Pasigrožėkite rudenėjančia gamta ir savo stebėjimais. Gamtos objektų stebėjimų serija pedagogams „rudens pokyčiai gamtoje“

Tikslai:

  1. Stebėti rudens pokyčius gamtoje.
  2. Meilės gimtojo krašto gamtai jausmo puoselėjimas.

PAMOKOS PROCESAS

I. Organizacinis momentas.

II. Įžanginis pokalbis.

1. Ekskursijos temos ir tikslų komunikacija.

Sveikas miške!
Tankus miškas,
Pilna pasakų ir stebuklų
Ko tu triukšmauji su lapija
Tamsią, audringą naktį.
Ką tu šnibždėsi mums auštant
Rasa kaip sidabras?
Kas slepiasi tavo dykumoje.
Koks žvėris? Koks paukštis?
Viską atidaryk, neslėpk;
Vaikinai, klausykite, kokiu laiku
Ar šiose ištraukose aprašyti metai?
„Saulė šviečia, bet ne taip šilta“.
– Vakarai darosi šaltesni.
„Lapai pagelsta, žolės džiūsta“.
„Paukščiai išskrenda“.

Mokytojas... Koks sezonas aprašytas?

Vaikai. Ruduo.

Mokytojas. Kodėl šis metų laikas liūdnas?

Vaikai. Vasara darosi vis šaltesnė, nebegalima visą dieną taip nerūpestingai vaikščioti, grožėtis gėlių ir žalios lapijos grožiu. Rudens pradžia irgi graži, medžiai su įvairiaspalviais galvos apdangalais, bet greitai lapija skraido, bus pilka ir šalta, debesuota.

Mokytojas. O kas nuostabaus šiuo metų laiku?

Vaikai. Galime skinti prinokusius vaisius. Dabar miškas vis dar gražus, įvairiaspalvis kilimas po kojomis. Oras vis dar saulėtas.

Mokytojas. Ne vienas žmogus, turintis sielą ir galintis jausti, gali nepastebėti stebuklų, kurie gamtoje vyksta prasidėjus rudeniui.

Tai kodėl mes einame į ekskursiją?

Vaikai. Stebėkite rudens ženklus.

III. Ekskursija.

1. Pokalbis

Mokytojas. Koks šiandien oras? Apsidairykite aplinkui ir prisiminkite pirmuosius rudens požymius.

Vaikai. Lapų pageltimas, šaltis.

Mokytojas. Palyginkite vasaros laiką.

Vaikai. Vasarą šilčiau, rudenį šalta, pradėjo lyti.

Mokytojas. Atkreipkite dėmesį į rudens medžių grožį. Kaip pasikeitė lapų spalva?

Vaikai. Lapai pagelto, paraudo, bet liko žali.

Mokytojas. Paaiškinkite medžių ir krūmų pageltusių ir krentančių lapų priežastis.

Vaikai. Saulė duoda mažiau šilumos ir šviesos, dienos trumpesnės, todėl augalai nespėja pasisavinti didelio kiekio maisto medžiagų.

Mokytojas. Augimo ir fotosintezės procesas sulėtėja, lapai pagelsta ir nukrenta. Medžiai juos numeta, t.y. vyksta medžių ir krūmų apsauginė reakcija į šalną ir šaltį. Pažiūrėkite į beržą ir eglę. Kokius skirtumus galite nurodyti.

Vaikai. Beržas – lapuočių medis, numeta lapus rudenį; Eglė yra spygliuočių, visžalis medis.

Eglė yra Rusijos miško perlas. Eglė ypač mėgstama žmonių. Ne veltui Naujųjų metų žiemos dienomis jie puošia šventines eglutes vaikams, puošia gražiais žaislais ir dovanomis. Bet ypač eglė miške, laisva žiemą, kai ant jos besiskleidžiančių šakų – letenėlių – kabo sunkios balto, tyro sniego kepurės. Aukštas viršūnes puošia spurgų girliandos, kurias klijuoja vikrūs skerssnapiai, mintantys eglių sėklomis. Eglė yra atspalviui atsparus medis. Eglės mediena nuostabi, šilko blizgesio, balta su šiek tiek geltonumo. Eglės mediena yra pamėgta muzikos instrumentų kūrėjų. Iš eglės mediena gaminti baldus ir popierių.

Rugsėjo mėnesį beržo lapija pradeda auksuoti. Šis medis dažnai vadinamas Rusijos gamtos grožiu. Beržas išauga iš mažos sėklos, kuri savo išvaizda primena mažą rausvą drugelį. Beržas greitai auga, jei turi pakankamai šviesos ir maisto. Tada jos kamienas yra lygus ir lieknas. Beržo šakos yra plonos ir storos. Storieji nuo kamieno kilsteli aukštyn, o ploni kabo žemyn, jų daug. Bark baltas su skersinėmis tamsiomis juostelėmis. Lapai maži, šviesiai žali su širdele. Iki dvidešimties metų beržas tampa suaugusiu medžiu, pradeda žydėti ir duoti sėklas. Beržas žydi kačiukais, tuo pačiu metu, kai žydi jo lapai. Pražydo beržas – prasidėjo tikrasis pavasaris.

Mokytojas. Parodykite ir pavadinkite spygliuočius, o vėliau – lapuočius. (Vaikams šou)

Kaip pasikeitė žoliniai augalai?

Vaikai. Jie taip pat pagelsta ir išdžiūvo.

Mokytojas. Ar dabar žydi kokie nors augalai?

Mokytojas. Ar jų tiek daug kaip vasarą?

Vaikai. Žydinčių augalų labai mažai.

Mokytojas. O kas pasikeitė paukščių elgesyje lyginant su vasara?

Vaikai. Jie išskrenda, nes atšąla, o maisto labai mažai.

Mokytojas. Atkreipkite dėmesį, kad prieš išvykstant daug paukščių susirenka į pulkus. Stebėkite vabzdžius. Kur jų daugiau, šiltose vietose ar pavėsyje?

Vaikai. Vabzdžių yra mažiau. Jie dažniausiai būna šiltose vietose, nes jiems reikia šilumos.

Mokytojas. Vabzdžiai slepiasi žiemos miegui. Aptarėme laukinės gamtos būklę, o kaip su ne laukine gamta?

Vaikai. Saulės šilumos pasidarė mažiau, pasidarė šalčiau. Todėl laukinėje gamtoje įvyko pokyčių.

2. Darbas grupėse

Mokytojas. Išsiskirstykite į grupes. Kiekviena grupė gaus savo užduotį.

Užduotis numeris 1

Kaip oro temperatūra paveikė augalų gyvenimą? Surinkti nukritusius lapus, ištirti jų išvaizdą, nustatyti, nuo kurių medžių jie nukrito?

Užduotis numeris 2

Kaip pasikeitė dangaus spalva, palyginti su vasara? Kodėl? Kaip šviečia saulė, palyginti su vasara. Kodėl? Pažiūrėkite į krūmus, kokios spalvos lapai, kokių vaisių? Surinkite įvairių spalvų vaisius ir lapus.

Užduotis numeris 3

Kokie pokyčiai įvyko su medžiais? Kodėl? Stebėkite, kaip tą dieną pučia vėjas (šaltas, šiltas, silpnas, stiprus). Kokius paukščius sutikome ekskursijoje? Ką jie daro? Kodėl?

Užduotis numeris 4

Kas nutiko atėjus rudeniui? Kodėl? Atidžiai pažiūrėkite į vabzdžių išvaizdą. Kaip jų elgesys pasikeitė atėjus rudeniui. Daug ar mažai jų.

Užduotis numeris 5

Stebėkite debesis. Kas jie tokie? Kuo jie skiriasi nuo vasarinių? Stebėti. kokie augalai žali? Kokius darbus žmonės atlieka rudenį.

Užduotis numeris 6

Kokios savybės būdingos medžiams, krūmams, žolėms? Kokius grybus rinkai pats? Po kokiais medžiais jie buvo rasti. Kokie jums žinomi valgomieji ir nevalgomieji grybai?

(Atsakykite į klausimus klasėje).

IV. Pamokos rezultatas.

Mokytojas. Ką sužinojome ekskursijos metu. Ką žiūrėjai?

Vaikai. Stebėjome gyvąją ir negyvąją gamtą. Sužinojome, kokie pokyčiai gamtoje vyksta rudenį.

Rudens linksmybės pradinė mokykla, 1-2 klasė


Darbo vieta: BOU VO "Gryazovets internatinė mokykla mokiniams su regėjimo negalia"
Produkto aprašymas: Siūlau jums regos negalią turinčių vaikų internatinės mokyklos 1 - 2 klasių mokinių ekskursijos į gamtą santrauką. Ši plėtra gali būti naudojama Bendrojo lavinimo mokyklos in Papildoma veikla ir pamokoje “ Pasaulis“, tai gali būti naudinga mokytojams pradines klases, internatinių mokyklų ir popamokinių grupių auklėtojai. Tai pažintinė veikla apie ekologiją apie gimtojo krašto gamtą. Praplečiamas mokinių supratimas apie lapų kritimą, nukritusių lapų naudą, pristatomas toks medis kaip maumedis. Vaikams patinka bendrauti su gamta. Pamoka skatina komandos formavimąsi, ugdo gebėjimą dirbti grupėje, skiepija meilę gimtojo krašto gamtai.
Tikslas: mokinių idėjų apie lapų kritimą, nukritusių lapų įvairovę ir naudą plėtimas.
Mokymosi užduotys:
1. ištirti vieną iš gamtos raidos dėsnių – lapų kritimą;
2. plėsti supratimą apie nukritusių lapų naudą;
3. supažindinti mokinius su maumedžiu;
4. suformuoti teisingą idėją apie mus supantį pasaulį.
Edukacinės užduotys:
1. gauti estetinį malonumą iš bendravimo su gamta;
2. įskiepyti meilę gimtoji žemė, į gamtą;
3. skatinti komandos formavimą per bendrą kūrybinę veiklą;
4. ugdyti aklą ir silpnaregį vaiką bendravimo su gamta poreikį.
Korekcinės ir lavinimo užduotys:
1.ugdyti žinių troškimą, stebėjimą, atmintį, dėmesį, rišlią kalbą;
2. formuoti vizualiai praktinį mąstymą;
3. formuoti orientavimosi erdvėje įgūdžius;
4. ugdyti mokinių kūrybiškumą ir gebėjimą dirbti grupėje;
5. formuoti mokinių gebėjimus ir įgūdžius lytėti supančio pasaulio daiktus ir reiškinius.

Pamokos eiga.

Įžanginė dalis. Tikslų nustatymas.
Vaikinai, šiandien mes sustosime gatvėje ir kalbėsime apie… Beje, apie ką, jūs turite atspėti patys. Klausyk eilėraščio.
Klaidžioja giraitėje lapų kritimas
Prie krūmų ir klevų,
Netrukus jis pažiūrės į sodą
Auksinis skambėjimas.
Surinkite vėduoklę iš lapų
Ryškus ir gražus.
Vėjas bėgs per lapus
Lengvas ir žaismingas.
Ir klusniai sekite vėją
Lapai išskrenda -
Taigi nebėra vasaros,
Artėja ruduo.
– Apie ką šis eilėraštis? Tiesa, apie lapų kritimą. Ir dabar ruduo taip pat yra gatvėje su savo nepakartojamu grožiu. Viskas virto ryškia auksine, geltona ir raudona spalvomis, ruduo padarė viską.
- Ar jums patinka ruduo?
Kiekvienas žavisi rudeniu savaip. Vieni ja žavisi tylėdami, kiti jausmus išreiškia tušinuku ant popieriaus, treti – menininkai su teptuku ir piešia ant drobės. Lapų kritimas yra ypač gražus.

Pokalbis apie rudens lapus.
Taigi atėjo ruduo
Lapai pradėjo kristi...
Arba stebuklas, arba stebuklas -
Niekaip negaliu suprasti.
Pasaulyje nėra gražesnio
Ši spalvinga pora!
Ruduo vaikšto po planetą
Ir atneša jai dovanų.
– Kodėl rudenį lapai pradeda keisti spalvą? (Vaikų atsakymai)
Mažiau šviečia saulė, trumpėja diena, todėl lapuose esanti žaluma nespėja pasigaminti. Dažniausia medžių apranga yra geltona. Yra medžių, kurie rudenį visiškai pagelsta, o yra medžių, kurie tik raudonuoja. Tačiau, pavyzdžiui, klevo lapai pirmiausia pagelsta, o paskui raudonuoja. Taip gaunami gražūs įvairiaspalviai medžiai.
– Kodėl rudenį medžiai numeta lapiją? (Vaikų atsakymai)
Pirma, kadangi žiemą daug sniego prilipdavo prie šakų su lapais, medžiai gali lūžti nuo svorio. O antra – todėl, kad žiemą medžių šaknys sunkiai ištraukia vandenį iš įšalusios žemės, todėl šaltuoju metų laiku vandens lapams neužtenka.
Vasaros pabaigoje kiekvieno lapo apačioje susidaro plona pertvara. Pamažu jo vis daugėja ir tarsi nustumia lapą nuo šakos. Vienuose lapuose tokia pertvara auga greitai, todėl nukrenta anksčiau nei kiti, o kiti ant šakų išsilaiko ilgai, ilgai.
– Kaip manote, ar nukritę lapai naudingi? (Vaikų atsakymai)
Pasirodo, taip! Juose žieminius lizdus gali susikurti ežiukai, lapais namus apšiltina barsukai ir voverės, nukritusiuose lapuose žiemoja vikšrai, drugeliai, blakės ir vorai. Nukritę lapai apsaugo šaknis nuo šalčio.

Žaidimas „Taip ir ne“.(Pateikite teisingą atsakymą).
– Ar rudenį žydi gėlės?
– Ar grybai auga rudenį?
- Ar debesys dengia saulę?
- Ar ateina spygliuotas vėjas?
– Ar rudenį sklando rūkai?
– Na, ar paukščiai lizdus kuria?
- Ar blakės skraido?
– Ar gyvūnai uždaro audines?
– Ar visi renka derlių?
– Ar pulkai išskrenda?
– Ar dažnai, dažnai lyja?
- Ar gausime batus?
– Ar labai kaitriai šviečia saulė?
– Ar vaikai gali degintis?
- Na, ką daryti?
- Striukes, skrybėles dėvėti?
- Išgirskime: š-š-š... Kas tai?. Tai po kojomis ošia nukritę lapai. Visas spalvingų lapų kilimas.
- Apie ką jie šnabždasi?

Skaityti eilėraštį „Lapų kritimas“.
Nukritę lapai
Pokalbis vos girdimas:
- Mes iš klevų...
- Mes iš obelų...
- Mes iš guobų...
- Mes su vyšniomis...
- Iš drebulės...
- Iš vyšnių...
- Nuo ąžuolo...
- Iš beržo...
Visur, kur krenta lapai:
Šalnos jau ant slenksčio!
Y. Kapotovas

Išmokite medžio žaidimą
Vaikai paima iš dėžutės lapus ir šakeles spygliuočiai užsimerkęs. Mokytojo nurodymu vaikai atmerkia akis ir bėga prie medžio, kurio lapas yra vaiko rankoje.

Pažintis su maumedžiu.
Kai kurie medžiai nenumeta lapų žiemai, bet vis tiek žaliuoja, kaip pavasarį. Tai daug spygliuočių su plonais spygliais, o ne lapais: eglė, pušis, kedras, kedras, eglė.
– Kas atspėjo, kodėl spygliuočiai nenumeta lapijos, o išlieka žali ištisus metus? (Vaikų atsakymai)
Spygliuočių medžių lapai padengti stora oda. Tokie lapai išgarina drėgmę daug mažiau nei platūs lapai lapuočių medžių.
Štai kodėl spygliuočiams beveik negresia išdžiūti, kai šaknys gauna mažai vandens iš atvėsusios dirvos. Be to, sniego negalima laikyti ant siaurų į adatas panašių spyglių taip, kaip jis buvo laikomas ant plačių lapuočių medžių plokščių. Tai reiškia, kad sniegas ant spygliuočių lajų negali kauptis tokia masė, kad nuo jo svorio lūžtų šakos. Čia taip pat turi įtakos spyglių vieta ant šakų ir šakų padėtis ant medžio.
Pavyzdžiui, adatos valgė labai sklandžiai. Išdėliotos abiejose šakų pusėse, jos sudaro lygų, slidų paviršių. Pačios šakos yra įstrižai žemyn pagrindinio medžio kamieno atžvilgiu. Todėl net ir nedidelės susikaupusio sniego masės lengvai nuslysta.
- Apsvarstykite šio medžio šakas. Ar jį galima vadinti spygliuočiu? (Taip. Medis turi spyglių)
– Kaip ant šakos išsidėstę adatos? (Grupėse. Sijos)
– Kuo šio medžio spygliai skiriasi nuo eglės, pušies spyglių? (Minkštas, be spygliuočių. Spygliukai vietomis geltoni, nubyra)
– Kas žino šio medžio pavadinimą? (Maumedis)
Rudenį nukrenta maumedžių spygliai, lapuočių medžių lapai.
– Atkreipkite dėmesį, kiek maumedžio spyglių jau nukrito ant žemės.
Maumedis gali gyventi iki 500 metų. Jos mediena sunki., Skęsta vandenyje. Nepaisant to, vadovaujant Petrui I, iš jo buvo pastatyti laivai, nes jame yra daug dervos ir ji ilgą laiką nepūva. Lenkijoje, Venecijoje, iš jo buvo pastatyti namai, kurie puikiai išsilaikė iki šių dienų. Būtent dėl ​​tvirtos ir patvarios medienos maumedis buvo negailestingai nukirstas. Mūsų rajone maumedis yra retas.

Konkursas „Kas padarys rudens puokštę geresnę“.
O dabar aš jums perskaitysiu O. Vysotskajos eilėraštį
Rudens dienos.
Sode yra didelių balų.
Paskutiniai lapai
Sukasi šaltas vėjas.
Yra geltoni lapai
Yra raudoni lapai.
Įdėkime į piniginę
Mes skirtingi lapai!
Kambaryje bus gražu.
Mama mums pasakys – ačiū!
(Vaikai renka nukritusius medžių lapus, gamina įvairias rudenines puokštes).

Žaidimas „Įgarsink paveikslą“.
Atrenkami vaikai, kurie skambės lapijos šlamesys (šššš). kita vaikų grupė įgarsins paukščių giedojimą (gegutė, va, va). Kai kurie vaikinai perduos vabzdžių zvimbimą. Jei mokiniai ištars visus garsus iš karto, tai mes „girdėsime“ miško garsus!

Treniruotės.
O dabar mūsų mokymai. Užsimerkėme, kartojame paskui mane. „Skaisčiai šviečia saulė. Pučia lengvas vėjelis. Kvėpuoju juo švariai Grynas oras... Pievos siūbuoja. Virš manęs išdidžiai sukasi paukščiai. Jaučiuosi gerai ir maloniai. Labai džiaugiuosi, kad susitikau nuostabus pasaulis gamta. Noriu gyventi taikoje su gamta. Aš būsiu visų gyvų dalykų draugas ir gynėjas“.

Klasės darbas.
Kolektyvinės panelės „Rudens miškas“ lapų kompiliacija.

Apibendrinant. Atspindys.
– Ką naujo sužinojote ekskursijos metu?
- Patiko ar ne?
- Kas tau patiko labiau? Kodėl?
– Kas šiandien gali pasigirti už darbą?
– Kas nepatenkinti savimi? Kodėl?

Rudens reiškinių stebėjimas su vaikais

Stebėjimai – ypatinga vyresniojo ikimokyklinio amžiaus vaikus supančio pasaulio pažinimo forma

Per ikimokyklinė vaikystė vaikas atranda gamtos pasaulį. Palaikydamas natūralų ikimokyklinukų domėjimąsi viskuo, kas gyva, mokytoja veda vaikus nuo gamtos pažinimo iki jos supratimo, žadina norą rūpintis augalais ir gyvūnais, ugdo pagrindinius dalykus. ekologinė kultūra, smalsumas, gebėjimas grožėtis supančio pasaulio grožiu.

V ikimokyklinio amžiaus vaiko pažinimo procesas vyksta emociniu ir praktiniu būdu. Kiekvienas ikimokyklinukas yra mažas tyrinėtojas, atrandantis pasaulį su džiaugsmu ir nuostaba. Vaikas siekia energinga veikla... Štai kodėl tokie užsiėmimai kaip eksperimentavimas ir stebėjimas yra artimiausi ir natūraliausi ikimokyklinukui.

Mūsų kraštas ypač gražus rudenį. Ne veltui poetai ir menininkai, kompozitoriai ir muzikantai savo susižavėjimo žvilgsnį nukreipė į rudenišką Rusijos krašto grožį.

* * *

Miškas, tarsi žiūrėtume į nutapytą

Violetinė, auksinė, tamsiai raudona

Stovi virš saulėtos laukymės

Sužavėjo tyla.

I. Buninas

* * *

Liūdnas laikas, akių žavesys

Tavo atsisveikinimo grožis man malonus

Man patinka sodrus gamtos nykimas

Miškai padengti raudona ir auksu.

Jų stogelyje yra triukšmas ir gaivus kvapas,

O dangų dengia banguota migla.

Ir retas saulės spindulys ir pirmosios šalnos

O tolimos pilkos žiemos kelia grėsmę.

A. Puškinas

* * *

Yra pradinio rudens

Trumpas, bet nuostabus laikas

Visa diena kaip krištolas

O vakarai švytintys...

Oras tuščias, negirdi paukščių

Bet toli nuo pirmųjų žiemos audrų -

Ir liejasi skaidri ir šilta žydra.

F. Tyutchevas

Žmonės sako: „Rudens audros metu kieme septyni orai: sėja, pučia, sukosi, maišo, riaumoja, pila iš viršaus ir šluoja iš apačios. Tik ruduo grimzta į širdį ne su savo blogu oru ir nuoboduliu, o su obuolių kvapu ir Indiška vasara Rugsėjis, spalis aukso lapų kritimas, svetingumas ir lapkričio priešžiema.

Dangus susiraukęs, besisukantis, šliaužia vienas ant kito, pila gauruoti pilki debesys dažni lietūs, pučia šalti vėjai, bet vis tiek joks kitas sezonas nėra toks dosnus maistu, spalvų ryškumu ir kontrastų gausa gamtoje, sustiprinančiu supančio pasaulio suvokimą. Kai dar matai geltoną beržą, degantį kaip žvakė ryškiai mėlyno dangaus fone,

išgirsti gervių atsisveikinimo šauksmus, klaidžioti po kojomis ošiančius lapus? Svarbu kiekvieną kartą nustebinti, nustebinti vaikus tuo, ką jie mato gamtoje.

Taip pat būtina prisiminti apie bendravimo su gamta kultūrą.

Stebėjimai gamtoje rudenį:

Medžių lapų spalvos pokyčiai. Vienas iš pirmųjų rudens požymių yra geltonos sruogos lapijoje. Liepa pirmiausia pradeda gelsti. Ta proga ir liaudyje sulenktas posakis: „Liepa mirksėjo margu lapu – ruduo vadino“. Liepa pradėjo nykti, vadinasi, nuvyto ir vasara. Ne veltui liaudis sako, kad vasariniai pasivaikščiojimai su batais – bėgikai. Kiek laiko jūs su juo susitikote, bet atėjo laikas atsisveikinti.

Vaisiai, medžių ir krūmų sėklos; jų palyginimas, radimas pagal aprašymą.

Lapų kritimas, laipsniškas medžių eksponavimas, jų išvaizdos pasikeitimas; lapų palyginimas pagal spalvą, dydį, formą; su akivaizdžia tapatybe rudens lapai beveik neįmanoma rasti net dviejų vienodų.

Vietoje išskridusių lapų lieka pumpurai, iš kurių pavasarį vystysis nauji lapai. Pumpurai „apsirengia kailiniais“ - padengti daugybe žvynų, kad būtų lengviau išgyventi žiemą.

Lapuočių medžiuose ryškiau matomi kamieno ypatumai (spalva, reljefas, žievės storis), iš kurių juos galima atpažinti; jie tarsi iškyla, o spygliuočių žaluma jiems tampa fonu.

Ant plikų medžių šakų galima pamatyti apleistus paukščių lizdus, ​​kurių vasarą sunku rasti.

Paukščiai būriuojasi į pulkus, didėja jų šurmulys – tai pirmasis artėjančio rudens skrydžio ženklas.

Gerai saulėtos dienos ore daug skraidančių voratinklių – tai vienas būdingų rudens ženklų. Ant krūmų, ore matyti prie šakos prilipę sidabriniai siūlai, žolė su šeimininku – jaunu voru. Pievoje pagelsta žolė, atsiranda negyvų miškų, pamažu nyksta vabzdžiai. Keičiasi rezervuarų išvaizda, vanduo tampa šaltesnis ir skaidresnis.

1. Remdamiesi ekskursijos rezultatais, užpildykite lentelę.

2. Nurodykite skaičiais rudens mėnesių tvarką.

3. Atlikti užduotis grupiniam darbui.

1 variantas

KAM rudens reiškiniai v negyvoji gamta apima: šaltį, lapų kritimas, pirmosios šalnos, užšalimas.

2) Iškirpkite paveikslėlius iš programos ir įklijuokite juos į atitinkamus rėmelius

2 variantas

1) Raskite teiginio klaidą. Išbraukite papildomą žodį.

Rudens reiškiniai laukinėje gamtoje yra: žolių vytimas, šalčio išvaizda , vabzdžių išnykimas, migruojančių paukščių išvykimas.

2) Iškirpkite paveikslėlius iš programos ir įklijuokite juos į atitinkamus rėmelius.

4. Atlaso determinante „Nuo žemės į dangų“ raskite informacijos apie kregždes ir gretas. Sužinokite, kuo jie panašūs ir kuo skiriasi. Užsirašyk.

Kregždžių ir snapučių palyginimas

Panašumas: minta skraidydami pagautus vabzdžius: muses, uodus, bites, vapsvas. Jie turi maždaug tokią pačią rakto formą ir trumpas, silpnas kojas.

Skirtumai: Gregės skraido daug greičiau nei kregždės (iki 150 km/h), snapės beveik niekada nesėdi ant žemės, joms labiau patinka skaidrios uolos ir sienos, kregždės lizdus stato iš žemės ir molio, o snapės visai nekelia lizdų, o naudoja paruoštas. - padarė įdubas ir įtrūkimus.

5. Tėtis Seryozha ir Nadia siūlo jums užduotį. Grožėtis rudens gamta ir pagal savo pastebėjimus užpildykite piešinį "Rudens grožis"

Anastasija Garanina
Vidurinės grupės rudens stebėjimų kartoteka

RUDENS STEBĖJIMAI

1 kortelė

Stebėjimas sezoniniams gamtos pokyčiams

Tikslas: formuoti idėjas apie gamtos pokyčius, išmokti atpažinti ir apibūdinti ženklus ruduo, atpažinti juos eilėraščiuose; išmokti nustatyti sezoną pagal būdingus požymius. Laikytis orų būklė. Suformuokite idėją apie gamtos reiškinį - rūką; mokyti stebėjimas per sezoniniai reiškiniai; - pastebėti šio reiškinio ypatumus, daryti išvadas.

2 kortelė

Gėlyno stebėjimas

Tikslas: supažindinti vaikus su kelių gėlių pavadinimais, parodyti jų sandarą, formuoti idėją, kad gėlės gyvos, auga ir keičiasi.

3 kortelė

Stebėjimas migruojantiems paukščiams

Tikslai: plėsti supratimą apie migruojančius paukščius, apie kaitą

paukščių gyvenimas rudenį atėjus šaltam orui; puoselėti meilę ir rūpestį paukščiais.

4 kortelė

Žvirblis žiūri

Tikslas: plėsti vaikų žinias apie paukščius, išmokyti atskirti žvirblius pagal išvaizdą ir įpročius, pastebėti, kaip jie juda (skristi, vaikščioti, šokinėti, čiupti maistą)... Formuokite emocinį reagavimą, norą stebėti paukščius, maitinkite juos.

Pasakyk tai vaikams rudenį paukščiai skrenda arčiau žmonių, nes neturi ką valgyti. Paaiškinkite vaikams, kad reikia prižiūrėti paukščius, lesinti duonos trupiniais, soromis. Praturtinkite žodyną meniniu žodžiu apie žvirblį; aktyvina dėmesį ir atmintį. ugdyti dėmesį ir stebėjimas.

5 kortelė

Šermukšnio pastebėjimas

Tikslas: supažindinti su kalnų pelenais, jai parodyti struktūra: kamienas, šakos, lapai, uogos; laikyk ją šviesia rudens apranga... įtvirtinti žinias apie kalnų pelenų naudą gyvūnams ir paukščiams šaltuoju metų laiku. pristatyti būdingi bruožai kalnų pelenai, pagal kuriuos jį galima atskirti tarp kitų medžių; ugdyti norą grožėtis medžio grožiu.

6 kortelė

Šarka žiūri

Tikslai: - formuoti mintis apie išvaizdašarka, ji būdingi bruožai, įpročiai; ugdyti poreikį rūpintis žiemojančiais paukščiais. Praturtinkite žinias apie ankstyvųjų paukščių gyvenimą rudenį; plėsti į darželio vietą atvykstančių paukščių idėją. Praturtinkite gamtos pasaulio idėją, įtraukite į aktyvias psichines operacijas; sisteminti naujai įgytas žinias ir įtvirtinti anksčiau įgytas.

7 kortelė

Stebėti debesis, jų judėjimas

Tikslai: įtvirtinti gebėjimą pastebėti ir įvardyti orų būklę. Atkreipkite dėmesį į tai, kad dienos sutrumpėjo, anksti vakare temsta. Supažindinkite vaikus su įvairiais natūralus fenomenas; parodyti vandens įvairovę aplinkoje aplinką, formuoti kūrybišką požiūrį į verslą. Pasakykite vaikams, kad debesys yra sudaryti iš vandens lašelių. Pakvieskite kiekvieną vaiką pasirinkti jam labiausiai patinkantį debesį ir stebėti, kur jis plaukia, greitai ar lėtai juda, sugalvokite debesims pavadinimą.

8 kortelė

Stebėti lietų

Tikslai: atkreipti vaikų dėmesį į lietaus pobūdį (tęsti, šlapdriba, pasiūlyti palyginti lapkričio lietų su vasaros lietumi. Paprašykite vaikų pasiūlyti, kaip šlapias sniegas... toliau formuoti suvokimą apie sezoniniai pokyčiai gamtoje (dangus padengtas debesimis, apsiniaukę, pasidarė negiliai rudens lietus); ugdyti estetinį gamtos suvokimo jausmą. Siūlyti vaikams stebėti už balų ant asfalto apsvarstykite burbulus, kurie jose atsiranda per lietų, išklausykite vaikinų pasiūlymą, kodėl atsiranda burbuliukai. Papasakoti apie liaudies ženklai susiję su lietumi, mokykite vaikus pagal burbulus atpažinti, ilgai ar trumpai lis.

9 kortelė

Nagrinėjant beržą

Tikslas: toliau supažindinkite vaikus su beržo savybėmis (kamienas, šakos, lapai); auklėti pagarba prie medžių.

Mokytojas spėlioja mįslė: Rusijos gražuolė

Stovi proskynoje

Žalia palaidine,

Baltu sarafanu. (Beržas)

10 kortelė

Šuns stebėjimas

Tikslas: susidaryti idėją apie šuns išvaizdą; ugdyti poreikį rūpintis augintiniu. Išplėsti supratimą apie šunų veisles; ugdyti rūpestingą požiūrį į beglobius gyvūnus.

11 kortelė

Lapų kritimo stebėjimas

Tikslas: išmokyti vaikus pamatyti aukso spalvų įvairovę ruduo, plėtoti stebėjimas, ugdyti gebėjimą džiaugtis gražiu ir rūpintis gamta. Apsvarstykite skrendančius ir krentančius ant žemės lapus, jų formą, dydį, spalvą; paaiškink kodėl rudenį lapai krenta nuo medžių. Pakvieskite vaikus surinkti gražią spalvingų lapų puokštę.

12 kortelė

Žiūrint pirmąjį sniegą

Tikslas: kaip jautiesi (pasirinkite būdvardžius)... Kaip galima žaisti su sniegu? Kai dažniausiai sninga koks metų laikas? Žaiskite sniego gniūžtes, valykite sniegą nuo įrangos.

13 kortelė

Darbas gėlių lovoje

Tikslas: Surinkite sėklas, nupjaukite džiovintas gėles. Paklauskite, kokius darbus žmonės dirba savo vasarnamiuose, daržuose, kuris iš vaikų padeda tėvams.

14 kortelė

Sraigtasparnio stebėjimas

Tikslas: jie skrenda žemai virš miesto, kodėl? Netoli darželio yra sraigtasparnių nusileidimo aikštelė, ten skraido malūnsparniai. Paklauskite, kaip sraigtasparniai gali padėti žmonėms gyventi.

15 kortelė

Stebėjimas už krovininio transporto

Tikslas: paklauskite, ką sunkvežimiai gali nugabenti į statybvietę, į Darželis, į parduotuvę? Ką darytume be sunkvežimių? Pataisykite mašinos dalių pavadinimus (kėbulas, kabina, ratai).

16 kortelė

Atkreipkite dėmesį, kad žmonės jau dėvi šiltus drabužius

Tikslas: pasakykite, kad daugelis gyvūnų taip pat ruošiasi žiema: pakeiskite jų paltus į šiltesnius ir mažiau pastebimus.

17 kortelė

Stebėjimas darbe vejapjove

Tikslas: pjauna nudžiūvusią, sausą žolę, stiebus, kad būtų gražu ir tvarkinga. Pokalbis apie elgesio taisykles dirbant su vejapjove.

18 kortelė

Rudens darbų stebėjimas darže

Tikslas: įtvirtinti žinias apie sezoninius gamtos pokyčius.

19 kortelė

Stebėti sargo darbą

Tikslas: Tęsti stebėti sargo darbą; skatinti kalbos raidą turtindami žodyną; ugdyti susidomėjimą ir pagarbą kiemsargio darbui; skiepyti meilę gamtai, atidų ir rūpestingą požiūrį į aplinką aplinką.