Pamoka vyresniųjų grupių žiemos miške. Pamoka „Kelionė į žiemos mišką

Pamokos vyresniųjų grupėje santrauka. TEMA: „Kelionė į žiemą, pasakiškas miškas“.

Tikslas:
Apibendrinti ir sisteminti vaikų žinias apie žiemą, mišką ir jo gyventojus, aktyvinti vaikų žodyną šia tema.
Lavinti nuoseklią dialoginę kalbą, gebėjimą atsakyti į klausimus visu sakiniu Lavinti dėmesį, mąstymą, smulkiąją ir bendrąją motoriką; lavinti kalbos koordinaciją. Išmokite rašyti istorijas
Pratinkite vaikus formuojant daiktavardžius su mažybine priesaga. Ugdykite meilę gamtai, pastebėkite jos grožį, supažindinkite su elgesio gamtoje taisyklėmis. Pradžiuginkite dainavimo ir poezijos skaitymo malonumą.
Metodai ir technikos: pokalbis, netikėtumo akimirka, didaktiniai žaidimai, IKT naudojimas, kvėpavimo pratimai, savimasažas, meninis žodis: eilėraščiai, mįslės, patarlės, dainelių dainavimas, pasakojimo rašymas, santrauka.
Preliminarus darbas:
Žiemos pokalbis. Mįslės. Žiūrėti paveikslėlius apie laukinių žvėrių žiemą, žiemojančius ir migruojančius paukščius. Skaitymas meno kūriniai apie gyvūnus ir paukščius autoriai E. Charushin ir V. Bianchi, mokydami mintinai patarles, eilėraščius apie žiemą, mįsles mįsles, dainuodami dainas, pažindami darė žaidimus.
žodyno darbas: spygliuočiai, lapuočių, mišrūs, kavinės, žiemojantys.
Ugdymo sritys: socialinis ir komunikacinis vystymasis, Kognityvinė raida, kalbos raida, meninis ir estetinis vystymasis, fizinis vystymasis.
Įranga: nešiojamas kompiuteris, projektorius, garso įrašas „Vėjo garsai“, dekoravimo elementai (eglutės, sniegas iš vatos, snaigės eglutės), snaigės, servetėlės, lėkštės, mandarinai, kankorėžiai, krepšelis, miškininko kepurė, kompiuterinis pristatymas „Žiemos miškas“ ,stalas,vaza,lėkštės,namas,žaislinis arkliukas.Skamba varpelis,visi vaikinai liejasi į ratą,gerai padaryta,kaip greitai susirinko. Nusišypsokime vieni kitiems ir būsime geros nuotaikos, pūskime ant delnų ir siųsime svečiams gerą nuotaiką. (vaikai pučia delnus gera nuotaika svečiai). Vaikinai, šiandien aš gavau laišką iš Lesovichek. Klausyk, ką jis rašo.
Sveiki, vaikinai, aš esu Senis – Lesovikas, noriu pakviesti jus į savo žiemos miškas grožėtis mano miško grožiu, pažinti jo gyventojus, bet norint patekti į mišką reikia atsakyti į mano klausimus, ar sutinkate?
Mokytojas: Koks dabar sezonas? Kokie žodžiai reiškia žiemą? vardas žiemos mėnesiais. Koks tai mėnuo?
Gerai padaryta, bet ant ko mes eisime į mišką. Ant slidžių Gerai apsirengiame su veltiniais batais, megztiniais, kepuraitėmis, kailiniais, kumštinemis pirštinėmis. (judesių imitacija) Apsisukome vienas po kito ir nuvažiavome (daina Jei nebūtų žiemos) Skaidrė numeris 1
Štai mes žiemos miške. Kaip grazu! Skaidrė numeris 2 Žiemos miškas.
Labas miškas, tankus miškas, pilna pasakų ir stebuklai
Kas slepiasi tavo dykumoje? Koks gyvūnas, koks paukštis?
Viską atidaryk, neslėpk! Matote, mes esame mūsų!
(Bet kur tas miško žmogus? Eisiu jo ieškoti, o tu užsimerk, klausykis miško šniokštimo ir garsiai jam paskambink (Ay) (Žiemos miško triukšmas) Miško žmogus: AU .. AU ... AU.
Sveiki vaikinai!Ir štai aš, žilas senukas, pravarde Lesovikas.
Aš saugoju šį mišką, laikau čia tvarką.
Išduosiu vieną paslaptį:
Mano miške negali rėkti, garsiai įsijungti muziką
Nelaužyti medžių, Kalėdų eglučių, neįžeisti miško gyvūnų.
Lesovikas: Ar sutinkate?
Vaikai: Taip
Lesovikas: Kaip aš galiu pavadinti savo žiemos mišką?
Vaikai: Gražūs, užburti, pasakiški, apsnigti, susimąstę, tylūs, stebuklingi. Puiku vaikinai!

Lesovikas: Pažiūrėkite, kokie medžiai yra mano miške? 3 skaidrė
Vaikai:Čia medžiai spygliuočiai ir lapuočių – mišrių Miškas
Lesovikas: Kam mums reikalingas miškas?
Vaikai: Miškas mums suteikia tyrumo, Grynas oras. Miško namelis žvėrims ir paukščiams
Lesovikas K: Ar galite įminti mįsles? Jei atspėsite teisingai, sužinosite, kas gyvena mano miške.
Nerangus nerangus, urzgia, trūkinėja šakomis, žiemą ilgai miega... lokys. 4 skaidrė

"Kas klaidžioja po mišką alkanas šaltą žiemą" ... vilkas. Mįslių skaidrės „Nr. 5
Raudonas pūkuotas, gudrus, ateis į kaimą, išneš viščiukus ... lapė Skaidrės Nr. 6
pūkų rutulys, ilga ausis, vikriai šokinėja, bijo vilko ... kiškio. 7 skaidrės
Šauniai padirbėta! Dabar pažaiskime
ŽAIDIMAS "Pridėti žodį" 8-12 skaidrės
Lesovikas: Žiemos dieną miško takeliu
Gyvūnai prie Kalėdų eglutės ėjo minioje
Už meškos motinos buvo... Kas? (Meškiukas.)
Jis trypė paskui motiną kaip vilkas... Kas? (Vilko jauniklis.)
Lapė sėlino paskui mamą... Kas? (Lapė.)
Šokau paskui mamą su kiškiu... (. Zuikis)
(Iš krepšelio išima snaiges su mįslėmis.)
Vaikinai, kas dar gyvena miške? Skaidrė Nr. 13-
Lesovikas: Mažas paukštis turi geltoną pilvą, o jo vardas yra ... (zylė)
Baltakampė čirškia ir jos vardas ... (šarka)
Raudonskruostis, juodsparnis, mėgstantis pešti uogas
Su pirmuoju sniegu ant kalnų pelenų
Jis vėl pasirodys. (buliukas)
Beldžiu į malkas, noriu gauti slieką, ... .. (mednis).
Mažas berniukas pilka jarmjaška, lakstantis po kiemus, renka trupinius (žvirblis) Skaidrė Nr. 14-
Lesovikas: Teisingai, gerai padaryta vaikinai! Kaip vadinasi šie paukščiai?
Lesovikas: Vaikinai, kaip galime padėti paukščiams išgyventi šaltą žiemą? Žinoma, pakabinkite lesyklėles paukščiams. skaidrės numeris 15-

Na, ar tau šalta? Nagi, vaikai, šiek tiek sušilkime! Kartok paskui mane!
Vaikai atlieka savimasažą dainuodami „O lauke šalta...“
O lauke šalta!
Na, visi paėmė nosį,
Traukė ant kelių
papurtė galvas,
Glostytas pečiais
Ir šiek tiek paskendo!
Lesovikas:
Puiku vaikinai! tu man labai patikai. O dabar man laikas eiti saugoti savo miško, siūlau pasiklausyti sniego audros triukšmo, o po to apsilankyti mano žiemos kavinėje, kur aš tau paruošiau skanėstą, o ten tavęs laukia Raisa Michailovna. Atsisveikinu vaikinai (persirengiu ir susitinku su vaikais kavinėje) Skaidrė numeris 16

Užeikime, vaikinai, atsisegkime kepures, atsisegkime kailinius ir patogiai įsitaisykime Lesovichkos žiemos kavinėje. Pažiūrėkite, kaip gražu ir jauku
kol tu kalbėjai su girininku, įbėgau į kavinę. Ši kavinė neįprasta muzikiniu požiūriu – literatūrinė, kūrybinga čia galima ne tik užkąsti ir išgerti arbatos, bet ir paskaityti poeziją, atlikti dainas.Žiūrėkite čia yra istorijos sudarymo diagramos...
Ar tau patinka ziema? Kodėl tau patinka žiema?
Rita pasakos eilėraštį apie žieminius beržus. Šauniai padirbėta! Vaikinai, ar žinote patarlių apie žiemą?
žiema be sniegas - vasara be duonos, laikyk nosį didelis šalnas
Baigiasi metai ir prasideda žiema.
Gruodis baigia metus, o prasideda žiema.
Šalta žiema Karšta vasara.
Šalna nedidukė, bet stovėti nevalia.
Šauniai padirbėta!
O dabar kas parašys istoriją pagal schemą? (vaikai kuria istorijas pagal schemą)
Vaikinai, miško žmogus padovanojo skanėstą, pakelkite servetėles, kas ten? Tai va, mandarinus ir imk skanėstą, užuosk ir sakyk: oi, kaip skaniai kvepia. (valgykite mandarinų)
Na, o atsisveikindami padainuokime dainą „KAIP ANT PLONO LEDO“ SKAIDRĖ Nr. 17
Pedagogas: Vaikinai, kur mes buvome? Ką jūs matėte? Sakykim kartu su, su, su miške sutiko voverę, sa, sa, ten atbėgo lapė. Ar jums patiko keliauti su Lesovičok per žiemos mišką? Vaikinai, jei jums patiko kelionė, pasiimkite vieną snaigę kaip atminimą iš seno miško žmogaus ir parodykite man. Matau, kad visiems patiko keliauti po žiemos mišką. Na, o dabar laikas mums keliauti Darželis(užsidedame kepurę. apsivelkame kailinį, lipame ant slidžių, valgome) SKAIDRĖ Nr. 18

Na, štai mes darželyje.

Programos užduotys:

1. Švietimas:

  • Išlaikykite susidomėjimą gyvosios ir negyvosios gamtos reiškiniais.
  • Išmoks panaudoti įgytas žinias žaidimuose, piešiant.
  • Praturtinkite vaikų žodyną perkeltiniais žodžiais ir posakiais (snaigė: graži, balta, neįprasta, trapi, puri, putojanti, magiška, skaidri, paslaptinga).
  • Įtraukite vaikus į kalbos ir žaidimo sąveiką.

2. Kūrimas:

3. Švietimas:

  • Ugdykite pagarbą vienas kitam, savitarpio pagalbą.

Medžiagos, įranga:

Snaigės, karpyti paveikslėliai, molbertas, piešimo popierius, akvarelė, teptukai "voverė" Nr.4, vatos tamponai, neišsiliejantis stiklas, šluostė, servetėlė, fonograma. karstas (staigmenos akimirka).

Pamokos eiga:

Čaikovskio muzika iš siuitos "Metų laikai" .

Pedagogas: Sveiki, brangūs mūsų svečiai! Džiaugiamės jus visus matydami. Pasisveikinkime vieni su kitais, ištarkime garsiai: "Labas rytas!" .

1. Pasisveikinimas:

Labas rytas saule ir paukšteliai

Labas rytas besišypsantys veidai

Ir visi tampa malonūs, pasitikintys

Leisti Labas rytas trunka iki vakaro!

Pedagogas:

skambinti orams,

sniego šurmulys,

Tai metų laikas

Mes skambiname...

Vaikai: Žiema.

Pedagogas: Teisingai, gerai padaryta! (Muzika švelni).

Balta, balta, snieguota,

Į langą skrenda laiškai,

Ratas - tylus, švelnus,

Ir tirpsta, tirpsta, tirpsta...

2. Staigmenos akimirka.

Pažiūrėkite, kokia didelė snaigė atskrido mūsų aplankyti! Tai nėra paprasta – tai magiška! Pažvelkime į tai.

Tai laiškas nuo Zimushka-Zima. Dabar aš jums perskaitysiu:

"Sveiki, vaikinai!

Girdėjau, kad esi linksmas, žingeidus ir išradingas. Norėjau patikrinti, ar žinai savo prigimtį gimtoji žemė ir ar tau patinka zimushka-žiema.

Siunčiu tau savo snaigės pūkus. Ji atneš jums įdomių užduočių, o jūs parodysite savo meistriškumą ir išradingumą. Visas užduotis galima rasti mano stebuklingoje skrynioje. Ir snaigių kelias parodys jums kelią į jį.

Pedagogas: Su malonumu žaisime snaigių žaidimus. Vaikinai, ar matote stebuklingą kelią?

Vaikai: Štai ji. Eikime į savo kelionę. (Eidamas taku).

3. Kūno kultūra: "Aš nebijau šalčio" .

Aš nebijau šalčio, mes vaikštome

Aš su juo labai artimas. suplok rankomis

Šaltis ateis pas mane, atsisėsk

Palieskite ranką, palieskite nosį, parodė ranką, nosį

Taigi nežiovaukite, o delnais ploti

Šokinėti, bėgioti ir eiti. šokinėja ir eina.

Mokytojas: O, kas tai? Tai stebuklinga Zimushka-Zima skrynia! (skrynia, atidaryk). Pažiūrėkite: kiek čia yra snaigių ir ant jų yra užduočių. O taip, Zimushka-Winter! Štai protinga idėja!

4. Tikslinis diegimas:

vienas). Štai pirmoji užduotis:

  • Užduosiu tau klausimus dabar

Nelengva į juos atsakyti!

Atidžiai klausytis:

Sniegas ant laukų

Ledas ant upių.

Vėjas vaikšto.

Kada tai įvyksta? (žiema)

Ką atnešė žiema?

Pedagogas: Taip, žiema atnešė daug sniego debesų, viską aplinkui padengė sniegu.

Kodėl gamtai žiemą reikia sniego?

Iš ko pagamintas sniegas?

Kas labiausiai kenčia nuo žiemos kaprizų?

O be kokių medžių žiemą mirs?

Ką voverė valgo žiemos miške?

Pedagogas: Gerai, vaikinai. Atliko užduotį. Užeik, atsisėsk ant kėdžių.

2). Pedagogas: Žiemą nutinka įvairių stebuklų! O Zimushka-Zima krūtinėje yra kita užduotis. Turite įminti mįsles apie žiemą ir apie gyvūnus. Kas juos žino daugiau? Atidžiai klausytis. (Už kiekvieną mįslę pakabinu atsakymą ant molberto).

Šios žiemos šeimininkė

Visi bijo, net zuikis.

Balandis nebijo

Snieguolė... (Pūga)

Ne ėriukas ir ne katė,

Ištisus metus dėvi kailinius.

Kailiniai pilki - vasarai,

Žiemai - kitos spalvos. (Kiškis)

Pedagogas: kodėl kiškis žiemą keičia kailį?

Vaikai: Kad kiškio sniege nesimatytų.

Klausykite kitos mįslės.

miško savininkas,

Atsibunda pavasarį.

O žiemą, staugiant pūgai,

Miega sniego trobelėje. (Turėti)

Pedagogas: Kodėl lokys miega žiemą?

Vaikai: Nes žiemą nebūna uogų, augalų, vabzdžių, kuriuos meška lesa.

Aš nebuvau užaugintas

Apakęs nuo sniego

Vietoj nosies mikliai

Įdėkite į morką. (Sniego senis)

Krinta iš dangaus žiemą

Ir sukasi aplink žemę

lengvas pūkas,

Baltas... (Snaigės)

3). Pedagogas: Kokie jūs geri bičiuliai! Jūs taip pat atlikote šią užduotį. Pažiūrėkime, kas dar yra krūtinėje? Atsistokite aplinkui.

Tai snaigės! Apsvarstykite snaigių paveikslėlį, apibūdinkite juos. Kas jie tokie?

(Vaikai pakaitomis paima snaigę į rankas, perduoda vienas kitam, aprašo).

Vaikai: Gražūs, balti, purūs, putojantys, stebuklingi, skaidrūs, neįprasti, trapūs, paslaptingi.

Pedagogas: Mes su tavimi aprašėme snaigę! Kiek nuostabių žodžių tu pavadinai!

Kaip atrodo snaigės?

Pagavę snaigę ir atidžiai ją apžiūrėję pamatysite, kokia ji graži. Snaigės, tarsi iš plonų nėrinių, su trapiais spinduliais ir žiedlapiais atrodo kaip pasakiškos žiemos gėlės. Poetas sujungė jūsų žodžius ir sugalvojo šį eilėraštį:

gražus, blizgantis,

Jūs esate paslaptingas!

Skrisk, mūsų snaigė,

Magiškas grožis!

4). Pedagogas: O stebuklingoje skrynioje kita užduotis yra iš Zimushka-Zima. Vaikinai, ir šios nuotraukos subyrėjo. (Išpilu ant stalo iškirptų paveikslėlių gabaliukus). Surinkime juos! (Vaikai skirstomi į pogrupius).

a) D/i: "Surinkite nuotrauką" .

Žaidimas žaidžiamas prie stalų, stovint. Kiekvienas vaikas turi savo paveikslėlį, nepanašų vienas į kitą. Skambant muzikai, vaikai iškelia savo nuotrauką. Kas tai padarė pirmas, padeda kitam.

b) D/i: „Surask porą“ .

5). Puiku, vaikinai, puikiai atlikote šią užduotį. Kur yra mūsų stebuklinga skrynia? Štai kita užduotis. O dabar Zimushka-Zima prašo tavęs jai padėti, nes prieš Naujuosius ji turi daug rūpesčių. Medžius reikia apvynioti sniegu, kad nesušaltų šaknys ir nežūtų. Užpildykite meškos guolį, kad jis visą žiemą ramiai miegotų. Ir paprašė tavęs uždengti eglutę sniegu. Pabandysime sukurti magijos. Trumpam pavirskime mažais burtininkais.

5. Tikslinė instaliacija piešimui:

Sėskite į savo vietas ir mes pradėsime savo magiją.

(Snaiges piešiame nedidelėmis grupelėmis. Viena grupė piešia teptukais, antroji – vatos tamponais (priėmimas "kišti" ) .

6. Pirštų gimnastika "Sniego gniūžtė"

Vienas, du, trys, keturi Susukite pirštus, pradedant nuo nykščio

Su jumis gaminome sniegą

Apvalus, tvirtas, labai lygus

Ir visai ne saldus su viskuo Grasina su suknele

Vienas metimas

Du – sugauti

Trys - numesk ir sulaužyk

7. Apibendrinant:

Na, mažieji burtininkai, pažiūrėkite, kokį darbą visi kartu padarė. Pasiimkite savo snaiges ir apvyniokime eglutę sniego antklode. Pažiūrėkite, kokia ji elegantiška, graži ir dabar bus šilta. Taigi padėjome Zimushkai-Zimai, pridengėme eglutės šaknis, kad ji žiemotų, o pavasarį ji ir toliau mus džiugino.

Tad kodėl mums žiemą reikia sniego?

Užbaigė: Mitrofanyuk L.V.

Parengiamosios grupės vaikams tiesioginės edukacinės veiklos, skirtos susipažinti su išoriniu pasauliu, konspektas

„Kelionė į žiemos mišką“

Tikslas.

Suformuoti apibendrintą vaikų idėją apie žiemą, apie gyvosios ir negyvosios gamtos būklę.

Užduotys.

Plėsti vaikų supratimą apie sezoniniai pokyčiai gamtoje.

Toliau supažindinkite su gyvūnų prisitaikymo prie jų buveinės ypatumais žiemą.

Ugdykite gebėjimą nustatyti priežasties ir pasekmės ryšius.

Auklėk atsargus požiūrisį gamtą, sutvarkyti elgesio žiemos miške taisykles.

Medžiagos: pristatymas (naudojant daugialypės terpės įrangą „Gyvenimas miške žiemą“), garso įrašas, kortelės su lapuočių ir spygliuočių medžiais, žiemojančiais paukščiais, laukiniais gyvūnais, didaktinis žaidimas „Spygliuočiai ir lapuočių medžiai“, žaidimo dalomoji kortelė, „Duno“ lėlė pirštinių teatras .

Preliminarus darbas:Skaitymas grožinė literatūra apie gyvūnus E. Charushin, V. Bianchi, Sladkov, Skrebitsky, skaityti eilėraščius, patarles apie žiemą, žiūrėti į enciklopedijas, iliustracijas, vaizduojančias paukščius, gyvūnus, žiemos peizažus, stebėti gamtą, piešti gamtos kalendoriuje, ruošti medžiagą didaktiniai žaidimai, lesyklų kūrimas, pokalbiai, žaidimo situacijos, mįslių spėliojimas ir rinkimas, meninė ir kūrybinė veikla žiemos tema.

Kurso eiga.

Auklėtojas. Labas rytas ir šypsokis visiems
Lenkitės savo draugams į dešinę ir į kairę.
Būkime draugais, padėkime visiems visada -
Ar sutinki? Atsakyk man:

Vaikai. "TAIP!"

Auklėtojas. Dabar pažiūrėkite vienas į kitą ir šypsokitės. Vaikai, susipažinome, kaip augalai ir gyvūnai rudenį ruošėsi žiemai. Klausyk mįslės:

Kas žino tikrąjį ženklą
Saulė aukštai, tai reiškia vasarą.
O jei šaltis, pūga, tamsa,
O saulė žemai, tada... (Žiema) (vaikų atsakymai).

Auklėtojas. Teisingai, atėjo žiema. Siūlau nueiti į mišką pažiūrėti, kaip žiemoja mūsų draugai.

(Pabeldžia į duris. Mokytojas įneša lėlę Dunno).

Nežinau. Sveiki.

Pedagogas ir vaikai. Sveiki Nežinau. Labai džiaugiamės sulaukę svečių, bet turime išvykti.

Nežinau. Kur tu eini?

Auklėtojas. Einame į mišką pasidomėti, kaip žiemoja jo gyventojai.

Nežinau. Ar galiu eiti su tavimi?

Auklėtojas. Pas mus galima, tik tu nesi apsirengęs pagal orą, apsirengęs šortais ir marškinėliais, o žiemą miške labai šalta.

Nežinau. Kodėl žiemą šalta, o vasarą šilta?

Auklėtojas. Saulė žiemą yra žemai virš žemės, todėl diena trumpėja, žemė nespėja sušilti ir pasidaro šalta. Žmonės dėvi šiltus drabužius, kad sušiltų.

Nežinau. Viskas aišku.

Auklėtojas. Na, tada eikime į žiemos mišką. Taigi, kaip mes rengiamės? (Vaikų sąrašas, apibendrinant žieminius drabužius).

Ar patogu per sniegą į mišką eiti pėsčiomis? Kodėl? Ką tu gali galvoti?

(Vaikų atsakymai: Kad būtų patogu vaikščioti per sniegą, reikia užsidėti slides.)

Auklėtojas. Įsivaizduokime, kad užsidedame slides ir leidžiamės į mišką (vaikai eina per grupę slystančiu žingsniu, sustodami prie multimedijos lentoje pavaizduotos žiemos miško panoramos).

logaritminis pratimas. Atėjome į žiemos mišką (jie vaikšto vietoje)

Kiek čia stebuklų! (paspausti ranką).

Dešinėje - stovi beržas kailiniu, (rankos paimtos į dešinę).

Kairėje - medis žiūri į mus (tas pats kairėje).

Danguje sukasi snaigės (judesiai „žibintai“).

Jie gražiai guli ant žemės (sukiojasi, susikūprina).

Auklėtojas. (Atkreipia vaikų dėmesį į kraštovaizdžio grožį). Vaikai, pažiūrėkite, kaip gražu miške, kaip tylu, kaip sniegas spindi saulėje.

Nežinau. Kiek čia įvairūs medžiai, krūmai, bet kažkodėl jie visi be lapų.

Vaikai. Žiemą lapuočiai stovi pliki, nes rudenį nukrito visi lapai.

Nežinau. O gal būtų geriau, jei ant medžių būtų geltoni lapai, miške būtų gražu.

Vaikai. Ne! Medžiai patys meta lapus. Jei paliekami lapai, žiemą ant šakų užaugs tokios sniego pusnys, kurių neatlaikys, nulūš nuo svorio.

Nežinau. Taigi medžiai numetė lapus ir visi mirė?

Vaikai Dunno aiškina, kad krūmai ir medžiai žiemą miega ir ilsisi.

Nežinau. Ar sušals medžiai?

Auklėtojas. Vaikai, kaip manote, kas apsaugo medžius nuo šalčio?

(Vaikų samprotavimai: nukritę lapai saugo medžių šaknis, puri sniego danga – šakas nuo šalčio)

Auklėtojas. O kaip apsaugoti savo medžius nuo šalčio aikštelėje?

Vaikai. Užmiegame su sniegu ar nukritusiais lapais ant medžių šaknų.

Nežinau. Kodėl ne visi medžiai numeta lapus? Kodėl spygliai lieka ant eglės? Gal eglė žiemą nemiega?

Auklėtojas. Eglės miega ir žiemą. O spygliai – spygliai jiems yra tokie patys kaip lapai kitiems medžiams. Visi medžiai, kuriuose vietoj lapų yra spygliai, vadinami spygliuočiais. Kokio tipo spygliuočių medžių ar dar žinai?

Vaikai. pušis, kadagys, kedras.

Nežinau. Ar šie medžiai niekada nekeičia savo aprangos?

Auklėtojas. Keisk! Bet ne iš karto, o palaipsniui.

Didaktinis žaidimas „Spygliuočiai ir lapuočių medžiai“. (Mokytojas rodo spygliuočių iliustracijas ir lapuočių medžių o vaikai nustato, ar medis priklauso spygliuočiui ar lapuočių medžiui, ir parodo korteles su simboliniu atvaizdu).

Auklėtojas. O spygliuočiai miško gyventojamspadėti išgyventi žiemą.

Nežinau. Kokie miško gyventojai? Maniau, kad miške nieko nėra!?

B. Gyvūnai gyvena miške, paukščiai yra jų namai. Patekę į mišką, turite žinoti Miško taisykles.

Jei atėjai į mišką pasivaikščioti,

Kvėpuokite grynu oru

Bėgti, šokinėti ir žaisti

Tiesiog nepamiršk, nepamiršk

Kad miške negalima triukšmauti,

Netgi dainuoti labai garsiai.

Gyvūnai išsigąsta

Bėk nuo miško pakraščio.

Nereikia čia visų gaudyti,

Stumti, ploji, mušti lazda.

Tu esi tik svečias miške

Čia šeimininkas pušis ir briedis.

Išsaugokite jų ramybę

Juk jie ne mūsų priešai!

Empatijos žaidimas.

Apsisuk pats

Ir pavirsti medžiais!

Mūsų pėdos yra šaknys

Mūsų kūnas yra kamienas

Mūsų rankos yra šakos

(Fizines minutes skirkite muzikai.)

Auklėtojas. Pūtė lengvas vėjelis - ant medžių šakos plazdėjo (vaikai judina pirštus). Sustiprėjo vėjas – siūbavo šakos (Vaikai judina rankas) Oras visiškai pablogėjo, stiprus vėjas, purto medžių šakas, lenkia jų kamienus, lenkia lajas prie žemės. (Vaikai siūbuoja rankomis, pasilenkia iš vienos pusės į kitą). Bet paskui vėjas nurimo, išlindo saulė. Medžiai ilsisi nuo audros. Tegul medžiai tampa vaikais.

(Skaidrėje rodoma kryžminio snapo nuotrauka.)

Auklėtojas. O štai pirmasis miško gyventojas. Tai eglės kryžmės, jie labai gerbia eglę. Čia jie turi namą ir valgomąjį. Čia jomis maitinasi snapeliai, o voverės ir sabalas suseka jų grobį. Egles gerbia ir pelės, jos irgi čia apsigyvena.

Nežinau. Kas yra juokingas paukštis? Žiūrėk, žiūrėk, koks jo kreivas snapas! Būtų geriau, jei jo snapas būtų lygus, bet visi iš jo juokiasi.

Auklėtojas. Nežinau, kryžiusnapiai savo jauniklius maitina eglių kankorėžių koše. O eglių kankorėžiai kaip tik žiemoti ir sunokti. Čia jie yra jaunikliai vasario mėnesį, per stipriausius šalčius ir išsineša. Lizdą jie stato tankiose eglių šakose, iškloja vilna ir pūkais, kad jaunikliams būtų šilčiau. Atsisėda kryžminio snapo motina, šildo ir perina jauniklius kaip krosnį, o snapo patinas – viskas: eglės spurgai Išlenktu snapu jis nusilupa, virsta koše ir visą dieną maitina mamą-klestikha. Ir kai pasirodo jaunikliai, tada jis maitina motiną-klestikha ir maitina visus savo jauniklius. Taigi snapučio snapas reikalingas kaip tik, todėl jis prisitaikė prie gyvenimo miške.

Nežinau. Blimey! Snapas išlenktas, jaunikliai smarkiausiu šalčiu! Ne paukštis, bet akivaizdu-neįtikėtina!

Auklėtojas. Vaikinai, kokius žiemos paukščius pažįstate?

Vaikai. Jay, žvirblis, zylė, genys, bukas.

Auklėtojas. Kodėl jie lieka per žiemą ir neišskrenda į šiltus kraštus.

Vaikai. Jie niekur neišskrenda, nes minta sėklomis, uogomis, grūdais, kurių yra ant augalų.

Auklėtojas. Kaip galime padėti paukščiams žiemos šaltyje?

Vaikai. Gaminame ir kabiname lesyklas, pilame į jas grūdus, duonos trupinius. Paukščiai nuolat ateina pas mus pasimaitinti. Zylėms pakabiname lašinių gabalėlius, nes jos mėgsta šį skanėstą.

Auklėtojas. Ne veltui žmonės sako: „Gerai lesintas paukštis šalnų nebijo, o alkaną paukštį šalnos pražudys“.

(Pasirodo pelės skaidrė)

Auklėtojas. Pažiūrėk į tai mažas gyvūnas. Kas čia?

Vaikai. Tai yra pelė. Minta įvairių augalų sėklomis, riešutais.

Auklėtojas. Ar žinojote, kad jei snapas numeta nuo medžio kūgį, jis niekada jo nepakelia. čia pilka pelė suras guzelį ir visą naktį graus iš jo grūdus. Ji nebijo nei žiemos, nei šalčio, nei bado, o jai tereikia bijoti plėšrūnų.

Nežinau. PSO tai plėšrūnai O kaip jie žiemoja?

Vaikai. (Vaikai pasakoja, o mokytojas, jei reikia, papildo vaikų atsakymus). Plėšrūnai yra lapė, vilkas, kiaunė. Žiemą jos nenušąla, nes rudenį jų vilna išaugo stora ir šilta. Dieną jie miega, o sutemus eina į medžioklę. Vilkas gali net miegoti sniege ir nesušalti. Jis labiau bijo alkio nei šalčio.

Nežinau. Oi, prisiminiau, kad miške gyvena meška, kad ir kaip čia pasirodytų, aš jo bijau.

Vaikai. Meška žiemoja žiemos miegu ir miega iki pavasario.

Nežinau. O kad jis nieko nevalgo ir negeria?

Vaikai. Meškos mėgsta uogauti, grybauti, skanias šaknis, bet kur žiemą miške jis ras tokio maisto?

Nežinau. Na taip, žiemą miške tik sniegas, uogų čia nėra.

Auklėtojas. Todėl lokys taip prisitaikęs prie žiemos. Vaikai, kokie gyvūnai taip pat žiemoja? (Barsukas, ežiukas, gyvatės, varlės)

(Skairė su kiškio nuotrauka).

Nežinau. Koks bjaurus kiškio kailis, jei jis būtų raudonas, mėlynas ar žalias, būtų gražu.

Vaikai. Ką tu, Dunno, žiemą kiškiai vasarinį pilką kailį keičia į baltą, pūkuotą ir šiltą. Zuikis baltas, sniegas baltas! Joks plėšrūnas to nemato! Jis gali bėgti labai greitai, todėl sunku jį sugauti.

Nežinau. (Pažiūri į medį) Oho, radau grybų, tik kažkodėl jie auga ant medžių ir kažkaip keistai.

(Skairė su voverės nuotrauka).

Vaikai. Ši voverė dar rudenį kabino grybus ant šakų, ruošė riešutus, grybus ir prisiminė visas savo atsargas, o dabar, žiemą, maitinasi. Žiemą voverės kailis pilkas, storas, saugo nuo šalčio ir padeda užmaskuoti nuo plėšrūnų.

Auklėtojas. Vaikai, pasakykite man, o jei voverė pamirštų, kur paslėpė riešutą, arba jai jo nereikia ...?

Nežinau. Jis taip meluos.

Vaikai. Pavasarį išdygs ir po kurio laiko pavirs riešutus nešančiu medžiu.

Auklėtojas. Teisingai, taip voverės ir kiti žolėdžiai gyvūnai bei paukščiai padeda augalams plisti ir augti žemėje. Viskas gamtoje yra tarpusavyje susiję: augalai, gyvūnai ir paukščiai.

Nežinau. Blimey! Ir aš maniau, kad žiemą miške nėra gyvybės. Bet ne! Žiemą miškas gyvena, tik tyliai, nepastebimai.

Auklėtojas. Vaikinai, miške yra daug daugiau įdomių dalykų, apie tai pakalbėsime kitą kartą, bet dabar laikas mums grįžti namo. Užsidėkime slides ir leiskime į kelią. (Sklidus muzikai, slenkančiu žingsniu „grįžtame“ į grupę). Sakyk, ką sužinojai apie gyvenimą žiemą miške?

(vaikų atsakymai)

Auklėtojas. Puiku, vaikai, jie viską prisiminė. Ar tau, Dunno, patiko mūsų kelionė?

Nežinau. Taip, aš daug išmokau, ačiū, kad pasiėmėte mane su savimi.

MBDOU darželis Nr.19 "Kazachok" MO p Anapa

Mokytojas Telichko Lyubov Alekseevna


Psichologo raidos pamokos su ikimokyklinukais, naudojant sensorinį kambarį, santrauka tema „Kelionė į žiemos mišką“


Tikslas: pamokos medžiaga skirta ugdymo psichologams ir pedagogams darbui su vyresniais vaikais ikimokyklinio amžiaus. Pamokos medžiaga gali būti naudojama dirbant su vaikais pažintinių procesų, emocinės-valinės sferos ir bendravimo įgūdžių ugdymui.
Tikslas: sudaryti sąlygas vyresnio ikimokyklinio amžiaus vaikų idėjoms apie žiemą formuotis (sezoniniai reiškiniai, atostogos)
Užduotys:
Švietimas:
Susisteminti vaikų žinias apie gamtoje žiemą vykstančius pokyčius.
Darbas su žodyno formavimu.
Kuriama:
Lavinti vaikų dėmesį, loginį mąstymą, rankų motoriką
Ugdykite vaikų bendravimo įgūdžius
Emocinės-valinės sferos vystymas (vaikų psichoemocinės būklės gerinimas)
Įranga: multimedijos projektorius, teminiai paveikslėliai, sausas baseinas, masažo kamuoliukai, paveikslėliai pagal pamokos turinį, šviesolaidinis dušas, garso įrašymas su atsipalaidavimo muzika
Besivystančios psichologo pamokos naudojant sensorinį kambarį eiga:
1. Organizacinis momentas:
Pratimas „Sveikinimai“.
Psichologas:
- Vaikinai, stovėkite ratu ir laikykitės už rankų. Dabar pasisveikinkime vieni su kitais. (Kiekvienas vaikas paeiliui šaukia gretimo kaimyno vardą ir sako „Labas“)
- Puiku vaikinai! Atsisėskite ant kilimėlio.
2. Pagrindinė dalis:
– Šiandien leisimės į stebuklingą kelionę. Jums tikriausiai įdomu, kur mes einame.
Vaikai atsako
Psichologas: Norėdami sužinoti, kur einame, turite atsakyti į mano mįsles. Užuominos jums pasakys.
Taigi, įsiklausykime į pirmąją mįslę.
Užpildė takus
Nudažė langus.
Suteikė džiaugsmo vaikams
Ir ji važinėjo rogutėmis.
Vaikai atsako
(Ekrane pasirodo žiemos peizažo paveikslėlis)

- Puiku vaikinai.
Klausykite kitos mįslės.
Namas atviras iš visų pusių
Jis dengtas raižytu stogu.
Ateik į žalią namą -
Jame pamatysite stebuklus!
atsako vaikai
(Ekrane pasirodo miško nuotrauka)


Ir štai trečioji mįslė.
Ir mergaites ir berniukus
Laukia jo Naujieji metai,
Nes jis žaislas
Jis pakiša juos po Kalėdų eglutėmis.
atsako vaikai
(Ekrane pasirodo Kalėdų Senelio nuotrauka)


Na, o dabar paskutinė mįslė.
Kalėdų eglutė su žaislais,
klounai su krekeriais,
Visi žmonės linksminasi
Kokia šventė?
Vaikai atsako
(Ekrane pasirodo Naujųjų metų atostogų nuotrauka)


-Vaikinai, jūs atspėjote mįsles ir gavote tokius atsakymus: Žiema, Miškas, Kalėdų Senelis, Naujieji metai. O dabar, kuris iš jūsų atsakys į mano klausimą. Be kokio daikto negali įvykti šventė? Kokia yra svarbiausia Naujųjų metų šventės puošmena?
Vaikai atsako
Vaikinai, tai Naujųjų metų išvakarės. Ir mes neturime medžio. O kas gali mums padovanoti eglutę?
Vaikai atsako
- Teisingai. Taigi dabar eisime į stebuklingą mišką pas Kalėdų Senelį eglutės. O stebuklingos snaigės mus nuves į mišką.
Toliau vaikai kartu su psichologe atlieka pratimą „Juokingos snaigės“
Pratimas „Juokingos snaigės“
Tikslas: žodžių derinimo su judesiu ugdymas.
Įsivaizduokime mintyse, kad jūs ir aš tapome snaigėmis. Kartok paskui mane.
Šaltame ore sukasi snaigės.
(Vaikai stovi ant kojų pirštų ir sukasi)
Nėrinių žvaigždės krenta ant žemės
(Lėtai pritūpkite)
Ak, vienas įkrito man į delnus.
(Uždėkite snaigę ant delno)
O, neslėpk mažute, palauk truputį
(kitu delnu uždenkite snaigę delne)

Vaikinai, taigi patekome į stebuklingą mišką – Kalėdų Senelio turtus.
O, žiūrėk, kažkieno pėdsakai. Sekime juos ir pažiūrėkime, kur jie mus nuves. (Ant kilimo, vedančio į stalą ir kėdes, yra pėdsakų, iškirptų iš balto popieriaus.)
Vaikinai, paieškokite čia kokio laiško. Taip, tai laiškas nuo Kalėdų Senelio.
Psichologas atplėšia voką ir garsiai perskaito vaikams laišką:
„Brangūs vaikinai, jūs atėjote į mano domeną. Žinau, kad šventei reikia eglutės. Mielai tau duosiu, bet tik tuo atveju, jei atliksi mano paprastas užduotis ir parodysi, kokie tu protingi ir geri vaikai.
- Na, vaikinai, parodykime Kalėdų Seneliui, kokie mes protingi?
Ir štai pirmoji Kalėdų Senelio užduotis.
Vaikai žaidžia žaidimą "Kas vyksta žiemą?"
žaidimas "Kas vyksta žiemą?"
Tikslas: Išmokyti vaikus atskirti (skirstyti) žiemos ženklus
Ugdykite kalbą ir loginį mąstymą, paaiškindami savo pasirinkimo priežastis
Ant stalo sumaišyti paveikslai, kuriuose vaizduojami įvairūs sezoniniai reiškiniai(vabzdžiai, žiemojantys paukščiai, sninga, pieva su gėlėmis, rudens miškas, žmonės su lietpalčiais ir skėčiais ir pan.). Vaikai paeiliui renkasi nuotraukas, kuriose rodoma tik žiemos reiškiniai ir paskambink jiems. Kiekvienas kūdikio pasirinkimas turi būti išsakytas, siekiant išsiaiškinti, kodėl jis teisus ar ne.
- Puiku, vaikinai, susidorojo su pirmąja Kalėdų Senelio užduotimi.
Ir štai antroji užduotis.
Žaidimas "4-as papildomas"
Tikslas: lavinti loginį mąstymą
Ekrane pasirodo 4 nuotraukos, iš kurių viena yra perteklinė. Vaikai turi teisingai nurodyti papildomą paveikslėlį ir paaiškinti savo pasirinkimą.
1 paveikslų serija: kregždė, gandras, bulkiukas, lakštingala. Kuris paukštis yra keistas? Kodėl?
2 paveikslų serijos: eglė, ąžuolas, beržas, klevas. Kurio medžio trūksta? Kodėl?
3 paveikslėlių serijos: kiškis, ežiukas, voverė, vilkas. Kokio gyvūno trūksta? Kodėl?
4 nuotraukų serijos: sniego senis, ledai, saulė, varveklis. Kas yra perteklinis? Kodėl?
5 nuotraukų serijos: šaltis, rasa, sniegas, pūga. Kuris gamtos reiškinys per daug? Kodėl?
- Vaikinai, su šia užduotimi susidorojome su „puikiai“
- Vaikinai, kaip mes papuošiame eglutę šventei. Kas man atsakys?
(vaikai siūlo savo atsakymus)
Teisingai, kamuoliukai. Dabar turime rinkti rutulius Kalėdų eglutei.
Ir kiekvienas iš jūsų turės rasti tam tikros spalvos kamuoliuką.
Žaidimas sausame baseine „Surask kamuolį“
Tikslas: padeda lavinti stambiąją vaiko motoriką, skatina jo paieškas ir kūrybinė veikla pagerinti psichoemocinę būklę
„Surask kamuolį“. Vaikai šį pratimą atlieka taip: stovi prie sauso baseino, su jais psichologas paslepia spalvotus masažo kamuoliukus baseino kamuoliukuose, po kurių vaikai pakaitomis šoka į baseiną ir ieško psichologo nurodytos spalvos kamuoliuko. .


- Puiku vaikinai
O dabar kiekvienas iš jūsų pasiimkite mūsų stebuklingą kamuolį ir šiek tiek pažaiskime su savo kamuoliukais (Kiekvienas vaikas į rankas paima masažo kamuoliuką)
Pratimas „Sunkus kamuolys“
Tikslas: motorinių įgūdžių korekcija ir rankų masažas, dėmesio savivalė


Šis kamuolys yra sunkus
Visi dygliuoti, kaip šitaip!
Dedame tarp delnų
Patrinkime jiems rankas.
Aukštyn, žemyn riedame,
Mes vystome savo rankas.
Judesiai atitinka tekstą.
- Dabar meskime kamuolį ir gaukime.
Puiku vaikinai. Jie žaidė ir masažavo rankas.
- Vaikinai, mes atlikome visas Kalėdų Senelio užduotis. O, žiūrėk, čia mūsų Kalėdų eglutė. Kalėdų Senelis įvykdė savo pažadą. (Psichologė nuima audinį, po kuriuo yra dirbtinė eglutė, ir parodo vaikams).
- Žiūrėkite, vaikinai, prasideda sniegas, snaigės skuba mus parvežti namo. Tačiau atsisveikinant jie kviečia kiekvieną iš jūsų tapti jų stebuklingo apvalaus šokio centru ir pateikti norą.
Atsipalaidavimas.
Skamba rami muzika. Vaikai pakaitomis po šviesolaidžio dušu išsako norą.


3. Apibendrinant
Dabar visi užsimerkiame ir skaičiuojame iki trijų
– Vienas, du, trys, keturi, penki – grįžome atgal.
Taip grįžome namo iš pasakų miško.
O dabar papasakokime vieni kitiems apie patirtus įspūdžius, kas buvo gero pamokoje, kas patiko. (Paima kamuolį.) Pradėsiu nuo savęs. Aš, Olesija Ivanovna, šiandien mačiau, kokie jūs visi malonūs ir protingi. Man buvo įdomu žaisti ir mokytis su tavimi. Man buvo linksma. (Perduokite kamuolį vaikams.)
Šiandien turėjome neįprastą kelionę. Sužinojome daug įdomių dalykų apie žiemą. Ir, žinoma, į šventę atsivežė miško gražuolę – eglutę – dovanų nuo Kalėdų Senelio. Dabar mūsų laukia nauji metai.
Ir aš taip pat noriu jums padovanoti mažas dovanėles. (Psichologas kiekvienam vaikui įteikia mažą atvirutę Kalėdų eglutės pavidalu)
Iki pasimatymo, vaikinai!