Frontalios pamokos vaikams su negalia santrauka. Logopedinės pamokos „Daržovės“ su ODD turinčiais vaikais (I lygis) santrauka Logopedinės pamokos su ODD sergančiu moksleiviu santrauka

Tikslai: Išsiaiškinkite ir praplėskite temos žodyną išraiškingu lygiu.

Užduotys:
1. Įvadas į savarankišką vaikų kalbą vardininko ir predikatyvinio žodyno šia tema, atsižvelgiant į jų kalbos galimybes.
2. Vienaskaitos ir daugiskaitos daiktavardžių gramatinių formų supratimo formavimas.
3. Stereotipiškai konjuguotos frazės (daiktavardis + būdvardis) susidarymas.
4. Supratimo „vienas“ – „daug“, „didelis“ – „mažas“ įgūdžių formavimas.
5. Koordinuoto kvėpavimo, judesių ir kalbos formavimas atliekant kalbos motorikos pratimus.
6.Bendrosios motorikos formavimas, vizualinio dėmesio ir atminties ugdymas.
7. Ugdykite norą mėgdžioti suaugusiojo kalbos modelį.

Įranga: natūralios daržovės, daržovių manekenai, senelis - lėlė bibabo, krepšelis, daiktų paveikslėliai.

Pamokos eiga

I. Organizacinis momentas(beldžiasi į duris) - Vaikinai, senelis atėjo pas mus ir atnešė didelį krepšį. Norite sužinoti, kas yra krepšyje?

II Pagrindinė dalis
1. Logopedas išima ir parodo vieną daržovę ir paklausia apie kiekvieną.
- Kas čia? (nurodykite daržovių pavadinimus.) (Tai pomidoras. Tai agurkas. Tai morka. Tai ropė. Tai kopūstas). Vaikai atsako vieningai.
Logopedas sudeda maišelio turinį į krepšelį ir klausia:
- Kas visa tai? Kaip turėtume vadinti viską, ką mums atnešė senelis? (Tai daržovės.) Sakykime visi kartu (Daržovės).
L. Kur auga daržovės? (Sode, sode, šiltnamyje, šiltnamyje).
Dabar aš jums pasakysiu, iš kur parduotuvėse atsiranda daržovių (rodo lentelę).
L. Kur auga daržovės? (daržovės auga sodo lysvėse)
L. Kaip renkamos daržovės? (pešti, supjaustyti).
L. Papasakokime seneliui, kokias daržoves žinome.

2. Pratimas „Parodyk ir pasakyk“(vaikai išeina po vieną, paima bet kokią daržovę, įvardija, logopedė užduoda klausimus, vaikas atsako su logopedo pagalba).
Logopedas. Anya, eik prie stalo ir pasiimk bet kokią daržovę. Kokią daržovę turi? (vaikas parodo kitiems vaikams ir vadina „morka“).
Logopedas. Kokia ji? (Jis ilgas, raudonas, lygus.)
Logopedas. Kur auga? (sode, sodo lysvėje)
Logopedas. Kas čia? (Rodo pomidorą.)
Logopedas. Koks jis? (Jis yra apvalus, raudonas, minkštas).
Logopedas. Kas čia? (Rodo agurką.)
Logopedas. Koks jis? (Jis žalias, ilgas, dygliuotas).
Logopedas. Kur auga? (sode, sodo lysvėje)
Logopedas. Kas čia? (Rodomi kopūstai)
Logopedas. Kokia ji? (Jis apvalus, didelis, baltas)
Logopedas. Kas čia? (Rodo ropes).
Logopedas. Kokia ji? (Jis geltonas, apvalus, mažas)
Logopedas. Labai gerai kalbėjote apie daržoves. Plaukite už save!

3. Žaidimas „Atpažink daržovę pagal aprašymą“.
L. Dabar vaikinai, gerai klausykite, aš aprašysiu daržoves (vaikas pasiima apibūdinimą atitinkančią daržovę, atneša ir deda į krepšelį). L. kviečia vaiką iš siūlomų paveikslėlių susirasti savo daržovę ir pritvirtinti prie lentos.

4. Žaidimas „Vienas-daug“(logopedas įvardija daržovę vienaskaita, tada prašo vaiko pavadinti daugiskaitą).
L. Vienas pomidoras. Anya, surask pomidoro nuotrauką.
L. Dabar pomidorų daug. Tai yra pomidorai. Vaikai, parodykite, kur yra pomidorai? (panašiai su visomis daržovėmis).
agurkai-agurkai.
pomidoras - pomidorai.
ropės – ropės
morkos – morkos
kopūstas – kopūstas.

5. Kūno kultūros minutė.
Mes vaikštome sode, Vaikai, susikibę už rankų, vaikšto ratu, kurio centre yra pomidorai,
Renkame pomidorus.
Pomidorai yra geri - Jie glosto pilvą.
Valgykime iki soties.
Mes vaikštome sode, Vaikai susikibę rankomis vaikšto ratu, kurio centre yra agurkai.
Renkame agurkus. Jie sugniaužia ir atkiša pirštus.
Agurkai yra geri - Jie glosto pilvą.
Valgykime iki soties.
Mes vaikštome sode, Vaikai susikibę rankomis vaikšto ratu su morkomis ir ropėmis centre.
Renkame morkas ir ropes. Jie sugniaužia ir atkiša pirštus.
Morkos ir ropės yra gerai - Jie glosto pilvą.
Valgykime iki soties.

Parodykite vaikams krepšelį daržovių ir užduokite klausimą: – Ką mes surinkome sode? (Rinkome daržoves.)

6. L. Dar kartą papasakokime seneliui apie daržoves, kokios jos yra (dirbame pagal stereotipinę frazę, suporuotą su būdvardžiu).
Morka yra ilga, raudona, lygi
Žalias agurkas, ilgas, dygliuotas
Ropės apvalios, mažos, geltonos
Kopūstai apvalūs, dideli, balti
Pomidoras apvalus, raudonas, minkštas.

7. D/i „Didelis-mažas“.
L. Vaikinai, daržovės gali būti didelės, bet gali būti ir mažos. L. pradeda – vaikas tęsia.
Agurkas yra agurkas.
Kopūstas yra kopūstas.
Pomidoras – pomidoras.
Morka yra morka.
Ropė-ropė

III Pamokos santrauka.
Gerai padaryta vaikinai. Visi stengėsi ir atliko užduotis.
Dar kartą prisiminkime, ką senelis mums atnešė maiše (logopedė rodo paveikslėlius, visi sutartinai kartojame jų vardus).
Namų darbai. "Daržovių konservavimas" (paraiška)

Taikymas

"Daržovių konservavimas"

Preliminarus darbas: tėvai pjaustė daržoves.
Ant vieno stiklainio paveikslėlio dėkite dideles daržoves, o ant kito – mažas. Išdėliokite daržoves taip, kad visos tilptų į stiklainį. Dabar klijuokite daržoves ant stiklainių.
mokytoja logopedė,
MBDOU "Kindergarten No. 248", Ufa, Baškirijos Respublika

Logopediniai užsiėmimai 4-5 metų vaikams su ODD

Vadovas skirtas logopedams ir logopedams, skirtiems vesti priekines, pogrupines ir individualias pamokas su 4–5 metų vaikais, turinčiais bendrą kalbos neišsivysčiusį. Taip pat bus naudinga tėvams ir pedagogams vesti užsiėmimus logopedo ar logopedo nurodymu.

Šią medžiagą pasirinktinai galima naudoti vidurinio darželio grupėse vaikams, turintiems protinį atsilikimą.

Vadove pateikiama metų (30 savaičių) korekcinių ir lavinamųjų darbų sistema.

Pratarmė

Jei 4-5 metų vaikas prastai taria žodžius arba iškraipo jų struktūrą, jei jis neprisimena paprastų ketureilių, pasakų ir istorijų, jei jo kalbos aktyvumas yra mažas, tai yra rimtas signalas apie nuolatinį sisteminį visos jo kalbos sutrikimą. veikla.

Kalbos veikla formuojasi ir veikia glaudžiai susijusi su visais psichikos procesais, vykstančiais jutiminėje, intelektualinėje, afektinėje-valingoje sferoje.

Taigi mažų vaikų kalbos sutrikimas turi įtakos bendram jų vystymuisi: stabdo psichinių funkcijų formavimąsi, riboja pažintinius gebėjimus, sutrikdo socialinės adaptacijos procesą. Ir tik kompleksinis poveikis vaikui užtikrina sėkmingą kalbos raidos dinamiką.

Jaunesnis ikimokyklinis amžius – juslinių (juslinių) aplinkos pažinimo amžius. Vaikas produktyviausiai išmoksta to, kas jį domina, kas veikia jo emocijas. Todėl pagrindinis specialisto uždavinys – jutiminiu pažinimu sužadinti vaiku kalbėjimą ir bendrą iniciatyvą.

Šis vadovas yra ilgametės patirties rezultatas ir yra žaidimų pratimų sistema, leidžianti sėkmingai kompensuoti vaikų psicho-kalbos sutrikimus.

Tokį rezultatą pasiekti palengvina:

Kalbos pratimų žaidimo pobūdis;

Kalbos medžiagos korekcinis ir vystomas pobūdis;

Glaudus ryšys tarp kalbos ir pažinimo procesų;

Smulkiųjų tautosakos formų naudojimas.
Apskaičiuota vadove pateikta praktinė medžiaga

dirbti visus mokslo metus (30 savaičių). Savaitės pratimų blokas sudaromas atsižvelgiant į konkrečią temą. Užsiėmimai turėtų vykti kasdien 15–25 minutes ir būti tik žaidimo pagrindu.

Darbai atliekami šiose srityse:

Leksiko-gramatiniai žaidimai ir pratimai;

Darnios kalbos ugdymas;

Jutimų vystymasis;

Darbas su garsine kalbos puse;

Kūno kultūra-logoritmika.

Vadove esanti medžiaga yra daugiafunkcinio pobūdžio ir yra orientuota į sėkmingą psicho-kalbos defektų kompensavimą, atsižvelgiant į visą esamo vaikų trūkumo simptomų kompleksą.

Teminis ciklas „Žaislai“ (pirma savaitė)

Vaikai turi išmokti:bendra koncepcijažaislai; žaislų pavadinimas, paskirtis; kaip su jais elgtis; iš ko jie pagaminti; žaislų klasifikavimas pagal medžiagą.

„Žaidžiame su žaislais“.Logopedas išdėsto priekį
vaikų žaislai dviem eilėmis ir taria ketureilį:

Žaidžiame su žaislais, Žaisliukus vadiname: Tumbulė, meška, nykštukas, piramidė, kubas, namas.

Vaikai eilėraštį kartoja kartu su logopedu, mokydamiesi mintinai.

« Ką daro žaislai?Sudėtingų sakinių su jungtuku sudarymas A. Logopedas paima du žaislus ir su jais atlieka įvairius veiksmus, komentuodamas:

Lėlė guli, o ežiukas stovi.

Robotas stovi, o lokys sėdi.

Automobilis važiuoja, o lėktuvas skrenda.

Kamuolys atšoka, bet kamuolys kabo.

Nykštukas šokinėja, o lėlė miega.

„Pavadink paveikslėlius“.Verbalinės atminties ir vizualinio dėmesio ugdymas.

Logopedas ant lentos padeda 7-10 žaislų paveikslėlių, įvardija tris iš jų ir paprašo vaikų pakartoti pavadinimus (tada dar tris).

„Žaislai pasislėpė“.Įvaldyti instrumentinio atvejo vienaskaitos kategoriją.

Logopedas duoda vaikams po vieną žaislą ir paprašo su jais pažaisti, o paskui paslėpti. Tada jis kiekvieno vaiko klausia, su kokiu žaislu jis žaidė. (Žaidžiau su meškiuku. Žaidžiau su lėle. Žaidžiau su matrioška.)

"Maži žaislai".Daiktavardžių su mažybinėmis priesagomis įgūdžio formavimas:

lėlė - lėlė,

matryoshka - matryoshka,

kamuolys - kamuolys.

Skaitymas su eilėraščio išraiška"Merginos". Pokalbis su vaikais.

Aš susimušiau su savo draugu

Ir jie susėdo kampuose.

Labai nuobodu vienas be kito!

Turime sudaryti taiką.

Aš jos neįžeidžiau

Aš tik laikiau meškiuką

Tiesiog pabėgo su meškiuku

Ir ji pasakė: „Aš to nepasiduosiu“.

Eisiu ir susitaikysiu

Padovanosiu jai meškiuką ir atsiprašysiu.

Padovanosiu jai lėlę, padovanosiu tramvajų

Ir aš pasakysiu: „Žaiskime!

A. Kuznecova

Darnios kalbos ugdymas

Istorijos rašymas"Turėti" pagal paveikslų seriją.

„Paša maža. Jam dveji metai. Seneliai nupirko Pašai mešką. Meškiukas didelis ir meškiukas. Pasha turi mašiną. Paša važiuoja ant meškos mašinoje" 1 .


1

Sensorinis vystymasis

"Automobilių grandinė".Išmokykite vaikus atskirti sąvokas „didelis ir mažas“. Logopedas atrenka penkis įvairaus dydžio automobilius ir vieną po kito susodina su vaikais: didžiausius, mažesnius, dar mažesnius, mažus, mažiausius.

Paimkite tiek kubelių, kiek išgirsite spragsinčių garsų.

Duok Tanya tiek kamuoliukų, kiek ji turi lėlių.

Paspauskite koja tiek kartų, kiek ant stalo yra žaislų.

Darbas su garsine kalbos puse

„Baik žodį“: kuk.., bara.., matryosh.., pirami.., auto.., tumbler...

„Pakartok frazes“

Bik-bik-bik - kubas;

ban-ban-ban - būgnas;

la-la-la - verpimas;

leisk-leiskim - lėktuvas;

na-na-na – automobilis;

ka ~ ka-ka - lėlė;

Kūno kultūra-logoritmika

Judesių improvizacija. Vaikai žygiuoja A. Barto eilėraščio taktu"Būgnas".

Į paradą vyksta būrys.

Būgnininkas labai patenkintas:

Būgnas, būgnavimas

Pusantros valandos iš eilės.

Bet būrys grįžta,

Kairė Dešinė! Kairė Dešinė!

Būgnas jau pilnas skylių

Teminis ciklas „Žaislai“ (antra savaitė)

Vaikai turi išmokti:pirmosios savaitės kalbos medžiaga; skirtumas tarp žaislų ir kitų daiktų.

Leksiko-gramatiniai žaidimai ir pratimai

„Pasirink žaislą“. Instrumentinio atvejo kategorijos įvaldymas su prielinksniu p.

Logopedas padeda ant stalo pažįstamus ir nepažįstamus žaislus ir kiekvieno vaiko klausia, su kokiu žaislu jis nori žaisti. (Noriu groti su būgnu. Noriu groti akordeonu.)

„Vaikai žaidžia“. Frazinės kalbos įgūdžių formavimas; ugdyti dėmesį panašiai skambantiems žodžiams.

Logopedas duoda vaikams jų pasirinktus žaislus ar paveikslėlius (žr. pratimą „Išsirink žaislą“) ir stato juos poromis, sudarydamas rimuotus sakinius.

Ruslanas turi namą, Tanyusha – nykštuką.

Irinka turi vėliavą, Nikita – gaidį.

Kolia turi lėlę matriošką, Miša – akordeoną.

Vova turi lokį, Goša – beždžionę.

Kostja turi petražoles, Nadia – varlę.

Katya turi būgną, Griša – vėžlį.

Nataša turi lėktuvą, Tamara – sraigtasparnį.

Maša turi patranką, Paša – petardą.

Logopedas taria kiekvieną sakinį, o po jo vaikai kartoja.

"Vienas yra daug". Genityvo daugiskaitos kategorijos susidarymas.

Logopedas kreipiasi į kiekvieną vaiką: „Turite nykštuką, bet parduotuvėje daug... (nykštukų)“ ir kt.

« Ketvirtasis keistas“.Išmokykite vaikus atskirti žaislus nuo kitų daiktų ir paaiškinkite skirtumą.

Logopedas ant stalo padeda daugybę daiktų: kamuoliuką, lėlę, verpimą, peilį. Tada prašo surasti daiktą, kuris netelpa prie visų kitų (tai peilis, nes tai ne žaislas, su juo nežaidžia).

Darnios kalbos ugdymas

Ya. Taits istorijos skaitymas ir atpasakojimas„Kubas po kubo“.

Logopedas skaito istoriją ir tuo pačiu stato iš kaladėlių bokštą. Tada, naudodamas kubus, jis pakartoja šią istoriją su vaikais.

„Maša deda kubą ant kubo, kubą ant kubo, kubą ant kubo. Ji pastatė aukštą bokštą. Misha atbėgo:

Duok man bokštą!

Aš neduodu!

Duok man bent kubą!

Paimk vieną kubą!

Miša ištiesė ranką ir sugriebė žemiausią kubą. Ir iš karto – būk-būk-būk! "Visas mašinų bokštas sugriuvo!"

Logopedė padeda vaikams suprasti, kodėl sugriuvo bokštas ir kokį kubą Miša turėjo paimti.

Sensorinis vystymasis

"Kur yra žaislas?" Kiekvienas vaikas rankose turi po žaislą. Logopedas parodo vaikams, kur laiko žaislą, vaikai kartoja judesius ir po jo komentuoja: „Priekyje, gale, šone, viršuje, apačioje, kairėje rankoje, dešinėje, tarp kelių“.

„Pavadink lizdančias lėles“.Naudojama penkiavietė lėlė matrioška.

Logopedė kartu su vaikais į eilę pagal ūgį išdėlioja lizdines lėles ir įvardija: „Didžiausia, didžiausia, mažesnė, mažiausia, mažiausia“. Tada logopedas paprašo vaikų parodyti mažiausią, didžiausią, didžiausią ir tt matriošką.

Darnios kalbos ugdymas

Istorijos rašymas"Ruduo"

„Atėjo ruduo. Katya ir tėtis nuėjo į mišką. Miške medžiai geltoni ir raudoni. Žemėje daug lapų. Tėtis rado grybų. Katya įdėjo juos į krepšį. Smagu rudenį būti miške!

Sensorinis vystymasis

« Susekime lapą“.

Kiekvienas vaikas ant stalo turi popieriaus lapą ir natūralų beržo ar liepos lapą. Vaikai uždeda jį ant popieriaus ir pieštuku nubrėžia kontūrą. Logopedo nurodymai:

Doo-doo-doo, doo-doo-doo,

Aš rasiu pieštuką.

Doo-doo-doo, doo-doo-doo,

Apsuksiu lapą.

Oi, oi, oi,

Mano lapas mažas.

Pūsk-pūsk-pūsk, pūsk-pūsk,

Vėjas, vėjas, nepūsk!

Ay-ay, ay-ay,

Tu, lapeli, neskrisk!

Vaikai kartu su logopedu pakartoja pradžią, po kurios pradeda dirbti.

Kūno kultūra-logoritmika

Vaikai imituoja lietų bakstelėdami rodomuoju pirštu į stalą eilėraščio „Ruduo“ ritmu.

Lietus, lietus

Visą dieną

Būgnavimas ant stiklo.

Visa žemė

Visa žemė

Sušlapo nuo vandens...

Y. Akim

Darnios kalbos ugdymas

Istorijos rašymas"Sode" pagal nuorodų temos nuotraukas.

„Maša ir jos močiutė atėjo į sodą. Ten yra lovos. Čia morkos, čia svogūnai, čia kopūstai, čia burokėliai, čia žirniai. Tai daržovės. Močiutė rinko žirnius. Maša padėjo močiutei. Kokie skanūs žirniai!

Sensorinis vystymasis

„Stebuklingas krepšys“

Vaikai pakaitomis apčiuopia daržovę maišelyje jos neištraukdami sakydami: „Pajutau svogūną“ arba „Pajutau pomidorą“ ir pan.

„Surinkite paveikslėlį“. Suformuoti vaikams holistinį objekto vaizdą ir erdvinį dalių išdėstymą.

Kiekvienas vaikas ant stalo turi iškirptą paveikslėlį iš keturių dalių, vaizduojančių daržoves.

Logopedo komanda: „Atidžiai pažiūrėk ir surink paveikslėlį! Po darbo: „Vaikinai ir aš žaidėme ir rinkome nuotraukas“.

Darnios kalbos ugdymas

Rymo istorija"Sode". Komplektacija: krepšelis, du apelsinai, du obuoliai, viena kriaušė, sodo paveikslas.

Mergaitė Marinka atėjo į sodą,

Ant medžių kabo vaisiai.

Senelis suplėšė Marinką

apelsininiai apelsinai,

Davė Marinkai į kumščius

Raudoni obuoliai.

Daviau Marinkai geltoną kriaušę:

Tu, Marinka, valgyk vaisius.

Štai tau vaisių krepšelis, Marina.

Sensorinis vystymasis

„Išdėstykite vaisius“.Išmokykite vaikus išdėstyti vaisius dešine ranka iš kairės į dešinę. Išmokite palyginti dvi vaisių grupes ir vartoti sąvokas „vienodai“, „daugiau“, „mažiau“.

„Suskaičiuok vaisius“.Išmokite suskaičiuoti objektus (slyvas, obuolius, kriaušes ir kt.) per penkis ir įvardykite galutinį skaičių.

Kūno kultūra-logoritmika

Stoviu ant kojų pirštų,

Aš gaunu obuolį

Aš bėgu namo su obuoliu,

Mano dovana mamai!

Darnios kalbos ugdymas

Vykdykite logopedo nurodymus.

Paimkite obuolį, pauostykite, įdėkite į vazą ir paimkite agurką.

Išimkite agurką iš krepšelio, įdėkite į vazą ir padovanokite obuolį Tanjai.

Paimkite obuolį, suverskite jį ant stalo ir padėkite šalia bulvių. Ir taip toliau.

Tada vaikas logopedo prašymu ir jo padedamas turi pasakyti, ką padarė.

Sensorinis vystymasis

"Suskaičiuokite vaisius (daržoves)."Išmokite suskaičiuoti objektus per penkis ir įvardykite bendrą skaičių.

„Išdėstykite vaisius (daržoves).Išmokykite vaikus dėlioti daiktus dešine ranka iš kairės į dešinę. Išmokite palyginti dvi objektų grupes ir naudoti sąvokasvienodai, daugiau, mažiau.

„Sekite jį pirštu“. Pirštu nubrėžkite daržoves ir vaisius objektų paveikslėlių kontūrais.

Logopedės mintis: „Paimsime obuolį ir suseksime jį pirštu“. „Paimsime agurką ir suseksime jį pirštu“ (kartokite su vaikais).

Darnios kalbos ugdymas

Rimuotas pasakojimas „Maša ir medžiai“ (pagal objektų paveikslėlius).

Maša išėjo į verandą:

Štai auga medis

Kitas dalykas auga -

Kaip grazu!

Suskaičiavau lygiai penkis.

Visi šie medžiai

Suskaičiuokite, vaikai!

Vaikai (skaičiuoti). „Vienas medis, du medžiai, trys medžiai, keturi medžiai, penki medžiai“.

Logopedas. Kiek medžių yra prie namo? Vaikai. Prie namo yra penki medžiai. Eilėraštis išmoktas mintinai.

Sensorinis vystymasis

"Nupieškime medį". Pirmiausia vaikai apžiūri aikštelėje esančius medžius. Mokytojas veda pokalbį.

Logopedas kartu su vaikais apžiūri nupiešto medžio pavyzdį ir paaiškina piešimo būdus.

1. Medžio kamienas brėžiamas iš viršaus į apačią, kamienas viršuje plonesnis, o apačioje storesnis.

2. Šakos traukiamos iš viršaus į apačią, pritvirtinant jas prie kamieno.

3. Prie didelių šakų pridedamos mažos šakos.

4. Ant šakų dažomi žali, geltoni ir raudoni lapai.

Darnios kalbos ugdymas

Eiliuotos istorijos įsiminimas"Grybas".

Kažkada buvo grybas,

Tai jo namai – krūmas.

Jis turėjo koją

Viena koja – be bato.

Jis turėjo skrybėlę.

Vaikinai jį rado

Grybas buvo nuskintas

Ir padovanojo mano močiutei.

Močiutė virė sriubą

Ir ji maitino vaikus.

Sensorinis vystymasis

"Palyginkite medžius". Išmokykite vaikus palyginti kelis skirtingo aukščio objektus (iki penkių), išdėstydami juos išilgai tos pačios linijos.

Žaidimo aikštelėje – penkios skirtingo aukščio eglutės. Vaikai naudoja kartono juostelę, kad nustatytų medžių dydį, pritvirtindami prie kiekvienos eglutės: „Didžiausia eglutė, didžiausia, mažesnė, mažiausia, mažiausia“.

"Aukštyn ar žemyn?" Erdvinio suvokimo ugdymas.

Logopedas įvardija kai kuriuos objektus, o vaikai turi pasakyti, kur jie yra miške – viršuje ar apačioje (lapai, grybai, paukščiai, skruzdėlės, šakelės, žolė, lizdas, ežiukas, voveraitė, vilkas, medis, žiogas, laumžirgis).

Darnios kalbos ugdymas

„Aprengkime lėlę“.

Logopedas. Vaikai, aprengkime savo lėlę. Aš padariau jai drabužius. Ką vilkėsime pirmiausia, ką tada?

Aprengdama lėlę su vaikais, logopedė detaliai aprašo aprangos elementus. Vaikai kartoja: „Suknelė žalia. Čia yra kišenė - yra tik viena. Štai rankovės – jų yra dvi. Štai apykaklė. Čia yra diržas - yra tik vienas. Suknelė trumpa, graži ir pan.

Sensorinis vystymasis

„Parodyk man ratą“.Vizualinio dėmesio ugdymas. Pirminių spalvų įvaldymas.

Logopedė visiems vaikams išdalina spalvingus puodelius. Tada jis įvardija žodžius: suknelė (lankas, batai, kojinės, sijonas, palaidinė, sarafanas, kišenė, apykaklė, diržas, rankovės). Vaikai turi pakelti objekto spalvos apskritimą ir pavadinti spalvą.

„Surask tuos pačius“.Vizualinio dėmesio ir lyginimo įgūdžių ugdymas. Sąvokos įsisavinimas ir vartojimas tas pats.

Ant stalo netvarkingai išdėliotos kelios poros kumštinių pirštinių, kojinių, kaspinėlių ir raištelių. Vaikai padeda juos surūšiuoti ir kiekvienai prekei išsirinkti porą, komentuodami: „Šios kojinės (kumštinės pirštinės, raišteliai, kaspinai) yra vienodos.

Darnios kalbos ugdymas

Aprašymo istorija „Spinta su indais“.

„Tai spinta su indais. Jame yra trys lentynos: viršutinė, vidurinė ir apatinė lentyna. Viršutinėje lentynoje yra puodas ir virdulys. Vidurinėje lentynoje yra lėkštės, puodeliai, lėkštės. Apatinėje lentynoje yra šakutės, šaukštai, peiliai. Spintoje daug indų“.

Vaikai perpasakoja pasakojimą pagal logopedo klausimus ir paveikslėlius.

Sensorinis vystymasis

„Statykite pagal aukštį“. Gebėjimo išdėstyti objektus pagal tam tikrą požymį formavimas.

Žaidimo lauke yra penki skirtingų dydžių puodelių kontūrai. Logopedas kartu su vaikais juos išdėsto „pagal ūgį“: didžiausi, didžiausi, mažesni, mažiausi, mažiausi.

„Rasti spintelę“. Vaizduotės ir dėmesio formavimas.

Žaidimo aikštelėje yra trys tokio pat dydžio spintelių kartoniniai siluetai. Kiekviename iš jų pavaizduotas pakaitinis daiktas. Vaikams siūlomi paveikslėliai, kuriuose vaizduojami indai (šaukštas, šakutė; puodelis, lėkštė, stiklinė). Vaikas turi padėti paveikslėlį šalia spintelės, kurioje pavaizduotas pakaitalas, labiausiai panašus į jo paveikslėlyje esantį indą.

Darnios kalbos ugdymas

„Tai Mašos lėlės gimtadienis“. Naudojami pakaitiniai elementai.

„Šiandien mūsų lėlės Mašos gimtadienis. Ji mus gydys. Pirmiausia valgysime sriubą su grybais, bulves su mėsa, salotas su majonezu, kiaušinienę su dešra. Tada gersime arbatą su pyragu ir saldainiais“.

Sensorinis vystymasis

Modeliavimas iš plastilino.

Vaikai susipažįsta su plastilino savybėmis (minkštas, lankstus, lipnus).

Vaikai gamina obuolį, riestainį, morką, sausainius, šokoladą ir kepalą. Logopedas akcentuoja daiktų formą.

– Kieno tema? Asociatyvaus mąstymo ugdymas. Naudojami pakaitalai arba natūralūs produktai: blokas - sūris; lazdelė - dešra; kūgis - morka; rutulys - obuolys; cilindras - saldainiai; žiedas - vairas; kubas - arbata (dėžutė).

Logopedas išdalina vaikams pakaitinius daiktus, parodo paveikslėlį ir klausia: „Kieno daiktas atrodo kaip vairas? Vaikas, turintis žiedą (iš piramidės), paima jį ir atsako: „Mano daiktas atrodo kaip vairas“. Po to jis gauna nuotrauką iš logopedo. Ir taip toliau.

Darnios kalbos ugdymas

"Mašenka". Vaikų žinių šia tema įtvirtinimas.

„Štai mergina Mašenka. Ant veido ji turi akis, nosį, burną, skruostus ir smakrą. Mašenka turi dvi rankas ir dvi kojas...

Sensorinis vystymasis

« Sakyk teisingai“.

Jūsų kojos aukštyn ar žemyn?

Ar tavo nosis gale ar priekyje?

Ar ši ranka tavo dešinė ar kairė?

Ar šis pirštas yra ant jūsų rankos ar ant pėdos?

„Sekite jį pirštu“. Nubrėžkite lėles paveikslėlyje. Logopedo nurodymai:

Nufotografuosime

Atsekime lėlę pirštu.

Darnios kalbos ugdymas

Istorija „Žiema“.

Tamsintoje žaidimo aikštelėje logopedas dėlioja dalykinius paveikslėlius: sniegas (balta popieriaus juostelė), medžiai, mergaitė ir berniukas žieminiais drabužiais, sniego senis, rogės.

„Atėjo žiema. Sniego ant žemės ir ant medžių. Vaikai išėjo pasivaikščioti. Užsidėjo kailinius, kepures, kumštines pirštines, batus, nes lauke buvo šalta. Vaikai pasidarė sniego senį, o paskui pradėjo važinėtis rogutėmis.

Sensorinis vystymasis

– Nupieškime paveikslus.Logopedas vaikams išdalina „knygas“ (albumo lapus perlenktus per pusę).

Mieli vaikai,

Atidarykite savo knygas

Nežinau juos skaityti

Ir jis pavogė nuotraukas!

Toliau logopedė kviečia vaikus pirmame puslapyje nupiešti eglutę, o antrame – žaisliuką eglutei. Po to vaikai paeiliui pasakoja, ką nupiešė pirmame, o ką antrame puslapyje.

Logopedas (galima kartoti su vaikais).

Piešėme paveikslus

Ir mes apie juos kalbėjome.

Kūno kultūra-logoritmika

„Tai tarsi buvimas ant kalvos“. Judesių improvizacija (vaikai su prailgintu

Jūsų rankomis jie atsistoja ant kojų pirštų, tada pritūpia, o pabaigoje atsigula ant kilimėlio, apsimesdami miegančiu lokiu).

Kaip ant kalvos - sniegas, sniegas,

O po kalnu - sniegas, sniegas,

Ir ant medžio yra sniegas, sniegas,

Ir po medžiu - sniegas, sniegas,

O meška miega po sniegu.

Tyliu tyla. Būti tyliai!

I. Tokmakova

Darnios kalbos ugdymas

Pasakojimas „Kalėdų eglutė“. Vaikų žinių šia tema įtvirtinimas.

Logopedas su vaikais prieina prie papuoštos eglutės ir kuria istoriją.

„Čia graži eglutė. Ji atėjo pas mus iš miško. Jis mažas, žalias, dygliuotas, kvapnus. Ant jo yra daug šakų. Ant šakų kabantys žaislai. Kas pakabino žaislus ant eglutės? (vaikai). Kas kurį žaislą pakabino? Kokie žaislai kabo viršuje? Kurie iš jų yra žemiau? Kokie žaislai kabo viduryje? Kokia mūsų Kalėdų eglutė? (Elegantiška, gražu).“

Sensorinis vystymasis

„Padaryk Kalėdų eglutę“.Viršutinės, apatinės, vidurinės sąvokų įsisavinimas.

Logopedė vaikams pateikia geometrines figūras, iš kurių jie surenka eglutę.

Kūno kultūra-logoritmika

Judesių improvizacija eilėraščio ritmu.

Čiuožiu kaip vėjas,

Ausys dega...

Pirštinės ant rankų

Skrybėlė viršuje -

Vienas du,

Taigi aš paslydau...

Vienas du,

Beveik nukrito.

S. Černis

Darnios kalbos ugdymas

Istorijos ištraukos skaitymas"Snaigė" T. Buško (vertimas iš baltarusių k.).

„Tatjanka išbėgo iš namų. Sninga. Tanya ištiesė rankas mėlynomis elegantiškomis kumštinemis pirštinėmis. Mama ant jų išsiuvinėjo baltas snaiges. Štai dar viena snaigė pridėta prie mano mamos snaigių. Tikras. Mažas. Tanya žiūri į snaigę, ir ji tampa vis mažesnė. Ir tada ji visiškai dingo. Kur ji išėjo? Tuo tarpu dar viena snaigė nusileido ant mano delno.

„Na, dabar aš jos neprarasiu“, – pagalvojo Tanya. Ji suspaudė snaigę kumštinėjėje pirštinėje ir nubėgo namo pas mamą.

Mama, žiūrėk“, – sušuko Tatjanka ir ištiesė ranką. O ant delno nieko nėra.

Kur dingo snaigė? - Tatjanka apsipylė ašaromis.

Neverk, tu jos nepraradai...

Ir mama paaiškino Tanyai, kas nutiko snaigei. Ar atspėjote, kur ji nuėjo?

Pagal logopedo klausimus vaikai perpasakoja istoriją.

Sensorinis vystymasis

„Pastatyk sniego senį ir papasakok mums apie tai“.Logopedas suteikia vaikams geometrines figūras, iš kurių jie stato sniego senį. Tada jie kalba apie tai, ką padarė.

„Statykite pagal aukštį“.

Ant stalo yra penki sniego seniai, skirtingo dydžio. Logopedas prašo vaikų juos suskirstyti pagal ūgį: didžiausias, didžiausias, mažesnis, mažiausias, mažiausias.

Kūno kultūra-logoritmika

Eilėraščio „Sninga“ ritmu judesių improvizacija.

Tyliai, tyliai krinta sniegas,

Baltas sniegas, gauruotas.

Valysime sniegą ir ledą

Kieme su kastuvu...

M. Poznanskaja

Darnios kalbos ugdymas

K. D. Ušinskio pasakos „Biška“ skaitymas ir atpasakojimas. Naudojama knyga ir žaislinis šuo.

„Nagi, Biška, skaityk, kas parašyta knygoje! Šuo pauostė knygą ir nuėjo. „Ne mano darbas, – sako jis, – skaityti knygas; Namus saugau, naktimis nemiegu, lojau, vagis ir vilkus gąsdinu, „Einu į medžioklę, stebiu zuikį, ieškau ančių, nešioju viduriavimą (ar maišelį) - aš turėsiu ir tai."

Sensorinis vystymasis

„Rasti veislyną“. Išmokykite vaikus palyginti objektus pagal dydį ir klasifikuoti juos.

Logopedė iš kartono iškelia šunų veislynų maketus ir atrenka 5 įvairaus dydžio žaislinius šunis. Kiekvienas šuo turi „susirasti“ savo veislyną: didžiausias, didžiausias, mažesnis, mažiausias, mažiausias.

„Sekite jį pirštu“.

Kiekvienas vaikas ant stalo turi augintinio nuotrauką. Vaikai rodomuoju pirštu nubrėžia pavaizduotų gyvūnų kontūrus.

Nufotografuosiu ir apjuosiu šunį.

Nufotografuosiu ir apjuosiu karvę. Ir taip toliau.

Kūno kultūra-logoritmika

Judesių improvizacija eilėraščio ritmu.

Aš arklys, aš šuoliuoju

Aš daužau kanopas:

Klak-klak, klyk-klak,

Šok ir šokink, arkliukas!

Darnios kalbos ugdymas

Skaitymas ir atpasakojimas pagal L. N. Tolstojaus pasakos klausimus„Blakė ir katė“. Naudoti žaislai: šuo ir katė. Skaitant pasaką rekomenduojama pademonstruoti darbe aprašytus veiksmus.

„Tarp Bugo ir katės kilo kova. Katė pradėjo valgyti, ir atėjo vabzdys. Katė letenėlėmis blakė už nosies. Paimkite katę už uodegos. Katės klaida akyse. Užmaukite katę už kaklo. Teta ėjo pro šalį, nešė kibirą vandens ir pradėjo pilti vandenį ant katės ir Bugo.

Sensorinis vystymasis

„Padaryk nuotrauką“.Iškirptų paveikslėlių iš keturių dalių darymas.

Logopedo pradžia (kartojama su vaikais):

Atidžiai pažiūrėk.

Ir surinkite nuotrauką!

Vaikinai ir aš žaidėme

Ir mes surinkome nuotraukas!

— Kas didesnis? Išmokite palyginti du skirtingo dydžio objektus. Naudojamos nuotraukos, kuriose vaizduojami naminiai gyvūnai ir jų kūdikiai.

Kas didesnis – arklys ar kumeliukas?(Arklys didesnis už kumeliuką). Ir taip toliau.

Kūno kultūra-logoritmika

Judesių improvizacija eilėraščio ritmu.

Karvė turi kūdikį:

Spyris-spyris, šokinėjimas-spyris,

Ir jo vardas veršelis,

Ir jo vardas jautis.

Darnios kalbos ugdymas

„Pasivaikščiojimas miške“Įvaldyti giminės didžiosios raidės kategoriją. Vaikų žinių šia tema įtvirtinimas.

Logopedas ir vaikai „eina“ į mišką pasivaikščioti. Veiksmas vyksta žaidimų kampelyje, kuriame dedami žaislai gyvūnams. Rekomenduojama skatinti vaikų kalbos aktyvumą – vaikai turėtų kalbėti kartu su logopedu.

Štai lapė, ji raudona, gudri, lapė gyvena duobėje. Štai meška, jis didelis, šleivakojis, lokys gyvena duobėje. Štai voverė, ji maža, gudri, voverė gyvena medyje. Štai kiškis, jis baltas, laivakojais, kiškis gyvena po krūmu.

Pasivaikščiojimas į mišką kartojamas, vaikai savarankiškai kalba apie gyvūnus.

Sensorinis vystymasis

— Ilgas ar trumpas?Ugdyti vaikų gebėjimą palyginti du skirtingo ilgio objektus. Antoniminių žodžių įvaldymas.

Kiškis turi ilgas ausis, o lokys...(trumpas).

Lapė turi ilgą uodegą, o kiškis... (trumpas).

Voverė turi ilgą uodegą, o meška... (trumpa).

Voverės kojos trumpos, o vilkas... (ilgos).

Meška turi trumpą uodegą, o lapė... (ilgą).

Ežiukas turi trumpas ausis, o kiškis... (ilgas).

Darnios kalbos ugdymas

Pasakojimas „Lapė ir lapės“.

„Tai lapė. Ji raudonplaukė ir gudri. Ji turi aštrų snukį, krūminę uodegą ir keturias greitas kojas. Lapė turi jauniklius. Tai jos jaunikliai. Lapė ir jos jaunikliai gyvena duobėje.

Sensorinis vystymasis

"Zoologijos sodas". Idėjų apie objektų dydį formavimas.

Žaidimo aikštelėje yra trys „narveliai“ gyvūnams (pagaminti iš kartono): didelis, vidutinis, mažas. Vaikai „sodina“ gyvūnus (paveikslus ar žaislus) ląstelėse, koreliuodami juos pagal dydį.

Meška gyvena dideliame narve.

Lapė gyvena viduriniame narve.

Ežiukas gyvena mažame narve. Ir taip toliau.

„Sekite jį pirštu“. Smulkiosios motorikos ir vizualinio-erdvinio suvokimo ugdymas.

Vaikai rodomaisiais pirštais nubrėžia paveikslėliuose pavaizduotų gyvūnų kontūrus.

Kūno kultūra-logoritmika

"Turėti". Judesių improvizacija eilėraščio ritmu.

Mes trypsime kaip lokys:

Top-top-top-top!

Plojame kaip meška:

Plak-plak-plak-plak!

Keliame letenas aukštyn,

Mes tupime ant kitų.

Darnios kalbos ugdymas

V. Sutejevo pasakojimo „Geroji antis“ atpasakojimas pagal siužetinių paveikslėlių seriją. Iš kartono galite padaryti paukščių siluetus.

„Antis ir ančiukai, višta ir jaunikliai išėjo pasivaikščioti. Jie ėjo, ėjo ir priėjo prie upės. Antis ir ančiukai gali plaukti, o višta ir jaunikliai – ne. Ką daryti? Galvojome, galvojome ir sugalvojome!

Jie perplaukė upę lygiai per pusę minutės:

Vištiena ant ančiuko, vištiena ant ančiuko,

Vištiena ant ančiuko, o višta ant ančių!

Sensorinis vystymasis

„Papasakok man apie vištieną“.Erdvinio suvokimo ugdymas.

„Prieš vištą yra galva su snapu. Nugaroje yra arklio uodega. Viduryje yra liemuo. Vienoje pusėje – sparnelis, kitoje – irgi sparnelis, viščiukas turi du sparnelius. Vištiena turi dvi kojas apačioje.

Istorija apie vištą kartojama naudojant klausimus.

Kūno kultūra-logoritmika

„Kaip mūsų prie vartų“.Judesių improvizacija vaikiško eilėraščio ritmu.

Kaip mūsiškiai prie vartų

Gaidys peša grūdus,

Gaidys peša grūdus,

Jis pašaukia viščiukus į savo vietą.

Darnios kalbos ugdymas

Pasakojimas, paremtas siužetinių paveikslėlių serija"Šuo ir varnos".

„Šuo valgė mėsą. Įskrido dvi varnos. Viena varna pešdavo šunį, kita – mėsą. Šuo puolė prie varnų, varnos nuskrido" 1

Sensorinis vystymasis

„Parodyk man savo pirštus“.

Logopedas ant spausdinimo drobės rodo iš pradžių vieną, paskui du (tris, keturis, penkis paukščius). Vaikai turi parodyti tiek pirštų, kiek yra paukščių.

"Pataisyti klaidą." Erdvinio suvokimo ugdymas.

Varna turi uodegą priekyje.

Žvirblis nugaroje turi snapą.

Pelėda turi savo letenas viršuje.

Dvynis turi sparnus apačioje.

Zylė turi uodegą šone.


1 Filicheva T.B., Kashe G.A. Didaktinė medžiaga apie ikimokyklinio amžiaus vaikų kalbos trūkumų taisymą. - M.: Išsilavinimas, 1989 m.

Darnios kalbos ugdymas

Aprašomosios istorijos „Karvė“ ir „Ežiukas“.

„Karvė yra naminis gyvūnas. Ji gyvena šalia žmogaus. Karvė jam naudinga: duoda pieno. Grietinė, sūris ir sviestas gaminami iš pieno. Karvė didelė. Ji turi galvą, ragus, liemenį, uodegą ir keturias kojas. Karvė turi jauniklius – mažus veršelius. Karvė ir veršeliai ėda žolę.

„Ežiukas yra laukinis gyvūnas. Jis gyvena miške. Jis mažas, dygliuotas – turi adatas. Ežiukas turi kūdikių – ežių. Ežiukai ir ežiai valgo obuolius, grybus ir peles.

Sensorinis vystymasis

– Pagydykime ežiukus.Išmokite lyginti ir grupuoti įvairaus dydžio objektus.

Žaidime naudojamos kartoninės ežio figūrėlės (didelės, vidutinės, mažos), taip pat trijų obuolių ir grybų siluetai. Žaidimas žaidžiamas žaidimo aikštelėje. Vaikų prašoma kiekvienam ežiukui parinkti tinkamo dydžio obuolį ir grybą. Visus veiksmus lydi paaiškinimai.

"Kas yra mažesnis?" Išmokykite vaikus lyginti įvairaus dydžio objektus naudodami žodį mažiau.

Kas mažesnis – vilko jauniklis ar karvė? (Vilko jauniklis yra mažesnis.)

Kas mažesnis – lapė ar ežiukas?

Kas mažesnis – meška ar meškiukas?

Kas mažesnis – kiškis ar arklys?

Kas mažesnis – ežiukas ar lokys? Ir taip toliau.

Kūno kultūra-logoritmika

„Kaip mūsų katė“.Rankų judesių improvizacija vaikiško eilėraščio ritmu.

Kaip mūsų katė

Kailinukas labai geras.

Kaip katės ūsai

Nuostabiai gražu

Drąsios akys

Dantys balti.

Darnios kalbos ugdymas

Logopedė kartu su vaikais rengia pasakojimus ir aprašymus apie įvairius žaislus: jų sandarą, spalvą, kaip su jais žaisti ir kt.

Sensorinis vystymasis

„Stebuklingas krepšys“

Logopedas pamokai paruošia maišelį žaislų. Kiekvienas vaikas, logopedo prašymu, turi susirasti maišelyje du žaislus ir, neišimdamas iš maišelio, pavadinti juos, o po to parodyti visiems.

Radau lizdą lėlę ir lėlę.

Kūno kultūra-logoritmika

Kamuoliukų skaitiklis.

Skaičiuojantis rimas atėjo pas mus į svečius,

Negaila tai pasakyti.

Šiek tiek išmokome skaičiuoti

Ir jie mušė kamuolį ant grindų.

Darnios kalbos ugdymas

– Tapome paveikslą.Išmok brėžti tiesias linijas (takas, tvora); tiesios uždaros linijos (garažas, langas, durys, stogas, namas); siužeto brėžinys; padėkite objektus

popieriaus lapas (viršuje, apačioje, viduryje, vienoje pusėje, kitoje pusėje); nuoseklus pasakojimas apie darbų eigą.

„Viduryje nupiešiau namą: čia langas, čia stogas, čia durys. Vienoje pusėje yra tvora. Kitoje pusėje yra medis. Prie medžio nupiešiau garažą. Viršuje yra saulė ir paukštis. Žemiau yra žolė ir gėlė.

Sensorinis vystymasis

„Surenkime namą“.Atkreipkite dėmesį į objekto dalių erdvinį išdėstymą.

Kiekvienas vaikas ant stalo turi geometrinę figūrą, vaizduojančią kurią nors namo dalį. Vaikai ateina į žaidimų aikštelę ir stato namą.

Logopedo pradžia (vaikai kartoja):

Mes su berniukais žaidžiame

Greitai montuojame namą.

Kūno kultūra-logoritmika

– Statome namą. Judesių improvizacija eilėraščio ritmu.

Plaktukas ir kirvis

Statome, statome naują namą.

Namas turi daug aukštų,

Daug suaugusiųjų ir vaikų.

Darnios kalbos ugdymas

Pasakojimas pagal siužetą"Šeima".

„Čia namai. Čia gyvena šeima: mama ir tėtis (tai yra vaikų tėvai); seneliai (tai mamos ir tėčio tėvai); brolis ir sesuo (tai mamos ir tėčio vaikai ir anūkai seneliams).

Tėtis skaito laikraštį. Mama siuva mašina. Senelis taiso dviratį. Močiutė mezga kojines. Brolis daro namų darbus. Mažoji sesutė žaidžia su žaislais. Ši šeima draugiška“.

Sensorinis vystymasis

„Rytas, popietė, vakaras“. Praktinis laiką reiškiančių prieveiksmių vartojimas kalboje. Šių sąvokų diferencijavimas.

Kiekvienas vaikas pasakoja, kaip praleido laisvadienį: ką veikė ryte, po pietų ir vakare. Jei reikia, padeda logopedas.

Ryte pusryčiaujau ir žaidžiau su žaislais. Dieną eidavau pasivaikščioti, o vakare žiūrėdavau animacinius filmus.

Ryte su mama skaičiau knygą. Dieną eidavau aplankyti Katios, o vakare žaisdavau su lėle.

Darnios kalbos ugdymas

Riminis pasakojimas-aprašymas"Sunkvežimis". Su logopedo pagalba istorija išmokstama mintinai.

Štai sunkvežimis

Didelis, labai didelis!

Ji gabena prekes.

Ji turi kūną.

Čia yra kabina - joje yra vairuotojas,

Automobilio priekyje yra variklis.

Automobilis sukasi

Visi keturi ratai.

Sensorinis vystymasis


Savivaldybės autonominė ikimokyklinė ugdymo įstaiga

Nižnevartovsko miesto lopšelis-darželis Nr. 46 „Pūlis auliniais batais“

Pamokų užrašai

Tema: „Laukiniai gyvūnai“.

mokytoja logopedė

pirmoji kvalifikacija

Černova E.V.

Tema: „Laukiniai ir naminiai gyvūnai“.

Tikslai:

Pataisomoji ir auklėjamoji:

bendros sąvokos „laukiniai gyvūnai“ formavimas; idėjų apie laukinių gyvūnų išvaizdą, gyvenimo būdą ir įpročius formavimas. Temos žodyno patikslinimas ir papildymas. Gramatinės sandaros tobulinimas (prielinksnių formų tvirtinimas, daiktavardžių vartojimas kilmininko linksnyje, daiktavardžių su mažybinėmis galūnėmis vartojimas).

Korekcinis ir vystomasis:

lavinti kalbinį kvėpavimą, foneminį suvokimą, regimąjį dėmesį, smulkiąją ir stambiąją motoriką.

Pataisomoji ir auklėjamoji:

domėjimosi gyvąja gamta formavimas, geranoriškumas.

Įranga: paveikslinė medžiaga tema, dėdė AU žaislas, magnetinė lenta, pristatymas, projektorius.

Vaikinai, šiandien dėdė AU atėjo pas mus iš animacinio filmo. Jis kviečia mus aplankyti. Ar žinai, kur jis gyvena?

Dėdė AU gyvena miške. O dabar mes ten eisime. Ar žinote, kaip elgtis apsilankius?

Teisingai. Dabar eikime į kelią. Turime eiti vienas po kito.

Ne!

Reikia gerai elgtis, netriukšmauti, nešaukti, nežaisti.

(vaikai vaikšto vienas po kito, imituodami vaikščiojimą sniege)

II.Pagrindinė dalis

Na, štai mes. Dėdė AU klausia tavęs, ar žinai, kas gyvena miške?

Kas gali pavadinti gyvūnus?

Kaip galima vadinti šiuos gyvūnus?

Kodėl jie taip vadinami?

Vaikinai, manau, dėdė AU yra kažkuo susirūpinęs. Kas nutiko? Sako, visi gyvūnai kažkur dingo. Manau, vaikinai, tas dėdė AU buvo labai griežtas su jais (jis yra miško savininkas), todėl gyvūnai visi jį įžeidė ir pasislėpė. Išmokykime dėdę AU meiliai vadinti gyvūnus.

(lentoje atsiranda gyvūnų nuotraukos).

Vaikinai, dėdė AU sako, kad jis miške turi tiek daug gyvūnų, kad tiesiog prarado jų skaičių. Padėkime jam suskaičiuoti visus gyvūnus.

(vaikams dovanojamos nuotraukos su žaidimu „Linksmasis skaičiavimas“).

Vaikinai, dėdė AU sako, kad tuoj ateis pavasaris ir gyvūnai susilauks kūdikių. Ar galite juos pavadinti?

(Žaidimas „Kas turi kas?“)

Taip. Miške gyvena gyvūnai ir paukščiai.

Vilkas, lapė, kiškis, voverė, ežiukas, lokys...

Laukiniai gyvūnai.

Nes jie gyvena miške. Jie patys gauna maistą, stato namus ir rūpinasi savo jaunikliais.

Vilkas – vilkas

Lapė - lapė,

Kiškis - zuikis,

Voverė - voverė,

Ežiukas - ežiukas...

Vienas vilkas - du vilkai - daug vilkų;

Viena lapė - dvi lapės - daug lapių;

Vienas kiškis - du paukščiai vienu akmeniu - daug paukščių vienu akmeniu...

Lapė turi lapės jauniklį,

Kiškis turi mažą kiškį ir turi mažus kiškius,

Vilkas turi vilko jauniklį ir vilko jauniklius...

III. Dinaminė pauzė.

Dėdė AU sako, kad jaunikliai mėgsta išdaigauti, žaisti ir linksmintis. Mes taip pat mėgstame žaisti. Parodykime, kaip tai darome.

Žaidimas „Į laistytuvą“.

Karštą dieną miško takeliu

Gyvūnai nuėjo į vandenį.

Už motinos lapės sėlino lapė,

Jis sekė meškos motiną...

Jie bėgo paskui voverės motiną...

Jie šokinėjo paskui kiškio motiną...

Ir jie riedėjo paskui ežiuką...

Vilkas vedė ... vilkų jauniklius.

Visos mamos ir vaikai nori prisigerti.

(Vaikai vaidina, imituoja gyvūnų judesius)

IV.Pagrindinė dalis.

Dėdė AU sako, kad visi gyvūnai miške gyvena su savo šeimomis. Jis kviečia pavadinti gyvūnų šeimą.

Žaidimas „Pavadink šeimą“.

Vaikinai, dėdė AU prašo mūsų pagalbos. Jis sako, kad šie gyvūnai ne iš jo miško.

(Nuotraukos rodo laukinių ir naminių gyvūnų derinį.)

Žaidimas „Sutvarkyk reikalus“.

Vaikų prašoma suskirstyti gyvūnus į dvi grupes: prie paveikslėlio, kuriame pavaizduotas miškas, reikia įdėti paveikslėlius su laukinių gyvūnų atvaizdais, o į paveikslėlį, kuriame pavaizduotas namas – naminius gyvūnus.

Papasakokime dėdei AU apie augintinius. Kodėl jie taip vadinami?

Šauniai padirbėta! Teisingai.

Vaikinai, mokykime dėdę AU protingų ir įdomių žaidimų, o kai pavasarį miške pasirodys jaunikliai, jis išmokys juos žaisti.

Žaidimas „Padalinkite žodžius į skiemenis“.

Vaikinai, išmokime dėdę AU dėlioti žodžius. (Žodžių „AU“, „VILKAS“ garso analizė).

Šauniai padirbėta!

Na, dabar laikas mums grįžti namo. Atsisveikink su dėde AU.

Tėtis yra vilkas, mama yra vilkas, jie turi vilko jauniklį - tai vilkų šeima;

tėtis yra šernas, mama yra šernas, jie turi mažą šerną - tai šernų šeima;

tėtis yra kiškis, mama yra kiškis, jie turi mažą kiškį - tai kiškių šeima...

Vaikai laukinius ir naminius gyvūnus deda atskirai.

Tai augintiniai. Jie taip vadinami, nes gyvena šalia žmonių. Žmogus jais rūpinasi, prižiūri, šeria, ruošia maistą žiemai, gydo...

Kiškis, šernas, lapė, vilkas, lokys, voverė...

Viso gero!

Tema: „Kelionė į Prostokvašiną“ (garsai P ir Pb, raidė P)

Popova Natalija Vasiljevna

mokytoja logopedė

MDOU Nr. 185 "Rosinka" Archangelskas

Tikslas:įtvirtinti aiškaus tarimo ir garsų P ir Pb skirtumo įgūdžius; pataisykite R raidės vaizdą.

Užduotys: Mokau vaikus atidžiai klausytis suaugusiojo kalbos, teisingai suprasti logines ir gramatines struktūras; įtvirtinti aiškaus tarimo ir garsų P ir Pb skyrimo žodžiuose ir sakiniuose įgūdžius; ugdyti foneminį suvokimą; tobulinti analitinius-sintetinius įgūdžius, ugdyti vaikų garsines skiemenines reprezentacijas; pataisyti grafinį raidės P vaizdą, užkertant kelią disgrafijai; tobulinti praktinį daiktavardžių vartojimą netiesioginiais atvejais; II lavinti klausos dėmesį, klausos ir regos atmintį; III lavinti mokymosi įgūdžius (gebėjimą atsakyti į klausimus ištisais sakiniais, valdyti garsus)

Medžiaga: telefonas, garsų P ir Pb simboliai, flanelgrafas, figūrėlės, paveikslėliai: traukinys, kaimas, rašiklis, paveikslėliai temomis su garsais P ir Pb ir be garsų, žaislas Zvukoedik - blogis ir gėris, žetonai, kamuolys, raidė P, raidės iš padalintos abėcėlės, skaičiavimo lazdos.

Pamokos eiga:

I Organizacinis momentas. Tas, kuris atsakys, ar teisingai pasakiau sakinius, atsisės:

1. Vežimėlį tempia arklys. (Ne, bet kas yra teisinga?); 2. Katė pagavo pelę; 3. Arklys tempia vežimą; 4. Pelė pagavo katę; 5. Žibintą apšviečia gatvė; 6. Gatvė apšviesta žibintu.

II (Skamba telefonas) „Sveiki! Sveiki, Matroskin! Sveiki Šarik! Ar kviečiate mus apsilankyti? Ačiū už kvietimą. Iki pasimatymo!" Vaikinai, katė Matroskin ir šuo Šarikas kviečia aplankyti Prostokvašino kaimą. Ar norite eiti į Prostokvashino? Matroskinas ir Šarikas turi mėgstamus garsus. Atspėk, kokie tai garsai, paryškinsiu juos savo balsu: Matrrroskin, Sharrrik. (P ir Pb).

Šiandien katino Matroskino ir šuns Šariko kvietimu vyksime į Prostokvashino ir prisiminsime garsus R ir Rb.

III (Rodomi garsų simboliai) Šuo grėsmingai urzgia: rrrrr. Mažas šuniukas urzgia: rryr. Ką daro mūsų liežuvis, kai tariame šiuos garsus? Ar jūsų burna uždaryta ar šiek tiek atvira? Ką daro lūpos? Apibūdinkite garsus P ir Pb.

IV žaidimas „Pagauk garsą“. Delnais gaudome garsus R ir Rb. Užmerkite akis: r, b, m, r, ra, zha, rya, byu, am, ru; vėžys, katė, žuvis, namas, gruntas, ežiukas, lagaminas, kirvis,...

V. Kadangi vykstame į svečius, reikia nupirkti dovanų Prostokvašino kaimo gyventojams. Eikime apsipirkti. Parduotuvėje apsigyveno piktasis Sound Eater. Garsų valgytojas valgo garsus R ir Rb žodžiais. Perduodame Zvukovičių, taisome žodžius: ...epka, ...yba, b...yukki, g...usha, topo..., sniegas... Gerai padaryta, visus žodžius taisėme teisingai. , o piktasis Zvukovičius virto maloniu Zvukovičiumi. Ir mes eisime apsipirkti į parduotuvę, jums tereikia pirkti dovanas su garsu P arba Pb. Alioša eis į baldų parduotuvę; Ksyusha - į bakalėjos parduotuvę, Grisha - į stalo reikmenų parduotuvę; Nikita – į „Sodo prekių“ parduotuvę; Vladas nueina į indų parduotuvę. Ka nusipirkai? Koks garsas yra jūsų žodyje, kur jis yra?

VI Paruošėme dovanas, lipame į traukinį ir važiuojame. (Rodome paveikslėlį) O štai Prostokvašino kaimas. (Flanelgrafe rodomos figūros) Kas laukia mūsų susitikimo? (Dėdė Fiodoras, karvė Murka, šuo Šarikas, katė Matroskin, veršelis Gavriuša, paštininkas Pečkinas). Kuriuose varduose girdimas garsas P (Fedoras, Matroskinas, Murka), o kuriuose garsas Pb (Gavryusha, Sharik)? Su kuo pasisveikinsime? (Su dėde Fiodoru, šunimi Šariku, katinu Matroskinu, karve Murka, veršiuku Gavriuša, paštininku Pečkinu.) Kam ir ką atvežėme dovanų? Ksyusha, kam ir ką duosi?

VII Matroskinas nori su jumis žaisti žaidimą „Kad ir kas taps“. Pažiūrėk nuotraukas, prisimink jas, užmerkite akis, dabar Matroskin pašalins kokią nors nuotrauką. Kas atsitiko?

VIII Dėdė Fiodoras siūlo žaisti žaidimą „Sugalvokite žodį pagal pirmąjį skiemenį“: Ra-ra-ra, žaidimas prasideda, prašau įvardyti žodžius iš skiemens Ra (raketa, raketės, žaizda, vaivorykštė, darbas, radijas, kriauklė, vėžiai, ...) (duodu žetonus)

Dėdė Fiodoras turi didelį daržą, padėkime jam iškasti lysves.

Mes paėmėme ašmenis

Lovos buvo iškasti.

Jie paėmė grėblį į rankas,

Lovos buvo išlygintos.

Sėklos eilėmis

Kartu pasodinome

Ir tada vanduo

Paliejo šiltai.

IX Kamuoliukų žaidimas „Surask vietą garsui“. Įterpti į žodį, kuriame pavadinsiu garsą P arba Рь. Jis turėtų būti antras: pūdas - tvenkinys, katė-..., mūšis -..., balas -..., kapotuvas -..., kulnai -..., katė -...

X Pečkinas mėgsta rašyti eilėraščius, klausytis Pečkino sugalvotos poemos apie dėdę Fiodorą, jame yra daug žodžių su garsais R ir Rb:

Fiodoras turi daržovių sodą

Jame auga morkos

Ir žirniai ir pomidorai

NetolieseFedoros sodas

Ten daugiausia pomidorų.

Perskaičiau dar kartą, kiekvienam žodžiui su garsais P ir Pb paimi skaičiavimo lazdelę.

Suskaičiuokite, kiek turite lazdelių, kiek žodžių su garsais P ir Pb buvo eilėraštyje?

XI Kartu su Prostokvašino gyventojais prisiminėme garsus P ir Pb. Kokia raidė reiškia šiuos garsus? (Rodoma raidė P)

R raidę parašyti nesunku

Tiesiai prie lazdos atsargiai

Nubrėžkime žymimąjį laukelį.

Ir jūs gaunate žymimąjį laukelį.

Kokie elementai naudojami raidei R sukurti? Kokie tai elementai? Veršelis Gavryusha rašė laiškus lentoje. Ar visos raidės parašytos teisingai? Nubraukite netinkamas raides.

XII Dėdė Fiodoras greitai, kaip ir jūs, eis į pirmą klasę. Spėkite, ką reikės parašyti dėdei Fiodorui mokykloje. Aš išsklaidysiu šį žodį į garsus, o tu, paruošk delnus, garsus „surink“ į visą žodį

Žodžio HANDLE garso skiemuo analizė, iš raidžių išskirkite šį žodį.

MBDOU darželis Nr.79 "Orlyonok", Brianskas

Užduotys:

Pataisomoji ir auklėjamoji:

Aktyvinti ir konsoliduoti temų žodyną;

Linksniavimo ir žodžių darybos įgūdžių ugdymas;

Leksinių ir gramatinių įgūdžių ugdymas, giminingų ir sudėtingų būdvardžių vartojimo pratimas.

Tobulinti prielinksnio ir didžiųjų raidžių konstrukcijų naudojimo įgūdžius.

Korekcinis ir vystomasis:

Suvokimo, dėmesio, atminties, mąstymo procesų tobulinimas,

Bendrosios, smulkiosios ir veido motorikos, emocinės-valinės sferos lavinimas naudojant psicho-gimnastikos elementus, kalbos derinimas su judesiu.

Pataisomoji ir auklėjamoji:

Ugdyti savikontrolę;

Ugdykite norą aktyviai dirbti klasėje.

Ugdyti meilės jausmus, rūpestį gamta ir mus supančiu pasauliu.

I. Organizacinis momentas.

Vaikinai, šiandien turime neįprastą pamoką, ji vyks salėje ir dalyvaus jūsų tėvai...

Pasisveikinkime... (Sveiki!)

Dabar ateik arčiau manęs ir pažiūrėk į mane...

Pasakyk man, koks dabar metų laikas, kokius pavasario mėnesius žinai?

Kokie pavasario ženklai pirmiausia...

Pavasarį bunda visa gyva, atskrenda paukščiai, pasirodo pirmieji lapai...

Psichologinė gimnastika

Įsivaizduokime, kad visi esame pirmieji pavasario lapai. Visi esame skirtingos formos, auginami ant skirtingų medžių. O taip pat pavasariniai lapai gali būti įvairių nuotaikų: linksmi, liūdni, pikti. Lapai gali būti svajingi, entuziastingi ar nustebinti. Pavaizduokime skirtingas pavasario lapų emocijas.

Kai kurie lapai džiaugiasi pavasariu. Apsimetame, kad linksminamės ir džiaugsmas!

Ir kiti juokdamasisžiūrėdamas, kaip žaidžia saulės spinduliai.

Kažkam liūdna, kai lyja. Apsimeskime liūdesys.

Ir kažkas piktasį vėją, kuris pučia stipriai ir gali nuplėšti nuo gimtosios šakos.

Kažkas nustebo, kai paukštis atsisėdo ant šakos. Apsimeskime nuostaba.

(pateikiama atitinkama piktograma).

Puiku vaikinai, jie puikiai perteikė pavasario lapų emocijas.

II. 1. Peržiūrėkite pristatymą „Pasaulis pavasarį“. Temos pranešimas.

Vaikinai, atsisėskime ant kėdžių ir pažiūrėkime į ekraną, aš jums paruošiau trumpą filmuką ir kviečiu pažiūrėti (žiūrėti pristatymą, skaityti eilėraštį).

Sniegas jau tirpsta, upeliai teka,

Pro langą dvelkė pavasario dvelksmas.

Lakštingalos tuoj nušvilps,

Ir miškas bus apsirengęs lapais!

Gryna dangaus mėlyna

Saulė tapo šiltesnė ir šviesesnė,

Atėjo laikas piktoms pūgoms ir audroms

Tai vėl dingo ilgam.

Ir mano širdis tokia stipri mano krūtinėje

Beldžiasi, lyg kažko lauktų...

Tarsi laimė laukia

Ir žiema nunešė tavo rūpesčius!

Visi veidai atrodo linksmi.

"Pavasaris!" - skaitote kiekvienu žvilgsniu;

Taigi, kaip šventė, aš džiaugiuosi ja,

Kurių gyvenimas yra tik triūsas ir liūdesys.

Tačiau žaismingi vaikai garsiai juokiasi

Ir nerūpestingi paukščiai gieda

Jie man sako, kas yra labiausiai

Gamta mėgsta atsinaujinimą!

Vaikinai, ką mes ką tik pamatėme ekrane? (medžiai, miškas, gyvūnai, paukščiai, gėlės)

Kviečiu šiandien pasikalbėti apie mus supantį pasaulį pavasarį...

2. Didaktinis žaidimas „Pavadink medį“.

Lapuočių ir spygliuočių medžių diferencijavimas.

Pavasarį visi medžiai turi lapus. Kokie yra medžių, ant kurių auga lapai, pavadinimai? (lapuočių)

Kokie dar medžiai yra? (spygliuočiai). Kodėl jie vadinami spygliuočiais? Ar jie keičiasi pavasarį? Visada žalia (visai žalia)

Vaikinai, vadinkime lapuočių medžius. (Beržas, liepa, drebulė, klevas, tuopa, gluosnis, šermukšnis).

gerai…

3. D/žaidimas „Medžio dalys“.

Prisiminkime, iš ko pagaminti medžiai, įvardinkime medžio dalis. (Pavadinimas ir parodymas: šaknys, kamienas, žievė, šakos, lapai, vainikas, vaisiai (kačiukai, sėklos, gilės, kūgiai, riešutai, uogos).

Dabar pažiūrėk į ekraną, patikrinkime...Jūs pavadinote šaknis...... Taigi tai pasirodė esąs medis.

Puiku, jūs puikiai žinote, iš ko pagaminti medžiai.

4. Pratimas „Pasirink žodį“

Pavasaris – nuostabus metų laikas, o pavasarį norisi tarti tik gražius žodžius...

Pasiimkime kuo daugiau gražių žodžių ir pasakykime, kas yra pavasaris...

5. D/žaidimas „Pasakyk žodžiu „pavasaris“ (su kamuoliuku).

Vaikinai, pažaiskime šiek tiek su jumis, atsikelkime nuo kėdžių ir apsuksime puslankį veidu į mane. Aš messiu kamuolį vienam iš jūsų ir pasakysiu žodį, o jūs pakartokite mano žodį, bet su žodžiu „pavasaris“ ir grąžinsite kamuolį man.

šaka - ... medis - ...

miškas - ... puokštė - ...

šventė - ... diena - ...

gėlės -... saulė -...

oras - ... nuotaika - ...

Šauniai padirbėta!

6. „Pašalinkite tai, kas nereikalinga“

Visi žemės padarai džiaugiasi atėjus pavasariui, įskaitant paukščius, kurie grįžta pas mus iš karštų šalių.

Atvažiuokime čia ir pažiūrėkime, kokie paukščiai pas mus atskraidino iš karštų šalių. Išvardinkime juos...

Kaip manote, koks paukštis čia yra keistas ir kodėl?

Kodėl jie vadinami migruojančiais (žiemojančiais)…

Šauniai padirbėta...

7. „Gyvūnų šeima“

Gyvūnai taip pat džiaugiasi pavasariu, pavasarį ieško poros, susilaukia mažylių...

Pabandykime padėti šiems gyvūnams sukurti savo šeimą...

(meška, kiškis, vilkas, ežiukas, lapė, briedis)

8. Fiziniai pratimai

Karštą dieną miško takeliu

Gyvūnai nuėjo į vandenį.

Veršelis, tryptas paskui briedžio motiną,

Už motinos lapės sėlino lapė,

Ežiukas riedėjo paskui savo motiną ežiuką,

Meškiukas sekė meškos motiną,

Voveraitės jaunikliai šoko paskui voverės motiną,

Už motinos kiškio šliaužia kiškiai,

Vilkė vilko jauniklius vedė iš paskos.

Visos mamos ir vaikai nori prisigerti.

Vaikai vienas po kito vaikšto ratu.

Jie vaikšto, garsiai trypdami.

Jie eina slaptai.

Jie juda giliai pritūpę.

Jie blaškosi.

Jie šokinėja ant kojų pirštų, sulenkdami rankas priešais krūtinę.

Jie šokinėja, iš delnų daro „ausis“.

Jie vaikšto keturiomis.

Jie sustoja.

9. Pratimas "Kur tai atsitinka?"(prielinksniai NA, B)

Pažiūrėkime į ekraną... kas gali man pasakyti...

Kur auga gėlės?

Kur pumpurai išbrinkę?

Kur sėdi lakštingala? ( Įjungta filialas.)

ĮJUNGTA)

Tariame mažą žodį ĮJUNGTA- kai objektas yra ant kito objekto (skaidr.) . Šį mažą žodį pažymėsime tokia schema (nustatomas prielinksnio modelis).

Kur rožė?

Kur meška?

Kur sėdi starkis?

Kokį mažą žodį sakydavote dažniausiai? ( IN)

Tariame mažą žodį IN- kai objektas yra kito objekto viduje (skaidr.). Šį mažą žodį pažymėsime tokia schema (nustatomas prielinksnio modelis).

10. Sakinių su prielinksniais NA ir B sudarymas pagal 2 pagalbinius dalyko paveikslus, naudojant prielinksnių modelius.

Kita užduotis „Susidraugaukite su nuotraukomis“...

Paimkite ant stalo esantį voką ir išimkite viską, kas jame yra...

Mažas žodis padės mums susidraugauti su šiomis nuotraukomis įjungta arba V

Kiekvienas iš jūsų turi dvi schemas, vaizduojančias mažus žodžius įjungta Ir V...turite pasirinkti tinkamą schemą, kad šios dvi nuotraukos galėtų susidraugauti ir sudėti tarp jų...

O dabar kiekvienas iš jūsų įvardins, ką jis padarė...

a) kontūriniai rėmeliai:

Šauniai padirbėta...

b) O dabar sunkesniam uždaviniui sudarysime sakinius, kuriuose taip pat bus naudojami modeliai, žymintys veiksmus...

Prisiminkime juos... (stovi, eina, sėdi)...

Gerai padaryta, pažvelk į ekraną, kurkime sakinius...

Kas nori pabandyti, kas atsitiko? (Meška eina į mišką)

Kas čia? Kas man pasakys?

Man atrodo, kad šis sakinys nebaigtas, pagalvok, kaip jį užbaigsi.

Šauniai padirbėta! Gal kas turi kitą variantą, kokiu žodžiu galima užbaigti šį sakinį?

(Sakiniai: vilkas stovi ant rąsto, rožė stovi vazone, kiškis sėdi ant kelmo, bokštas sėdi ant medžio, jauniklis sėdi lizde...)

11. Vaizdo įrašas

Vėlyvą pavasarį pasirodo ir pražysta daug gėlių. Ar norėtumėte pamatyti, kaip žydi gėlės? Paruošiau jums neįprastą filmuką, nufilmuotą specialiomis vaizdo kameromis, kuriame užfiksuotas nuostabus gėlių žydėjimo procesas.

Ar tau patiko?

Kur miestuose auga gėlės? (gėlynuose)

Sukurkime didelę gėlių lovą iš skirtingų gėlių.

Bet prieš tai ištieskime rankas ir pirštus...

Pirštų gimnastika „Mūsų ryškios gėlės“

Dabar paimkite didelį voką, kiekvienas iš jūsų turi iškirptą paveikslėlį su gėlės paveikslėliu, kiekvienas iš jūsų turi savo. Jūs turite rinkti šias nuotraukas (rinkti iškirptas nuotraukas).

Gerai, dabar pavadinkite gėlę, kurią gavote. Taigi turime nuostabią gėlių lovą. Kodėl miestuose žmonės kuria gėlynus?

Šauniai padirbėta! Mūsų pamoka eina į pabaigą, prisiminkime...

III. Pamokos santrauka.

-...apie ką mes šiandien kalbėjome? Kas tau labiausiai patiko pamokoje?

Vaikų veiklos klasėje vertinimas.

Visi vaikai šiandien puikiai mokėsi, atsakė į klausimus, atliko užduotis. Pamoka baigta.