Резюме на урока "Ние сме приятели на природата!" (средна група). Урок за деца от средна група в образователните направления "Дете и природа" и "Изкуство" (рисуване) Урок в средна група за света на природата

Цел: възпитание у децата на уважение към природата, интерес към живота в гората, способност за поведение в гората.

Напредък на урока

Възпитател: Момчета, днес получихме SMS съобщение от гората. Да го прочетем: в гората се появи нарушител на тишината, нарушител на спокойствието на реките и езерата, разрушител на птичи гнезда - ХУЛИГАН. Помощ помощ.

Учителят: Какво ще правим? (отговори на децата). Мисля, че трябва да отидем в гората, за да помогнем на природата. Как можем да отидем там? (отговори на децата). Но преди да отидем с кола в гората, нека си припомним някои регламенти:

По каква част от пътя трябва да върви пешеходецът? (тротоар)

На какъв светофар може да пресечете улицата? (зелено)

- как се наричат ​​хората пресичане на пътя? (пешеходци)

- Как се казва животното, което маркира участъка от пътя? (зебра)

Възпитател: Браво, а сега заемаме места в колата. Отивам. (фонови звуци)

Възпитател: И така, пристигнахме в гората. Момчета, забелязали ли сте колко тихо, тъжно, тъжно е тук, птиците не пеят, дърветата не вдигат шум. Нищо чудно, че ни извикаха за помощ. (На поляната има купчина боклук).

Възпитател: Момчета, не забравяйте в SMS съобщението, че беше написано за побойника, той вероятно го е изсипал. Да изчистим гората от този боклук. И какво трябва да се направи за това? (момчетата събират боклука в торба, за да го отнесат в кофата за боклук)

(Влиза побойник с прашка в ръцете си)

Хулиган: Не разбрах защо стана толкова чисто в гората? (отговори на децата).

Възпитател: Хулигане, ти знаеш, че гората е дом на много животни и птици. А в чужда къща е неприлично да се носи и да крещи силно.

Насилник: Добре, разбрах. Боклуци са глупости, днес набрах гъби и ще ги ям.

Възпитател: Момчета, нека проверим какви гъби е събрал (децата разглеждат гъби и намират мухоморка сред тях)

Насилник: Такава красива гъбатази мухоморка, първо ще я изям (децата вземат мухоморка от побойник).

Хулиган: Защо не можеш да го ядеш? И кой може? (отговори на децата). Момчета, какви гъби познавате?

Физическо възпитание:

1. Всички вървим през гората

Вдигаме ръцете си по-високо

Поставяме краката си широко

И срещаме мечка

Слагаме ръце зад гърба си,

Пред нас е резервоар,

Едно-две, едно-две

Отзад има вода.

4. Изведнъж виждаме храст

Пиленцето падна от гнездото

Тихо вземаме една мацка,

И го сложихме в гнездото.

Хулиган: Момчета, имам изненада за вас. (изважда черна кутия от раницата си).Чуйте гатанката: в тази кутия има скрит предмет и трябва да познаете какво има. Това е предмет, който ще ви помогне в гората, но от друга страна, този предмет може да причини много неприятности.

Това е тясна, тясна къща

В него се скупчват сто сестри

И някоя от сестрите

Може да избухне като огън

Не се забърквай със сестрите си

Тънка.... мачове.

Хулиган: Как кибритът може да помогне в гората? И каква вреда може да причини пожар в гора? (отговорите на децата, след което звучи музиката на гората, птичките пеят).

Възпитател: Момчета, значи направихме всичко както трябва с вас?

Хулиган: Благодаря ви момчета, давам ви честна дума, че повече няма да бъда хулигани, ще пазя гората.

Възпитател: Момчета, хареса ли ви пътуването? Какво ти хареса? Как да помогнем на гората? Какво не може да се прави в гората? (отговори на децата). Е, време е да се връщаме в детската градина, заемаме места в колата, да тръгваме! (звуци на фонограма).

Минна предучилищна образователна институцияобщоразвиващ се тип No14 "Мир"

Отдел за образование на администрацията на град Шахтьорск

абстрактно

класове за изследване на природата

в средна група

"Моите зелени приятели"

Подготвено от:

възпитател-методист

Корнийчук В.А.

Резюме в средната група на тема: "Моите зелени приятели"

задачи:

    продължават да формират у децата интерес към растителния свят;

    доведе децата до разбирането, че стайните растения са живи; организми, изискващи специални грижи;

    разширяване на знанията на децата за стайните растения; за укрепване на способността за разпознаване на познати растения, назоваване на техните части; за попълване на речника на децата;

    дайте на децата идеи за живота на здравец;

    затвърдете знанията за основните нужди стайни растения;

    развиват образно възприятие, въображение, творчество;

    култивирайте любов към растенията, желание да се грижите и да се грижите за тях.

Материали и оборудване:

стайно растение здравец;

снимки, изобразяващи етапите на растеж и развитие на здравец;

карти с диаграми, изобразяващи обекти и действия, необходими за растежа и развитието на стайни растения;

снимки, изобразяващи група стайни растения и глухарче.

Предварителна работа:

наблюдение на растежа и развитието на растенията в групата;

разглеждане и сравнение на стъбла и листа при различни растения;

грижа за стайни растения ъгъл на природата (поливане, разхлабване, триене на листата);

ход

Момчета, познайте гатанката:

Пречистете въздуха

Те създават комфорт

Зелено на прозорците

През цялата годинацъфтят.

(Стайни растения).

Как се движи едно растение, защото няма ръце и крака? (расте, обръща се към светлината)

Как диша едно растение? (чрез листа, корени)

Как пие и яде? Точно като нас? (по корени)

Точно така, момчета, корените хранят растението.

Къде се съхранява храната за растението? (в земята, почвата)

Растенията изобщо не ядат като вас и мен и не могат да съхраняват храната си в хладилници. Храненето на растенията се съдържа в почвата, в която растат. Ако извадите растение от земята и го оставите така, то ще умре.

Растенията се движат, дишат, ядат. Така че за тях можем да кажем, че те са същите живи същества като нас.

Момчета, разгледайте внимателно всички тези растения и ми кажете кое е излишно тук? (глухарче) Защо? /отговори на децата/

Точно така! Глухарчето расте на открито, докато всички останали растения живеят само на закрито. Затова се наричат... Как? (стайни растения)

Гатанки за стайни растения.

Умни малки сестрички

Гостите се посрещат цял ​​ден

Сервират мед.

(Цветя).

Не е възглавница за игли

И не таралеж, и не дърво,

Но не се оставяйте да се обиждате

Защото всички в игли.

(Кактус).

нос на крана

Той ни донесе духове.(мушкато)

Буш прозорец и балкон,

Листата е пухкаво и ароматно,

И цветята на прозореца са като шапка в огън.(Гераниум.)

D. игра. "Намерете растение по име"

Гераниумът е най-известното стайно растение. За това растение е лесно да се грижите и да го размножавате няма да е трудно. Има много разновидности и видове здравец.

Листата на растението имат ярък тъмнозелен цвят. Цветята на здравец са много красиви и големи, при някои видове са събрани в съцветия. А листата от здравец имат освежаващ аромат на мента и лимон. На листата има шарка, която се случва под формата на граница бял цвятили ленти с различни цветове.

Чудотворните свойства на здравец се обясняват с факта, че листата на растението съдържат голямо количество етерични маслакоито имат терапевтичен ефект. При здравец обаче всичките му части са лечебни – корени, цветове, листа.

Както показват експерименти, проведени с растения, здравецът е в състояние да пречиства въздуха от бактерии.

Просто е невъзможно да се изброи всичко, за което здравецът е полезен. Има антисептично, аналгетично, диуретично, деконгестантно, бактерицидно, антивирусно, хемостатично и антидиабетно действие.

Гераниумът стимулира притока на кръв, нормализира пулса и работата на сърдечния мускул, помага при главоболие. Като приложите лист от здравец върху китката, можете да нормализирате кръвното налягане.

Гераниумът е отлично средство за обикновена настинка, кашлица, тонзилит, остри респираторни инфекции и ТОРС. По същия начин лист от здравец може да се приложи върху болен зъб – активните вещества, отделяни от здравец, ще облекчат болката. Освен това се правят компреси от натрошени листа от здравец при остеохондроза и ишиас.

D. игра. „Постави правилно снимките“

Физическа минута

Питам те, цвете:

Вдигнете си листа

Излезте на пистата

Да, тропнете с крака.

Да, поклати глава

Запознайте се със слънцето сутрин.

Наклонете леко стъблото -

Ето такса за цвете.

И сега се измийте с роса,

Почистете праха и се успокойте.

Накрая всичко е готово

Празнувайте деня в целия му блясък!

/децата извършват действия според текста/

Нека разгледаме диаграмите и да изберем от тях само това, което е необходимо за живота на нашите растения.

Играта "Какво е необходимо на растенията, за да растат?"

Точно така! Поливаме растенията с лейка. Без слънчева светлина, топлинните растения не растат. Растенията се нуждаят от: земя, въздух, вода. За да бъдат растенията красиви, да растат добре и да цъфтят, те трябва да бъдат подхранвани със специални торове. И определено имат нужда от нашата грижа и любов!

Играта "Какво ще стане, ако..."

Какво ще се случи, ако растението се постави на тъмно място? /отговори на децата/

Какво ще се случи, ако растението бъде пропуснато да бъде напоено? /отговори на децата/

Какво ще се случи, ако се погрижите за растението: поливайте, измийте, разрохкайте земята, нахранете? /отговори на децата/

Психогимнастика "Аз съм растение!":

Представете си, че сте малки стайни растения. Бяхте засадени в топла мека земя. Вие сте все още малки кълнове, много слаби, крехки, беззащитни. Но нечии мили ръце те поливат, разрохкват земята, така че корените ти да дишат, измиват те. Започваш да растеш, стъблото става по-силно, посягаш към светлината. Толкова е добре за вас да живеете на перваза на прозореца до други красиви цветя ...

Ще продължим да се грижим за нашите зелени приятели, за да имат добър живот в нашата група.

„Цините скачат

Под прозореца ми.

Птиците се радват -

Приятно им е

погледни го

хубав прозорец,

Където зима и лято

Където цветята са пълни.

задачи:
развиват монологична и диалогична реч, логично мислене, зрителна памет;
да систематизира представите на учениците за животните от горещите страни, техните отличителни черти;
подобряване на способността за групиране на обекти според местообитанието им, според начина, по който се хранят;
възпитай внимателно отношениена всички живи същества, на тяхното местообитание.
Материали и оборудване: карта, снимки, изобразяващи животни от горещи страни, животни от средната зона, лампа, одеяло от камила, чаши с пясък, химикалки (остър край от едната страна, парче гума от пяна от другата ).
Напредък на урока:
Уводна част
1. 1. Организационен момент
- Момчета, днес ще посетим един много интересно място. И за да разберете къде ще отидем, трябва да чуете стихотворение и сами ще разберете всичко.
Някъде в джунглата, на лозята,
Някъде от южната страна
маймуни живеят,
И жирафи и слонове.
Къде в сребърната река
Хипопотамите спят сладко
рисувани птици
Цветовете на дъгата летят.
Африка, Африка,
приказна страна,
Африка, Африка,
горещо небе,
Африка, Африка,
сладки банани,
Защото в Африка
Лято през цялата година!
Момчета, къде отиваме? Точно така, Африка.
2.1. Африка разговор
- Вижте картата (демонстрация) това е Африка. Какъв цвят е отбелязан на картата? Защо точно жълто? Точно така, по-голямата част от Африка е покрита с пясък. Можете ли да ми кажете какви дървета и цветя растат там? Защо има толкова малко растения? И кой живее там своите животни и птици? Много добре.
2.2. Дидактическа игра"Изберете животните от горещите страни"
Задачи: формиране на способност за групиране на обекти според местообитанието им.
- Тогава имате първата игра. Преди вас са изложени снимки с изображения на различни животни. Трябва да събирате само животни, които живеят в горещи страни.
- Назовете животните си момчета. (Отговори на деца). Кажете ми какво ядат лъвове, слонове, жирафи, тигри. Точно така, слоновете, жирафите ядат листа, трева, кора, тези животни се наричат ​​тревопасни. Но лъвовете, тигрите ядат месо, те се наричат ​​хищници.
2.3. Дидактическа игра "Хищници - тревопасни животни"
Задачи: формиране на умение за групиране на предмети според начина на хранене.
- Нека сложим нашите снимки на две маси. (На червената маса - хищници, на зелената - тревопасни). Много добре!

2.4. игрово упражнение"Познайте описанието"
Задачи: формиране на способност за отгатване на обекта според описанието.
- Момчета, а сега искам да ви разкажа за животно с джанта. Слушайте внимателно. Това е домашен любимец. Живее в горещи страни. Той има две гърбици. Кой е? правилно. Това е камила. Момчета, представете си, камилата, благодарение на своите гърбици, не може да яде и пие цяла седмица.
2.5. Изживейте "Защо камилата не е гореща"
-Деца, искате ли да знаете защо камилата не е гореща? Вижте, това е лампа, представете си, че това е слънцето. Поставете дланите си под слънцето (лампа). Горещо? А сега да вземем одеяло от камила (учителят демонстрира одеялото и обяснява от какво е направено). Учителят покрива ръцете на децата с одеяло. Кажете, сега усещате топлина от слънцето (лампи). Така кожата на камилата я предпазва от жаркото слънце.
2.6. Защо копитата на камилата не потъват в пясъка?
- Деца, искате ли да знаете защо копитата на камилата не потъват в пясъка? След това вземете маркерите. (Учителят предварително подготвя маркери, където маркерът е остър от едната страна, а парче гума от пяна е поставено от другата.) Вземете чаши с пясък, представете си, че това е пустиня. Притиснете пясъка с острия край, какво се случва. Точно така, маркерът се проваля. Сега натиснете пясъка с другата страна на маркера. Какво се случва? Точно така, ето копита на камила, благодарение на подложките си, те не падат в пясъка. Ето колко научихме днес.
3. Отражение

Обобщение на урока за средната група

"ДОКТОР АИБОЛИТ БЪРЗА ДА ПОМОГНЕ"

Цел:Да формират представи за разнообразието на животинския свят на Земята.
задачи:

  • развиват познавателен интерес към дивата природа, диалогична реч, зрително внимание;
  • формират представи за типичните обитатели на различни климатични зони;
  • да формират способността да отгатват животното по отличителни черти;
  • да формират способността за съпоставяне на образа на животно с контурно изображение;
  • култивиране на съпричастност към живите същества.

Материали и оборудване:Играчки ( полярна мечка, пингвин, камила), лампа, одеяло, пясък, флумастери, картички с контурни изображения на животни от горещи страни, куклата на д-р Айболит.

Напредък на урока
1. Игрова ситуация
Учителят носи нотник, намира писмо в книгата.
-Момчета, това е писмо от директора на приказния зоопарк. Случи се беда. Животните в зоологическата градина са болни. Спешно трябва да разберем как да помогнем на мече, лъвче, слонче. Момчета, кой мислите, че може да лекува приказни животни? Кой помага на животните в приказките? Разбира се, това е д-р Айболит.
-Момчета, трябва да извикаме д-р Айболит за помощ. Но къде да го търся? В крайна сметка той лекува животни по целия свят.
- Знаете ли, чух по новините по телевизията, че Айболит е в гората. Да го последваме в гората, може би все още е там. (Децата застават в кръг).
2. 1. Игра на имитация
2.2. Игра "Теремок"
Задачи: да се консолидират идеите за диви животни от средната лента.
Децата вървят в кръг.
- Има кула-теремок, не е ниска, не е висока... Но те живеят само в кула диви животни. Аз съм лисица, а ти кой си? (Децата се редуват да назовават познати животни от средната зона. Който извика правилно, застанете в кръг).
-И така, да видим дали Айболит е тук? (Не). Момчета, той не е тук. Може би е в горещи страни? Да отидем на север и да видим.
2.3. Игра за симулация на самолет
2.4. Игра "Познай по описание"
Задачи: да формират способността на децата да отгатват животното по отличителни черти въз основа на схемата.
Учителят, въз основа на схемата, описва животни (пингвин, полярна мечка). След като децата познаят животното, учителят отваря „снежната преса“ и изважда скритата играчка.
-И така, да видим дали Айболит е тук? (Не). Момчета, той не е тук. Може би е някъде другаде? Да отидем в Африка и да видим. Едно, две, три, закарайте ни до влака!
2.5. Игра за симулация на влак
2.6. Изживейте "Защо камилата не е гореща"
- Ето ни в Африка. Вижте кого срещнахме тук? (камила).
-Момчета, искате ли да знаете защо камилата не е гореща? Вижте, това е лампа, представете си, че това е слънцето. Поставете дланите си под слънцето (лампа). Горещо? А сега да вземем одеяло от камила (учителят демонстрира одеялото и обяснява от какво е направено). Учителят покрива ръцете на децата с одеяло. Кажи ми, усещаш ли топлината от слънцето сега? (лампи). Така кожата на камилата я предпазва от жаркото слънце.
2.7. Защо копитата на камилата не потъват в пясъка?
- Искате ли да знаете защо копитата на камилата не потъват в пясъка? След това вземете пръчките от флумастера. (Учителят предварително приготвя флумастери, при които флумастера е остър от едната страна, а от другата се вкарва парче гума от пяна.) Да вземем кутия с пясък, представете си, че това е пустиня. Натиснете пясъка с остър край. Какво се случва? Точно така, маркерът се проваля. Сега натиснете пясъка с другата страна на флумастера. Какво се случва? Точно така, ето копита на камила, благодарение на подложките си, и не падат в пясъка. Ето колко научихме днес.
2.8. Дидактическа игра "Чий силует?" (форма на подгрупа)
Задачи: да формират способността да съпоставят образа на животно с контурно изображение.
- Момчета, за да разберем кой още живее в Африка, ще се разделим на 2 отбора. Децата са поканени да съпоставят контурното изображение на животното със съответната картина. По време на задачата учителят се приближава до децата и предлага да назоват животните.
2.9. Музикална симулационна игра "Жирафи, зебри и слонове..."
Задачи: консолидиране на представите на децата за животните от горещите страни, техните характерни особености.
Децата под музика изпълняват движения по модела на учителя, имитиращи животни (зебра, слон, жираф)
2.10. Момент на изненада (Появява се куклата).
-Здравейте момчета. Какво ти се е случило?
Да кажем на Айболит къде сме посетили, докато го търсихме...
-Момчета, защото Айболит приказен герой? Нека направим страхотен килим - самолет, за да може лекарят да помогне по-бързо на болни животни.
3. Анализ на работата на децата в класната стая. Разиграване на ситуацията. Отражение.

Урок за средната група
в образователно направление "Дете и природа"
"ЦВЕТЯ"

задачи:
Обобщете представите на децата за цветята като растения, тяхното разнообразие чрез:
развитие на умения за самостоятелно композиране описателни истории, за образуване на формата за множествено число на съществителните в именителен и родителен падеж с помощта на схеми;
мотивация за активно търсене правилна формадуми по време на анализ, синтез, сравнение;
обогатяване на речника по темата;
запомняне на стихотворение с помощта на картинки-символи;
Развиване на темпо-ритмичната страна на речта чрез формиране на способността за извършване на спокоен къс дъх и плавно продължително издишване с речев съпровод.
Оборудване:
Предметни картинки на тема "Цветя", картинки-символи за описване на цветя и запомняне на стихотворения, картинки-схеми за образуване на множествена форма на съществителните, разделени картинки.
Магнетофон, електронен носител.
I. Начало на урока
Организиране на времето
Учителят кани децата в страната на цветята. Привлича вниманието към красива, вълшебна цветна поляна, изпълнена с прекрасни аромати.
V. - Деца, чуйте каква прекрасна музика звучи. Да берем цветя. Какво имате всеки от вас в ръцете си? Ами ако има много цветя?
Д. - Букет.
В. - Пребройте колко цветя има в моя букет?
D. - Едно цвете, две цветя ...
В. - Какво може да се каже за цветята? Всички цветя в един букет ли са еднакви?
Д. - Не, различни са.
В. - Как се казва всеки от тях?
Д. - Имам лале. имам роза...
V. - Обичаш цветя. Защо ги харесваш?
D. - Цветята са красиви, миришат добре ...
II.Ход на урока
Дихателни упражнения с речев съпровод (вдишване през носа, издишване през устата).
V. - Цветята могат да се помиришат.
Д. - Ах!
- О, как миришат!
- О, как миришат цветята!
- О, колко хубаво ухаят цветята!
- О, колко хубаво ухаят красивите цветя!
Игрово упражнение: „Назовете частите на цвете“.
V. - Деца, намерете на снимките цветята, които не са били в нашия букет, назовете ги.
V. – Да разгледаме цветето, да назовем частите му.
D. - Среда, венчелистчета, стъбло, листа, корен ...
Игрово упражнение: „Направи цвете“.
В. - Деца, на масата ви има пликове, а в тях има задача. Това са части от някои снимки.
Г. - Това са части от цветя.
V. - Необходимо е да се съставят тези части, така че да се получи цяло цвете. Какво цвете получи всеки от вас?
D. - Роза, лайка, лале, метличина, момина сълза, синя камбана ...
Съставяне на описателни истории за цветя по предложената схема.
Учителят кани децата да опишат цветето според предложената схема (как се казва цветето, какви венчелистчета има (цвят, размер), листа (цвят, размер, форма), какъв вид стъбло, къде се намира расте, какви грижи изисква...).
Например: това е лале. Венчелистчетата на лалето са красиви, големи. Листата - светлозелени дълги, продълговати. Стъблото е дебело, сочно. Лалето расте в градината. Това е много красиво градинско цвете. Лалетата са различен цвят: бяло, червено, райе, дори черно...
Игрово упражнение „Сравнете цветя“.
V. - Нека се опитаме да сравним две различно цветеизползвайки малката дума "а" (децата съставят едно изречение във верига). Например:
- Това е роза, а това е момина сълза.
- Венчелистчетата на розата са големи червени, а тези на момината сълза са бели малки.
- Листата на розата са тъмнозелени кръгли, докато тези на момината сълза са светлозелени овални.
- Стъблото на розата е дълго и бодливо, докато това на момината сълза е тънко и късо.
- В градината расте роза - това е градинско цвете, а момина сълза в гората е горско цвете.
Физикултурна минута с реч и музикален съпровод.
- Нашите алени цветя цъфтят листенца
(децата вдигат ръцете си нагоре и встрани, бавно отпускат пръстите си от юмруците)
- Бризът диша малко, венчелистчетата се люлеят
(децата разклащат ръцете си надясно и наляво)
- Нашите алени цветя покриват венчелистчетата
(бавно свийте пръсти в юмруци и долни ръце)
- Поклати глава, заспи тихо
(децата клатят глави надясно и наляво, клякат, „заспиват“).
Работа със схемата за отработване на уменията за образуване на множествено число на съществителните имена.
Учителят представя диаграма и предлага примерна задача. Например: лайка - една лайка - две маргаритки - букет от маргаритки.
Децата се редуват при изпълнение на задачата.
Запомняне на стихотворението на Е. Серова „Глухарчета“.
V. – Хората обичат да отглеждат цветя, да ги събират в букети, да украсяват стаи с тях, да си ги подаряват. Има много стихотворения за цветята. Чуйте стихотворението за цветето глухарче.
носи глухарче
Жълт сарафан.
Порасни - обличай се
В бяла рокля.
Лек, ефирен
Покорен на вятъра.
V. – За по-лесно запомняне на това стихотворение ще подберем картинки-символи за всеки негов ред.
- Какво облекло носи младо глухарче (жълт сарафан).
- Как изглежда, когато порасне (бяла рокля).
- Каква „бяла рокля“ има глухарчето (леко, ефирно, послушно на ветреца).
В. - Опитайте се да разкажете стихотворение, като разгледате тези картинки-символи.
Разказване на стихотворение на деца.
Рисунка "Оцвети цветето"
В. - Приготвила съм ви подаръци - цветя (страници за оцветяване), но за да са красиви е нужно цветята да бъдат нарисувани.
Децата изпълняват задачата в индивидуални тетрадки.
III. Край на класа (децата стоят в кръг)
В. - Деца, помните за какво говорихме днес в час?
- Какво ви хареса най-много?
Децата оценяват работата си, настроението, разказват какво им е харесало най-много.

Програмни задачи

ВТОРА МЛАДА ГРУПА ОТ ТРИ ДО ЧЕТИРИ ГОДИНИ

Цел:изграждане на разбиране за разнообразието природни обектии необходимостта от хуманно отношение към тях.

развиват:
необходимостта да се види красотата на природата;
желание за познаване на природата;
форма:
идеи за:
животни, растения от непосредствената среда, ярки природни явления въз основа на тяхното възприемане от различни сетивни органи;
ролята на светлината, топлината, влагата, въздуха, храненето в живота на растенията, животните, хората;
външната структура на човешките сетива и тяхната хигиена;
способността да се забелязват промени в природата;
възпитай:
хуманно отношение към всичко живо;
желание да се грижи за растенията и животните;
когнитивно отношение към света на природата.

Нежива природа

Идеи за:
отличителни свойства на водата (агрегационни състояния), въздуха, пясъка (рохкав, ронлив, пропуска вода, променя свойствата под въздействието на вода - става пластичен), глина (плътна, не пропуска вода), камъни и др.;
основни метеорологични условия: студено, топло, горещо, облачно, слънчево, вятър, дъжд, сняг.
умения:
различават и назовават свойствата на вода, сняг, лед, пясък, глина, камъни и др. (изливане, извайване, заглаждане и др.);
разграничавайте и назовавайте ден, нощ.
Игри с естествени материали: "Необичайни отпечатъци", "Криеница", "Отпечатъци", "Лакомства", "Здравей, вода", "Хвани, риба, голяма и малка", "Направи снежна топка", "Печат в снега" и т.н. .

Растения

Идеи за (относно):
структура на растението: корен, стъбло, лист, цвят, плод (живо растение, за да оцелее, то се нуждае от всички части: корен, стъбло, листа);
жизнени форми на растенията: дърво, храст, трева и техните отличителни белези(дървото е високо, има един ствол, храстът има няколко стъбла (стволове), те са по-тънки от стволовете на дървото, тревата е ниска, зелена и др.);
нуждите на растенията от светлина, влага, топлина;
особености на състоянието на конкретни растения през различните сезони;
отличителни черти на специфични растения от непосредствената среда (2 - 3 дървета: смърч, бреза; 2 храста: люляк, касис; 3 - 4 цветни градински растения: невен, невен, лалета, нарциси; 3 - 4 градински растения: лук, грах , боб, краставици; 3 - 4 стайни растения: балсам, колеус, аукуба, китайски розан).
умения:
различават и назовават конкретни видове дървета, храсти, тревисти растения;
извършвайте елементарни грижи за растенията: поливане, разхлабване, плевене, сеитба, засаждане.
Дидактически игри: „Опиши, ще познаем“, „Какво липсва?“, „Бягай до дървото, което ще кръстя“, „Намери какво ще назова“, „Познай какво има в ръката ми“, „Намери лист ще покажа", "Такава листна муха ми" и т.н.

Животни

Идеи за (относно):
растеж и развитие на животните;
животни (домашни (котка, куче, крава, кон, пиле и др.) и диви (лисица, заек, мечка и др.) и техните малки;
потребностите на животните като живи същества от светлина, влага, топлина, храна, жилище;
сезонни промени в живота на животните (характеристики на състоянието на конкретни животни през различните сезони);
Характеристика външна структураживотни: броят на крайниците, особеностите на главата, сетивните органи, покритието и др.;
отличителни черти на специфични животни от непосредствената среда (птица, риба, пеперуда, бръмбар).
умения:
различават и назовават домашни и диви животни;
извършвайте елементарни грижи за животните: хранене на риби в аквариум, птици в клетка или на място.
Дидактически игри: "Как да ги наречем?", "Четвъртата екстра", "Чий силует?" и т.н.

Човешки организъм

Идеи за:
структура, защита на сетивата: очи ( различна формаи цвят, клепачи, мигли, уважение към очите); нос (различна форма на носа, крилца, ноздри, хигиена на носа); уши (различна форма и размер, Ушна мида, ушен канал, хигиена на ушите); език (хигиена на устната кухина); кожа (хигиена на кожата);
човешки растеж и развитие;
човешките нужди за свеж въздух, чиста вода, здравословна храна, топлина и др.
Възможност за поддържане на ръцете, носа, устата чисти.
Дидактически игри: „Разпознай по миризма“, „Разпознай по вкус“, „Къде са нашите химикалки?“, „Събери човечец“ и др.

Взаимоотношения в природата

Снимка на характеристикисезони (промяна в цвета на листата, дъждовно време - есен, кратък ден, слана, сняг - зима и др.).
Способността да се съпоставят ярки знаци с определен сезон.
Игри на открито: "Мишки и котка", "Птица и пиленца", "Врабчета и котка" и др.

СРЕДНА ГРУПА ЧЕТИРИ-ПЕТ ГОДИНИ

Цел: формиране на обобщени представи за обекти и природни явления.
Задачите на развитието на ученика в дейността:
развиват:
умения и навици за хуманно отношение към животните и растенията;
желание да се грижи за тях;
форма:
идеи: за признаци, общи за всички живи същества при хора, животни и растения (чувствителност, движение, хранене, дишане, растеж, размножаване); за животни, растения от непосредствената среда, ярки природни явления въз основа на тяхното възприемане от всички сетива; за ролята на светлината, топлината, влагата, хранителната почва в живота на растенията, животните, хората; върху целостта на природните общности; относно връзката и взаимозависимостта на живата (човек, животни и растения) и неживата природа;
възпитай:
хуманно и внимателно отношение към живите същества, към околната среда;
желанието за защита на природата;
когнитивно отношение към околната среда;
състрадание към хората инвалидразбиране на техните затруднения.

Нежива природа

Идеи за:
метеорологични явления за всеки сезон: температура, валежи, продължителност на деня;
свойства на водата, почвата, въздуха.
Възможността да забележите състоянието на времето и да отбележите времето в календара.
Дидактически игри: "Какво е времето днес?" и т.н.

Растения

Идеи за (относно):
признаци на растенията като живи същества: растенията се движат (завъртат листата, стъблото, цветовете към слънцето, отварят и затварят венчелистчетата и др.); хранят растенията (коренът абсорбира вода от земята, стъблото провежда вода, храна към други части на растението, листата улавят светлина и подхранват растението); растенията дишат с листа, стъбло (ствол), корени; растенията "усещат" идването на топлина, студ, продължителност на деня, слънчево или облачно време и др.; растенията растат и се размножават;
разнообразието от листа, цветя, плодове, семена на растения, уникалност на всяко растение;
растения от природни общности, създадени от човешка ръка (градина, градина, цветна градина, парк);

отличителни черти на растенията в непосредствена среда (4 - 5 дървета (офика, клен, кестен, бор), 3 - 4 храсти (малина, макет портокал, снежно боровинка), 3 - 4 цветни градински растения (камбана, настурция, лилия, ирис и др.), 5 - 6 градински растения (цвекло, зеле, тиквички, тиква, киноа и др.), 4 - 5 стайни растения (бегония, здравец, агаве, аспержи и др.), 2 - 3 аквариумни растения (рогов , елодея, кабомба или др.).
умения:
разграничават и назовават достатъчно правилно голям бройрастения, техните характерни особености;
асоциирайте растенията с природни общностисъздадени от човешка ръка (градина, градина, цветна градина, парк);
извършвайте елементарни грижи за растенията: поливане, разхлабване, отстраняване на прах от листната плоча, плевене, сеитба, засаждане.
Дидактически игри: „Продай каквото ще нарека“, „Намери такова листо като на дърво“, „Деца на клон“, „Опиши, ще познаем“, „Намери дърво според описанието“ и др.

Животни

Идеи за (относно):
разнообразие от животни: диви и домашни; месоядни, тревопасни и всеядни; мигриращи, зимуващи и заседнали, летящи, плуващи, пълзящи и др.;
признаци на животните като живи същества: животното диша, яде, движи се, расте и се възпроизвежда; животните усещат пристигането на топлина, студ, продължителност на деня, слънчево или облачно време, опасност, грижи и др .; за уникалността на всяко животно;
градина, градина, парк, цветна градина животни;

отличителни черти на специфични животни от непосредствената среда (3 - 4 птици (гълъб, врабче, врана, лястовица и др.), 3 - 4 обитатели на язовира (щука, карак, лебед, жаба и др.), 6 - 8 животни (котка, куче, катерица, таралеж, заек, лисица и др.), 3 - 4 насекоми ( калинка, водно конче, муха, пчела и др.).
умения:
да разграничават и правилно назовават достатъчно голям брой животни, техните характерни черти;
съотнасят животните с естествените общности, създадени от човешка ръка (градина, градина, цветна градина, парк);
извършвайте основни грижи за животните: хранене на риби в аквариум, птици в клетка и на площадката, бозайници в клетка, миене на хранилки и поилки, грижа за аквариум.
Дидактически игри: „Какво първо, какво после“, „Птици, риби, животни“ и др.
Игри на открито: "Ловец и овчар", "Кой какво прави" и др.

Човешки организъм

Представяне на функциите на човешките сетива, които помагат за познаване Светът(езикови функции: помага за ядене, говорене, вкус на храна (сладка, горчива, кисела, солена); функции на кожата: помага да се усещат свойствата на предметите (студено - горещо, сухо - мокро, гладко - грубо, кръгло - ъгловато и т.н. .); усещам докосване, болка, гъделичкане; хигиена на кожата; функции на носа: помага за миризмата, дишането и т.н.; функции на очите: помага да се усеща цвят, форма, размер; функции на ушите: помага да се чуват звуци).
Способността да се използват сетивата за познаване на природните обекти.
Дидактически игри: „Назове какво виждаш“, „Какво липсва?“, „Какво се промени?“, „Защо имаме две очи?“, „Звуци от природата“, „Звуци на глас“, „Звуци на предмети“ , "Какво ще ни каже езикът?", "Какво има в чантата?", "Познай какво ти казаха ръцете", "Намери асистент", "Разпознай асистента" и т.н.

Взаимоотношения в природата

Идеи за:
природни общности, създадени от човешка ръка (градина, градина, поле, цветна градина, парк) и техните обитатели;
правила на човешкото поведение в естествени общности, създадени от човешка ръка;
сезонни промени в природните общности, създадени от човешка ръка.
Способността да се обоснове необходимостта от спазване на правилата за поведение в градината, цветната градина, градината и др.
Дидактически игри: "Случва ли се или не?", "Кое време на годината?" и т.н.

СЕНИОР ГРУПА ОТ ПЕТ ДО ШЕСТ ГОДИНИ

Цел: систематизиране на знанията за природата (за съвкупността от растения и животни, обитаващи определена територия); за групи растения и животни (въз основа на извличане на характеристики външен види характер на взаимодействието с околната среда); за сезонните промени в природата; за човешкото тяло).
Задачите на развитието на ученика в дейността:
развиват:
чувство на радост от единение с природата, осъзнаване на себе си като личност, част от дивата природа;
умения и способности за хуманно отношение към живо същество, интерес към разнообразни дейности в живата и неживата природа;
стремеж и умения за активно участие в опазването на природата;
форма:
идеи за (за):
предмети и явления от неживата природа, за взаимоотношенията на неживата природа, растенията, животните;
общи жизнени признаци на човек, животни и растения: чувствителност, дишане, хранене, движение, растеж, формиране на елементарна представа за структурата и функциите на техните вътрешни органи(системи);
фактът, че животните и растенията не живеят изолирано, а в общности (гора, ливада, езерце и др.);
да задълбочи представите за целостта и уникалността на всяка природна общност;
възпитай:
морално (съпричастност, симпатия), естетическо, познавателно отношение към природата;
уважение към уникалността на всяко живо същество и общността, в която живее;
грижа за собственото си здраве и здравето на хората около вас;
уважение към всички живи същества и тяхната среда;
отговорност за състоянието на природата на непосредствената среда.

Нежива природа

Идеи за:
характеристики на всеки сезон: продължителност на деня, температура на въздуха, валежи, състояние на растенията, животните, хората;
свойства на предмети и явления от неживата природа (светлина, топлина, вода, почва - пясък, камъни, глина);
Земята, Луната, Слънцето, звездното небе.
Способността да забелязвате промените във времето, природата и да ги отбелязвате в календара на природата.
Игри с естествени материали: „Вятърът ни духа в лицето“, „Шаблони в пясъка“, „Земя – вода“ и др.

Растения

Идеи за (относно):
диференцирани нужди на растенията от светлина, влага, топлина;
разнообразие от методи за размножаване на растенията: семена, луковици, грудки, листни и стъблени резници;
растения от естествени природни съобщества (гори, ливади, водоеми);
сезонни промени в състоянието на растенията;
лечебни растения (лук, чесън, живовляк, дъб, лайка, касис, малини и др.);
растения, опасни за хората (вълчи лик, гарва око, кравешки пащърнак, еуфорбия и др.);
отличителни черти на специфични растения: 5 - 6 цветни градински растения (божур, далия, хризантема, иглика, маргаритка и др.), 6 - 8 градински растения (моркови, домати, картофи, маруля, копър, магданоз, зърнени храни, различни видовелук, чесън, канапе, дървесни въшки и др.), 3 - 4 градински растения (ябълка, круша, череша, ягоди и др.), 3 - 4 ливадни растения (лайка, метличина, катран, звънец и др.), 4 - 5 горски растения (смърч, бор, леска, боровинки, боровинки, сънна трева и др.), 3 - 4 растения от водоема (водна лилия, яйчена капсула, рогоз, ирис, аир и др.), 6 - 7 стайни растения (традесканция, кливия, амарилис, зигокактус, бръшлян, стайно грозде и др.).
умения:
корелират:
типични представители с групи растения (дървета, храсти, билки; зеленчуци, плодове);
растения с естествени съобщества (гора, ливада, язовир);
състояние на растенията сезонни променив неживата природа;
извършвайте елементарни грижи за растенията: поливане, разхлабване, отстраняване на прах от листната плоча, плевене, сеитба, засаждане, пръскане.
Дидактически игри: "Какъв зеленчук, какъв вид плод?", " редки растения"," Познай "," Магазин "Семена", "Върхове и корени", "Ботаническо тото", "Направи букет", "Какво расте къде" и др.

Животни

Идеи за:
видови характеристики на животински групи: птици, риби, животни, насекоми, земноводни, влечуги;
диференцирани нужди на животните от светлина, влага, топлина, храна, жилище, защита от врагове;
адаптации на животните към околната среда (водна, земно-въздушна, почвена);
животни от гората, ливадата, язовира;
сезонни промени в живота на животните;
отличителни белези на специфични животни: 5 - 6 горски животни (лос, бизон, язовец, дива свиня, бръмбар, кукувица и др.), 5 - 6 ливадни животни (пчела, скакалец, водно конче, дропла, лястовица и др.), 3 - 4 животни от водоема (водоход, жаба, комар, беззъб и др.), 3 - 4 животни от градината (скорец, дрозд, листна въшка, гъсеница и др.), 3 - 4 животни, изброени в Червената книга на Република Беларус (бизон, мечка, бръмбар, жерав, чапла и др.).
умения:
корелират:
типични представители с групи животни (риби, птици, животни, насекоми, земноводни, влечуги);
животни с естествени съобщества (гора, ливада, езерце);
сезонни промени в неживата природа със състоянието на животните;
извършване на елементарни грижи за животните: приготвяне на храна и хранене на риби в аквариум, птици в клетка и на парцел, бозайници в клетка, влечуги, миене на хранилки, поилки, тави, почистване на клетки, грижа за аквариум.
Дидактически игри: "Чии отпечатъци?", "Редки животни", "Познай", "Кой живее тук?", "Зоологическо лото", "Каква птица?", "Мухи - не лети", "Намери допълнително" , „Кой живее във водата? и т.н.

Човешки организъм

Идеи за (относно):
елементарна структура, функции и защита на сетивните органи (очи, нос, език, уши, кожа) и способност за изразяване на чувства (радост, тъга, изненада и др.), породени от среща с обект от природата; които притежават природните обекти различни свойстваи качество;
вътрешната структура на човешкото тяло: скелет и мускули, сърце и кръвообращение, дишане, храносмилане;
условия, от които зависи човешкото здраве: качеството на околната среда, правилното задоволяване на жизненоважни нужди;
човешки растеж и развитие;
възрастови периоди в живота на човек и техните смени: бебе - предучилищна възраст - ученик - възрастен - стар;
уникалността на всеки човек.
Способност за спазване на правилата за лична хигиена.
Дидактически игри: "Опасно - не опасно", "Ако направя това?", "Какво е добро, кое е лошо?", "Какво знаеш за...?", "Полезна и вредна храна" и др.

Взаимоотношения в природата

Идеи за:
приспособимост на растенията и животните към живот във вода, въздух-земен, почвени средисреда на живот;
климат в студените райони (зимата е дълга, студена; лятото е кратко, прохладно); в горещи райони (без зима, горещо лято); в средна лента(не точно Студена зимаи прохладно лято), за типичните обитатели на различни климатични зони (по 2-3 животни и растения);
сезонни промени в природните съобщества;
състоянието на природата на Земята, необходимостта чист въздух, вода, почва за растения, животни, хора; за Червената книга на Република Беларус (3 - 4 животни и растения);
правила на човешкото поведение в природните общности.
Способността да се съпоставят животните с тяхното местообитание (вода, почва, въздух-земна среда).
Дидактически игри: "Какво? Къде? Кога?", "Познавачи на природата" и др.

Резюме на интегриран урок за запознаване на децата с неживата природа в средната група на детска градина, тема: „Чудесни капчици“

Цели на урока:

Изясняване и разширяване на знанията на децата за водата, нейните свойства и значение за живота и здравето.
Да запознае децата с понятието „воден кръговрат в природата”, методите за пречистване на водата, със способността на водата да действа в полза на човека.
Подобряване на уменията за провеждане на експерименти и експерименти.
Въведете думите в детския активен речник: безвкусен, циркулация, филтър.
Развийте умения за наблюдение, способност да излагате хипотези и да правите заключения от резултатите от наблюдения и експерименти и експерименти.
Развийте слухово и зрително внимание, фини и груби двигателни умения.
Запознайте децата със стихотворения, гатанка и поговорка за водата.
Изградете информираност за вашето здраве.
Подобрете способността за равномерно рисуване върху изображението с четка.
Култивирайте любопитство, уважение към водата.

Оборудване:

Облак от пяна с капчици, прикрепени към него върху въдица.
Глобус.
Фонова картина "воден цикъл в природата", цветни силуетни снимки на слънце, капчици, облаци.
кофа. кана.
ножици.
Термос с вряща вода. Огледало.
Аудио записи и снимки: "Поток", "Море", "Водопад", "Дъжд", фонова музика за рисуване и динамична пауза.
Снимки: "параход", "водноелектрическа централа", "риболовна лодка".
Водна мелница.
Контейнери за вода, пипети, камъни, пластмасови кубчета, съдове с пясък и пръст.
Водни оцветители, четки, бутилки за вода.
Чаши вода, лъжици, празни буркани с кърпа вместо капак.

Предварителна работа:

Екскурзия до кетъринг отдела, наблюдение на филтрите.
Провеждане на експерименти "Разберете каква вода", " Агрегатни състояниявода“, „Разтворимост на веществата във вода“.
Четене на приказката "Два потока".
Рисуване в "мокра" техника, рисуване с пипета "Роса".
Наблюдение на водата в природата (дъжд, мъгла, сняг, лед, скреж, ледени висулки, локви, море).
Разглеждане на картините "Наводнение", "Градушка", "Пустиня" от поредицата "Да разкажем на децата за природата"

Напредък на урока:

Момчета, днес имаме не лесен урок. Ще работим отново в лаборатория Почемучек. Очакваме интересни експерименти и открития. Ти си готов?

Поздравителна игра "Нашите умни глави"

Нашите умни глави
Ще мислят много, ловко.
Ушите ще слушат
Устата говори ясно.
Дръжките ще работят
Краката потъват.
Гърбовете се изправят
Усмихваме се един на друг.

Изненадващ момент "Облак с капки"

Затворете очи и се пригответе да се срещнете с главния герой на нашия урок в лабораторията Защо-Дете. (Звучи тиха музика, внася се облак с капчици).

Избягайте от планината без затруднения,
Тя гърми като гръм.
В мразовит ден тя е трудна -
Сечете с брадва!
Загрейте го - и до небето
Тогава тя ще лети.
Сега всеки ще ни отговори:
Името й е ... (вода).

Днес прекрасни капчици ще играят с нас, ще ни научат на нещо ново и интересно. А онези деца, които ще бъдат особено усърдни и активни, ще могат да отрежат прекрасни капчици и да ги сложат в тази кана.

1. Пестелив на капчици

Първата капка е пестелива капка. Тя ви донесе този артикул. (показва глобус). Запознат ли си с тази тема? Как се нарича? Това е глобус – така изглежда нашата планета Земя намалена много, много пъти.

Синият цвят на земното кълбо означава... какво? Вода. Мислите ли, че на нашата планета има много вода? много. Да завъртим земното кълбо бързо, бързо. Изглежда, че цялата планета от син цвят- покрити с вода. Наистина, на Земята има много вода. Но почти всичко е в моретата и океаните, което означава какъв е вкусът му? солено. Безопасна ли е за пиене солена вода? Не, солената вода не е за пиене.

Не солена - няма много прясна вода на нашата планета. Има места на земята, където хората нямат достатъчно прясна вода. Ето защо не можете да го излеете напразно. прясна вода, трябва да се запази.
Сега ще отидем до тоалетната и ще подготвим всичко за експеримента „Спести водата“.

Експеримент "Пестете вода"

Децата отварят крана с вода и след това го затварят не напълно.

Колко вода се излива от чешмата сега напразно? Малцина. Нека поставим кофа под тази тънка струя капчици и да видим колко вода ще има в кофата до края на нашия урок.

2. Капка наука

Капчица втора – Научна капчица иска да ви запознае с това как се движи водата.

Дидактическо упражнение "Кръговрат на водата в природата"

Водата идва в домовете ни по тръби от реки и езера. За какво използваме водата?
За пиене и готвене, измиване с вода, измиване във вода, почистване, поливане на растения. Колко вода е необходимо за това? много. Как така хората все още не са използвали цялата вода, защо водата не изтича? Един учен ще ви разкаже за това.

Поставете снимки пред себе си. Вземете капка и я поставете в реката.

Слънцето изгрява на небето всеки ден. Поставете слънцето върху снимката. Слънцето загрява водата в реките и моретата. Водата се загрява.
Налях топла вода в този термос. Да отворим капака и да видим какво ще стане с нагрятата вода.

Учителят отваря термоса, от него се издига пара.

В какво се превръща водата при нагряване? В пар. Къде отива парата? нагоре.

Термосът се затваря.

Ето как нашата капчица се нагрява и се издига под формата на пара. Преместете капката към небето и я поставете върху облака.

В небето една капка се охлади. Защото колкото по-високо си от земята, толкова по-студен става въздухът.

Да отворим отново термоса и да сложим огледало върху парата, излизаща от него. Да се ​​охладим. Вижте в какво се превърна парата върху огледалото, след като изстине? Във вода.
Тук и на снимката охладената капчица отново стана вода. Но тя не отиде сама в рая - с нея все още има много нейни капчици. И облакът се превърна в силен дъждовен облак. Покрийте облака с облак. Скоро от облака започна да вали дъжд, по време на който нашата капчица, заедно със сестрите си, падна на земята. Преместете капката на земята.

Дъждовните капки падат на земята и се вливат в реки и морета. Така водата продължава своя път. Започва своя път отначало, нагрява се и се издига нагоре под формата на пара. Този начин на вода се нарича "воден кръговрат в природата". В кръг се върти - цикълът. Нека повторим и се опитаме да запомним тези думи „водният кръговрат в природата“.

3. Зондиране на капчици

Дидактическа игра и гимнастика за очите "Водни песни"

На офталмологични симулатори под тавана в ъглите на стаята има снимки на "Поток", "Море", "Водопад", "Дъжд". Децата слушат аудиозаписи със звука на вода в поток, море, водопад, дъжд и, обръщайки глави, търсят с очите си картина, съответстваща на звуците.

Падайки от голяма височина,
Ужасен водопад бучи
И чупейки се върху камъните,
Надига се с бяла пяна.

широк широк,
дълбоко дълбоко,
Ден и нощ
Удря в брега.

Потокът тече по планинските склонове,
Бъбри със себе си
И в гъста тревазелено
Скрива синя опашка.

Намокря горичката, гората и ливадата,
Град, къща и всичко наоколо!
Облаци и облаци - той е лидерът!
Дъждът се лее на земята.

4. Капчица трудолюбив

Водата не само дава вода и мие. Водата може да работи, да бъде полезна.
Водата е най-широката, най-много удобен път. По безброй реки, океани, морета ден и нощ плават кораби – превозват тежки товари и пътници. (Покажи снимка).


Водата не само храни всички, но и храни. Моретата и океаните денем и нощем орат хиляди големи и малки риболовни лодки, които ловят риба. (Покажи снимка).

Гледане на воденица

Децата изливат вода върху водна мелница и обмислят принципа на нейната работа.

Така работи водата във водноелектрическите централи – върти големи турбини и помага за производството на електричество, благодарение на което нашите къщи имат светлина и работят електрически уреди.
(Покажи снимка).

5. Любопитна капчица

А този е много любопитен. Тя иска да знае какво знаете за водата.
- Каква е водата? Изберете думи, които отговарят на въпроса "каква вода?". (Солено, прясно, горещо, студено, чисто, мръсно, морско, речно, сладко, газирано).
- Каква е формата на водата? Течни, твърди (сняг, лед, градушка), газообразни (пара).
- Какъв е вкусът на водата? Водата няма вкус.
- На какво мирише водата? Водата няма миризма.
- Какъв цвят е водата? Безцветен, прозрачен.
Каква е формата на водата? Водата приема формата на предмета, в който се излива.

6. Капчица игрива

Динамична пауза "Облак и капчици"

Аз съм твоята майка облак
И ти си моите малки капчици,
Нека облакът ви направи приятели
И веселият вятър ще се върти.
Станете в хорото,
И повторете с мен:
Ще се забавляваме да се разхождаме и да се усмихваме!
Размахайте ръце към слънцето и се наведете,
Да поливам растенията и да напоявам животните!
Сами ще измием земята и ще се върнем в майчиния облак.

7. Капка животворна

Има една поговорка: „Където има вода, има живот“. Всеки има нужда от вода за живот.
По време на дъжда нашите зелени приятели - дървета - пият и се мият. Животните и птиците трябва да пият и да се къпят. Човек не може да живее без вода.

Какво се случва с нашите стайни растения, ако спрем да ги поливаме? Ще изсъхнат и ще умрат. И каква ще бъде нашата групова стая, ако нямаме вода за почистване на пода? Стаята ще стане мръсна. Ами ако спрем да си мием ръцете? Може да се разболеем от мръсни ръце. И ако човек не пие, няма да може да живее без вода повече от три дни.

Нито мийте, нито пийте без вода.
Листата няма да цъфтят без вода.
Птица, животно и човек не могат да живеят без вода.
И затова всеки навсякъде има нужда от вода!
Помните ли поговорката? "Където има вода, има живот!"

8. Малък изследовател

И тази капка ви кани да изследвате как водата се абсорбира от различни вещества.

Децата се канят да използват пипета, за да пуснат вода върху камък, върху съд с пясък и пръст, пластмасов куб, след което да разгледат резултатите и да заключат кои вещества абсорбират вода и кои не.

9. Капка чистота

Гледане на филтри

За съжаление в тръбите, които пренасят вода към нас, водата не е много чиста. Но хората измислиха как да пречистят водата. Спомнете си нашата обиколка на кухнята, как се пречиства водата там? С големи филтри. Колко филтъра сте виждали в кухнята? Три филтъра - първо водата влиза в първия филтър и се почиства там, след това отново се почиства във втория филтър, отново се почиства в третия филтър и едва след това влиза в тиганите.
много в нашите детска градинадеца и възрастни? много. Колко вода има нужда всеки? Имате нужда от много вода. И така, какъв размер филтри има в кухнята? В нашата детска градина има много деца, имат нужда от много вода, а филтрите в кухнята са големи.
Имате ли филтри вкъщи? Много от вас имат по-малки филтри у дома. Ето някои, например. (Показва се филтър за кана). В семейството има много по-малко хора, отколкото в детската градина. Ето някои по-малки филтри. Водата влиза в тази кана, преминава през този съд с филтри и изтича пречистена. И цялата мръсотия остава вътре в този съд. Когато се замърси, се сменя с нов, чист.

Изживейте "Филтриране на вода"

Сега ще се опитаме сами да пречистим водата с помощта на филтър.

Добавете пясък към чаша вода и разбъркайте. В какво се е превърнала водата? Водата стана мътна. Нека се опитаме да пречистим водата с помощта на най-простия филтър - платнена кърпа. Изсипете мътна вода в празен буркан през кърпа. Какъв вид вода има в чашата? Чисто, не облачно, но прозрачно.
Заключение: пясъкът остана върху тъканта, а пречистената от него вода попадна в стъклото. Платът се превърна в филтър за пречистване на кална замърсена вода.

10. Капчица художник

Вече сте рисували с акварели - водна боя, рисувана в техниката "мокра". И днес изобщо ще рисувате без боя – рисувайте магически картини с обикновена вода. И са вълшебни, защото ще се оцветят от обикновена вода.

водна живопис

Децата рисуват водни бои с мокра четка.

И сега една пестелива капчица ни напомня, че е време да видим дали има много вода в кофата? Вижте, цяла кофа вода се е натрупала от малки капчици. Толкова много вода ще се похаби.

Разбира се, тази вода в кофата няма да изчезне. За какво може да се използва? Предложете. За поливане на стайни растения, да дадете на бавачката за почистване или миене на чинии, използвайте за рисуване.

В реките се събират магически капчици,
Опитват се да изпият цялата Майка Земя.
Всеки има нужда от вода - и птици, и стръкчета трева,
Животните отиват до водопоя по пътеките.
И малките деца имат нужда от вода още повече -
С нея растем, с нея ставаме по-здрави.
Вече знаем как да пестим вода -
Просто така няма да тече от чешмата!
Имаме водопроводчик, той винаги гледа,
Така че прекрасната вода да не капе никъде.
Пести вода, пести вода!

Дегустация на чиста вода

Докато децата гледаха кофата с течаща вода, графинът с капки се сменя с декантер с чиста вода. пия вода. Децата се насърчават да пият вода.