Презентация "Разходка в гората" презентация за урок за околния свят (старша група) по темата. Синопсис на GCD "Разходка в лятната гора!"

Надежда Бирюкова

GCD « Разходете се в гората» . Старша група

Цел: възпитание на любов и уважение към природата, гората.

Задачи:

Изясняване и разширяване на съществуващите представи на децата за гората и нейните обитатели;

показват връзката и взаимодействието на живите организми в гората.

Да развие у децата познавателен интерес към живота на гората и нейните обитатели, както и памет, съгласувана реч, способност да анализират, да правят заключения;

насърчавайте фантазията.

Научете се да изразявате фантазиите си с думи, кратки изявления и истории.

Култивирайте естетически вкус, внимателно отношениекъм гората.

Материал: мулти-проектор, есенни листа (направени от хартия, магическа книга, естествен материал за занаяти, пластилин, дидактически карти за играта "Не прави".

Образователни области : "знание", "комуникация", "безопасност", "Художествено творчество"

1. Възпитател: Добро утроМомчета, радвам се да видя всички. Да се ​​поздравим тихо: начина, по който вали.

Днес ще отидем с вас на необичайно пътешествие, но къде - отговорът на гатанка:

Героят стои богат, третира всички договор:

Артем - ягоди, Вика - костни плодове,

Машенка с орех, Елисей с русула.

Оленка - малина, а Никита - клонка (гора)

Каня ви на разходка в есенната гора, но първо нека повторим правилата на поведение в гората.

2. речева игра„Може-невъзможно“. Какво може и не може да се прави в гората?

(Не можете да чупите клони, да осакатявате дървета, да берете цветя, да извеждате животни от гората и т.н.

Мога: играйте в гората, ястреб, берете гъби, горски плодове и др.)

болногледач: И повечето главен: опитайте се да не вдигате много шум, иначе гората ще се уплаши, скрий се и няма да научиш нито една тайна.

(Децата отиват по музиката на П. Чайковски „Есенна песен“ към столовете)

болногледач:

3. Ето ни Слайд. Панорама на есенната гора.

Дете чете стихотворение от С. Погореловски "Гора"

Здравей горо, прекрасна гора!

Пълен с приказки и чудеса!

За какво вдигаш шум?

Тъмна, бурна нощ?

Какво ни шепнеш на разсъмване,

Цял в роса, като в сребро?

Който дебне във вашата пустиня

Какво животно? Каква птица?

Отворете всичко, не се крийте:

Виждате ли - ние сме наши!

болногледач: Да седнем на пъновете (столове)и организира конкурс за истории за есента. И падналите от дърветата листа ще ни помогнат в това.

4. Речева игра "Как изглежда едно листо"

Пързалка. Есенен златен клен, червена офика, жълта бреза

(Всяко дете взима чаршаф от килима, разглежда го и казва какво може да си представи, гледайки този чаршаф, например Листото прилича на лодка, голямо е, плува по морето.

Листото изглежда като балон, който лети високо в небето и др.)

болногледач: Знаете ли как да говорите с листа?

5. Да поиграем на играта „От кое дърво е листото?“ (под формата на диалог, базиран на емпатия - способността да се трансформира в друг обект, в този случай - в листо от дърво)

Лист, от кое дърво си?

От бреза!

Как стигнахте до земята?

Вятърът се надигна, аз се завихрих, летях, полетя и паднах на земята;

Листо, на кое дърво живееше?

Живеех във висок дъб.

Как се озовахте на земята?

Вятърът задуха, завъртя ме и ме свали на земята. И т.н.

6. Възпитател: Деца, и аз пак имам листенца тук, но на тях пише нещо. Пъзели. Любовни гатанки? Нека видим как можете да ги познаете (слайд шоу горски дървета с гатанки).

дървесни пързалки (бреза, смърч, трепетлика)

1-Приятелките избягаха по ръба в бели рокли. (брези)

2-Какво момиче е това: не е шивачка, не е занаятчия, тя не шие нищо сама, а на игли

през цялата година. (смърч)

3-Никой не плаши, но целият трепери. (трепетлика)

7. Физминутка-етюд "Ние сме листа"

Ние сме листа, ние сме листа

Ние сме есенни листа.

Седяхме на едно дърво

Вятърът духаше, те летяха.

Летяхме, летяхме

И когато си уморен да летиш

Вятърът спря да духа

Всички седнахме в кръг.

Вятърът изведнъж задуха отново

И отново издуха листата.

Всички листа полетяха

И те седнаха тихо на земята.

болногледач: Е, приятели, обичате ли да сте в гората? Време е да разберем кой живее в гората. Нека да разгледаме магическата книга. Ако отгатнем гатанките, ще разберем какви животни и птици живеят в гората

8. Слайдове за животни и птици.

1-Топка се търкаля в гората, има бодлива страна.

Той ловува буболечки и мишки през нощта. (таралеж)

2-Прилича на овчарско куче, че остър нож не е зъб.

Той бяга, оголвайки уста, готов да нападне овца. (вълк)

3-Застава на един крак, гледа във водата.

Мушва носа си на случаен принцип - търси жаби в реката. (щъркел)

4-Черни, пъргави, крещящи "крак", червеи враг. (топ)

9. Разговор по въпроси:

Какво друго има в гората освен животни, птици и насекоми?

Какви гъби познавате?

Могат ли да се берат всички гъби?

Защо не можете да убиете отровни гъби?

Могат ли децата да берат гъби сами?

Защо не можеш да отидеш в гората без възрастни?

Какво трябва да направите, ако се загубите?

болногледач: В гората живеят различни жители и за тях гората е дом и хранител, а за човек е приятел. Всичко в природата е взаимосвързано. Нека проследим една от веригите на взаимоотношенията.

10. Изграждане на логическа верига

За да живее човек трябва да диша. свеж въздухкойто съдържа много кислород. Растенията и дърветата отделят кислород.

Листата на дърветата се изяждат от множество гъсеници и червеи.

Птиците и мравките се хранят с гъсеници и червеи.

Нека изградим обратна верига.

Пързалка. Веригата от взаимоотношения в природата.

11. Речева игра "Аз ще започна, а ти ще свършиш"

Ако няма птици, мравки, гъсеници и червеи. (яжте листа от дървета)

Ако дърветата нямат листа, не могат. (освобождаване на кислород)

Ако във въздуха има малко кислород, човече. (може да умре)

болногледач: Така нашето пътуване до гората приключи.

дете: „Гъста гора, сбогом!

Щастливи сме да сме приятели с вас

Добра гора, мощна гора,

Пълен с приказки и чудеса!"

12. Съвместна дейност. Предлагам на всички да отидат до настолните компютри и да си направят колективен занаят естествен материал"На ръба на гората". Ще закачим този горски вестник в родителския ъгъл - нека родителите се радват на нашите знания и умения по екология!

13. Рефлексия: Хареса ли ти да си в гората? Какво си спомняте най-много? На кого помогна днес?

Последен урок в старши логопедична групаза деца с ONR III ниво

Тема: разходка в пролетната гора

Тема : "Разходка в пролетната гора"

( заключителен урок в старша логопедична група с ОХП III ниво )

Цел : систематизиране на знанията на децата по лексикални теми"пролет", "дървета", "Мигриращи птици", "Диви животни".

задачи:

Поправително и възпитателно:

Смяна на съществителните по падеж; образуване на съществително множествено число. з. П.;

Образуване на прилагателни от съществителни имена. ; атракция прилагателни, сложни прилагателни.

- Фиксиране на образуването на падежни окончания.

Корекция-развиване:

Развитие логично мислене, въображение;

Поправително и възпитателно:

Образование на продължителността на издишването;

Възпитаване на чувство за колективизъм.

Оборудване : музикална композиция от P.I. Чайкоски „Пролет», сюжетни картинки по теми, оформление на жилища за животни, оформление на дървета, топка, презентация.

Напредък на урока:

1. Орг. момент.

Деца да не ни оставят добро настроениенека си подарим усмивките си един на друг.

2. Разходка в гората. (на музиката)

Каня ви на разходка в пролетната гора. За да влезете в пролетната гора, трябва да се изпълните със сила.

Вдишайте през носа и издишайте през устата

Дишайте дълбоко и след това

Духаме високо

(Децата вдигат ръце, застават на пръсти и духат).

Духаме ниско

(Протягат ръце пред себе си, клякат и духат).

Ще духаме далече

(Дръжте ръцете си пред себе си, наведете се напред, ударете).

Ще духаме близо.

(Поставете ръце на гърдите и духайте върху тях).

Изпълнен със сила?

Но преди да отидем в гората, нека си припомним правилата на поведение в гората. Какво не може да се направи в гората? (викане, говорене силно, разрушаване на птичи гнезда, късане на цветя, палене на огън, хвърляне на боклук).

Момчета затворете очи. 1,2,3 - обърнете се около себе си

И се озовете в горска поляна.

Ето ни на сечището.

Да седнем и да поговорим малко. (Разговорът се провежда на килима)

Хора кой сезон е?

име пролетни месеци? Кой месец е сега?

Завършете изречението с думата"пролет":

Чакахме (какво?)(пролет). Дълго време (какво?)(пролет). Радваме се (защо?)(пролет). Съблякохме топли дрехи (кога?)(пролет). Обичаме (какво?)(пролет).

Момчета, да станем и да продължим по пътеката. Огледайте се, можете да видите колко дървета растат в гората.

(децата сядат на маси)

Игра: "Таня се изгуби" (презентация)

Вижте, разбра ли кой дойде на нашия урок? Точно така, това е момиче Таня. Таня се изгуби в гората. Кажи ми къде е Таня?

(Таня стои под бреза) (под бреза, близо до дъб, зад смърч, върху бор и др.)

Игра: „Наречи го нежно“

Момчета, Таня изобщо не знае как да нарича думи с любов. Нека я научим на това.

дърво дърво

храст храст

гъба гъбички

зайче зайче

лисица лисица

цвете цвете

Бор - бор

Дъб-дъб

Трева - travushkka (трева)

Бум - бум

горски плодове

3. Пръстова гимнастика

А сега Таня ви кани да играете с пръсти.

Докато снегът се топи (разперваме ръцете си с длани надолу встрани),
Пристигат птици (детето размахва ръце като криле).
Гнездата са направени от клони (свързва ръцете с длани нагоре, пръстите полусгънати "гнездо")
За пилета, за деца (пръстите са преплетени, огънете - разгънете пръстите).

4. Разговор за птиците.

Игра: "изрязване на снимки"

Докато играехме, птичките долетяха към нас. Но за да разберем кои птици са долетяли до нас, те трябва да бъдат сглобени от части.

Свърши си работата, добре свършено. Сега всеки от вас ще назове птицата, която е получил. Как да назовем всички тези птици с една дума? (мигриращи). Защо ги наричаме така? (защото през есента отлитат в по-топлите страни и се връщат обратно през пролетта).

5.Физминутка

Ставай, трябва да си починем

Разклатете пръстите ни.

Стани, дръжки, нагоре,

Движи се, пръсти, -

Така те движат ушите си

Сиви зайчета.

Тихо се промъква на пръсти

Като лисици бродят из горите.

Вълкът се оглежда

И ще обърнем глави.

Сега сядаме тихо, тихо -

За да не ни чуе.

Игра: "Намери къща" (близо до дъската)

Слънцето стопли момчетата, снегът се стопи и водата влезе в леговището на мечката. И нека си припомним как се наричат ​​жилищата на диви животни. Къде живее заекът? Вълк? Таралеж, катерица? (работете с карти - необходимо е да прикачите диви животни към жилището им).

Сега всеки от вас ще вземе животно и ще го сложи в дома си.

Много добре.

Игра: "Добави думи" (с топка)

Жителите на гората предлагат да играят игра с тях: "Добавете думи"

При заека дълги уши. Какъв заек? (дългоух)

Катерицата има червена опашка. Каква катерица? (червеноопашат)

Таралежът има къси крака. Какъв е той? (кратко)

При мечката къса опашка. Какво е той? (къса опашка)

При лисицата дълга опашка… тя е дългокоса.

Мечката има дебели токчета. Какво е той? (дебели крака)

Вълкът има дълга опашка. Какво е той? (дълга опашка)

Заекът има наклонени очи. Какво е той? (косоок)

(Децата сядат на маси)

Игра: „Назовете семейството“ (презентация)

Назовете цялото семейство вълци?(мама, татко, малки). (мечешко семейство, заек, лисица, катерица)

Вълчица, вълчица, малки.

Мечка, мечка, малки и др.

Игра: "Намери по силует"

Животните в гората играеха на криеница и се криеха от теб. Погледнете всички на масата, има карта, боядисайте животното, което намерите.

Нека назовем какви животни са се скрили?

Видях таралеж, мечка и т.н.

6. Обобщаване резултати . (на музиката)

И така нашата разходка свършва. пролетна гора. Какво ти хареса? Време е да се върнем към детска градина. Затвори си очите. 1,2,3 инчагрупа да се върне.

Ето ни в нашата детска градина.

Всички сте страхотни! много съм доволен от теб.

Цел: формиране на представи за късна есенпрез изследователска дейност.
Материали: пясък, камъчета, лейка; "следи" от животни и птици, които могат да се поставят върху ръцете; листове черна хартия, лупи (за всеки); буркан вода, пръчка, топка конци, листа, скелетизирани листа, леген, играчка за птици, кутии за сок за създаване на хранилки, ключ в чиния с вода, чаша, кибрит, чиния, обогатени напитки (лайка, мента, шипка) за лакомства .

Напредък на урока

V:Дните станаха по-кратки
Нощите станаха по-дълги.
Полетата са празни, земята е мокра,
Дъждът вали.
Кой да каже, кой знае
Кога се случва?
Д: През есента...
V:Днес ще тръгнем на пътешествие до есенна гора, но първо ще останем малко на ръба и ще разгледаме пясъка.
Опит №1:
V: Погледнете внимателно пясъка, докоснете го, изсипете го от длан на длан. Назовете свойствата на пясъка.
D: Пясъкът може да бъде сух, мокър, мокър, много мокър. Пясъкът е рохкав и се рони. Пясъкът е формован. На цвят може да бъде жълт, светлокафяв, тъмен. Пясъкът пропуска добре водата през себе си.
V:Когато вървим по сух пясък, удобно ли ни е? (Отговори на деца). Да, много неудобно. Трудно се ходи по сух пясък, рони се, краката потъват в пясъка. Алена върви по пясъка и ни разкажи за чувствата си. (Момичето изпълнява молбата). Можем ли да извайваме от сух терен? (Отговори на деца). Нека се преструваме, че вали през есента. Егор, ти ще бъдеш дъжд: вземи лейка и изсипи пясък. (Момчето прави услуга). Къде отиде водата?
Д: Водата е попила в пясъка.
V:Можем ли да извайваме от мокър пясък? (Отговори на деца). Удобно ли е да се ходи? Милана, върви по пясъка и ни разкажи за чувствата си. (Момичето изпълнява молбата). Сега избършете обувките с кърпа. Момчета, Милана я няма, но какво остава на пясъка?
Д: Следи.
V:Да, има следи. Вземете „отпечатъците“ на животни и птици, поставете ги върху ръцете си и отпечатайте. Назовете тези, които са ходили тук. (Отговори на деца). Момчета, защо пясъкът ни е неудобен сега, тук?
Д: Пясъкът остава върху подметката.
Наблюдение №1
Учителят поставя малка шепа пясък върху лист черна хартия и кани децата да разгледат пясъка през лупа: песъчинките са малки, неравномерни, твърди, различен цвят, кръгла формаразположени отделно един от друг, лесни за преместване.
V:От какво е направен пясъкът?
D: Пясъкът се състои от много фини пясъчни зърна.
Наблюдение №2
Децата взимат камъчета и пясък, сравняват, галят, опипват, стискат, опитват се да излеят, слушат звука от падащ камък, шумоленето на струя пясък.
V:Назовете свойствата на камъните.
Д: Скалите са твърди. Те са гладки, груби, различни цветове и форми.
V:Пясъчните зърна са малки камъчета. Те се образуват, когато големи камъни се трият един в друг.
Опит No2
V:Нека разберем кое е по-тежко: камъни или пясък?
Учителят изсипва пясък и камъни в буркан с вода и бърка с пръчка. Децата наблюдават как материалът се утаява на дъното. Те заключават: камъните се утаяват преди песъчинките, те са по-тежки.

Пълен с приказки и чудеса!
За какво вдигаш шум?
Тъмна, бурна нощ?
Какво ни шепнеш на разсъмване,
Цял в роса като в сребро?
Който дебне във вашата пустиня
Какво животно? Каква птица?
Отворете всичко, не крийте:
Виждате ли, ние сме свои! (С. Погореловский)
Игра "Продължете думата"
V:Момчета, нека поиграем малко с вас?
Да докажем на гората, че сме свои. Аз ще хвърля топката и ще кажа началото на думата, а ти ще върнеш топката и ще завършиш думата ...
Лисица, мед, все пак гъба, e-zhik, лист-I, катерица, ядки, заек, дърво, слънце, цветя и т.н.
"Правилата на гората на приятелите"
V: Докато пътеката не ни отведе далеч в гората, нека си спомним правилата на приятелите на гората. Как трябва да се държи човек в гората, за да не навреди на нейните обитатели?
(Детето извиква правилото и взема ръката на съседа, същото извиква правилото и взема ръката на съседа си и т.н.)
Д: Не можеш да палиш огньове в гората. Не можете да тъпчете тревата и да събирате големи букети цветя. След почивката трябва да премахнете целия боклук със себе си. Няма нужда да вдигате шум в гората, за да не безпокоите животните и птиците. Не можете да съсипете мравуняци - те са санитарите на гората. Не можете да хванете насекоми - те опрашват растенията и унищожават листните въшки. Не можете да счупите клоните на дърветата, цветята. Ако открием дупка на животно, не можем да се доближим до нея. Не можете да отидете далеч от възрастните. Ако видите боклук на някой друг, трябва да помогнете да го премахнете. Не можете да влезете дълбоко в резервоара. Не докосвайте птичи яйца в гнездото с ръце.
V:Защо е необходимо да се познават и спазват правилата за поведение в гората? (Детски разсъждения)
Аня: Гората е дом за животните. Трябва да уважавате дома на някой друг.
V:Как можем да помогнем на растенията и птиците в нашия район сега?
Д: Когато вали сняг, можем да покрием корените на дърветата със сняг, да закачим хранилки и да нахраним птиците..
V:Точно сега казвахме, че това е невъзможно, това е невъзможно... Но какво да правиш в гората?
Д: Можете да се разхождате тихо по пътеките, за да чуете гласовете на горските обитатели, да се любувате на растенията и цветята. Можете да гледате катерица, кълвач. Ако хванем скакалец или мравка за наблюдение, ще го разгледаме и ще го пуснем. Можете да играете на топка в гората.
V: Точно така, браво!
Играта "Признаци на късна есен" (с кълбо конец)
V:Дните са кратки, а нощите дълги и тъмни.
Д: Дует студен вятър. Листата пожълтяха, станаха кафяви, опаднаха. Птиците са отлетяли на юг, защото няма насекоми. Слънцето грее все по-малко, изгрява ниско. Небето често е тъмно, сиво. Понякога вали със сняг. Стана студено, децата и възрастните са облечени в топли дрехи. Има слани, покрити са локви тънък лед. Често вали. Земята замръзва. Животните съхраняват консумативи за зимата. Много животни се подготвят за зимен сън.
V: Fizminutka
Отглеждане на дървета в полето
В полето са израснали дървета.
Хубаво е да растеш безплатно! (Отпиване - ръце встрани.)
Всеки се опитва
Посягайки към небето, към слънцето. (Отпиване - ръцете нагоре.)
Тук духа весел вятър
Клоните веднага се залюляха, (Децата махат с ръце.)
Дори дебели стволове
Наведе се на земята. (Навежда се напред.)
Дясно-наляво, назад-напред -
Така вятърът огъва дърветата. (Накланя се надясно-наляво, напред-назад.)
Той ги върти, върти ги.
Но кога ще е останалото? (Въртене на тялото.)
V:Момчета, моля, кажете ми как дърветата се подготвят за зимата.
Д: Дърветата и храстите хвърлят листата си, за да не ги хранят и хранят - самите те се нуждаят от сила, за да оцелеят студена зима. Те пускат листата си на земята, под корените си, за да ги покрият, и ако не пуснат листата си, ще ги нападне много сняг и клоните ще се счупят под тежестта му.
Нищо в природата не се случва случайно. Падналите листа са необходими на дърветата, храстите през есента и зимата за затопляне. И скоро снегът ще ги покрие.
Опит номер 3 с листа
V:Вижте колко листа имаме под краката си! Разходете се по тях. Миришете ли?
Д: Да, мирише на листа.
Въпрос: Какво чуваш?
Д: Чуваме как листата шумолят, шумолят.
V: Защо листата изсъхнаха, изсъхнаха? (Предположения на децата). Вземете едно листо. Погледнете вътрешната страна на листото - то е осеяно с малки точки. Какво е? Оказва се, че листата са "прозорците" на дърветата. Едно дърво се нуждае от много вода, за да расте и живее. Корените абсорбират вода от земята, след което се издига по ствола, разклонява се и пада в листата. Слънцето нагрява листата, "прозорците" се отварят, отделят влага - листата се охлаждат и не изсъхват в горещо време. (Покажете на всички скелетираните листа).
късна есенкакто сега, в края на ноември, земята замръзва. Малко вода влиза в дървото, слънцето не пече и "прозорци" не са необходими. Ако през лятото листата са здраво прикрепени към клона, то през есента между листа и клона се образува преградна тапа. Тя отделя листа от клона и то не се държи добре върху него. Дори лек бриз откъсва листата от клоните. И така идва есента. А сега сложете листата в легена и Максим ще ги излее от лейката, сякаш е дъжд. В края на сесията ще видим какво ще се случи с тях. (Листата ще станат меки и няма да шумолят).
V:Кой седи в нашия клон тук? Да, това е малка птичка.. Момчета, сигурно е гладна. Как мислиш, че можем да помогнем на птицата?
Д: Нахрани я.
V: Точно така! А за да я храним, трябва да й направим хранилка. Нека направим хранилки за нашите птици.
Децата с учител правят хранилки.
Опит № 4 "Изсушаване от вода"
V:Момчета, вижте: в нашата гора локвата все още не е замръзнала. (в чиния - ключ)
Помислете и кажете как можете да получите ключа, без да намокрите пръстите си. (предлагат децата различни начинии ги проверете)
V:Предлагам да проведем друг експеримент според алгоритъма: запалете лист хартия вътре в стъклото. (Обясняване, демонстриране на опит). Въздухът изгоря. Преобръщаме чашата върху чиния, до ключа. След известно време хартията в чашата ще изгасне, въздухът ще започне да се охлажда и водата постепенно ще се изтегля в чашата, разкривайки дъното на чинията. Сега ключът може да се достигне с пръсти. Момчета, кажете ми как се случи всичко? (Предположения на децата). Повтарям още веднъж: въздухът първо се затопли в стъклото и се разшири, излишният въздух излезе от стъклото. Когато започна да се охлажда, нямаше достатъчно и въздухът отвън започна да оказва натиск върху водата повече, отколкото в чашата. Под налягането на външния въздух водата се изтегля в стъклото.
Еко кафене
V: Деца, какво можем да отворим с този ключ? (Отговори на децата) Казват, че тук наблизо е открито необичайно горско екологично кафене. Мисля, че свраката отново се опита да открадне ключа, но го изпусна. Да отворим кафене.... Влезте, заемете местата си на столовете. Неслучайно в гората се отвори такова кафене: тук свеж въздух, тихо и красиво. Гората е дом на животни, птици и насекоми. Мисля, че добре познавате жителите на гората. Да поиграем малко.
Познайте гатанките:
Звярът е космат, косокрак, смуче лапата си в бърлогата. (Мечка)

Сега червено, после сиво, а името е бяло. (катерица)

Клубни крака, малки, с бяла шуба, филцови ботуши. (заек)

V:А сега пътеката. задача: изобразете звяра, така че всеки да може да познае кой е той. (Децата играят)
V:Следа. задача – „Кой живее в родна гора? Ще назова различни животни и ще избера само тези, които живеят в нашите гори и ми пляскат с ръце. Слушайте внимателно: катерица, лисица, жираф, хипопотам, заек, елен, крокодил, кашалот, вълк, камила, морж, тюлен, мечка, слон, маймуна.
V:Тук нашата разходка приключва. Момчета, трудно ли ви беше да изпълнявате задачи, да провеждате изследвания? Какво ви хареса най-много? (Отговори на децата).. А сега каня всички да опитат витаминни напитки!

Оксана Кадикова
Урок в старша група "Разходка в гората"

Дейност-игра.

предназначение класове: фиксирайте с децата имената на дървета, гъби, плодове; научи се да се грижиш природата; да възпитава у децата култура на поведение в гора.

Логопед: Момчета, днес ще отидем да обикаляме гора. В какво расте според теб гора?

деца: дървета, горски плодове, гъби.

Логопед: Така е, момчета, сега ще ви задам гатанки, а вие се опитайте да ги отгатнете.

Красавици с бяла цев

Заедно застанахме на пътеката,

Клоните се спускат надолу

И на клоните на обеци (Бреза.)

Дори не е мистерия

Нека го наречем веднага

Само ако някой би казал -

Жълъди върху него (дъб)

Малък и тромав

И скромно зелено

Но през есента листата им

И плодовете стават червени (Роуан.)

Всеки знае, че коледната елха

Не листа, а игли

И точно като нея

С игли. бор

Логопед: бреза, трепетлика, дъб, бор, как да наречем всичко това с една дума?

деца: Дърветата.

Логопед: И ето още една гатанка за теб.

Нежно зрънце

Скрива се в мъртва дървесина

Синьо черно сладко

Гледа крадешком.

Рип да знам -

Не си цапайте ръцете! (Боровинка)

Като дребно грозде

Червени клъстери висят.

Вземете ги през септември

Запасете се с витамини.

В средата на мъртвата дървесина - вижте! -

Какво е зрънце? (красна боровинка)

Като малина

Живея в ниското

Обичам блатото!

Кол да наруши лова -

Не бъдете мързеливи, наведете се

Насладете се на жълтото зрънце.

помисли малко:

Как се казвам? (облачно грозде)

Събирайте сладки плодове

Запазете за сладко

От настинка, от възпалено гърло

Как може да помогне чаят? - С. (малини).Момчета, за какво бяха тези гатанки?

деца: за горски плодове.

Логопед: Сега ще проверя дали знаете името на гъбите.

сгушена под бор

Тази гъба е като царя на гората.

Щастлив е да намери своя гъбар.

Бяло е. (маниган)

Братята седят на пъна.

Всички лунички като момчета.

Тези приятелски настроени момчета

Са наречени. (медени агари)

Тази сладка малка гъбичка

Избрах тихо място.

Отрежете го с нож

В крайна сметка е годно за консумация. (русула)

Ако бъдат открити в гора,

Веднага си спомнете за лисицата.

Червенокоси сестри

Са наречени. (лисички)

Логопед: Браво момчета! Знаете ли в какво гораможем да срещнем и животни и птици. Гората е техният дом, така че гората е необходима ценя: не се счупи храсти и дървета, не плашете животните и птиците, не разрушавайте гнездата им. Гората е щедър приятел за човека и ако се отнасяме внимателно към нея, тя със сигурност ще ни даде своето подаръци: горски плодове, гъби, ще ни даде красота!

V гора

Отидохме за горски плодове в далечна гора.

Явно има чудеса!

Видяхме червена мравка,

Срещнахме катерица край потока.

Открихме малка бяла гъбичка,

Слагат го внимателно в кутия.

Е, зрелите плодове не се броят!

Като се върнем у дома, ще ядем.

Вътре сме гората ще ходи до сутринта,

Вечерта наближава - време е за сън.

Светлана Видлога
Резюме на GCD "Разходка в гората" ( старша група)

Синопсис на GCD« Разходете се в гората»

Старша група

Възпитател МКДОУ "Детска градина №6"Лиски, Воронежска област

Тема: Разказване на приказки чрез рисуване « Разходете се в гората»

Цел: Подобрете способността да разказвате картината.

Задачи: 1 Разширете речника, обозначаващ действия и знаци; продължете да използвате синоними в речта; разгадай смисъла "гора". Водещи в детския речник думи; иглолистни, широколистни, смесени.

2 Научете децата да правят изречения от две и три думи.

3 Възпитавайте грижовно отношение към гората; ще консолидира впечатленията от гората в рисуването.

предварителна работа: Четене на произведения за гората, дърветата, гатанки, физическо възпитание.

Децата седят в полукръг и след това на маси.

1 част. Почукай вратата. Влиза Червената шапчица.

възпитател. Кой дойде при нас?

деца. Червената шапчица.

възпитател. Какво донесе в кошницата?

Червената шапчица прави гатанки.

И родители, и деца

Те носят модерни барети. (Гъби.)

В тази елегантна кутия

Бронзов цвят

Скрит малък дъб

следващото лято (Жълъд.)

Пораснете, станете зелени

Ще паднат, ще пожълтяват,

Легнете, почернявайте (Оставя.)

Червената шапчица. Намерих всичко това в гората и искам да чуя какво знаете за гората

Възпитател Какво е гора, деца?

деца. Гората е място, където растат много дървета и храсти.

възпитател. Какви дървета познавате (отговори на децата.)И какво храсти знаеш(отговори на децата) обяснявам: ако в гората растат само борове и смърчове, това иглолистна гора. И ако растат дървета с листа (дъб, бреза, клен, тогава такава гора ще се нарече широколистна. (повтаря се в хор и индивидуално).Ако и двете дървета растат в гората, тогава тази гора се нарича смесена (повтаря се в хор и индивидуално).

Част 2 Учител. Сега сме в това смесена гора. Вижте тази снимка и кажете. Каква гора е изобразил художникът на картината, какво мислите? (смесено.)Защо? За какво е тази снимка (За това как децата се разхождат в гората.)

Какъв ден мислите, че художникът е изобразил на снимката и как го познахте (Топло, защото децата са леко облечени. Слънчево, се виждат сенки под дърветата. Ясно - небето е синьо, ясно.)

И така, за деня, който художникът е изобразил на снимката, можем да кажем, че е лято, топло, ясно, слънчево. Какво са правили децата в гората (Бехме горски плодове, гъби, цветя.)Кого са видели в гората (Заек, катерица.)

Слушай, сега ще ти разкажа за тези деца. (показва на преден план група деца) Вървяха в гората, браха гъби. говориха. Изведнъж иззад един храст изскочи заек. Саша и Таня бяха много изненадани и пуснаха кошницата с гъби. Гъбите се разпръснаха и всички деца погледнаха към заека. Заекът също се страхувал от децата. Прескачайки потока, той започна да бяга. Кой иска да говори за тези деца?

Учителят предлага план:

1) Какво правеха децата в гората?

2) Кого са видели?

3) Какво направи заекът?

Едно или две деца разказват по план (По време на приказките учителят оказва помощ, предлага дума, задава навеждащ въпрос; след това историята се оценява).

възпитател. Кой иска да говори за тези деца (показва друг групадеца на друга снимка.)

Учителят предлага план:

1) Кой е това?

2) Какво правят?

Кажете на две или три деца да спят с лоши умения за разказване на истории. (оценка на всяко дете.)

възпитател. Какво може да се каже за тези деца? (показва друг група деца.)

План 1) Какво правят?

3) Кого видя момчето?

2) Какво прави катерица?

Историята по план на две-три деца

Децата могат да бъдат включени в оценяването на историите.

възпитател. Сега ще ви разкажа за гората и децата, какво е нарисувано на тази снимка, а вие слушайте: „Беше топъл летен ден. Децата излязоха на разходка в гората. събират гъби, горски плодове. Расте в гората високи дървета. Изведнъж Саша, Таня. Лена и Коля видяха заек на поляната. Бяха много уплашени и изненадани. Но и заекът се уплашил от тях и избягал. А Таня и Катя браха цветя. Света и Серьожа събраха пълни кошници с ягоди. Дима видя катерица. Катерицата изсушила гъби за зимата и станала нащрек. когато видях момчетата. Дима — извика: — Виж катерица!По целия път към къщи децата си спомняха своето разходка в гората»

3 част. Червената шапчица кани децата на изчистване: "Сега ще отидем в гората на поляната, там има много цветя, които растат като на поляна"

Fizkultminutka. На поляната растат цветя

На поляната растат цветя

Безпрецедентна красота. (Отпиване - ръце встрани.)

Цветята посягат към слънцето.

Разтегнете се и с тях. (Отпиване - ръцете нагоре.)

Понякога духа вятър

Само дето не е проблем. (Децата размахват ръце, имитирайки вятъра.)

цветя, наклонени,

Венчелистчетата падат. (Накланя се.)

И после пак стават

И все още цъфтят.

4-та част. Червената шапчица. В моята кошница, всичко, което е в гората, сега ще ми зададете гатанки и ще се опитам да ги отгатна.

Израснал е в брезова гора.

Носи шапка на крака си.

Листо, залепнало за него отгоре.

Знаеше ли? Това. (гъба)

Не като игли

И те също паднаха от дървото. (подутини)

Те растат през лятото и падат през есента. (Оставя)

Тя има шипове на дрехи: Всички игли, да игли.

Животните се шегуват: "Чичо таралежът прилича малко на нея" (Коледна елха).

Част 5 Червената шапчица. Вие сте добри и интересни гатанки, добре направени. Сега да играем. Ще ви дам сграда, а вие внимателно погледнете картината и ще я завършите. Така че, трябва да направите изречение от две думи, например, заекът избяга (Децата правят изречения от две думи)И сега от три "Децата се страхуваха от заека"(Децата се гримират)Много добре!

Част 6 Учител. И така нашето пътуване до гората приключи, нека се сбогуваме с Червената шапчица и да се върнем в детската градина. (Децата се сбогуват с Червената шапчица)

7 Обобщаване Педагог. Днес посетихме гората, какви три вида гора научихте от урока?

Как можете да напишете история бързо?

Интересувахте ли се да пътувате до гората?

Да обичаме гората, да пазим

И възрастните в този бизнес да помогнат.

Защитете гори, полета и реки,

За да запази всичко завинаги!

Момчета, на масата има моливи и хартия, нека седнем сега и всеки от вас ще нарисува един от трите вида гора с тези рисунки и ние ще затвърдим урока си "Пътуване до гората"

Свързани публикации:

Образователна област: PR Разпознаващо наблюдение, познавателна история „Такива различни насекоми“. Работа с детерминанта за насекоми за деца.

Образователни направления PR, RR, TFR, HER, FR Наблюдение, информативен разказ "Глухарче през май". Поканете децата да разгледат района.

Резюме на GCD "Моето семейство" (старша група)Задачи. Изясняване и разширяване на знанията на децата за семейството, неговия състав, семейни отношения, семейни ценности, семейни отношения.

Резюме на GCD за пожарна безопасност "Ден на радостта" (старша група)Тема: „Ден на радостта“ Цел: в игрова формаНаучете децата си на основни правила за безопасност в дома. Цели: Да се ​​задълбочи и систематизира.