Образователни задачи: систематизирайте и обобщете представите на децата за пролетните промени в природата (нежива природа: денят става по-дълъг, нощта е по-къса, снегът се топи; дивата природа: пристигат птици, появяват се кокичета, дивите животни се събуждат, сменяте зимното палто за лятна).

2. Образователни задачи: насърчавайте интереса към природата, умението да работите в екип, да не викате, да не прекъсвате другарите си.

3. Речеви задачи: продължете да учите да използвате подробни изречения, отговаряйте ясно, ясно, разбираемо.

4. Развиваща задача: развиване на внимание, слушане и умения за слушане.

Подготовка за урока:

1. Подготовка на учителя: Взех и подготвих синопсис, подготвих визуализация, извърших предварителна работа.

2. Предварителна работа: научаване на стихотворения за пролетта, провеждане на неподготвен разговор за топове, за иглики (кокичета) с разглеждане на илюстрации; наблюдаване на промените във времето по време на ходене.

3. Оборудване и материали: емблеми за всеки отбор (слънца и капчици); магнитна дъска; учебник за играта „Оцвети живото” и „Оцвети неживото”; илюстрации към играта "Объркване".

Организация на децата: децата са разделени на два отбора.

Продължителност: 25 минути.

Напредък на теста:

част I. Въведение.

Възпитател: „Момчета, тази сутрин получих писмо от Веснянка, в което тя ни кани да проведем викторина. Тя вече ни е подготвила много интересни задачи, които ти и аз трябва да решим. Ти си готов? Е, нека започваме тогава."

Част II. Основната.

Нека се разделим на два отбора. Първият отбор ще се казва "Слънца", а вторият - "Капчици". (Публикувам емблемите на отбора на дъската.)

1 състезание. „Гатанки от Веснянка”.

Обяснявам: първо ще задам гатанка на един отбор, после на друг. За всеки верен отговор отборът получава едно слънце или една капка. Ако единият отбор не знае отговора, а другият знае, тогава въпросът отива на другия отбор. Готов? И така, първата гатанка.

Аз чифт гатанки. Относно природните явления.

Без дъски, без брадви

Мостът през реката е готов.

Мостът е като синьо стъкло:

Хлъзгав, забавен, лек. (Лед.)

През зимата лежах на полето,

През пролетта тичах в реката. (Сняг.)

(Белият морков расте през зимата. Ледена висулка.)

II чифт гатанки. Относно птиците.

Пиле-църк!

Скочи към зърната!

Пек, не се срамувай.

Кой е това? (Врабче.)

На стълба е дворец

В двореца има певец

И името му е ... (Стършел.)

(Верешуня, бяла, и се казва ... четиридесет)

III чифт гатанки. Относно цветята.

Сестрите стоят на полето -

Жълто око

Бели мигли. (Лайка.)

Бял грах на зелено стъбло. (Момина сълза.)

IV чифт гатанки. Относно животните.

Пухкава опашка

Козината е златиста

Живее в гората

Краде кокошки в селото. (Лисица.)

Ходя в пухкаво кожено палто,

Живея в гъста гора.

В хралупа на стар дъб

гриза ядки. (Катерица.)

2-ро състезание. „Какво знаем за пролетта? "

Въпроси към първия отбор:

1. Назовете пролетните месеци (март, април, май).

2. Какво се появява по дърветата през пролетта? (Пъпки, листа.)

3. Коя птица пристигна първа? Защо? (Граци; появиха се първите размразени петна, където могат да си набавят храна - червеи.)

4. Защо снегът се топи? (Слънцето стана по-топло.)

5. Какво се промени в мечката с идването на пролетта? (Той се събуди.)

Въпроси към втория отбор:

1. Какво се случва със снега през пролетта? (Той се топи.)

2. Какъв цвят са първите листа по дърветата? (Светло зелено.)

3. Кои цветя се появяват първи? Защо? (Кокичета; снегът се стопи, те цъфтят веднага.)

4. Защо течеха потоците? (Защото снегът се топи.)

5. Какво се промени в заека с идването на пролетта? (Смених бялото палто със сиво.)

3-то състезание. — Какво първо, какво тогава.

Това е състезание за развитие на птици от яйца. На всеки отбор се дават три картини: първата изобразява яйце, втората пиле, а третата пиле.

Децата трябва да подредят картинките в правилния ред.

4-то състезание. „Разберете по обява“.

Момчета, докато правихте предишното състезание, Веснянка ни изпрати телеграма, в която казва, че животните в гората са пуснали своите обяви, а именно тя не може да разбере. Можем ли да помогнем на Веснянка?

Съобщения за първия отбор:

1. Елате и ме посетете! нямам адрес. Винаги нося къщата си на себе си. (Охлюв, костенурка.)

2. Приятели! Нуждаете се от игли, свържете се с мен. (Таралеж, дикобраз, дърво.)

3. Уморен от пълзене! искам да излетя. Кой ще даде криле? (Гъсеница, змия, червей.)

Съобщения за втория отбор:

1. Моля те, събуди ме през пролетта. По-добре ела с мед. (Мечка.)

2. Ще помогна на всеки, чийто будилник се е счупил. (Петел.)

3. Нещо много скучно започна да вие само на луната. Кой ще ми прави компания? (Вълк.)

5-то състезание. "Объркване".

Момчета, Веснянка искаше да ви покаже колко красиви са кокичетата тази година. Тя ти ги нарисува, но беше напълно объркана. (Раздавам листовки с цветя.) Какво е направила нередно? Скицирайте как трябва да бъде (или разстелете, ако има изрязани части на цветето).

6-то състезание. "Живо - неживо"

Предлагам децата от единия отбор да рисуват само живи същества на рисунката, а на другия отбор само неживи същества.

Част III. Финал.

Обобщаване на викторината, броене на "слънцата" и "капчиците".

Отборът победител получава снимки на кокичета, а загубилият – страници за оцветяване от Веснянка.


РАЗВИТИЕ НА РЕЧТА. ЛЕКСИЧНА ТЕМА „РАННА ПРОЛЕТ”.

ДЕЦАТА ТРЯБВА ДА ПОЗНАВАТ МОНАХИНИ: пролет, март, април, май, сняг, ледени висулки, размразени петна, слънце, потоци, вестители на пролетта, наводнения, лед, капки, наводнения, локви, влага, култури, засаждане, пробуждане, кокиче, размразяване .

ДОПЪЛНИТЕЛНО: студен, мърморещ, гласов, бъбрив, буен, шумен, многоводен, пролетен, лъчезарен, топъл, светъл, приветлив, червен, мокър, март, изворни води, лазур, бистър, чист, от птичи поглед, хладен, слънчев , хлабав, груб...

ГЛАГОЛИ: дойде, напредва, долетя, излетя, кръжи, къдря, оживен, усукване, мърморене, тичане, звънене, наводнение, движение, пеене, пробиване, топене, блясък, затопляне, затопляне, капе, тече, диша, мирише , събужда се, урежда се.

ДЕЦАТА ТРЯБВА ДА МОГАТ ДА ИЗБИРАТ ОБЕКТИ ЗА ДЕЙСТВИЕ:
Пролетта дойде
Плаващ - ...
Издухване - ...
Те бягат - ...

ИЗБЕРЕТЕ ДЕЙСТВИЯ КЪМ ОБЕКТИ:
Слънцето грее, грее...
Облаци -…
сняг -…

ИЗБЕРЕТЕ ЗНАЦИ И ВИЗУАЛИ:
Земята е черна, студена, замръзнала...
Слънцето - …
Птици -…

Чисто, бързо, звучно - поток
Ярко, сияещо, топло - ...

ИЗБЕРЕТЕ СРАВНЕНИЯ:
Синият лед е като (стъкло ...)
Гъста мъгла - ...
Пухкави облаци - ...
ледена висулка - ...

НАПРАВЕТЕ ПРЕДЛОЖЕНИЯ СЪС СЪЮЗА "ЗАЩОТО":
Защо снегът се топи? Снегът се топи, защото...
Защо тече потоците?...


Скъпи родители!

Поканете детето си да отговори на въпросите:
Кое време на годината изпращаме? (Преминаваме зимата.)
Кой сезон започва? (Пролетта започва.)

Запознайте детето си с признаците на ранна пролет:
природата се събужда през пролетта;
слънцето грее ярко и започва да затопля;
снегът се топи, тече потоци, появяват се петна от размразяване;
по покривите се появиха ледени висулки;
дните стават по-дълги, а нощите по-къси;
по дърветата набъбнаха пъпки и се излюпиха листа;
се появи първият плевел;
разцъфнаха кокичета;
весело чуруликаха врабчета,
скоро ще пристигнат първите прелетни птици от горещи страни;
насекомите се събудиха;
диви животни са се надигнали след зимен сън;
хората свалиха топлите си зимни дрехи.

Прочетете стихотворение за ранна пролет, запомнете:

Капки скачат силно от покрива,
Над прозореца плачат ледени висулки.
Капки скачат в дланта ми
И котката на баба
На стъпалата, на парапета.
Котката дори отвори уста.
Капки скачат силно от покрива.
Пролетта идва при нас. Ние чуваме:
Шапка с козирка! Шапка с козирка! Шапка с козирка! Шапка с козирка!

ОБРАТЕН ТЕКСТ.

РАЗТОПЕНА ВОДА.

Пролетта дойде. Слънцето е топло. Снегът се топи и текат потоци. Наоколо има много вода. Децата са доволни - лодки могат да се пускат по водата, да се гребят в локви в гумени ботуши. Дърветата се радват - ще пият стопена вода и ще позеленеят и ще цъфтят. Грабове се радват - има много червеи във мократа почва в нивите. Топовете са пълни. Врабчетата се радват - пият вода, плуват в локви и чуруликат силно: "Пролетта дойде!"

* ОТГОВОРИ НА ВЪПРОСИТЕ:
- След кое време на годината идва пролетта?
- Какво прави слънцето?
- Какво става със снега?
- Кой има нужда от стопена вода?
- На какво се радват децата?
- За какво дърветата имат нужда от вода?
- Защо са щастливи топовете?
- Защо граците се нуждаят от червеи?
- Кой плува в локви?

ПРОЛЕТ. ТЕКСТ ЗА ПРЕГЛЕД.

Пролетта идва. Снегът се топи, капките звънят. Слънцето грее ярко през пролетта. Ледник на реката. Пъпките се пукат по дърветата и се появяват ароматни листа. Кокичетата цъфтят в гората. Деца окачват къщички за птици на дървета, пускат лодки. Насекомите се събуждат, птиците изграждат гнездата си. Пролетта дойде!

ОТГАДАНЕ НА ГАТАНКИ ЗА ПРОЛЕТ:

Насипен сняг
Топи се на слънце
Вятърът в клоните играе
По-силни птичи гласове
означава,
Дойде при нас ... (Пролет)

Тя идва с обич
И със собствената си приказка.
С магическа пръчка
Ще махне
Кокиче в гората
Ще цъфти. (пролет)

Красавица върви
Леко докосва земята,
Отива на полето, до реката,
И на снежна топка, и на цвете. (пролет)

Снегът се топи
Поляната оживя.
Денят идва.
Кога се случва това? (пролет)

Отварям си бъбреците
В зелени листа.
Обличам дървета
Поливам посевите
Пълен с движение
Казвам се ... (Пролет)

Снегът почернява на поляната
Времето е по-топло всеки ден.
Време е да сложите шейните в килера.
Това е за времето на годината. (пролет)

Зеленоока, весела,
Момата е красива.
Тя ни донесе като подарък,
Нещо, което всеки ще хареса:
Зелените - до листата,
Топло ни е
магия
Така че всичко да цъфти.
След нея летяха птици
Всички майсторки пеят песни.
Познайте коя е тя?
Това момиче е ... (Пролет)

На неравностите, покрити със сняг,
Под бяла снежна шапка
Намерихме малко цвете
Наполовина замръзнал, леко жив. (кокиче)

Първият излязъл от земята
На размразяването.
Той не се страхува от слана,
Макар и малък. (кокиче)

В синя риза
Продължава по дъното на дерето. (поток)

Не пешеходец, а ходещ.
Хората на портата ще се намокрят.
Портиерът го хваща във вана.
Много трудна гатанка? (Дъжд)

Бял грах
На зелен крак. (Момина сълза)

Нечувано шумолене
Петестков
Перлите са снежнобяли
е разцъфнал,
Свежо нежно мъничко
Цвете
Изпод снега
Той се втурна към слънцето. (кокиче)

Жълт, пухкав
Ароматни топки.
Те ще бъдат защитени от замръзване
В техните клонки ... (Мимоза)

Той е поетът-цветен принц
Носенето на жълта шапка.
За пролетния сонет на бис
Ще ни чете ... (Нарцис)

Ще ги намерите в Холандия,
Там те са на голяма почит навсякъде.
Като ярки очила
Те цъфтят по площадите ... (лалета)

Духа топъл южен вятър
Слънцето грее все по-ярко.
Снегът изтънява, изсъхва, топи се,
Пристига гърленият топ.
Кой месец? Кой ще знае? (Март)

Потоците вървят по-бързо
Слънцето грее по-топло.
Врабчето се радва на времето
Гледаше ни един месец ... (март)

В топли слънчеви ботуши,
С лампа на закопчалките
Момче тича през снега
Снегът е страшен, игрив:
Само стъпки - снегът се стопи,
Счупен лед в близост до реките.
Вълнението го обзе.
И това момче - ... (март)

Реката бучи бурно
И разбива леда.
Неговият скорец се върна в къщата,
И в гората мечката се събуди.
В небето има трел.
Кой дойде при нас? (Април)

Мечката излезе от бърлогата,
Кал и локви по пътя
В небето има трел
Дойде да ни посети ... (април)

През нощта - слана
Сутрин - капки
И така, в двора ... (април)

Събужда гората, нивите и планините,
Всички поляни и градини.
Той чука на всички дупки,
Тананикане край водата.
"Събудете се! Събудете се!
Пейте, смейте се, усмихвайте се!"
В далечината се чува тръба.
Събужда всички... (април)

Разстоянието на полетата става зелено,
Славеят пее.
Градината е облечена в бяло,
Пчелите първи летят.
Гръмотевици гърми. познай,
Кой месец е това? (Може)

Градината пробвана на бяло
Славеят пее сонет
Земята ни е облечена в зеленина
Ние сме посрещнати с топлина ... (май)

Бебе тича в лапи,
Чувате стъпките му.
Той бяга и всичко цъфти
Той се смее - всичко пее.
Скри щастието във венчелистчетата
Люлякът по храстите.
„Момина момина сълза, уханна!
Весела заповяда ... (май)

Домоседване при скорца
Радва се безкрайно.
Така че имаме присмехулник
Направихме ... (къщичка за птици)

Тук нечия къща е на клон
В него няма врати, няма прозорци,
Но пиленцата живеят там топло.
Тази къща се казва ... (Гнездо)

На зелен крехък крак
Край пътеката израсна топка.
Лекият бриз зашумоля
И той разпръсна тази топка. (глухарче)

В средата на
Пролетно време
Капещ сок
От снежнобялата кора. (бреза)

Потоците вървят по-бързо
Слънцето грее по-топло
Врабчето се радва на времето -
Погледна ни в продължение на месец ... (март).

Мечката излезе от бърлогата,
Кал и локви по пътя
В небето има трел -
Дойде да ни посети ... (април).

Градината пробвана на бяло
Славеят пее сонет
Земята ни е облечена в зеленина -
Ние сме посрещнати с топлина ... (май).

Домоседване при скорца -
Радва се безкрайно.
Така че имаме присмехулник
Направихме ... (къщичка за птици).

Снегът се топи, поляната оживя,
Денят идва. Кога се случва това? (През пролетта)

Пред прозореца виси ледена торба,
Пълно е с капки и мирише на пролет. (ледена висулка)

Тичам към майка ми река и не мога да мълча.
Аз съм неин собствен син и съм роден през пролетта. (поток)

Първият, който излиза от земята при размразяването.
Той не се страхува от студ, макар и малък. (кокиче)

Черен, пъргав, вика: "Крак!"
Червеите са врагът. (Гор)

Къщата е построена за певец
Без прозорци, без веранда. (къщичка за птици)

АПРИЛ.

април, април! В двора звънят капки.
През нивите минават потоци, по пътищата – локви.
Мравките скоро ще излязат след зимния студ.
Мечка се промъква през мъртвата гора.
Птиците започнаха да пеят песни и кокичето цъфна.