Ekologijos pamokos tema „gyva ir negyvoji gamta“ vyresniųjų grupėje konspektas. GCD santrauka apie ekologinį švietimą vyresniųjų grupėje „Kelionė į laukinės gamtos pasaulį“ Piešimas negyvosios gamtos vyresniųjų grupėje

Maršrutas

organizuotas mokymosi veikla

vyresniems vaikams

Edukacinė sritis: "Pažinimas"

Skyrius:„Ekologijos pagrindai“.

Tema:„Gyvenk ir ne gamta».

Tikslas: mokyti vaikus atskirti gamtos objektai iš dirbtinių, žmogaus sukurtų gyvosios gamtos objektų iš negyvosios gamtos objektų.

OZ: Formuoti idėją apie neatsiejamą žmogaus ir gamtos ryšį.

RZ: Ugdyti mąstymą, kalbą, domėjimąsi gyvosios ir negyvosios gamtos objektais.

OT: Auklėk pagarbaį gamtą.

Žodyno darbas: „gyvos“, „negyvos“ gamtos sąvokos

Etapai

veikla

Globėjo veiksmai

Vaikų veiksmai

Motyvuojantis

paskata

Atneša į grupę žmogaus rankomis pagamintus daiktus, gyvenimo objektus

ir negyvoji gamta

trijuose maišuose.

Susidomėti

į maišelių turinį.

Organizacinė – paieška

Skaito L. Daneiko eilėraštį

– Štai didžiulis namas ant žemės. Pokalbiai ir klausimai

Paaiškina sąvokas „gyvoji“, „gyvoji“ gamta. Paaiškina

kad žmogaus rankomis pagaminti daiktai netaikomi

į negyvąją gamtą.

Organizuoja didaktinis žaidimas gamtos objektų klasifikacijai „Gyvas-negyvas“.

Jie klausosi eilėraščio, atsako į klausimus, pateikia pavyzdžių.

Jie įsimena naujų žodžių reikšmę.

Aktyviai dalyvauja

žaidime pakomentuokite savo pasirinkimą.

Atspindintis – korekcinis

Kviečia vaikus daryti išvadas, papildo atsakymus.

Baigiasi eilėraščiu

V. Orlova „Gyvename po vienu mėlynu bendru stogu...“

Daryti išvadas

apie gamtos objektus, apie žmogaus ryšį

su gamta

ir pagarba jai.

Tikėtinas rezultatas:

Žinoti:

„Gyvosios“ gamtos samprata;

- „negyva“ gamta.

Turi:

Idėjos apie skirtumą tarp gyvosios ir negyvosios gamtos objektų nuo žmogaus rankomis pagamintų daiktų;

Apie gyvų ir negyvų gamtos objektų santykį, apie jų reikšmę žmogaus gyvenime.

Galėti:

Klasifikuoti gyvosios ir negyvosios gamtos objektus;

Atsakykite į klausimus;

Įvardykite ženklus, skiriančius gyvosios ir negyvosios gamtos objektus.

Ši vaizdo pamoka skirta savarankiškas mokymasis temos „Gyvoji ir negyvoji gamta“. Pirmokai turės susipažinti su mūsų pasaulio puošmena – gamta, kuri žmoniją supa tiesiogine to žodžio prasme visur. Be to, mokytojas pateiks gyvosios ir negyvosios gamtos apibrėžimą.

Pamoka: Gyvoji ir negyvoji gamta

Gamta puošia mūsų pasaulį. Su kokiu malonumu klausomės paukščių čiulbėjimo, upelio čiurlenimo, paslaptingo miško šnabždesio! Su kokiu malonumu grožimės veidrodiniu upių paviršiumi, didinga kalnų dalimi.

Pažiūrėk mano brangus drauge
Kas aplinkui?
Dangus šviesiai mėlynas
Saulė šviečia auksine spalva.
Vėjas žaidžia su lapais
Danguje sklando debesis.
Laukas, upė ir žolė,
Kalnai, oras ir lapija,
Paukščiai, žvėrys ir miškai
Perkūnija, rūkas ir rasa
Asmuo ir sezonas -
Viskas priklauso nuo gamtos.

Ryžiai. vienas. ( )

Viskas priklauso gamtai kas mus supa: saulė, oras, vanduo, upės ir ežerai, kalnai ir miškai, augalai, gyvūnai ir pats žmogus. Nepriklauso gamtai tik tai, kas daroma žmogaus rankomis: namas, kuriame gyveni, stalas, prie kurio sėdi, knyga, kurią skaitai.

Atidžiai pažvelkite į piešinius ir nustatykite, kas priklauso gamtai, o kas padaryta žmogaus rankomis.

Ryžiai. 2. ()

Ryžiai. 3. ()

Ryžiai. 4. ( )

Ryžiai. 5. ( )

Ryžiai. 6. ()

Ryžiai. 7. ()

Saulė, medis ir skruzdė yra gamta.

Arbatinukas, lėktuvas, žaislai pagaminti žmogaus rankomis.

Gamta vadinama viskas, kas mus supa ir nėra žmogaus rankų sukurta. Gamta skirstoma į gyvąją ir negyvąją. Negyva gamta apima saulę, orą, vandenį, kalnus, akmenis, smėlį, dangų, žvaigždes. Gyvoji gamta apima augalus, gyvūnus ir grybus.

Apsvarstykite gyvosios ir negyvosios gamtos požymius.

8 ir 9 paveiksluose pavaizduotos dvi žvaigždės: jūra ir kosmosas.

Ryžiai. aštuoni. ( )

Ryžiai. 9. ( )

Kuri žvaigždė kvėpuoja? Jūros žvaigždė kvėpuoja, bet kosminė žvaigždė nekvėpuoja.

Kuri žvaigždė auga? Jūros žvaigždė auga, bet kosminė žvaigždė neauga.

Kuri žvaigždė valgo? Maitinasi jūrų žvaigždės, erdvė nepamaitina.

Kuri žvaigždė duoda palikuonių? Jūrų žvaigždė duoda palikuonių, kosminė žvaigždė palikuonių neduoda.

Ar jūrų žvaigždė gali gyventi amžinai? Ne, ji miršta.

Jūros žvaigždė priklauso gyvajai gamtai, nes kvėpuoja, auga, maitinasi, gimdo ir miršta.

Kosminė žvaigždė priklauso negyvajai gamtai, nes nekvėpuoja, neauga, nemaitina ir neduoda palikuonių.

Gamta turi dvi formas – gyvąją ir negyvąją. Laukinės gamtos daiktai turi išskirtinių bruožų:

1. Gyvenimo trukmė – jie auga;

2. valgyti;

3. kvėpuoti;

4. duoti palikuonių.

Negyvos gamtos objektai tokių ženklų neturi.

Pažiūrėkite į paveikslėlius ir nustatykite, ar šie objektai yra gyvosios ar negyvosios gamtos dalis.

Ryžiai. 10. ( )

Jauniklis kvėpuoja, maitinasi, auga, atsiveda, miršta. Tai reiškia, kad viščiukas priklauso laukinei gamtai.

Ryžiai. vienuolika. ( )

Akmuo nekvėpuoja, nemaitina, neauga, nesusilaukia palikuonių, griūva. Tai reiškia, kad akmuo priklauso negyvajai gamtai.

Ryžiai. 12. ( )

Saulėgrąža auga, maitinasi, kvėpuoja, dauginasi sėklomis, žūva. Tai reiškia, kad saulėgrąžos priklauso laukinei gamtai.

Padalinkite daiktus į dvi grupes: laukinė gamta ir negyvoji gamta.

Ryžiai. trylika. ( )

Ryžiai. 14. ( )

Ryžiai. 15. ( )

Ryžiai. šešiolika. ( )

Ryžiai. 17. ()

Ryžiai. aštuoniolika. ( )

Laukinei gamtai priklauso berniukas, žvirblis, medis, šuo.

Kalnai ir debesys priklauso negyvajai gamtai.

Atidžiai pažiūrėkite į piešinį ir nustatykite, kas nereikalinga.

Ryžiai. devyniolika. ( )

Ryžiai. dvidešimt. ( )

Ryžiai. 21. ()

Perteklinis yra sniego senis, jis pagamintas žmogaus rankomis ir nepriklauso gamtai. Krabas ir rožė – priklauso laukinei gamtai.

Ryžiai. 22. ()

Ryžiai. 23. ()

Ryžiai. 24. ()

Papildoma yra varlė, ji priklauso laukinei gamtai. Vaivorykštė ir griaustinis debesys priklauso negyvajai gamtai.

Kokios gamtos dalis yra žmogus? Žmogus auga, valgo, kvėpuoja, duoda palikuonių, vadinasi, žmogus yra gyvosios gamtos dalis.

Apsvarstykite piešinius, kokie laukinės gamtos ženklai ant jų pavaizduoti?

Ryžiai. 25. ()

Ryžiai. 27. ()

Ryžiai. 28. ()

25 paveiksle pavaizduotas augimas, 26 paveiksle – mityba, 27 pav. – kvėpavimas, 28 paveiksle – palikuonys.

Įsivaizduokime akimirką, kad negyvoji gamta, būtent saulė, oras ir vanduo, išnyks. Ar tada galės egzistuoti augalai, gyvūnai ir pats žmogus? ne, gyvoji ir negyvoji gamta yra susijusios. Pažvelkime į tokių jungčių pavyzdžius.

1. Be saulės šviesa o šiluma negali egzistuoti daugumai gyvūnų, augalų ir pačiam žmogui.

2. Be vandens visi gyvi daiktai žūva.

3. Visa gyva būtybė kvėpuoja oru. Oras turi būti švarus.

Ar manote, kad žmonės galėtų gyventi be gamtos? Žinoma ne,visas mūsų gyvenimas susijęs su gamta.Kvėpuojame oru, troškulį malšiname vandeniu, žmogus negali gyventi be maisto, maistą duoda gyvūnai ir augalai.

Gamta yra mūsų namai... Žmogus turi saugoti ir tausoti gamtą. Gamta labai turtinga, bet jos turtai neriboti. Ir žmogus turėtų naudoti šiuos turtus kaip pagrįstą ir malonus žmogus... Apie tai savo skaitytojams apsakyme „Saulės sandėliukas“ pasakoja didysis rusų rašytojas Michailas Prišvinas.

Dėl žuvies jums reikia Tyras vanduo... Mes saugosime savo rezervuarus.

Ryžiai. 29. ()

Miškuose, stepėse, kalnuose gyvena įvairūs vertingi gyvūnai. Saugosime savo miškus, stepes, kalnus.

Ryžiai. trisdešimt. ( )

Žuvys – vanduo, paukščiai – oras, gyvūnai – miškas, stepė, kalnai, o žmogui reikia Tėvynės. Mylėti ir saugoti gamtą reiškia mylėti ir saugoti Tėvynę!

Kitoje pamokoje bus nagrinėjama tema „Augalų įvairovė“. Pamokos metu susipažinsite su svarbia gamtos dalimi – augalais.

1. Samkova V.A., Romanova N.I. Pasaulis 1. M .: rusiškas žodis.

2. Plešakovas A.A., Novitskaya M.Yu. Mus supantis pasaulis 1. M .: Nušvitimas.

3. Gin A.A., Fire S.A., Andrzheevskaya I.Yu. Mus supantis pasaulis 1. M .: VITA-PRESS.

1. Regiono centras informacines technologijas ().

2. Festivalis pedagogines idėjas "Vieša pamoka" ().

1. Papasakokite, kuo gyvoji gamta skiriasi nuo negyvosios.

2. Pateikite gyvosios ir negyvosios gamtos pavyzdžių iš savo stebėjimų.

3. Ar yra ryšys tarp gyvosios gamtos ir negyvosios?

4. * Nupieškite du paveikslėlius. Viename piešinyje vaizduokite tik gyvosios gamtos objektus, o kitame – negyvąją gamtą.

Kovaleva Svetlana Nikolaevna, auklėtoja
aš katinas. Nr. 54 "Sparkle", Naberezhnye Chelny

Holdingo forma – „Jaunųjų ekologų tarybos posėdis“

Tikslas: apibendrinti vaikų žinias apie gyvąją ir negyvąją gamtą, skatinti pažintinių interesų ugdymą.

Užduotys:

1) Besivystantis

Ugdykite smalsumą, atmintį, gebėjimą daryti išvadas apie gamtos raidą;

Ugdykite kūrybinę vaizduotę, gebėjimą fantazuoti;

Lavinti aktyvaus kalbėjimo įgūdžius, turtinti aktyvų žodyną;

Skatinti pažintinių interesų ugdymą;

Skatinkite aktyvų ryšį su gamta.

2) Švietimo

Plėsti žinias apie gyvąją ir negyvąją gamtą, parodyti jų tarpusavio priklausomybę;

Išmok atspėti mįsles;

Išmokite greitai rasti teisingą atsakymą į pateiktą klausimą;

Išmoks spręsti problemines problemas;

Įtvirtinti idėją apie sąlygas augti ir vystytis visiems gyviems organizmams žemėje;

Stiprinti vaikų žinias apie gyvūnus ir paukščius, gebėjimą juos klasifikuoti;

Paaiškinkite augalų kvėpavimo ir augimo sąlygas.

3) Švietimo

Mokyti savarankiškų žinių būdų;

Toliau ugdyti meilę gamtai ir pagarbą jai;

Norėdami ugdyti norą susilaikyti, parodykite kantrybę. atkaklumas

Formuoti norą patiems užsiauginti augalą, juo rūpintis.

Metodai ir medžiagos: žaidimas, praktiškas, žodinis

Individualus darbas: suaktyvinti neaktyvius vaikus

Pamokos eiga:

Vaikai baltais chalatais (stovėti puslankiu)

Pedagogas: Vaikinai, pasisveikinkite, šiandien turime svečių. Ir šiandien būsite jaunieji ekologai. O kas tas jaunas ekologas?

(vaikų atsakymai - "tai vaikas, kuris myli gamtą, visada ir visur ja rūpinasi").

Kaip manote, ar galite tapti jaunu ekologu? (vaikų atsakymas yra „daryti gerus darbus vieni kitiems ir gamtai“)

Žaidimas "Trys žodžiai"

Pedagogas: Jaunieji ekologai daug žino apie gamtą. Žaiskime žaidimą „Trys žodžiai“ (mokytojas įvardija sąvokas, o vaikai pasako, kas įeina į šią sąvoką)

  1. Daržovės... (kopūstas, agurkas, pomidoras)
  2. Vaisiai... (bananas, apelsinas, obuolys)
  3. Žiemojantys paukščiai... (žvirblis, balandis, pelėda)
  4. Migruojantys paukščiai... (gervės, kregždė, gegutė)
  5. Augintiniai... (karvė, arklys, šuo)
  6. Laukiniai gyvūnai... (vilkas, lapė, kiškis)
  7. Tolimųjų Šiaurės gyvūnai (Baltoji meška, ruonis, kailis ruonis)
  8. Tropikų gyvūnai (liūtas, lūšis, gorila)
  9. jūrų augalija ir gyvūnija (žuvis, banginis, delfinas)
  10. Vabzdžiai... (uodas, musė, drugelis)
  11. Vandens paukščiai... (žąsis, antis, gulbė)
  12. Uogos (avietės, braškės, vyšnios)

Puiku, viską įvardijote teisingai. (atnešk telegramą)

Pedagogas: O, vaikinai, gavome telegramą (skaito): "Kviečiame jaunuosius ekologus į mokslo tarybą, kuri vyks šiandien 9 val." Mums skubiai reikia eiti į akademinę tarybą. Prašome ateiti į posėdžių salę.

(vaikai įeina į grupę – „susirinkimų kambarys“, kėdės stovi puslankiu, dvi „tribūnos“, paveikslėliai, vaizduojantys gamtą, skamba garso įrašas „Gamtos magija“)

Pedagogas: (mokslininko rūbais) Sveikinu jus, mano jaunieji draugai, į Jaunųjų aplinkosaugininkų tarybos posėdžių salę. Šiandien klausysimės jaunųjų mokslininkų žinučių, kalbėsime apie gyvąją ir negyvąją gamtą, kaip auga visa gyva, žaisime protingais ekologiniai žaidimai, sužinokite, kaip auga augalas, atlikite eksperimentą.

(beldžiasi į duris, įeina jaunieji mokslininkai, atsistoja už podiumo)

Žaidimas "Mokslinė žinutė"

Pedagogas: O štai mūsų jaunieji mokslininkai. Timūras papasakos apie laukinę gamtą.

(vaikai rašo žinutę)

1 vaikas: Laukinės gamtos pasaulis – tai augalai, gyvūnai, vabzdžiai, paukščiai, žuvys (rodo nuotraukas)... Ir žmogus, ir visi gyvi organizmai negali gyventi be oro, be vandens, be saulės, be maisto. Gyvoji gamta – tai viskas, kas auga, kvėpuoja, maitinasi, vystosi (rodo diagramą)

Pedagogas: Julija papasakos apie negyvąją gamtą.

2 vaikas: Negyva gamta – tai viskas, kas nekvėpuoja, neauga, nesivysto. Tai viskas, kas mus supa – žvaigždės, mėnulis, planetos, saulė, kalnai, vanduo, akmenys, oras ir kt. (rodo nuotraukas)... Ir žmogus, ir visi gyvi organizmai negali gyventi be negyvosios gamtos.

Pedagogas: Ačiū jauniesiems mokslininkams už žinutes.

Žaidimas „Baik sakinį“

Žinoma, jūs prisimenate, apie ką kalbėjo mano jaunieji kolegos. Užbaikite mano sakinį.

  1. Negyva gamta yra... (žvaigždės, mėnulis, vėjas, vanduo, oras ir kt.)
  2. Laukinė gamta yra... (augalai, gyvūnai, vabzdžiai, žuvys)
  3. Visi gyvi organizmai negali gyventi be... (negyva gamta).

Mįslių ir probleminių klausimų konkursas

Gerai padaryta, o dabar mįslės ir klausimai protui. Patikrinkime tavo protą.

  1. Ne paukštis, o su sparnais, ne bitė, o skrenda virš gėlių (drugelis).
  2. Aštuonios kojos kaip aštuonios rankos, išsiuvinėkite apskritimą šilku (Voras).
  3. Spyruoklė, žalia nugara, šokinėja nuo šakos ant žolės stiebo, nuo žolės į žolės stiebą (Žiogas).
  4. Skrenda, dūzgia, vasarą valgo, žiemą miega (klaida).
  5. Jie skrenda be sparnų, bėga be kojų, buriuoja be burių (debesys).
  6. Kam tau reikia nosies? (kvėpuok ir užuosk kvapą).
  7. Kaip pamatyti orą? (vėtrungė, vėjo malūnas, aitvaras).
  8. Kaip pasiekti dangų? (su žvilgsniu)
  9. Ką galite pamatyti užmerktomis akimis?

(svajonė).

Puiku, jie atsakė teisingai.

Žaidimas „Atspėk, kieno skelbimas“

Pedagogas: (paima laikraštį)Žiūrėk, miško skelbimų laikraštis, bet be parašų. Spėkime, kieno tai skelbimai.

  1. Ateik pas mane. Neturiu adreso. Aš nešioju savo namus ant savęs (sraigė, vėžlys)
  2. Nusibodo šliaužioti! Noriu pakilti. Kas paskolins sparnus (vikšras, gyvatė, kirminas).
  3. Aš esu pati žavingiausia ir patraukliausia! Ką tu nori apgauti, apsuksiu pirštą (lapė).
  4. 150 metų laukiau draugo. Charakteris teigiamas, bet aš labai lėtas (vėžlys).

Gerai padaryta, jūs atspėjote.

Fizinė minutė „Lašeliai“

(garso įrašas „Gamtos garsai“)

Pedagogas: Atsistok, aš paversiu tave lašeliais (mojuoja ranka), bėgi, laistykite žemę, gėles, žolę, medžius.

(vaikai bėgioja, „laisto“ žemę)

Tai štai, lietus baigėsi, augalai dėkoja.

Pedagogas: Kaip auga ir vystosi visa gyva būtybė?

Žaidimas „Kaip auga viskas, kas gyva“

Pedagogas: Pažiūrėk (rodo paveikslėlį)– kalbėjome apie tai, kaip vaikas auga ir vystosi (Mažas vaikas, ikimokyklinukas, moksleivis, berniukas, vyras, senas vyras)... Tam jums reikia... (šiluma + maistas + vanduo + oras + meilė)- schema išdėliota ant kilimo - Taip žmogus vystosi ir auga. Pažiūrėk, koks buvai, koks esi ir koks būsi. Paveikslėlyje parodyta, kaip viščiukas auga ir vystosi. Eik, pasakyk man, Alina.

(vaikas paveikslėlyje sako: vištos motina inkubuoja kiaušinį, tada iš kiaušinio išsirita viščiukas, jis užauga, tampa jauna višta, tada jau suaugusi)

Pedagogas: Ko reikia, kad viščiukas augtų ir vystytųsi?

(reikia jį maitinti grūdais, vaikščioti, kaitintis saulėje, kvėpuoti grynu oru, kaitintis po mamos sparnu)

Pedagogas: Pasirodo, vištienos augimui ir vystymuisi reikia to paties, kaip ir žmogui:

Vaikai: šiluma + maistas + vanduo + oras + priežiūra

Pedagogas: Kaip matote, visiems gyviems organizmams augti ir vystytis reikia vieno ir to paties: šilumos, maisto, vandens, oro, priežiūros.

Pedagogas: Kaip augalai auga ir vystosi? Augalai yra... (žolės, medžiai, krūmai, gėlės)... Vaikinai, ar augalai gyvi ar negyvi? (gyvi augalai)

Kodėl sakote, kad augalai gyvi? (augti, maitinti, kvėpuoti, gyventi, daugintis, mirti...)

Pasirodo, augalai nevalgo kaip gyvūnai. Po šiltų saulės spindulių jie sugeria iš oro anglies dvideginį, kurį žmonės ir gyvūnai iškvepia. Ir jie paverčia jį krakmolu ir cukrumi. Augalams būtinai reikia vandens. Jie paima jį iš žemės, iš dirvožemio kartu su maistinių medžiagų augti ir vystytis. Be vandens, anglies dioksido ir saulės šviesos augalai negali maitintis. Maitindamiesi augalai į orą išskiria deguonį. Deguonis yra būtinas visoms gyvoms būtybėms kvėpuoti ir gyventi. Miške, kur daug medžių, gėlių, žolės, oras švaresnis – ore daugiau deguonies. O ką daryti mieste, kad oras būtų toks pat kaip miške? (sodinti medžius, gėles, veją, prižiūrėti augalus, jų neskinti)

Žaidimas „Pasodinkime medį“ (ant kilimo)

Pasodinkime medį ant šio stebuklingo kilimo. Pirma, paimkime... (grūdai) ir įdėti jį į... (žemė).

Kad grūdai išdygtų, jų reikia... (užpilkite).

Augalui taip pat reikia... (saulė)

Laikas praeis ir bus... (daigai)

Laikui bėgant, jei viskas bus gerai ir bus visos sąlygos, plonas jauno medžio kamienas sustiprės ir taps galingesnis, medžio laja – storesnė. Labiausiai geros sąlygos augalų augimui ten, kur šilta ir drėgna. Pavyzdžiui, tropikuose. Pažiūrėk (rodo „džiunglių kampelį“, papuoštą grupėje), čia turime savotiškus tropikus. Džiunglės vadinamos augalų karalyste. Mūsų rajone, atėjus šalčiams, augalai nudžiūsta, numeta lapus, sustoja augimas. Atrodo, kad augalai žuvo. Bet jų šaknys gyvos, pumpurai gyvi. O antklodė žiemos šaltyje bus sniego antklodė. Pavasarį, kai sušils saulė, augalai atgys ir vėl sužaliuos.

Pažiūrėkite į schemą, kaip auga medis

(sėkla – daigas – medis – suaugęs medis)

Pedagogas: Kodėl reikalingi augalai? (išvalykite orą, palengvinkite kvėpavimą).

Taip, medžiai vadinami mūsų planetos plaučiais. Klausyk liaudies posakiai apie augalus:

Augalas yra žemės puošmena.

Nulaužti medį ilgai neužtruks, užaugs kelerius metus.

Sugriovė vieną medį, pasodink keturiasdešimt.

Senus medžius saugo jaunikliai.

Daug miško – nesunaikink, mažai miško krantų, miško nėra – pasodink.

Psicho gimnastika "grūdai"

(skamba rami muzika)

Pedagogas: Dabar kiekvienas iš jūsų taps mažu grūdeliu. Užmerkite akis... Įsivaizduokite, kad esate mažas grūdelis. Jūs sėdite giliai žemėje. Tamsu... Staiga pasidarė šilčiau. Tu pasiekei aukštyn ir tavo daigas buvo laisvas. Saulė šildė tave, šilti spinduliai palietė tavo kotelį, vėjelis siūbavo. Norėjote paskleisti savo jaunus žalius lapus. Saulė traukė tave savo spinduliais. Pradėjai augti vis aukštesnis ir aukštesnis. Ir tada pasipylė gyvybę teikiantis lietus, pradėjai gerti lietaus vandenį, tapai stiprus ir didelis. Jūsų pumpuras atsivėrė ir tapote gražia gėle. Ir tu jautiesi taip gerai, kad gyveni šioje žemėje, kvėpuoji Grynas oras, geriate lietaus vandenį ir mėgaujatės šiltos saulės spinduliais... Taip aš taip užaugau graži gėlė (mokytoja rodo gražią gėlę)

Pedagogas: Ar jums, vaikinai, patiko būti gyva sėkla? Aš tau duosiu pupelių. Kaip manote, kodėl sėklos nedygsta laikant? (be vandens, be šviesos)

Mūsų pupelės nori gyventi ir augti. Atlikime eksperimentą ir pasodinkime į žemę, mylėsime, prižiūrėsime, laistysime, tręšime, o jie džiaugsis gyvenimu ir džiugins mus.

Patirtis „Pasodink grūdą“

Pedagogas: Vaikinai. Ateikite kiekvienas prie savo stalo ir pasėkite po sėklą (vaikai pasodina sėklą ir palaisto). Puiku, grūdai jums padėkos.

Pedagogas: Vaikinai, šiandien turėjome jaunųjų ekologų mokslinę tarybą. Apie ką mes kalbėjome (apie gyvąją ir negyvąją gamtą, kaip auga viskas, kas gyva, kaip auga grūdas, atlikome eksperimentą)... Ar tau patiko? Kas tau patiko?

Mūsų bendri namai (rodo Žemės rutulį) yra planeta Žemė, kuri sukasi aplink Saulę. Yra ir kitų planetų – Venera. Jupiteris. Marsas ir kiti, bet šiose planetose gyvybės nėra, nes nėra oro ir vandens. Žemė yra bendra nuostabus namas visiems žmonėms, paukščiams, žuvims, vabzdžiams, augalams. Kad būtume, turime saugoti savo planetą ir Žemės gamtą švarus oras, vanduo, augo augalai ir gyvūnai, o jaunieji ekologai padeda suaugusiems.

(vaikai skaito poeziją apie Žemės planetą)

Žemėje yra didžiulis namas

Po stogu mėlyna

Jame gyvena saulė, lietus ir perkūnija,

Miškas ir banglenčių sportas.

Jame gyvena paukščiai ir gėlės,

Linksmas upelio skambėjimas.

Tu gyveni tame šviesiame name

Ir visi tavo draugai.

Kur tik keliai veda

Jūs visada būsite jame.

Gimtojo krašto gamta

Šis namas vadinamas. (eilės L. Daineko)

Pedagogas: Tai baigia mūsų akademinę tarybą. Ačiū visiems. Sakau – gerai padaryta, ačiū ir apdovanoju šiais atminimo ženkleliais. Iki pasimatymo, mano jaunieji draugai.

(dalina atminimo ženklelius)

Tatjana Nazarova
Ekologijos pamokos vyresniųjų grupėje „Gyvoji ir negyvoji gamta“ konspektas

Tikslas: apibendrinti vaikų žinias apie gyvenimą ir negyvoji gamta, skatinti pažintinių interesų vystymąsi.

Užduotys:

1) Besivystantis

Ugdykite smalsumą, atmintį, gebėjimą daryti išvadas apie vystymąsi gamta;

Ugdykite kūrybinę vaizduotę, gebėjimą fantazuoti;

Lavinti aktyvaus kalbėjimo įgūdžius, turtinti aktyvų žodyną;

Skatinti pažintinių interesų ugdymą;

Įdiegti veiksmingą požiūrį į gamta.

2) Švietimo

Plėsti žinias apie gyvenimą ir negyvoji gamta, parodyti jų tarpusavio priklausomybę;

Išmok atspėti mįsles;

Išmokite greitai rasti teisingą atsakymą į pateiktą klausimą;

Išmoks spręsti problemines problemas;

Įtvirtinti idėją apie sąlygas augti ir vystytis visiems gyviems organizmams žemėje;

Stiprinti vaikų žinias apie gyvūnus ir paukščius, gebėjimą juos klasifikuoti;

Paaiškinkite augalų kvėpavimo ir augimo sąlygas.

3) Švietimo

Mokyti savarankiškų žinių būdų;

Toliau puoselėkite meilę gamta ir pagarba jai;

Norėdami ugdyti norą susilaikyti, parodykite kantrybę. atkaklumas

Suformuoti norą patiems užsiauginti augalą, prižiūrėk jį.

Metodai ir medžiagos: žaidimas, praktinis, žodinis

Individualus darbas: suaktyvinkite neaktyvius vaikus

Pamokos eiga:

Vaikai baltais chalatais (stovėti puslankiu)

Auklėtojas: Vaikinai, sveikinkitės, šiandien turime svečių. Ir šiandien būsi jaunas aplinkosaugininkai... O kas tai – jaunas ekologas?

(vaikų atsakymai - „tai vaikas, kuris myli gamta, visada ir visur ja rūpinasi“).

Kaip manai – kaip gali tapti jauna ekologas? (vaikų atsakymas yra „daryti gerus darbus vieni kitiems ir su gamta»)

Žaidimas "Trys žodžiai"

Auklėtojas: Jaunas ekologai daug žino apie gamtą... Pažaiskime žaidimą "Trys žodžiai"(mokytojas įvardija sąvokas, o vaikai pasako, kas įeina į šią sąvoką)

1. Daržovės. (kopūstas, agurkas, pomidoras)

2. Vaisiai. (bananas, apelsinas, obuolys)

3. Žiemojantys paukščiai. (žvirblis, balandis, pelėda)

4. Migruojantys paukščiai. (gervės, kregždė, gegutė)

5. Naminiai gyvūnai. (karvė, arklys, šuo)

6. Laukiniai gyvūnai. (vilkas, lapė, kiškis)

7. Tolimosios Šiaurės gyvūnai (poliarinis lokys, ruonis, ruonis kailis)

8. Tropikų gyvūnai (liūtas, lūšis, gorila)

9. Jūrų gyvybė (žuvis, banginis, delfinas)

10. Vabzdžiai. (uodas, musė, drugelis)

11. Vandens paukščiai. (žąsis, antis, gulbė)

12. Uogos (avietės, braškės, vyšnios)

Puiku, viską įvardijote teisingai. (atnešk telegramą)

Auklėtojas: O, vaikinai, mes turime telegramą (skaito): „Kviečiame jaunus aplinkosaugininkai į Akademinę tarybą, kuris vyks šiandien 9 val.“ Mums skubiai reikia eiti į akademinę tarybą. Prašome ateiti į posėdžių salę.

(vaikai įeina grupė -"konferencijų salė", kėdės stovi puslankiu, dvi "Tribunas", nuotraukos, vaizduojančios gamta, skamba garso įrašas "Magija gamta» )

Auklėtojas: (mokslininko rūbais) Sveikinu jus, mano jaunieji draugai, į jaunimo tarybos posėdžių salę ekologai... Šiandien klausysimės jaunųjų mokslininkų žinučių, kalbėsime apie gyvenimą ir negyvoji gamta kaip auga visa gyva, žaiskime protingai ekologiniai žaidimai, sužinokite, kaip auga augalas, atlikite eksperimentą.

(beldžiasi į duris, įeina jaunieji mokslininkai, atsistoja už podiumo)

Žaidimas „Mokslinė žinutė“

Auklėtojas: O štai mūsų jaunieji mokslininkai. Timūras mums papasakos apie tiesioginį eterį gamta.

(vaikai rašo žinutę)

1 vaikas: Pasaulis gyvas gamta yra augalai, gyvūnai, vabzdžiai, paukščiai, žuvys (rodo nuotraukas)... Ir žmogus, ir visi gyvi organizmai negali gyventi be oro, be vandens, be saulės, be maisto. Laukinė gamta yra viskas kuris auga, kvėpuoja, maitinasi, vystosi (rodo diagramą)

Auklėtojas: Julija mums papasakos negyvoji gamta.

2 vaikas: Negyva gamta yra visa tai kad nekvėpuoja, neauga, nesivysto. Tai viskas, kas mus supa – žvaigždės, mėnulis, planetos, saulė, kalnai, vanduo, akmenys, oras ir kt. (rodo nuotraukas)... Ir žmogus, ir visi gyvi organizmai negali gyventi be negyvoji gamta.

Auklėtojas: Ačiū jauniesiems mokslininkams už žinutes.

Žaidimas "Pabaikite sakinį"

Žinoma, jūs prisimenate, apie ką kalbėjo mano jaunieji kolegos. Užbaikite mano sakinį.

1. Negyva gamta yra. (žvaigždės, mėnulis, vėjas, vanduo, oras ir kt.)

2. Laukinė gamta yra. (augalai, gyvūnai, vabzdžiai, žuvys)

3. Visi gyvi organizmai negali gyventi be. (negyvoji gamta) .

Mįslių ir probleminių klausimų konkursas

Gerai padaryta, o dabar mįslės ir klausimai protui. Patikrinkime tavo protą.

1. Ne paukštis, o su sparnais, ne bitė, o skrenda virš gėlių (drugelis).

2. Aštuonios kojos – kaip aštuonios rankos, šilku išsiuvinėkite apskritimą (Voras).

3.Iš šakos iki žolės stiebo, nuo žolės stiebo - spyruoklė šokinėja ant žolės, žalia nugara (Žiogas).

4. Skrenda, dūzgia, vasarą valgo, žiemą miega (klaida).

5. Jie skrenda be sparnų, bėga be kojų, plaukia be burių. (debesys).

6. Kam tau reikia nosies? (kvėpuok ir užuosk kvapą).

7. Kaip pamatyti orą? (vėtrungė, vėjo malūnas, aitvaras).

8. Kaip pasiekti dangų? (su žvilgsniu)

9. Ką galite pamatyti užsimerkę?

(svajonė).

Puiku, jie atsakė teisingai.

Žaidimas "Atspėk, kieno skelbimas"

Auklėtojas: (paima laikraštį)Žiūrėk, miško skelbimų laikraštis, bet be parašų. Spėkime, kieno tai skelbimai.

1. Ateik manęs aplankyti. Neturiu adreso. Aš nešioju savo namus ant savęs (sraigė, vėžlys)

2. Pavargote šliaužioti! Noriu pakilti. Kas paskolins sparnus (vikšras, gyvatė, kirminas).

3. Aš esu pati žaviausia ir patraukliausia! Ką tu nori apgauti, apsuksiu pirštą (lapė).

4. 150 metų laukiau draugo. Charakteris teigiamas, bet aš labai lėtas (vėžlys).

Gerai padaryta, jūs atspėjote.

Fizminutka "Lašeliai"

(garso įrašymo garsai "Skamba gamta» )

Auklėtojas: Atsistok, aš paverčiau tave lašeliais (mojuoja ranka, bėk, palaistyk žemę, gėles, žolę, medžius.

(vaikai bėga, "Laistytas"žemė)

Tai štai, lietus baigėsi, augalai dėkoja.

Auklėtojas: Kaip auga ir vystosi visa gyva būtybė?

Žaidimas "Kaip auga viskas, kas gyva"

Auklėtojas: Žiūrėk (rodo paveikslėlį)- kalbėjome apie tai, kaip auga ir vystosi vaikas (mažas vaikas, ikimokyklinukas, moksleivis, berniukas, vyras, senas vyras). Tam jums reikia. (šiluma + maistas + vanduo + oras + meilė)- schema išdėliota ant kilimo - Taip žmogus vystosi ir auga. Pažiūrėk, koks buvai, koks esi ir koks būsi. Paveikslėlyje parodyta, kaip viščiukas auga ir vystosi. Eik, pasakyk man, Alina.

(vaikas pagal nuotrauką pasakoja: mama vištiena išsirita kiaušinį, tada iš kiaušinio išsirita viščiukas, jis užauga, tampa jauna viščiuku, tada suaugusiu viščiuku)

Auklėtojas: Ko reikia, kad viščiukas augtų ir vystytųsi?

(reikia jį maitinti grūdais, vaikščioti, kaitintis saulėje, kvėpuoti grynu oru, kaitintis po mamos sparnu)

Auklėtojas: Pasirodo, jaunikliui augti ir vystytis reikia to paties kaip vyras:

Vaikai: šiluma + maistas + vanduo + oras + priežiūra

Auklėtojas: Kaip matote, visiems gyviems organizmams augimui ir vystymuisi reikia vieno ir to paties tas pats: šiluma, maistas, vanduo, oras, priežiūra.

Auklėtojas: Kaip auga ir vystosi augalai? Augalai yra. (žolės, medžiai, krūmai, gėlės)... Vaikinai, ar augalai gyvi arba negyvas? (gyvi augalai)

Kodėl sakote, kad augalai gyvi? (augti, maitinti, kvėpuoti, gyventi, daugintis, mirti.)

Pasirodo, augalai nevalgo kaip gyvūnai. Po šiltų saulės spindulių jie sugeria iš oro anglies dvideginį, kurį žmonės ir gyvūnai iškvepia. Ir jie paverčia jį krakmolu ir cukrumi. Augalams būtinai reikia vandens. Jie paima jį iš žemės, iš dirvožemio kartu su maistinėmis medžiagomis, kad augtų ir vystytųsi. Be vandens, anglies dioksido ir saulės šviesos augalai negali maitintis. Maitindamiesi augalai į orą išskiria deguonį. Deguonis yra būtinas visoms gyvoms būtybėms kvėpuoti ir gyventi. Miške, kur daug medžių, gėlių, žolės, oras švaresnis – ore daugiau deguonies. O ką daryti mieste, kad oras būtų toks pat kaip miške? (sodinti medžius, gėles, veją, rūpintis augalais, neplėškite jų)

Žaidimas "Pasodinkime medį" (ant kilimo)

Pasodinkime medį ant šio stebuklingo kilimo. Pirmiausia paimkime. (grūdai) ir įkišo jį. (žemė).

Kad sėkla išdygtų, jos reikia. (užpilkite).

Augalui taip pat reikia. (saulė)

Laikas praeis ir pasirodys. (daigai)

Laikui bėgant, jei viskas bus gerai ir bus visos sąlygos, plonas jauno medžio kamienas sustiprės ir taps galingesnis, medžio laja – storesnė. Geriausios sąlygos augalams augti ten, kur šilta ir drėgna. Pavyzdžiui, tropikuose. Žiūrėk (rodo kampą Džiunglės išduotas grupė, čia turime savotiškus tropikus. Džiunglės vadinamos augalų karalyste. Mūsų rajone, atėjus šalčiams, augalai nudžiūsta, numeta lapus, sustoja augimas. Atrodo, kad augalai žuvo. Bet jų šaknys gyvos, pumpurai gyvi. O antklodė žiemos šaltyje bus sniego antklodė. Pavasarį, kai sušils saulė, augalai atgys ir vėl sužaliuos.

Pažiūrėkite į schemą, kaip auga medis

(sėkla – daigas – medis – suaugęs medis)

Auklėtojas: Kam reikalingi augalai? (išvalykite orą, palengvinkite kvėpavimą).

Taip, medžiai vadinami mūsų planetos plaučiais. Klausykite liaudies posakių apie augalai:

Augalas yra žemės puošmena.

Nulaužti medį ilgai neužtruks, užaugs kelerius metus.

Sugriovė vieną medį, pasodink keturiasdešimt.

- Senas jauni medžiai saugomi.

Daug miško – nesunaikink, mažai miško krantų, miško nėra – pasodink.

Psichologinė gimnastika "grūdai"

(skamba rami muzika)

Auklėtojas: Dabar kiekvienas iš jūsų tapsite mažu grūdeliu. Užsimerk. Įsivaizduokite, kad esate mažas grūdelis. Jūs sėdite giliai žemėje. Tamsus. Staiga pasidarė šilčiau. Tu pasiekei aukštyn ir tavo daigas buvo laisvas. Saulė šildė tave, šilti spinduliai palietė tavo kotelį, vėjelis siūbavo. Norėjote paskleisti savo jaunus žalius lapus. Saulė traukė tave savo spinduliais. Pradėjai augti vis aukštesnis ir aukštesnis. Ir tada pasipylė gyvybę teikiantis lietus, pradėjai gerti lietaus vandenį, tapai stiprus ir didelis. Jūsų pumpuras atsivėrė ir tapote gražia gėle. Ir jautiesi taip gerai, kad gyveni šioje žemėje, kvėpuoji grynu oru, geri lietaus vandenį ir lepiniesi šiltos saulės spinduliuose. O dabar tokia graži gėlė išaugo (mokytoja rodo gražią gėlę)

Auklėtojas: Vaikinai, ar jums patiko būti gyva sėkla? Aš tau duosiu pupelių. Kaip manote, kodėl sėklos nedygsta laikant? (be vandens, be šviesos)

Mūsų pupelės nori gyventi ir augti. Eksperimentuokime ir pasodinkime juos į žemę, mes juos mylėsime, priežiūra, laistyti, tręšti, ir jie džiaugsis gyvenimu ir džiugins mus.

Patirtis „Pasodinkime grūdą“

Auklėtojas: Vaikinai. Ateikite kiekvienas prie savo stalo ir pasėkite po sėklą (vaikai pasodina sėklą ir palaisto)... Puiku, grūdai jums padėkos.

Auklėtojas: Vaikinai, šiandien turėjome jaunų žmonių mokslinę tarybą ekologai... Apie ką kalbėjome (apie gyvenimą ir negyvoji gamta kaip auga viskas, kas gyva, kaip auga grūdas, atlikome eksperimentą). Ar tau patiko? Kas tau patiko?

Mūsų bendri namai (rodo Žemės rutulį) yra planeta Žemė, kuri sukasi aplink Saulę. Yra ir kitų planetų – Venera. Jupiteris. Marsas ir kiti, bet šiose planetose gyvybės nėra, nes nėra oro ir vandens. Žemė yra bendri nuostabūs namai visiems žmonėms, paukščiams, žuvims, vabzdžiams, augalams. Turime apsaugoti savo planetą ir žemės prigimtis kad oras, vanduo būtų švarūs, augtų augalai ir gyvūnai, o jaunimas padėtų suaugusiems ekologai.

(vaikai skaito poeziją apie Žemės planetą)

Žemėje yra didžiulis namas

Po stogu mėlyna

Jame gyvena saulė, lietus ir perkūnija,

Miškas ir banglenčių sportas.

Jame gyvena paukščiai ir gėlės,

Linksmas upelio skambėjimas.

Tu gyveni tame šviesiame name

Ir visi tavo draugai.

Kur tik keliai veda

Jūs visada būsite jame.

Gimtojo krašto gamta

Šis namas vadinamas. (eilės L. Daineko)

Auklėtojas: Tai baigia mūsų akademinę tarybą. Ačiū visiems. Sakau – gerai padaryta, ačiū ir apdovanoju šiais atminimo ženkleliais. Iki pasimatymo, mano jaunieji draugai.

Kas yra gamta?

Ko negalima pavadinti gamta?

Teisingai, tai jau vadinama žmogaus sukurtu pasauliu.

Žmogus dažnai sugalvoja dalykų, panašių į gamtą.

D / žaidimas: „Kaip tai atrodo“.

Pavyzdžiui: sraigtasparnis atrodo kaip laumžirgis, povandeninis laivas – banginiui, skėtis – grybui, tiltas – vaivorykštei, ventiliatorius – vėjui, kilimas ant žolės, dušas – lietui, lėktuvas – paukštis, lemputė saulėje, muzikinis varpelis gėlių varpui ir kt.

Gamta egzistuoja nepriklausomai nuo žmogaus.

Pažiūrėkite į savo stalus, ant jų pamatysite kreidos gabalėlius ir puodelius – vienas tuščias, kitas pripildytas vandens.

Paimkite kreidą ir sulaužykite. Kas atsitiko kreida? Ar jis nustojo būti kreida, ar ne?

Tai va, kreida liko kreida, tik jos gabaliukai tapo mažesni.

Paimkite stiklinę vandens ir supilkite dalį vandens į kitą stiklinę. Kas atsitiko vandeniui, ar jis nustojo būti vandeniu?

Tai va, vanduo liko vandeniu, tik stiklinėse jo buvo mažiau.

O kas nutiks drugeliui, vabalui, gėlei, medžiui, paukščiui, gyvūnui, jeigu juos padalinsime į dalis?

O kaip jūs matote skirtumą tarp gyvosios ir negyvosios? (* Gyvoji gamta: kvėpuoja, auga, maitinasi, juda, vystosi, dauginasi, keičiasi, miršta)

Tęsiant pokalbį apie gamtą kviečiu eiti į televiziją ir apsilankyti keliose televizijos laidose, taip pat būti šių laidų dalyviais.

Kūno kultūra „Mes vairuotojai“.

Važiuojam, ne mašina,

Spaudžiame pedalą.

Perjungimo greičiai

Įdėmiai žiūrime į tolį.

Valytuvai nuvalo lašus

Dešinė Kairė. Grynumas!

Vėjas barsto mano plaukus.

Mes esame vairuotojai bet kur!

Programa: "Protingas ir protingas".

Taip ir priėjome prie programos „Protingi ir gudrūs“.

Šios programos taisyklės yra tokios – reikia atsakyti labai greitai ir aiškiai bei pilni pasiūlymai.

1. Kaip reikia elgtis miške?

2. Vardas lapuočių medis su balta žieve?

3. Ką reiškia "kojos maitina vilką"?

4. Kur sniegas pradeda tirpti anksčiau – miške ar mieste?

5. Kur kiškiui lengviau bėgti į kalną ar nuokalnę?

6. Kodėl negalima liesti lizde esančių kiaušinių?

7. Kas paukščiams baisiau – alkis ar šaltis?

8. Ar didžiąją dalį mūsų planetos Žemės teritorijos užima vanduo ar žemė?

9. Kas yra gyvoji ir negyvoji gamta?

Džiaugiuosi tavimi, tu tikrai protingas ir protingas.

O dabar einame į kitą televizijos laidą.

Štai mes esame programoje: "Gyvūnų pasaulyje".

Jūs ir aš žinome, koks įvairus gyvūnas ir daržovių pasaulis.

Pasakykite man, kuo gyvūnai skiriasi vienas nuo kito? (Kailio spalva, dydis, mityba, įpročiai, buveinė).

O kuo skiriasi augalai? (spalva, forma, struktūra (struktūra), augimo vieta).

Kaip gyvūnus galima klasifikuoti pagal tai, kaip jie valgo? (žolėdžiai, graužikai, plėšrūnai).

D / I: "Kas, kur jis gyvena?"

O dabar, vaikinai, turime tokią užduotį. Turite eiti prie stalų ir išdėlioti paveikslėlius su gyvūnais ir paukščiais jų buveinėje. (Žalias apskritimas - taiga ir miškas, mėlynas ratas - ledyninė zona ir tundra, raudonas ratas - dykuma ir stepės, šiltų šalių).

(Vaikai turi įrodyti savo veiksmų teisingumą).

Kaip manote, ar mūsų miškuose gali gyventi karštų šalių gyvūnai, pavyzdžiui, žirafa? Arba rudas lokys Afrikoje? Kodėl? (Kadangi kiekvienas gyvūnas yra pripratęs prie klimato, kuriame gyvena, ir prie augmenijos, kuria minta).

Programa: „Keliautojų klubas“

Dabar aplankysime „Keliautojų klubo“ programą.

Apie ką šiandien kalbėsime, sužinosite iš mįslės.

Raudonplaukė, bet ne lapė. Mažas, bet ne katinas.

Šokinėja, bet ne kiškis. Gyvena įduboje, bet ne pelėda. (Voverė)

Raskite voverės kubą. Kur gyvena voverė? (Miške, įduboje).

Ant kokių medžių voverė randa namus? (Raskite kubą su Kalėdų eglutės paveikslėliu ( pušis) ir padėkite voveraites po kubu).

O kad šie medžiai augtų, ko reikia jų augimui? (Žemė, saulė, oras, vanduo).

Raskite kubus su šiais vaizdais ir nustatykite vietą šioje piramidėje.

Sukūrėme piramidę, kuri parodo, kad gyvoji gamta yra susijusi su negyvąja.

IŠ VISO: Taigi, ką galime padaryti pažvelgę ​​į šią piramidę? (Gamtoje viskas yra tarpusavyje susiję: žmonės, augalai, gyvūnai, dirvožemis, oras ir vanduo. Viskas yra neišardoma vienybė – gyvoji gamta neapsieina be negyvosios ir atvirkščiai.)

Visą gamtą galima suskirstyti į dvi dalis didžiulis pasaulis: gyvosios gamtos pasaulis negyvosios gamtos pasaulis.

Kokiems objektams, jūsų manymu, priklauso žmogus? (Rodoma nuotrauka)

Įrodykite, kad žmogus priklauso laukinei gamtai.

Ko reikia žmogui augti ir tobulėti?

Vaikai: šiluma – maistas – vanduo – oras – artimųjų meilė.

Vos-l: O kaip tu manai, gamta gali būti be žmogaus? (gal būt)

O žmogus be gamtos? (ne, kodėl? Įrodyk.

Vaikai: Žmogus yra gamtos dalis. Jis pasmerktas mirčiai be gamtos (gamta jam duoda maisto, šilumos, oro, vandens,).

Kas bus, jei nebus oro?

O kuo žmogus skiriasi nuo kitų gamtos objektų?

Vaikai: Žmogus moka mąstyti, mąstyti,

Žmogus yra mąstantis, racionalus padaras. Jis daug ko išmoko iš gamtos. Žemėje jis yra protingesnis už visus, taigi ir stipresnis!

Vaikinai, ar gamta mus ko nors moko? Ką? (tiesa, tyrumas, gerumas, teisingumas, kantrybė, darbas, draugystė). Gamta moko žmogų, kaip jis turi elgtis tam tikroje situacijoje. Todėl jūs ir aš privalome saugoti ir tausoti gamtą!