apibūdinimas praktinis darbas
„40-osios lygiagretės gamtinių plotų palyginimas
Eurazijos ir Šiaurės Amerikos žemynuose“
Pagal sudarytą darbo programa Praktinis darbas "Natūralių zonų išilgai 40-osios lygiagretės Eurazijos ir Šiaurės Amerikos žemynuose palyginimas" atliekamas pamokoje studijuojant temą " Gamtos zonos Eurazija“.
Pamokos tikslas: mokinių idėjų ir žinių apie Eurazijos gamtos ypatumus formavimas.
Toliau formuoti gebėjimą nustatyti priežasties-pasekmės ryšius tarp įvairių gamtos komponentų ir aiškinti gyvų organizmų prisitaikymo prie gyvenimo sąlygų ypatumus, daryti savarankiškas išvadas.
Nustatykite, kurią natūralią zoną iš tikrųjų galima pavadinti " planetos plaučiai" ir kodėl
Įranga: Fizinis žemėlapis pasaulis, žemėlapis „Gamtinės zonos“, atlasai, geografijos vadovėlis 7 kl.
Būdai pažintinė veikla studentai: lyginamoji, analizė, apibendrinimas.
Praktinio darbo metu dėstytojas atlieka žinių aktualizavimą, kur įtvirtina sąvokas „natūrali zona“, „platumos zona“, „aukščio zona“.
Plečia mokinių žinias tema „Gamtos teritorijos », nustatantis priežastinius gamtinių zonų išsidėstymo žemyne ryšius.
Kitame etape mokytojas paaiškina praktinio darbo atlikimo etapus, atkreipdamas dėmesį į vaikų naudojimą įvairių šaltinių Papildoma informacija: teminiai atlasai, žinynai.
Tada mokiniai pereina prie praktikos, užpildydami mokytojo lentelę ir užrašydami savo išvadas.
Atlikdami visus aprašytus darbo etapus, mokiniai tai atlieka be vargo. Mokantis temų patinka šis praktinis darbas. kad atlikus palyginimą žemėlapyje iškart galima pamatyti gamtinių zonų išsidėstymo skirtumus. Mokytojo pasiūlyta lentelė užpildoma greitai ir be klaidų. Išvada atspindi septintokų gebėjimą analizuoti ir apibendrinti gautus rezultatus.
Praktinis darbas „Natūralių zonų išilgai 40 lygiagretės Eurazijos ir Šiaurės Amerikos žemynuose palyginimas“
Tikslas: nustatyti natūralių zonų išsidėstymo panašumus ir skirtumus išilgai 40-osios Eurazijos ir Šiaurės Amerikos žemynų lygiagretės
Užduotys:
Švietimas: konsoliduoti „natūralių zonų“ sąvoką, natūralių zonų įvairovę palei 40 Eurazijos ir Šiaurės Amerikos žemynų lygiagrečių ir veiksnius, turinčius įtakos jų geografinei padėčiai
Besivystantis : toliau formuoti mokinių pažintinę veiklą, ugdyti gebėjimą lyginti gautus duomenis ir daryti atitinkamas išvadas
Švietimas: ugdyti susidomėjimą dalyku, dėmesingumą dirbant su kortomis
1. Žinių atnaujinimas:
Pateikite „natūralios zonos“ sąvokos apibrėžimą. Kaip jie dažniausiai išsidėstę? Kas yra platumos zonavimas? Kokios yra pagrindinės jo atsiradimo priežastys? Kas yra įstatymo apraiška? aukščio zoniškumas"? Kodėl Eurazijos žemyne natūralios zonos išsidėsčiusios ne tik iš šiaurės į pietus, bet ir iš vakarų į rytus?
2.Darbas su atlasu ir demonstraciniu žemėlapiu „Natūralios pasaulio vietos“
Žemėlapyje parodykite 40-ąją šiaurinio pusrutulio lygiagretę. Kokius žemynus jis kerta? Pavadinkite ir parodykite natūralias teritorijas, esančias šioje lygiagretėje Šiaurės Amerikos žemyninėje dalyje? Parodykite ir įvardykite gamtines sritis, esančias 40-oje Eurazijos žemyno lygiagretėje? Ką įdomaus pastebėjote šių žemynų gamtinių vietovių išsidėstymu? Kokios gamtos sritys kartojasi dviejuose žemynuose? Kodėl? Koks skirtumas?
3. Praktinės dalies įgyvendinimas:
1 Užpildykite lentelę naudodami atlasą:
2. Užrašykite išvadą, nurodydami priežastis, įtakojančias dviejų žemynų gamtinių zonų skirtumą išilgai 40-osios lygiagretės.
4.Planuojamas studentų darbo atlikimo rezultatas:
Mokiniai užpildo lentelę. Tada jie parašo išvadą, nurodydami veiksnius. turinčios įtakos gamtinių zonų išsidėstymo skirtumams išilgai 40-osios lygiagretės.
Kaip Eurazija slypi visame kame klimato zonosšiauriniame pusrutulyje, čia atstovaujamos visos gamtos sritys pasaulis.
Arktinės dykumos, tundra ir miško tundra
Zonos arktinės dykumos, tundra ir miško tundra driekiasi siaura ištisine juosta per visą žemyną. Arktinių dykumų klimatas labai griežtas. Augalija labai skurdi. Dideliuose plotuose nėra augalijos.
Arktinė lapė susitinka čia, Baltoji meška, šiaurės elniai. Vasarą atvyksta daug žmonių vandens paukščiai, jie įsikuria ant aukštų uolėtų krantų, sudarydami paukščių kolonijas.
Tundroje mažai kritulių, žema temperatūra, būdingas amžinasis įšalas, kuris prisideda prie pelkių susidarymo.
Taiga
Čia gausu durpynų ir viksvų. Europos taigoje vyrauja pušis ir eglė. Su jais maišomos smulkialapės rūšys – beržas, drebulė, šermukšnis. Į pietus nuo 60 ° šiaurės platumos. sh. pasirodo miškuose plačialapių veislių- klevas, uosis, ąžuolas. Eglė auga Azijos taigoje, sibirinė pušis arba kedras, taip pat maumedis – vienintelis spygliuočių medis, numeta spygliukus žiemai.
Gyvūnų pasaulis spygliuočių miškai labai turtingas. Čia gyvena briedis, voverė, baltasis kiškis ir miško lemingas. Tarp plėšrūnų yra vilkas, lapė, lūšis, pušies kiaunė, šeškas, žebenkštis ir rudas lokys... Ūdra randama rezervuaruose. Iš paukščių daugiausiai yra mišrūnų, snapių, žiobrių, kurtinių, tetervinų, lazdynų tetervinų ir pelėdų.
Mišrūs miškai
Pagrindinė dalis mišrūs miškai Europoje jis yra Rytų Europos lygumoje ir palaipsniui nyksta vakarų kryptimi. Šiuose miškuose šalia spygliuočių ir mažalapės rūšys plačialapių auginimo. Velėniniuose-podzoliniuose dirvožemiuose jau gausu žolės dangos, mažiau paplitę pelkės. Azijoje taip pat yra mišrių miškų zona, tačiau ji atsiranda tik Ramiojo vandenyno sektoriuje. vidutinio klimato zona, kur miškai auga musoniniu klimatu, o jų sudėtis įvairesnė.
Vakarams, Atlantui plačialapių miškų būdingi bukas ir ąžuolas. Judant į rytus ir mažėjant kritulių kiekiui, bukų miškus keičia šviesesni ąžuolynai.
V plačialapių miškų auga skroblai, liepa, klevas. Be gyvūnų, gyvenančių taigoje, yra šernų, stirnų, elnių. Rudasis lokys randamas Karpatuose ir Alpėse.
Miško stepė ir stepė
Miško stepėse miškų salelės pilkuose miško dirvožemiuose kaitaliojasi su stepių plotais. Stepėse vyrauja žolinė augalija. Žolinėje dangoje labiausiai paplitę įvairūs javai.
Tarp gyvūnų vyrauja graužikai - voverės, kiaunės, lauko pelėms... Natūrali augmenija buvo išsaugota tik draustiniuose.
Rytinėje Gobio plokščiakalnio dalyje yra sausų stepių: žolės žemos arba dirvos paviršiuje apskritai nėra žolių dangos, randama druskingų plotų.
Pusdykumos ir vidutinio klimato dykumos
Šios zonos tęsiasi nuo Kaspijos žemuma vidurio lygumose ir Centrine Azija... Čia vystomi rudieji pusdykumų dirvožemiai ir rudieji bei pilkai rudi dykumų dirvožemiai.
Dykumose nepalankios sąlygos augalams vystytis: nežymus kritulių kiekis ir sausas oras. Molio ir uolų dykumose dirvožemio danga jokios augmenijos. V smėlio dykumos vidutinio klimato zonoje auga saxaul, pelynas, keksas, astragalas.
Šių zonų fauna taip pat prasta. Pusdykumėse ir dykumose vis dar išlikę Prževalskio arklys, laukiniai asilai, kulanai, kupranugariai, o graužikų – įvairių ir daug.
Subtropiniai miškai ir krūmai
Prie kranto Viduržemio jūra yra kietalapių visžalių miškų ir krūmų zona. Klimato sąlygos zonoms būdingos sausos ir karštos vasaros, lietingos, šiltos žiemos.
Kaštoninėse dirvose auga akmeniniai ir kamštiniai ąžuolai, laukinės alyvmedžiai, Viduržemio jūros pušis, kiparisai. Viduržemio jūros pakrančių miškai dabar beveik visiškai iškirsti. Dabar čia auga amžinai žaliuojančių krūmų ir žemų medžių tankmės.
Kinijos pietuose ir Japonijos salose yra kintamų drėgnų (musoninių) miškų zona. Vasaros čia drėgnos, žiemos palyginti sausos ir vėsios. Magnolijos, palmės, fikusai, kamelijos, kampariniai laurai, bambukai auga miškuose raudonose ir geltonose dirvose.
Subtropinės ir atogrąžų pusdykumės ir dykumos
Vidaus dykumosi būdingas karštas ir sausas klimatas visoje Eurazijoje. Vidutinė temperatūra Liepa gali pasiekti +30 ° С. Retai lyja.
Šiose zonose auga tokie patys augalai, kaip ir vidutinio klimato dykumose. Akacijos auga palei sausus kanalus, o datulės – oazėse.
Dykumos fauna yra palyginti skurdi. Arabijoje yra laukinis Prževalskio arklys, kulanas, greitosios antilopės ir laukiniai asilai. Taip pat yra plėšrūnų – dryžuotų hijenų, šakalų. Yra daug graužikų – jerboų, smilčių.
Savana ir subequatoriniai miškai
Eurazijos savanose tarp aukštų žolių auga palmės, akacijos, tikmedžiai, lašiniai. Yra retų miškų plotų. Subekvatorinis šlapias kintami drėgni miškai viršelis Vakarų pakrantė Hindustanas, Gango ir Brahmaputros žemupio regionas, Indokinijos pusiasalio pakrantė ir šiaurinė Filipinų salų dalis. Zonos augmenija primena pietinę drėgnąją pusiaujo miškai, tačiau kai kurie medžiai numeta lapus sausuoju metų laiku.
Savanos fauna ir subekvatoriniai miškaiįvairus. Daug kanopinių, ypač antilopių, daug beždžionių. Tigrai ir leopardai medžioja prie Hindustano upių. Laukiniai drambliai vis dar gyvena Hindustane ir Šri Lankos saloje.
Drėgni pusiaujo miškai
Eurazijoje jie skolinasi pakankamai didelės teritorijos ir įvairus. Vien palmių yra daugiau nei 300 rūšių. Kokoso medis auga Filipinų salų ir Malajų salyno pakrantėje. Pusiaujo miškuose auga daugybė bambukų rūšių.
Aukščio zoniškumas
Ryškesnė aukščio zona yra Alpėse ir Himalajuose – aukščiausiose Europos ir Azijos kalnų sistemose. Aukšti kalnai Europa – Alpės. Jų aukščiausias taškas– Monblanas – pasiekia 4807 m aukštį Be to, ši kalnų sistema yra svarbus klimatas Europoje. Ledynai ir amžinas sniegas Alpėse sumažėja iki 2500-3200 m.
Aukščiausia kalnų sistema Azijoje ir visame pasaulyje yra Himalajai. Aukščiausias jų taškas yra Chomolungma. Himalajai yra natūrali siena tarp kalnuotų Vidurinės Azijos dykumų ir Pietų Azijos atogrąžų kraštovaizdžių.
Rytų Himalajų papėdėje yra Terai. Juose auga aukštas bambukas, įvairios palmės, auga riebus medis. Jame gyvena drambliai, raganosiai, buivolai, iš plėšrūnų – tigrai, dėmėtieji ir juodieji leopardai, daug beždžionių, gyvačių. Virš 1500 m ir iki 2000 m yra amžinai žaliuojanti juosta subtropiniai miškai... 2000 m aukštyje šie miškai užleidžia vietą lapuočių miškams su spygliuočių priemaiša. Virš 3500 m prasideda krūmų ir alpinių pievų juosta.
Pietiniuose Alpių šlaituose žemupio kraštovaizdžiai aukščio zona iki 800 m aukščio turi Viduržemio jūros bruožų. V šiauriniai regionai Vakarų Alpėse apatinėje juostoje vyrauja bukas ir mišrūs miškai, sausesnėse rytų Alpėse – ąžuolas ir pušynai kaitaliojasi su stepinėmis pievomis. Iki 1800 m aukščio antra juosta su ąžuolų ir bukų miškais, kuriuose dalyvauja spygliuočiai medžiai.
Subalpinė juosta tęsiasi iki 2300 m aukščio – vyrauja krūmų ir aukštažolės pievų augmenija. Alpių juostoje didžioji dalis kalno paviršiaus yra be augmenijos arba padengta žievelėmis. Viršutinė juosta yra aukštakalnių uolinių ir ledyninių dykumų juosta, kurioje aukštesni augalai o gyvūnų praktiškai nėra. Alpės yra viena iš svarbiausių rekreacinių zonų Europoje.
Žmogus keičia prigimtį
Per visą istorinį laiką gamtinės sąlygosžemyną pakeitė žmogus. Daugelyje vietovių natūrali augmenija buvo beveik visiškai sunaikinta ir pakeista kultūrine. Ypač nukentėjo stepių ir miško stepių zonos.
Daugeliu atvejų gamtoje įvyko negrįžtamų pokyčių, sunaikinta daug augalų ir gyvūnų rūšių, nualintas dirvožemis. Buvo sukurti gamtos išsaugojimui Nacionalinis parkas, draustiniai ir kitos saugomos teritorijos.
Gamtos zona: poliarinės dykumos
Teritorija: Tolimoji Eurazijos šiaurė
Klimato zona: arktinė
Dirvožemis: padengtas ledynais
Augalai: beveik nėra, retkarčiais atsiranda samanų ir kerpių, pelkių viksvų
Gyvūnai: baltieji lokiai, lemingai, paukščių kolonijos vasarą, rečiau baltosios lapės, arktinės žuvys, ruoniai ir vėpliai.
Gamtos zona: tundra ir miško tundra
Teritorija: Tolimoji Eurazijos šiaurė
Klimato zona: subarktinis
Dirvožemis: amžinasis įšalas
Augalai: viksvos, kitos žolės, samanos, krūmai. Į pietus yra žemaūgiai medžiai, tokie kaip arktinis beržas.
Gyvūnai: daug žuvų, poliarinė didžioji antis, baltoji pelėda, šiaurės elnias, lemingas, arktinė lapė, ruonis, vėpliai, šiaurinės kurapkos, vilkai.
Gamtos zona: taiga (spygliuočių miškai)
Teritorija:Šiaurės Europa, Tolimieji Rytai, Sibiras
Klimato zona: saikingai
Dirvožemis: amžinasis įšalas
Augalai: eglė, pušis, kedras, maumedis, eglė
Gyvūnai: rudasis lokys, vilkas, kiškis-kiškis, muskuso elnias, briedis, sabalas, ūdra, bebras, voverė erminas, stirna, kurmis, višta, daugelis paukščių (spragtukas, kryžmiks, zylės) ir kt. Yra daug kailinių gyvūnų.
Gamtos zona: vidutinio klimato mišrūs miškai (įskaitant musonus)
Teritorija: Vidurio Europos lyguma, plotai ant Tolimieji Rytai, Vakarų Sibiras, į šiaurę nuo Europos.
Klimato zona: saikingai
Dirvožemis: miško ruda ir podzolinė
Augalai: eglė, pušis, eglė, klevas, ąžuolas, uosis, gluosnis, pelkinis viksvas, beržas, obuolys, guoba, liepa
Gyvūnai: rudasis lokys, vilkas, kiškis, lapė, voverė, šernas, sika elnias, stirna, įvairūs paukščiai (lakštingala, tetervinas, fazanas, voglė, straublis, sakalas, raudonžiedis, lervas, tetervinas, tetervinas, žvirblis, varna, šarka , kurapka, putpelė ir kt.)
Gamtos zona: stepės ir miško stepės
Teritorija: pietinė Rytų Europos (Rusijos) lygumos dalis, Mongolija, Pietų Uralas, Kazachstanas, Kinija
Klimato zona: saikingai
Dirvožemis: juoda žemė (derlingiausia)
Augalai: plunksnų žolė, sapno žolė, stepės nendrės, eraičinai, pelynai, avižos, avys, laukinės obelys, gluosniai, liepos ir tuopos grupėmis ir kt.
Gyvūnai: stepinis vilkas, europinis kiškis, stepinis erelis, baublys, vanagas, bobakai, dirvinės voverės, stepinis vilkas, pelėda, saigas, saigas, jerboas.
Gamtos zona: pusdykumos ir dykumos
Teritorija: Karakum, Gobi, Registan, Kyzylkum, Arabijos dykuma, Taklamakan ir kitos dykumos Pietvakarių Azijoje ir Vidurinėje Azijoje
Klimato zona: sausringas
Dirvožemis: sausas smėlėtas, molingas arba akmenuotas. Dažnai sūdyti
Augalai: retas - kupranugario erškėtis, tamariskas, dygliuota akacija, saksas, pelynas, guobos, medvilnė, spygliuočiai. Medžiai tik oazėse.
Gyvūnai: nuodinga kobra ir kitos gyvatės, jerboa, žirafa, smėlio pelės, saiga, saiga, bobakas, goferis, driežai
Gamtos zona: didelio aukščio zonos (kalnai)
Teritorija: Himalajai, Pamyras, Tien Šanis, Alpės, Karpatai, Kaukazas, Krymo kalnai, Apeninai, Pirėnai, Sajanų kalnai, Uralas, Sikhote-Alinas
Klimato zona: bet kuris iš išvardytų šioje lentelėje
Dirvožemis: uolėtas kalnas
Augalai: iš bemedžių uolėtų dykumų pačioje viršūnėje kalnynai ten, kur auga tik kelios samanos ir kerpės, grįžus į kalnų papėdę augalija didėja. Po dykumų seka žolingos alpinės pievos, vėliau galima miško juosta ar dykumos stepė.
Gyvūnai: Priklausomai nuo kalnų sistema- kalnų avys, muflonas, kalnų ožys, Šernas, muskuso jautis, Himalajų juodasis lokys, antilopė, jakas, muskuso elnias, zomša, laukinė ožka, Sniego leopardas(irbis), laukinis arklys Sikhote-Alin kalnagūbryje Rusijos Tolimuosiuose Rytuose - mandarinų antis, Usūrijos tigras, leopardas (didiems katinams gresia pavojus)
Gamtos zona: subtropiniai, atogrąžų drėgnieji (įskaitant musoninius) miškai
Teritorija: Tolimieji Rytai, Viduržemio jūra, Indija, Pietryčių Azija, Kinija
Klimato zona: tropikai ir subtropikai
Dirvožemis: juoda žemė, geltona žemė, raudona žemė
Augalai: mandarinai, apelsinai, citrinos, palmės, cikadai, kiparisai, begonijos, kiti aukštaūgiai
žolės, orchidėjos, vynmedžiai
Gyvūnai: Tolimuosiuose Rytuose - Usūrijos tigras, mandarinų antis, leopardas. Apskritai, vilkai, beždžionės, drambliai, ereliai, papūgos, tukanai, chameleonai, daug įvairių drugelių, pelių šikšnosparniai
Gamtos zona: drėgni pusiaujo miškai (džiunglės)
Teritorija:į pietus nuo Indijos, Pietryčių Azijos
Klimato zona: subekvatorinis ir ekvatorinis
Dirvožemis: raudona žemė
Augalai: mangrovės, įvairios palmės, samanos, kokosai, papajos, vynmedžiai, bananai, orchidėjos, šlapios samanos
Gyvūnai: bengališkas tigras, krokodilas, driežas, driežas, drambliai, beždžionės, raganosiai, begemotas, voverės, skraidančios voverės, papūgos, skraidanti žuvis, termitai, įvairiausi driežai, vabzdžiai ir drugeliai.
Praktinis darbas „Natūralių zonų palyginimas 40 laipsnių Š. Eurazijoje ir Šiaurės Amerika».
Tikslai:
1. Įtvirtinti ir patikrinti platumos zonavimo dėsnio ir azonalinių veiksnių veikimo žinias.
2. Stiprinti gebėjimą dirbti klimato žemėlapiai ir gamtinių zonų žemėlapiai, lyginant skirtingų žemynų veiklą.
Įranga.
Atlasai.
Progresas.
/ Mokiniai turi užpildyti sakinių tuščias vietas. Atsakymai į „5“ turėtų būti panašūs į toliau pateiktą. /
1. 40 laipsnių Š S.A. pakeisti vienas kitą ПЗ:….kietalapis visžalis miškų, p/p ir dykumų, l/s ir stepių, mišrių ir niūrių miškų, ir Eurazijoje -… kietalapis visžalis miškų, l/s ir stepių, p/s ir dykumų, l/s ir stepių, drėgnų miškų pokyčiai.
2. Didelis plotas S.A. užimti FZ: ...l / s ir stepės, mišrūs ir platūs miškai, o Eurazijoje - ... p / p ir dykumos, nuo ... S.A. yra mažesnio ilgio iš vakarų į rytus ir žemyno centre nėra taip sausa, kaip Eurazijos centre; vėjai iš vandenynų į Eurazijos centrą neša labai mažai drėgmės, o tokiomis sąlygomis gali būti tik dykumos zona.
3. Mažesnis plotas S.A. užima zoną... p / n ir dykumos, nes ... tik Kordiljerų kalnuose, kur jie sulaiko drėgmę iš vandenyno, yra labai sausa ir ten negali susidaryti kitos eilės,o Eurazijoje mažesnį plotą užima ... l / s ir stepė, kaip ... šios zonos susidarymui tam tikroje platumoje drėgmės arba mažai, arba (rytuose) daug, ir auga miško drėgmės pokyčiai.
4. Šioje platumoje tiek SA, tiek Eurazijoje yra daugiau nei viena zona, kaip ir turėtų būti pagal įstatymus ...platumos zonavimas,bet kelios zonos, nes pažeidžiamas šis įstatymas...reljefo įtaka (Kordiljeros SA, Kaukazas, Tien Šanas ir kiti kalnai Eurazijoje), žemyno ilgis iš vakarų į rytus (ypač Eurazijoje), vandenynų (ypač Ramiojo vandenyno Eurazijoje) įtaka, kadangi vasarą iš jos ateina musonai, atneša kritulių).
Tema: metodologiniai patobulinimai, pristatymai ir pastabos
Chemijos praktinis darbas 7 klasėje tema "Užterštos valgomosios druskos išvalymas" Pamokos tipas – žinių pritaikymas praktikoje Praktinio darbo metu mokomasi išryškinti...
Šaltinyje yra pamokos santrauka ir pristatymas tema " S-W diferenciacijažodžiais ir skiemenimis „laikomas 2 klasėje pataisos mokykla VIII tipo. Sprendžia problemas: mokykite vaikus atskirti garsus s-sh ...
Leidinyje pateikiamas logopedinės grupės pamokos tema „Naudojimas giminingi būdvardžiai kokybės vaidmenyje „ir pritaikymo kur praktiška medžiaga(kartas...
Geografijos pamoka 7 klasėje. Tema: "Natūralios Afrikos teritorijos. Dykumos"
Pamoka tema "Natūralios Afrikos teritorijos. Dykumos", sukurta naudojant modulinę technologiją. Pamoka vedama naudojant IKT ir BBC filmo „Laukinė Afrika“ fragmentų peržiūrą....
Pamokos tikslai:
Didaktinis aspektas: formuoti žinias apie priežastis, įtakojančias gamtinių zonų kaitą Eurazijoje reprodukciniu ir iš dalies žvalgomuoju lygmenimis.
Plėtojamasis aspektas: ugdyti gebėjimą lyginti per Eurazijos ir Šiaurės Amerikos gamtinių zonų išsidėstymą išilgai 40-osios lygiagretės.
Ugdomasis aspektas: ugdyti bendravimo įgūdžius dirbant grupėse.
Mokymo metodai:žodiniai, frontaliniai, grafiniai pratimai; pagal pažintinės veiklos pobūdį - aiškinamoji-iliustracinė, reprodukcinė, iš dalies paieška.
Įranga: fizinis pusrutulių žemėlapis, žemėlapis geografines zonas ir gamtines pasaulio sritis; praktinio darbo planas; kortelės – instrukcijos; lapas - kiekvieno studento praktinio darbo ataskaitos diagrama; sutartinių ženklų, žyminčių natūralias teritorijas, kai jie rodomi lentoje, išdėstymai; atlasai 7 klasei.
PAMOKOS PLANAS
P/p Nr. | Pamokos struktūra | Mokytojo veikla | Mokinių veikla | Pastaba |
Laiko organizavimas |
Pasisveikina su mokiniais, kviečia mokinius užimti savo vietą grupėje, pasitikrina jų pasirengimą dirbti grupėje. | Sveikina mokytoją. Jie atsisėda kūrybinės komandos(8-9 žmonės), patikrinkite pasirengimą pamokai. |
Praėjęs laikas – 1? |
|
Tikslų nustatymas ir motyvacija |
Paaiškina, kad darbo metu būtina atsakyti į lentoje surašytus klausimus:
natūralių Eurazijos zonų 40 lygiagretėje toje pačioje platumoje Šiaurės Amerikoje nėra ir atvirkščiai? 2. Kokias matote pagrindines šių žemynų gamtinių zonų išsidėstymo skirtumo priežastis? |
Patiems nustatykite darbų apimtis, numatykite galimą savo veiklos rezultatą. | Praėjęs laikas - |
|
Žinių atnaujinimas | Užduoda klausimus, padedančius įsitraukti į darbą: 1. Kokios yra savybės Geografinė vieta Eurazija? 2. Kokie veiksniai turi įtakos natūralios zonos susidarymui? |
Atsakykite į mokytojo klausimus. | Praėjęs laikas - 2? | |
Per užsiėmimus | 1. Organizuoja savarankiškas darbas. 2. Išduoda grupėms paketus su užduotimis (žr. priedą Nr. 1). 3. Primena, kad mokiniai turi teisę kreiptis į mokytoją iškilusiais klausimais dėl darbo turinio ar jo organizavimo. Patikslina savarankiško darbo laiką 7 - 10 min. 4. Pasibaigus savarankiškam darbui skirtu laiku, studentai kviečiami atsiskaityti apie darbą grupėse, subraižant darbo rezultatus lentoje, naudojant sutartinių ženklų ir magnetukų maketus. 5. Patikslinamas kiekvienos grupės pranešimo laikas – ne daugiau 5 min. |
1. Gaukite užduotį grupei. 2. Perskaitykite užduotį, suformuluokite savo darbo tikslą: išrašyti ir palyginti Eurazijos ir Šiaurės Amerikos gamtines zonas. 3. Užduoti mokytojui patikslinančius klausimus, atlikti darbus grupėse, braižant ant lapų – praktinių darbų schemas (žr. priedą Nr. 2) ir rengti ataskaitas. 4. Suburkite grupę pranešimui ir apginkite atliktus darbus prie lentos. 5. Užpildykite LOJ darbo lapuose (kitų grupių mokiniams) pagal lentoje esantį modelį. |
Praėjęs laikas - 7-10? Praėjęs laikas - 12-15? |
|
Pamokos pabaiga | 1. Sugrąžina mokinius į pamokos pradžią, kai buvo užduodami klausimai visai pamokai. 2. Prašo užrašyti atsakymą į pamokos pradžioje užduotą klausimą: „Kokias, Jūsų nuomone, yra pagrindinės šių žemynų gamtinių zonų išsidėstymo skirtumo priežastys? |
Jie siūlo savo atsakymų variantus ir surašo juos į lapus – ataskaitas: 1. Eurazijoje 40? Š platumos. nėra natūralių mišrių ir lapuočių miškų bei taigos zonų. Šiaurės Amerikoje nėra natūralios kintamo drėgnumo zonos musoniniai miškai. 2. Lyginant natūralių zonų kaitalį palei 40 lygiagretę, galima teigti, kad gamtinių zonų išsidėstymui Eurazijoje ir Šiaurės Amerikoje didžiausią įtaką turi nuolatinis vėjas – vakarų transportas, Eurazijoje, papildomai rytuose – musonas. Eurazijoje didesnė zona dykumos žemyno centre, daugiausia iš vakarų į rytus, sumažėjus įtakai Atlanto vandenynas; žemyno rytuose, veikiant musoninio tipo klimatui, susidaro kintantys drėgni miškai. |
Praėjęs laikas - 8? | |
Namų darbai | Užduoda namų darbus: § 73 vadovėlis Krylova O.V. „Žemynai ir vandenynai“, nubrėžkite Eurazijos gamtinių zonų ribas Eurazijos kontūriniame žemėlapyje. | Įrašykite į dienoraštį namų darbai užduodant klausimus apie tai. | Praėjęs laikas - 2? | |
Pamokos santrauka | Apibendrina pamoką, pakomentuoja pamokos pažymius, padėkoja už darbą. | Praėjęs laikas - 2? |