Проект „Родният град (село). Технологична карта на урока за света около „Град и село

Резюме на урока за света около 2 клас.

Тема: Град и провинция.

Проект "Родно село".

ПЪЛНО ИМЕ. учители: Андреева Наталия Юриевна.

Месторабота: Саверовски клон на MBOU "Репинская средно училище".

цели:дават представа за живота на града и селото

Определете приликите и разликите между живота в града и провинцията

Да възпитава любов към родната земя, към своето село.

Подгответе учениците за проекта.

4.Формиран UUD:

когнитивни:

Познаване на характерните особености на градските и селските селища

Възможност за описване на обекти въз основа на предложен план

регулаторен:

Възможност за събиране на информация за живота в града и на село

комуникативен:

Възможност за работа по двойки

Лично:

Способността да изразяват чувствата си към родната земя, гордост от малката си родина.

Тип урок: научаване на нови неща.

Форми на работа: групови, индивидуални, по двойки.

Оборудване:снимки и картини, изобразяващи града и селото.

Напредък на урока (Технологична карта).

Етапи на урока

Образува се UUD

Планирани резултати

Организиране на времето.

Мобилизиране на вниманието на ученика, подготовка за възприемане.

регулаторен:

Способността да слушате учителя, да управлявате поведението им.

Учениците са готови да възприемат новото.

Актуализация на знанията.

Отговори на въпроси:

В коя държава живеем?

Назовете държавните символи.

Какво означава думата "федерация"?

Какви народи живеят в нашата страна?

когнитивни:

Възможност за отговаряне на въпроси

Учениците отговарят на въпросите на учителя. Повторение и затвърждаване на обхванатия материал. Подготовка да научите нещо ново.

Самоопределение към дейност

Разглеждане на снимката от фиг. градове и села

За какво ще говорим днес в клас?

Прочетете темата на урока на страницата с урока. (Град и провинция)

регулаторен:

Умение за формулиране на темата на урока, поставяне на задачи.

Способност да контролирате вашите отговори

Учениците могат да определят темата на урока, да поставят задачи

Работете по темата на урока

Детски истории за тяхното село, мястото, където живеят.

Разглеждане на снимки и картини. Сравнение на град и село. Отличителни черти на града и провинцията.

Записване на таблото на отличителните черти на града и селото. (Таблица)

Изводи: градът е голямо селище, а селото е малко.

Начинът на живот на градския и селския е различен.

Четене на заданието в учебника. Работете по двойки.

Работете с учебника. Сравнение на условията на живот на хората в града и в провинцията (Обърнете внимание на „плюсовете“ и „минусите“ на градския и селския живот.

Четене на поезия. — Къде е чия къща? учител

когнитивни:

Способността да се идентифицират отличителните черти на града и селото, способността за сравняване

комуникативен:

Способността да аргументирате отговора си, да докажете своята гледна точка.

регулаторен:

Способност да се правят изводи

Способността за сравняване на работата в урока в съответствие с целите и задачите на урока.

комуникативен:

Умение за работа по двойки, проверка и оценка на работата на другия.

Учениците научават особеностите на живота в града и на село, правят изводи по темата на урока.

Fizminutka

Изпълнение на изх. под графа.

Лично:

Стремеж към здравословен начин на живот, опазване на вашето здраве.

Опазване на здравето на учениците

Работете с учебника. Подготовка за проекта.

когнитивни:

Възможност за изготвяне на проект по зададена тема.

Подготовка за проект "Нашето село".

Задачи в тетрадка (албум)

Себе си. работа. (начертайте град, село).

Обсъждане на проекта.

регулаторен:

Способност за самостоятелна работа, разпределяне на работното време в класната стая

Изпълнение на задачите на ученика.

Отражение.

Отговори на въпроси от учебника.

Оценете постиженията си в клас.

комуникативен:

Способност за оценка на работата в клас

Учениците отговарят на въпроси и коментират отговорите един на друг.

Обобщаване на урока.

Изпълнихме ли всички задачи?

Какви нови интересни неща открихте?

регулаторен:

Способността да се сравняват резултатите от урока с целите и задачите на урока

Учениците обобщават урока, определят допълнителни задачи.

Къща. упражнение

C8-11, нарисувайте къщата си, започнете работа по проекта.

регулаторен:

Възможност за планиране на бъдеща работа по темата

Записване на домашна работа

резюме на други презентации

"Имена на съзвездията" - Съзвездие. Везни. звезди. Град на блещукащи звезди. Лебед. близнаци. зодия. Касиопея. Ясна вечер. Светеща топка. Орион. Слънцето. Персей. Съзвездие Овен.

"Пролетен сезон" - март. Гатанки за пролетта. пролет. Градината е пробвала бяло, славеят пее сонет. Пролетта е описание на сезона. Април. Пролетни народни знаци. Гатанки за пролетни цветя. Пролетта идва. Може. Върху размразено горско петно ​​израсна малко цвете.

„Опасности в гората“ – Първа помощ. Гъста гора. Проверете се. Ядливи плодове. Берете само плодовете, които познавате. Годни за консумация гъби. Опасности за горите. Как да се предпазите от ухапване от жилещо насекомо. Какво е лято. Грижете се за тази Земя. Коя от гъбите е отровна. Ужилващи насекоми. змии. Лечебни билки. Полезни съвети.

„Църква Възкресение Христово” - Изпълнител: ученичка от 2б клас Владлена Христенко Учител: Жанна Владимировна Хапсирокова. През 1960 г. се случи чудо. Храм Възкресение Христово (Спас на кръв). По време на войната е имало морга, след това склад. Тема: „Известни градове на Русия. Църквата на Възкресение Христово (спасена с кръвта). Основата е наполовина във водата, трябваше да запълним насипа. Днес храмът е осветен през нощта. Бомбата беше разминирана и започна възстановяването на храма.

„Тест по целия свят“ Оценка 2“ – В кой отговор пролетните месеци са изброени в правилния ред. В кой отговор са правилно обозначени забележителностите на Санкт Петербург? Град Санкт Петербург. Идентифицирайте държавите по снимки. компас. Какво НЕ Е на Червения площад. Коя карта показва правилно страните на хоризонта? Карти, показващи различни държави. На коя диаграма междинните страни на хоризонта са посочени правилно.

Урок "Околният свят" във 2. клас на тема "Град и провинция"

Целта на урока:да даде на учениците представа за живота в града и провинцията.

Цели на урока:

    Образователни:
    овладяване на понятията „град”, „село”;
    формирането на умения за сравняване, намиране на основните характеристики на тези селища.

    Разработване:
    развитие на мисловните функции (анализ, сравнение, обобщение, формулиране на заключения);
    развитие на вниманието.

    Педагози:
    повишаване на интереса към темата
    любов към своя град, уважение към неговата история и традиции;
    събуди желание, запази своята култура и красота.

Оборудване:мултимедиен проектор, компютър, презентация, снимки на града и селото, паметници, музеи, различни индустрии, търговски предприятия, транспорт, селско стопанство, карти с думите "град", "село", "граждани", "селски жител".

По време на занятията

I. Организационен момент.В час не се отегчаваме
Пишем, мислим, ние
Дойде редът да се играе.
Ще изберем отговори.

II. Поставяне на цели и мотивация. -Вижте снимките, какво е показано? (слайд 1) -Сравнете ги. Каква е разликата? Назовете ключовите думи. (град, село) - Формулирайте темата на урока. („Град и село“) (закачени са карти с думи и снимки на града и селото) - Какво мислите, какво трябва да научим в урока? (отговори на учениците) – Това е целта на нашия урок.

III. Изучаване на нов материал.1. Работа в групи върху карти със снимки на града и селото (6 групи). -Ето различни снимки. (слайд 2)

Задача (на дъската). Разделете снимките на две групи. В единия изберете само тези, където е изобразен градът, и отбележете отличителните черти на града. В другия, тези, изобразяващи село, отбелязват отличителните черти на провинцията.

- Проверяваме. Какви отличителни черти в живота на града отбелязахте? Какво ще кажете за живота на селото?

Заключение (презентация).

- Сгънете картите и ги сложете в плик.

2. Самостоятелна работа с учебника. - И така, градът е голям селищен, административен, търговски, индустриален и културен център. Населението на един съвременен град може да варира от 50 000 до 1 милион или повече. Селото е малък град. Има и друго понятие – селото. Как се различава от понятието село? Селото е селище с църква, селото е без църква. - Смятате ли, че начинът на живот на градски жител и селски работник е един и същ или различен? (Разбира се различно) - Кой се нарича градски жител? (поставена е карта с думата) - Днес няма да говорим къде е добре в града или на село. Защото няма ясен отговор. Селските жители винаги са се стремели към града, те са били привлечени от заводи и фабрики.

Но се наблюдава и друг процес - градските жители се завръщат в провинцията, където въздухът е по-здравословен и животът е по-спокоен.

Физическа минута

Изморен ли си? Да?
И така всички се изправиха.
Изпънаха вратовете си,
И как изсъскаха гъските.
Ши-ши-ши!
Те изсъскаха, мълчаха,
И как зайците скочиха.
Те скачаха, те скачаха
И изчезна зад един храст.
И отново всички се изправиха заедно,
Изобщо не бяхме уморени.

IV. Консолидиране на наученото. Местна история. (презентация)

    В кое населено място живеем? В кой район е нашият град? - Защо нашето населено място е със статут на град? Докажи го. (високи тухлени къщи, павирани пътища, заводи и фабрики, музеи, градски транспорт)

    Всеки ден Кузнечан очаква МТК "Родина", "Младеж", кино "Комсомолец". Широко развита мрежа от магазини. Има библиотеки, учебни заведения, болници, градски парк с прекрасни атракции. Тук жителите на града могат да се отпуснат, да гледат представления, концерти, да подобрят здравето си, да дишат чист въздух.

    Нека направим обиколка на нашия град. Презентация.

    Винаги ли е бил нашият град такъв, какъвто е сега? Н. Храмцов ще ни запознае с историята на нашия град.

    Как се е казвало нашето село преди? (с. Наришкино)

    Защо селото стана град? (развиват се занаяти, строят се фабрики, фабрики, културни институции).

    Историята на много градове, включително и нашия, води началото си от села и села.

    Да обичаме и пазим СЕЛОТО, ГРАДА, РОДИНАТА.

    Защитете природата, увеличете нейното богатство.

    Защитете архитектурните паметници, защитете ги от унищожаване.

    Всеки гражданин и селянин трябва да пази красотата на своето селище, да повишава неговите ценности.

V. Обобщаване. Отражение.

Каква беше целта, поставена в началото на урока? Как мислите, че постигнахме тази цел?

Сега ще назова признаците на населено място. Ако това е град, покажете червен картон, а ако е село, покажете зелен.

Домашна работа:повторете материала от учебника. 96-99, изпълнете задачата в тетрадката стр. 36 (запишете основна информация за нашия град) и нарисувайте къщата, в която живеете.

Общинска бюджетна образователна институция средно училище № 7 на градския район Кохма

РЕЗЮМЕ

урок на тема "Околният свят"

на тема: "Град и провинция"

начален учител

Тема: Град и провинция.

Клас: 2.

Форма на урока:колективен творчески проект.

Цели на урока:

образователен- да систематизира представите на учениците за живота на града и селото;

Образователни- развиват познавателна активност, наблюдение, реч, мислене, способността да разсъждават, да правят изводи;

Образователни- да култивират уважение към мнението на другите, способност да слушат, да изразяват своята гледна точка, любов към родния град.

Цели на урока:

    да систематизира представите на учениците за живота на града и селото, да разшири представите на учениците за „град”, „село”, „граждани”, „село”;

    развивайте способността за сравняване на тези понятия и назоваване на отличителните черти на всяко от тях, подчертаване на основните характеристики, правене на заключения;

    да възпитават чувство на любов към родния град, уважение към неговата история и традиции, събуждат желание за съхраняване на неговата култура и красота. Повишете желанието да се грижите добре за дома си.

Очаквани резултати (PLE):

регулаторен: разбират учебната цел на урока и се стремят да я постигнат.

    разбират възпитателната задача на урока и се стремят да я изпълнят;

    използвайте предложения план за устен разказ за обекта от околния свят;

    научете се да изразяват своята гледна точка, да извършват саморегулиране на своите действия;

    взаимодействат в група при изпълнение на образователни задачи, извършват взаимни проверки;

определят истинността (неверността) на твърденията

когнитивни: търсене, сравняване и анализиране на информация за града и провинцията.

    да се ориентират в своята система от знания, да могат да работят с информация;

    развивайте мисловни операции: анализирайте илюстрациите, за да идентифицирате съществените характеристики на обектите, класифицирайте обекти от околния свят въз основа на анализа и сравнението на илюстрациите;

    правят изводи от изучения материал.

комуникативен: работа по двойки: намерете изображения на града и провинцията, опишете интериора на градски апартамент и селска къща.

    съобщавайте позицията си, слушайте и чуйте партньорите;

    изразете своята гледна точка и я анализирайте, отговорете на последните въпроси;

    компетентно изграждане на изказвания на речта.

Лични резултати: демонстрират независимост и лична отговорност към работата си

    самостоятелно определят и разчитат на правилата за поведение, общи за всички хора на работното място;

    разбират необходимостта от придобиване на нови знания;

    представят модел на положително човешко поведение, който оценява ролята на селото като пазител на пряката връзка на човека с природата, носител на земята;

    покажете гордост от родината си

Резултати по тема:

    имат представа за понятията "град", "село", "граждани", "село"; назовете техните отличителни черти;

    сравняват градове и села с помощта на снимки и лични наблюдения;

    говорете за вашия град (село) според плана;

    сравняване на градски и селски къщи;

    говори за къщата си според плана.

знания:запознайте се с характерните особености на града и селото.

умения:научете се да сравнявате обектите на град село Кохма; характеристики на градски и селски къщи, събиране на информация за проекта.

умения:намерете изображения на града и селото; направи изводи

Тип урок:получаване на нови знания.

Оборудване:мултимедиен проектор, компютър, презентация, снимки на града и селото.

УчебникПлешаков A.A. Светът. 2 клас

ПО ВРЕМЕ НА УРОКИТЕ

1. Орг. момент

Радвам се да видя отново лицата ви, усмивките ви и мисля, че урокът ще ни донесе на всички нас радост от общуването помежду си. Нека се усмихнем един на друг на нашите гости! И нека доброто настроение не ни напуска през целия ден. Ще научите много и ще научите много. Пожелаваме си успех в ученето.

Ние сме интелигентни!

Ние сме приятелски настроени!

Ние сме внимателни!

Ние сме усърдни!

Ние сме втори клас!

Всичко ще се получи при нас!

2. Поставяне на цели и мотивация.

За да разберете темата на нашия урок, разгледайте внимателно снимката. Какво е показано на снимката? СЛАЙД 1

И така, за какво ще говорим в клас днес?

Формулирайте темата, целта на нашия урок.

ГРАД и СЕЛО (думи на дъската)

Сега ще затворите очи и ще слушате много внимателно всички звуци, които ви заобикалят, благодарение на тези звуци ние ще пътуваме с вас на различни места. Вашата задача е да познаете къде се намирате, какво ви заобикаля, къде можете да чуете такива звуци. За да направите това, трябва да имаме пълна тишина в класната стая, а вие трябва да сте много внимателни! Ако сте го познали, тогава не е нужно да крещите, трябва тихо да вдигнете ръка и определено ще попитам. Ти си готов?

(Аудио записи„Шумът на града“, „Утрото в селото“, „Крака на петли“, „Стъпки по тротоара“, „Мукане на крава“)

- Браво момчета, бяхте много внимателни и се справихте с всичките ми задачи.

3. Научаване на нови неща.

Ето различни снимки. (комплект от снимки за всяка група). Твърдя, че всички тези слайдове изобразяват град. Кой е съгласен с мен?

Виждам, че искаш да спориш с мен.

Разделете снимките на групи.

- Нека се опитаме да откроим отличителните черти на града и селото. За да направите това, бележката, която лежи на вашите маси, ще ни помогне.

СЛАЙД 2.

град

Село

Многоетажни сгради, в които живеят голям брой хора.

Частни къщи, в които живее едно семейство.

Пътищата са покрити с асфалт.

Пътищата могат да бъдат асфалтирани, може да са селски пътища.

Хората работят във фабрики, фабрики, предприятия.

Хората се занимават с отглеждане на растения и отглеждане на животни.

Много транспорт.

Основният вид транспорт е автобус, но могат да се возят на коне.

Има малко зеленина, въздухът е замърсен.

Около много гори въздухът е свеж.

Има много паметници, музеи, кина и театри.

Сега всеки от вас ще избере само онези илюстрации, които изобразяват града.

Какво е град?

ГРАД - голямо селище, където има много улици и високи сгради, фабрики и фабрики, музеи и театри, много магазини и превозни средства.

Какво е село?

Село (СЕЛО) - малко селище, чиито жители се занимават с отглеждане на културни растения и отглеждане на домашни животни. Има и друго понятие – селото. Как се различава от понятието село? Селото е селище с църква, селото е без църква.

Дефиниции на екрана.

- Как мислите, къде е по-добре да живеете в град или на село?

Защото няма ясен отговор. Селските жители винаги са се стремели към града, те са били привлечени от заводи и фабрики.

Но се наблюдава и друг процес - градските жители се завръщат в провинцията, където въздухът е по-здравословен и животът е по-спокоен.

Игра за физическо възпитание
- Браво, свършихте страхотна работа, а сега да си починем. Моля ви да станете от бюрата си, сега ще играем с вас.

Правила на играта:Ще те наричам с различни думи – знаци на селото и града. Ако говорим за града, тогава ще трябва да се изправите на пръсти и да посегнете (защото къщите в града са високи, покажете ми кои). И ако думата, която споменах, се отнася за селото, тогава ще трябва да седнете. Например думата "пиле", къде можете да намерите пиле, в град или село? В селото - така че трябва да седнете.

Така че да започнем:Многоетажна сграда; трамвай; крава; растение; трактор; тролейбус; добре; кино; брадва; патица; цирк; домакински парцел; много коли.

4. Консолидиране на наученото. Местна история.

В Русия има много големи и малки градове, села, села... всички те са красиви по свой начин.

В кое населено място живеем?

В кой район е нашият град?

Кажете ни какво знаете за него? (Кома е красив древен град с богата история и уникална архитектура.)

Славната история на град Кохма има повече от пет века. Има няколко легенди за името на нашия град:

    "Ко-маа!" - "Ето я земята!".

    Според друга легенда в древността е управлявал принц на име Кох, откъдето идва и името Кох земя.

Нашият град измина дълъг път от малкото село Рождественское-Кохма до град Кохма.

Как се казват жителите на нашия град?

Каква река тече в нашия град? (Изчезни)

– Има ли фабрики и фабрики в нашия град? Какво знаеш?

Какво още знаете за нашия град?

С какво се различава нашият град от селата, селата?

РАБОТА В ГРУПИ.

Нека си припомним правилата за работа в групи.

1 ГРУПА. Всеки град има свой собствен герб. Възстановете герба на нашия град.

ГЕРБ

Централната фигура на герба е издигнат кон, което говори за смелостта на кохомитите, които многократно отблъскват атаките на чужди нашественици.

Основният занаят на жителите на Кохма беше ръчно тъкано ленено тъкане. Това е отразено в герба със символичния ключ на града:

    кръстосани совалки в ключодържателя показват текстилната индустрия (най-голямото предприятие в града е АД "Кохма - текстил";

    брадата на ключ, направена от две преплетени греди, олицетворява АД "Строммашина" - второто по големина градообразуващо предприятие.

2 ГРУПА. Възстановете забележителностите на нашия град.

3 ГРУПА. Начертайте многоетажна сграда.Намерете три плюса и три минуса в градските апартаменти.

4 ГРУПА.Начертайте селска къща.Намерете три плюса и три минуса в селските къщи.

Веднага след като са готови, резултатите се публикуват на дъската.

Вижте какво имаме. На дъската - парче от нашия град.

Стихотворение за КОХМЕ. VI. Обобщавайки.

Еднакво добре е да живееш както в града, така и на село. Навсякъде има своите плюсове и минуси. Най-важното е да запазим красотата и богатството на града и селото.

    Да обичаме и пазим СЕЛОТО, ГРАДА, РОДИНАТА.

    Защитете природата, увеличете нейното богатство.

    Защитете архитектурните паметници, защитете ги от унищожаване.

- Всеки гражданин и селянин трябва да пази красотата на своето селище, да повишава неговите ценности. Нека украсим нашия град.

Извадете от пликовете малки парченца от знанията си - цветя.

Ако научихте много интересни неща и урокът ви хареса, тогава изберете червено цвете.

Трудностите са сини.

Не ми хареса урока - зелено.

- С какво свършихме? (Нашият град.)

Постигнахме ли всички цели, поставени в началото на урока.

Какви понятия научихте в клас? Опитайте се да формулирате понятията "град", "село".

Домашна работа:Начертайте къщата, в която живеете. Урокът свърши.

Град и село.

Светът

2 клас

Средно училище No 2 Noyabrsk MAOU

Учител в началното училище

Степанова Галина Владимировна


Разшифровам думите


Какви снимки показват града?


Работа по двойки.

Обсъдете разликата между град и село?


Къщи.

Многоетажна

тухлени къщи.

Дървени

частни къщи.


Покрити с асфалт.

Селски къщи.



работа.

В селото хората правят

отглеждане на култивирани

растения и развъждане

домашни любимци.

В града има много

заводи и фабрики.


Транспорт.

Градът има развит градски транспорт:

автобуси, тролейбуси, трамваи.

В селата използват

автобуси, велосипеди, коне.


В града има много паметници, музеи,

кина и театри.

Помислете какво има в града

и с какво са заобиколени селата?

Селата са заобиколени от гора, в която има много

гъби, горски плодове, билки.


Свеж въздух,

природосъобразен

Храна.

малко зеленина,

газиран въздух.

Какво можете да кажете за въздуха и зеленината

в града и провинцията?


град

ГРАД- голямо селище, където има много улици и високи сгради, фабрики и фабрики, музеи и театри, много магазини и превозни средства.


Село

СЕЛО (СЕЛО)- малко селище, чиито жители се занимават с отглеждане на културни растения и отглеждане на домашни животни.


Работа по учебник.

  • Отворете учебника си на страници 10-11.

2. Разгледайте рисунките у дома.

3. Какви са приликите и разликите

градски и селски къщи?

4. Какво се прави в тях за удобство

жители?


Градска къща.

В градска къща всичко се прави за удобство на човек:

  • магазин на партерен етаж;
  • балкон;
  • централно отопление;
  • отделни помещения за кухня и спалня и др.

Вила.

Фермата разполага с:

  • мазе за съхранение на зеленчуци и запаси за зимата
  • таванско помещение - където можете да оборудвате и място за сушене на дрехи и съхранение на плодове по делови начин.

Работа по двойки.

Намерете три плюса и минуса в градски апартаменти и селски къщи.


  • Страница 11, отговорете на въпроси.
  • Изпълнете задачи 1 и 2 в работната тетрадка.