GCD във втора младша група. Диви животни

Обобщение на урока за втора младша група на тема „Диви животни“.

Цел : насърчаване на усвояването на елементарни знания за жителите на гората от децата.

GCD ход:

възпитател: Момчета, днес ще отидем в гората, за да се запознаем с обитателите на дивата природа.

здравей гора, прекрасна гора

Пълен с приказкии чудеса.

Какво вдигаш шум с чаршаф

В тъмна бурна нощ.

Който дебне във вашата пустиня

Какво животно, каква птица?

Не крий всичко,

Виждате ли, ние дойдохме.

възпитател:

Тихо - тихо ставаме

Отиваме в есенната гора.

Слово и движение

Ще отидем тихо в гората. (Ходи на място)

Какво ще видим в него? (Завърта главата наляво и надясно)

Там дърветата растат, (Гладко през страните, които издигат

Клоните са насочени към слънцето. ръцете горе)

Вятърът е силен

И той люлее дърветата. (ръкостискане вдигнати нагоре)

Тихо, тихо, не вдигай шум,

Искаме да намерим горските животни.

възпитател: Момчета, чуйте как вдига шум в гората.

Звукозапис "Шумът на гората"

възпитател: Кой живее в гората?

деца: Животни.

възпитател: И каквоживотни?

деца: Див.

възпитател: А какви животни, ще разберете, ако отгатнете гатанките.

Махни се от бърлогата.

Махнете се с краката си

В противен случай ще започна да ревам.

Не съм таралеж, но...

деца: Мечка.

възпитател: Прилича на овчарско куче.

Всеки зъб е такъв остър нож!

Той тича с оголени челюсти,

Овцата е готова за атака

деца: Вълк.

възпитател: Хитър измамник

червена глава,

Пухкава опашка - красота,

И тя се казва -...

деца: лисица.

възпитател: Опасно е да играеш на криеница с него.

Горкият се втурва, без да поглежда назад.

Пътеката се обърка и легна:

Мога да излъжа лисицата.

деца: заек.

Това червено, после сиво,

И името е бяло.

деца: катерица.

възпитател: В гората се търкаля плетеница

Има шипова страна.

Той ловува през нощта

За бръмбари, за мишки.

деца: таралеж.

възпитател: И така, какви животни са те?

деца: Див.

възпитател: Дивите животни живеят в гората. Никой не се интересува от тях, а те си строят къщи.

възпитател: Нашите горски гости бяха тъжни. И нека ги зарадваме с вас - за кратко ще се превърнем в мечка и ще правим упражнения за очите.

Гимнастика за очите "Мечка броди из гората"
Мечката се скита из гората.
Минава от дъб до дъб. (Ходене „разклащане“, леко наведено, „гребене“ с леко свити ръце.)
Намира мед в хралупите
И го слага в устата си. (Изобразете как вади и яде мед.)
Облизва лапа
Плосконогата е сладка,
И пчелите нахлуват, ("Отмахни рамене от пчелите.")
Мечката е прогонена.
И пчелите ужиляват мечката: (Вземете ръката си напред и последователно докосвайте носа и бузите.)
Не яж нашия мед, крадце! (Проследяваме движението на пръста с очите си, като се опитваме да не обръщаме главите си.)
Скитане по горския път
Мечка в бърлогата си. (Разхождайки се.)
Легне, заспива (Легнете, с ръце под бузата.)
И си спомня пчелите.

възпитател: Браво момчета! Горските гости се насладиха на нашите трансформации, но е време да продължим пътуването си из гората.

възпитател: Момчета, вижте, дивите животни ли си приличат по някакъв начин?

деца: да. Имат крака, уши, опашка, муцуна, очи и всички са живи.

възпитател: Точно така, животните са подобни едно на друго, но всяко има свои собствени разлики: заекът - дълги уши, лисицата има пухкава червена опашка, таралежът има бодли, вълкът има остри зъбиа мечката е голяма и неудобна.

Работете по двойки. Нека подредим животните по размер: първо големите, след това по-малките и най-малките. (Децата подреждат диви животни в ред: мечка - вълк - лисица - заек - таралеж).

възпитател: Момчета, всеки от вас има къща, в която живее. Мислите ли, че дивите животни имат дом? Къде живеят?

деца: Да, имам.

възпитател: Всяко животно има дом.

Мечката живее в бърлога.

Лисица в дупката.

Таралеж в дупката.

възпитател: Къде живее заекът?

деца: Заек под храст.

възпитател: Гостите ни отново бяха тъжни. Нека сега да се превърнем в зайчета и да скачаме всички заедно.

зайче
Хайде, зайче, язди, язди,
Докоснете, докоснете, докоснете.
Падаш на тревата, падаш,
Легнете и починете, почивайте.
Отпочинал, сега ставай
Започнете да скачате отново!
Бягайте бързо към дървото
И скочи бързо обратно.
(Децата скачат на два крака, притиснали ръце към гърдите си, имитирайки движенията на зайчета. След това клякат и почиват. Стават и отново скачат. По команда на учителя те бягат бързо към „коледната елха” ( учителят избира мястото), след което се разпръскват по местата си и сядат на мястото си.)

възпитател: Момчета, знаете ли, че през лятото заекът ходи в сиво кожено палто, той е невидим сред дърветата и тревата. Така той бяга от вълка и лисицата. А през зимата заекът сменя сивата си козина с бяла. Ще бъде невидимо върху белия сняг.

възпитател:

Трябва да простим на гората

V детска градинаВърни се.

възпитател: И така нашият урок приключи. Нека повторим това, което научихме днес.

къде бяхме?

Какви животни срещнахте?

правилно. Научихме за животни, които живеят в гората и се наричат ​​диви.

Комитет по образованието на администрацията на Улан-Уде

Общинска бюджетна предучилищна градина образователна институциядетска градина номер 87 "Усмивка" комбиниран тип на Улан-Уде

Резюме на урока във втория по-млада група №30

Тема: Диви животни през пролетта.

Приготвен от:

Улан-Уде 2016 г

Цел:

Запознайте децата с сезонни променив живота на животните през пролетта - линеене, грижа за потомството.

Научете се да произнасяте ясно кратки фразиговорейки спокойно.

Развийте речта, научете как да произнасяте думите правилно (жилища за животни, линеене, имена на бебета животни).

Развийте способността да водите диалог, да слушате внимателно и да разбирате зададения въпрос, разбираемо е да се отговори.

Насърчаване на интерес към животинския живот и уважениена тях.

Материали за урока:

1. Илюстрация "Гора"
2. Изрежете снимки "Диви животни"
3. Илюстрации на диви животни
4. Пълнени играчки
5. Гатанки за животни
6. Прекрасна чанта

7. Маски на животни
8. Аудио материали

Предварителна работа:
1. Разглеждане на илюстрации, картинки на тема "Пролет", "Диви животни"
2. Четене произведения на изкуството, приказки.

3. Правене на гатанки за диви животни
4. Наблюдение на природата по време на разходка

Ход на урока:

Сега зимата свърши, но кое време на годината е? (Пролет).

Какво се промени в природата с идването на пролетта? (слънцето грее по-ярко, снегът се топи, образуваха се локви, скоро ще се появи първата трева).

Настъпват промени и в живота на дивите животни и сега ще отидем на разходка в гората и ще видим всичко сами. (Музиката се включва).

Крака крачка: отгоре - отгоре - отгоре,

Право надолу по пистата: отгоре - отгоре - отгоре,

Е, по-забавно е: отгоре - отгоре - отгоре,

Ето как можем: отгоре - отгоре - отгоре,

Краката тичаха

По равна пътека

Бягай, бягай

Само токчетата блестят.

И така, дойдохме в гората с вас. Колко прекрасно ухае тук! Да подишем малко чист въздух.

(Дихателна гимнастика „Мирис на гората” - поемаме спокойно дъх през носа, задържаме дъха си и бавно издишваме „А - ах!”).

Кой ни среща в гората? (песента се включва и учителят, заедно с децата, изпълнява движенията).

https://pandia.ru/text/80/286/images/image003_33.jpg "width =" 369 "height =" 492 ">

Лисицата се похвали:

Аз съм красавица за целия свят.

Зайчето се похвали: върви, наваксай,

— похвалиха се таралежите

Нашите кожени палта са добри!

Мечката се похвали: Мога да пея песни!

Самите животни ни срещат и са готови да ни разкажат за себе си.

Кой пръв взема думата? Отгатнете гатанката.

Хитър измамник, червена глава.

Пухкава опашка - красота!

А нейното име? Лисица!

Точно така! Слушайте лисичката.

(Лисичката разказва и показва на снимката).

Ще ви кажа къде живеят животните. Живея в дупка.

Кой знае къде живее мечката? Да, мечката живее в бърлога.

катерица? (в хралупата).

зайче? (в дупката под храста).

таралеж? (също живее в норка).

А вълкът? (в бърлогата).

Сега ви каня да играете на играта "Чудесен чувал". (Детето вади от чантата животно играчка, назовава го, намира снимка на жилището си).

Нека да отгатнем втората гатанка.

Собственикът на гората се събужда през пролетта.

А през зимата под виелицата вой,

спи в снежна хижа.

Да, мечка е. Той ще ви разкаже какво ядат животните през пролетта.

(Казва на мечката).

Аз съм всеяден звяр. Ям и месо и риба. Можех да ям и горски плодове, и мед, но все още не са налични. Твърде рано е. Изравям корените на растенията и ги ям.

С какво се храни лисичката според вас? (Лисичката ловува дребни животни: мишки, зайчета).

И как се храни вълкът? (Той ловува по-големи животни).

Какво яде зайчето? (Храни прясна трева, гризе кората на дърветата и храстите).

катерица? (Тя се храни със старите си запаси.) Тя е страшен враг за птиците, тъй като съсипва гнездата им.

Искате ли да играете на играта "Кой какво?" (Да!).

Ще ви дам картички със снимки какво ядат животните. Трябва правилно да определите - на кого какво да поставите. (Игра се).

Познайте следващата гатанка.

Малък, бял,

скок-скачай по гората!

На снежна топка, тиква-тиква!

Да, това е заек.

Вижте, още едно зайче дотича при нас. Но нещо му се случи. Той се е променил. Какво се случи с него момчета?

(Стана сиво.)

Много добре! Вие отговорихте правилно. Зайче, обяснете на децата какво се е случило.

(Зайче разказва).

Животните линеят през пролетта, сменят топлата си зимна козина с по-лека. аз се промених бяло кожено палтоза сиво, катерица - сивото преминава в червено. Защо мислиш, че ми е неудобно да тичам с бяла шуба сред дърветата по сива пътека? (Той в бяло кожено палто се вижда отдалеч за враговете).

Бъни иска да тренира с теб.

Момичета и момчета,

Представете си, че сте зайчета.

Едно две три четири пет,

Заинката започна да язди.

(Скачане напред-назад)

Крака нагоре и крака надолу

Издърпайте се на пръсти.

Поклони се наляво, надясно,

Наведете се и се изправете

(Извършвайте движения според съдържанието на текста)

На зайчето му е студено да седи

Трябва да затоплим лапите.

(Клякане, триене на ръце)

Зайчето е студено да стои

Зайчето трябва да скочи.

(Скачане, докато стои неподвижно)

Момичета и момчета,

Представете си, че сте зайчета.

(Полуклекове със завои надясно-наляво)

Някой уплаши зайчето,

Бъни скочи - и препусна в галоп.

(Обърнете гръб, клекнете,

увийте ръцете си около себе си, спуснете главата си надолу)

Сега нека отгатнем още една гатанка.

Между дърветата имаше малка възглавница с игли.

Тя лежеше тихо, после изведнъж избяга.

Това е таралеж. Той е готов да ви разкаже още нещо интересно. (Разказва таралежът).

Много животни имат малки, за които се грижат, учат ги да се адаптират към живота в гората. Моля, погледнете снимката и ми кажете имената на малките животни. (Разговор се води за картината).

Искате ли да играете с вашия таралеж? - Да!

Играта се казва "Бягай към мен!" Давам ви маски на палави животни и ще ви викам едно по едно. Когото ще назова, той тича към мен, изобразявайки животно.

Резултатът от урока.

И така, момчета, нашата разходка в гората свършва. Моля, кажете ми кого посетихме? Какви нови неща научихте за тях? Наслаждавахте ли се на разходката? Така че се връщаме към групата. (Включва се весела музика).

ГКД във втора младша група на детската градина

задачи:
Образователни:
Да се ​​затвърдят знанията на децата за дивите животни, за външния им вид, за особеностите на навиците им. Поправете имената на малките. Изяснете името на жилището.
Да се ​​затвърдят знанията за основните геометрични форми (кръг, квадрат, триъгълник); за основните цветове (червено, синьо, жълто, зелено) и нюанса - сиво.

Разработване:
Да се ​​развие съгласувана диалогична реч, способност за координиране на различни части на речта.
Развийте вниманието, паметта, мисленето.
Развийте креативността на децата; способност за прецизна, чиста работа с бои.

Образователни:
Да възпитава любов към околния свят;
Чувство на състрадание, желание за помощ;
Да възпитава подреденост, чистота.

Оборудване:
Декорация "гора", запаси от катерици - гъби.
Слайдшоу на проектора Forest Inhabitants
За всяко дете лист с албум с изображението на бял заек, сиви бои гваш, памучни тампони, салфетки.

Напредък на дейността

В.:Какъв хубав ден днес, гостите дойдоха при нас, нека кажем здравей, колкото можем:
„Здравейте, длани - пляскайте, пляскайте, пляскайте.
Здравейте крака - отгоре, отгоре, отгоре.
Здравейте бузи - плискам, пръскам, пръскам.
Пухкави бузи - плискам, пръскам, пръскам.
Здравейте, устни - смразяйте, цвяхайте, цвяхайте.
Здравейте зъби - щрак, щрак, щрак.
Здравейте носът ми е би, би, би.
Здравейте скъпи гости - здравейте.
поща:
„Елате спешно, спешно помогнете!
Стават чудеса, няма да делим гората.
Магьосникът ни изплаши, той ни омагьоса всички.
Забравили сме кои сме, какво да пием и какво да ядем.
Помогнете, елате и ни накарайте спешно да се помирим!"
Обитатели на гората.

В.:как се казват животните, които живеят в гората? (див)
В.:какви диви животни познаваш?
В.:защо се наричат ​​диви?
V .: някакъв магьосник е омагьосал всички животни, сега те не знаят кои са, какво да ядат, къде да живеят и най-важното е, че не разпознават малките си. Молят ни за помощ, можем ли да помогнем?
В.:Но как можеш да отидеш в гората? Нека си припомним какви видове транспорт познаваме.
В.:пътуват на дълги разстояния със самолет, влакът пътува по релси, корабът плава по морето, малко хора могат да се поберат в колата.

В.:Много ли сме или малко?
В.:много сме, а гората не е далеч, на какво могат да се возят всички едновременно?
В.:За да отидете с автобус, трябва да закупите билети и да седнете на мястото, където е изобразена същата фигура от същия цвят (на столовете са залепени геометрични фигури: квадрат, кръг и триъгълник в червено, жълто, синьо и зелено)
Контролерът влиза и проверява избирателно билетите.
Звучи песента "Автобус".

В.:Мисля, че пристигнахме, чуйте как пеят птиците, как мирише в гората. Тук е много красиво, но не виждам нито един горски жител. Животните сигурно са много объркани, защото са забравили кои са.
1 слайд.Мечка.


- кой е това?
- Кажете ми, деца, каква мечка? (голям, кафяв,

Любезно, той има мощни лапи, малки уши)
- как се казва малкото?
-Какво обича да яде?
- но през зимата няма мед и горски плодове, какво прави мечката?
-Къде спи?
2 слайд.Мечка в бърлога.


В.: О, вижте, под храста, под храста
Някой с червена опашка.
Кой мислиш, че е това? ,

3 слайдлисица.


В.:Помислете за лисица и ни кажете каква е тя.
Червена лисица, красива, хитра. Тя е пухкава дълга опашка... Често я наричат ​​измамница, което означава измамница. Лисицата не сменя козината си, червена е през лятото и зимата.
- как се казва малкото?
4 слайд.Нора.


Под един храст има лисича къща. Как се казва къщата на лисичката?
В.:входът на дупката е тесен, дълъг, а вътре в дупката е просторно и удобно.

В.:кой знае защо лисицата се нуждае от такава пухкава опашка? (прикриване на следи)
В.:Нека заедно покажем как лисицата ходи и прикрива следите си.
Физическа минута.
Лисицата тръгна през гората
Обажданията на песента бяха изведени
Лисицата беше поразителна
Лисицата изплете лапи
Близо до коледната елха премина
И какво намери на дървото? гъби?

В.:растат ли гъби на дървото?
В.:какво расте на дървото? (шишарки и иглички) Къде растат гъбите? (На земята)
В.:тогава чии са гъбите? (протеинови резерви) Къде е самата катерица?
5 слайд.катерица


В.:ето ни гледа и моли за помощ, защото е забравила коя е. Хайде, момчета, ще ви разкажем за нея.
Какво е козината на катерицата? (червенокоса, пухкава)
Уши, опашка?
Как се казва бебето катерица? (катерица)
Как се казва къщата й? (куха)
6 слайд.Катерица в хралупата.


В.:катериците си правят къща високо в дърво. Нека заедно покажем колко високо. (Заставаме на пръсти)
В.:защо мислиш, че къщата на катерицата е толкова висока? (така че други животни не могат да достигнат нито до нея, нито до нейните запаси)
В.:Всички животни имат свои къщи: мечката има бърлога, лисицата има дупка, катеричката има хралупа, но къде живее заекът? Каква е къщата му?
В.:зайчето няма къща, спи под един храст и избяга, та бяга бързо, защото няма къде да се скрие.
7 слайд.Заекът е бял.


В.:Ето го зайчето, нека го разгледаме заедно.
Какви са му ушите, опашката, козината?
В.:заекът е истински модник: през зимата той носи бяло палто, а през лятото - сиво. Защо мислиш? (за да бъде по-лесно да се скрие)
О, беда! Сега е пролет, а заекът все още не е сменил козината си, имаме нужда от помощ.
Оцветяване на белия заек сив цвят(използвайки метода на "пробване" с памучни тампони)
8 слайд... Заекът е сив.


В.:виж, заекът вече е сив, ние му помогнахме. Страхотна работа момчета, страхотно! О, той вече е препуснал в галоп.
9 слайд.Вълк


В.:Още един жител се появи у нас.

Сив страшен и зъб
Направи раздвижване
Всички животни се разпръснаха
уплаших тези животни...

В.:какъв е той?
11 слайдлеговище.


В.:вълкът също има къща, помисли каква е. Къщата му се нарича бърлога.
Звучи тъжна музика, появява се магьосник.
В.:магьосник, какво стана, защо си толкова тъжен?
съветник:Вчера случайно направих заклинание върху всички животни в гората. Не мога да се разочаровам обратно - забравих думите.
В.:не се тревожи, магьоснико, вече сме помогнали на всички животни. Припомнихме си кои са, къде живеят и какво обичат да ядат.
В.:момчета, нека кажем на магьосника на какви животни сме помогнали.
съветник:Благодаря ви много, много ми помогнахте.
А ти кой си и откъде си дошъл? (от детската градина)
съветник:какво правиш там?
Покажи как можеш да танцуваш.
Танц "Тъп, крак ми"
съветник:дойде моето време да те зарадвам. Затвори си очите.
Магьосникът казва специални думи и се появява огромен бонбон.
В.:Как да споделим един бонбон между всички?
Магьосникът още веднъж ви моли да затворите очи, заклинания и много малки се появяват от големите бонбони.
Магьосникът благодари за помощта и си тръгва.
В.:О, момчета, много е късно, време е да се връщаме. Автобусът ще отнеме много време, така че ще се върнем в групата със самолет.
В .: пуснаха двигателите, разпереха криле и полетяха.

Резюме на GCD във втора младша група "Диви зверове"

Цел:обогатяват представите на децата за животните
задачи:
Образователна област « Когнитивно развитие»: Развитие на детските интереси, любопитство, формиране на познавателни действия, формиране на първични представи за животинския свят.
Образователна област "Развитие на речта": Формиране на речник по темата. Запознаване с обобщаващото понятие " диви животни". Развитие на съгласувана, граматически правилна диалогична и монологична реч;
Образователна област "Художествено-естетическо развитие" формиране на естетическо отношение към околния свят; Образователна област "Физическо развитие": Развитие на координацията на движенията, големи и фини двигателни умениядвете ръце, способността да се съпоставя речта с движението
Използване на съвременни образователни технологии:игрови технологии, модели и моделиране
Материали и оборудване:снимки на гората AZ, лисица, заек, вълк, мечка, мишка; модели "Диви зверове" - опашка, лапи, муцуна, вълна; лепило, салфетки.
Предварителна работа: разказване и четене на руски деца народни приказкиза животните, декорация на изложбата на руски народни приказки в книжния ъгъл.

Децата седят пред черната дъска. На дъската висят с главата надолу снимки на диви животни.
Възпитател: Момчета, помнете, таралежът дойде при нас и ни каза кой живее в гората. Да си припомним кой живее в гората. Сега ще ви задам гатанки, а вие ще познаете кой живее в гората. (Децата предполагат, а учителят показва снимки на животни)
1. Хитър измамник
червена глава,
Пухкава опашка - красота!
И тя се казва (Фокс)
Възпитател: Ще отворя снимка, там, нали, лисица. Лисицата е красиво животно, с мека пухкава червена козина, с черни лапи и бели гърди. Лисицата има красива пухкава опашка, тясна дълга муцуна. Тя има отлично развити различни качества, лесно разпознава по миризма къде е избягал заекът, а мишката се е скрила. Лисицата е в състояние да чуе какво се случва в отсрещната част на гората.
2. Кой през есента е студен
Ще станеш мрачен и гладен? (вълк)
Възпитател: Виж, като вълк. Вълкът е голямо животно, което прилича на куче. Муцуната на вълка е по-широка от тази на кучето, челото е изпъкнало, а опашката обикновено е спусната. През лятото се разхожда добре хранен вълк. Има много игра. Ще дойде зимно време, птиците ще отлетят. Животните ще се скрият, вълкът няма какво да яде. Разгневени, гладни вълци ходят, търсейки плячка. През нощта вълците тихо пълзят до селото. Ако попаднат на стадо овце, ще убият всички. В гората плячка на вълци - лосове, диви свине, елени. Те могат да изядат всеки по пътя си - да ядат заек, птица, птиче яйце.
3. Разходки без път през лятото
Близо до борове и брези,
А през зимата той спи в бърлога,
Скрива носа си от слана (Мечка)
Възпитател: Обръща картината, има мечка. Мечката има топла рошава шуба. Муцуната му е удължена. Мечката ходи трудно, пренареждайки лапите си, така че се наричаше косостъпие. Но той може да бяга бързо. Много сръчно се катери по дърветата. Мечката яде горски плодове, мед. Мечката се качва в бърлогата през зимата, спи и смуче лапата си
4. Краде трохи
Страх от котка.
(мишка)
Възпитател: Муцуната на мишката е тясна с големи тъмни очи, големи, кръгли, много подвижни уши, дълга тънка опашка. Хранят се предимно със семена на дървета и храсти, както и с плодове, издънки, насекоми. Правят запаси от семена за зимата. Освен със семена и плодове, той яде много сочни части от растения, коренища и плодове.
5. Малък, бял
скок-скок по гората,
върху снежна тиква (заек)
Възпитател: Е, ще обърнем картината и ще разберем кой е в нея, десният заек. Той има дълги уши, големи задни кракаи малка конска опашка. Изобщо не му е студено, топла козина го топли в по-студените зимни дни. Заеците обичат чистотата и реда, че всеки ден се мият с език и сресват козината с лапи. Зайчето има врагове, от които се страхува - това са лисицата, риса, куната, вълците, кучетата, орлите, големите гарвани. Той не знае как да се защитава от врагове, затова трябва да бяга. И го прави много добре! Заекът бяга бързо и скача много сръчно.
Възпитател: Хайде, ние също ще се превърнем в зайчета и ще избягаме от хитрата лисица. (Децата обличат заешки уши, едно дете лисичка настига зайчета, игра с музикален съпровод)
Игра "Лисица и зайчета"
Покрай горската морава. Разпръснати зайчета
Ето няколко зайчета, избягали зайчета.
(„Зайци“ играят на „ливадата“)
Зайчетата седнаха в кръг
Копаят гръбнак с лапа, Ето зайчета, зайчета бегълци.
(Клекнете, „копайте“)
Внезапно една лисичка тича (децата клекнаха и очите им се затвориха)
Червенокоса сестра. Търся къде са зайчетата.
Избягали зайчета? (Лисичка тича, тича между тях, търси зайчета) Музиката свършва зайчетата напускат къщите, лисицата с думите „Настигнете“ хваща зайчетата, зайчетата бягат 0
Възпитател: Браво, лисицата не те настигна. Момчета, как можете да назовете с една дума вълк, лисица, заек, мишка и мечка?
Деца: Животни
Възпитател: Какви животни?
Деца: Диви животни
Възпитател: Къде живеят?
Деца: В гората
Възпитател: Вижте, как тези животни приличат едно на друго?
Деца: Имат муцуна, четири крака, една опашка, две очи, две уши и тяло, покрито с косми.
Възпитател: И как се различават? (Отговори на деца)
Деца: размер, цвят
Възпитател: Нека подредим животните по размер от големи до малки
Децата, с помощта на учител, подреждат животните в ред: мечка (голяма, тромава), вълк (сив, ядосан), лисица (червена, хитра), заек (страхлив), мишка (сив)
Възпитател: Момчета, имат ли диви животни къщи в гората? (Отговори на деца)
Възпитател: Всяко животно има своя собствена къща, само тези къщи са различни, където е удобно на някого да живее.
Деца: Мечка живее в бърлога, вълк в бърлога, лисица в дупка, заек под храст, мишка в дупка
Възпитател: С кого мислите, че живеят там? (Отговори на деца)
Възпитател: Момчета, вижте, малките играха на поляната и се изгубиха. И какво ще правим? (отговорите на всяко дете се чуват)
Възпитател: Точно така, ние ще им помогнем да намерят собствено жилище и родители.
Дидактическа игра "Намери мама и татко" (снимка на гората А3, с нарисувани животни, децата са поканени да залепят малките, осъждайки диви животни и техните малки)
Bear-bear - плюшено мече
Вълк-вълк - вълче
Лисица - лисица - лисица
Заек - заек - заек
Мишка-мишка-мишка
Резултатът от урока.
Формиране на обобщаваща концепция за "Зверове"
Възпитател: Момчета, днес говорихме за диви животни, за техните места на пребиваване, за малки. Сега ще повторим всичко с помощта на такива моделни картини.
Децата назовават частите на тялото на животните, учителят показва съответните модели върху платното за набор.
Деца: муцуна, две уши, една опашка, имат четири крака, тялото е покрито с косми и всички живеят в гората.
Възпитател: Точно така, момчета, страхотно. А ето и страниците за оцветяване, които да запомните. (Учителят дава на децата оцветяване "Дивите животни")

Наталия Дроздова
Конспект на урока във втора младша група "Диви животни"

Задачи:

Разширете знанията на децата за диви животни.

Развийте фразовата реч на децата.

Закрепете речника по тема « Диви животни» .

Развийте способността за отгатване на гатанки.

Развиване на зрително и слухово възприятие, двигателни умения на децата.

Извикайте емоционална реакция от съвместни игрови действия.

Обучение на децата да назовават жилище диви животни.

Научете се да подчертавате характерни признаципредставители на диви животни.

Оборудване:

Презентация (мултимедия).

Изображения на гората; горска поляна.

Изображения диви животни.

Снимки на жилища животни.

Материал: меки играчки - заек, лисица, вълк, мечка, катерица. Модели на зеленчуци, плодове, горски плодове.

Предварителна работа: Четене на приказки, детски стихчета, разглеждане на албума « Диви животни» .

Образователни:

Генерирайте интерес към дивата природа, емоционална отзивчивост.

Ход на урока:

Децата влизат в залата и сядат на столове.

Момчета, днес имаме нещо необичайно клас, ние ще тръгнем на пътешествие с вас.

Слайд 2 "гора"

възпитател:

Здравей гора, прекрасна гора

Пълен с приказки и чудеса.

Какво вдигаш шум с листата

В тъмна бурна нощ.

Който дебне във вашата пустиня

Какво животно, каква птица?

Не крий всичко,

Виждате ли, ние дойдохме.

възпитател: Чуй как вдига шум гората.

Запис на звук "Шумът на гората"

В.: Тихо - тихо ставаме

Отиваме в есенната гора.

Слово и движение:

Ще отидем тихо в гората. (Ходи на място)

Какво ще видим в него? (Завърта главата наляво и надясно)

Там дърветата растат, (Гладко през страните, които издигат

Клоните са насочени към слънцето. ръцете горе)

Вятърът е силен

И той люлее дърветата. (ръкостискане вдигнати нагоре)

Тихо, тихо, не вдигай шум,

Искаме да намерим горските животни.

възпитател: Живеем в прекрасно и красиво мястоКраснодарска територия... Тук има много гори. И в гората има много животни... Искате ли да поговорим за тях?

деца: Да.

възпитател: Момчета, какви животни живеят в гората?

деца: Див.

Слайд 3 "Горски животни"

(Изображението се появява, след като децата отгатнат гатанката)

1. Кой суче лапи през зимата?

Той също обича мед

Може да реве силно.

И името му е... (Мечка)

мечката е най-големият от съвременните хищни зверове. Някои от тях достигат дължина до 3 метра. Мощно тяло, силни петпръсти лапи с големи нокти, къса опашка, масивна глава с малки очи и уши.

2. Хитър измамник, червена глава.

Пухкава опашка - красота!

И името й е.... (лисица)

Лисиците са едни от най-атрактивните хищници: червена коса, дълга и пухкава опашка, тясна и дълга муцуна, както и хитри и умни очи. По размер лисицата е подобна на малко куче. Те бягат много по-бързо от кучетата. Лисицата е не само сръчна, но и много хитро животно, което е способно да обърка следите и да прибягва до различни трикове, за да получи собствена храна.

Слайд 5 "Горски животни"

3. Малко, червенокосо животно

Скачане-скачам по клоните? (катерица)

Катерицата е необичайно привлекателно животно с удължено тяло и красива пухкава опашка. Дължината на тялото без опашката е 19-28 см. Цветът му се променя сезонно. През лятото в него преобладават червени, кафяви или тъмнокафяви тонове; през зимата - сиво и черно, понякога с кафяв оттенък. Коремът е светъл или бял.

4. Буца пух,

Дълго ухо.

Подскача ловко

Обича моркови. (заек)

Зайците са малки или средни животни, дължината на тялото е 12-74 см, теглото достига 5,5 кг. Задни крайници големи видовеудължен. Зайците имат отличен слух, те могат да чуят врага на разстояние от няколкостотин метра. За да попречи на друго животно да го настигне, заекът избягва и прави кръгове в снега, което обърква преследвача.

5. Той обикаля през гората през цялото време,

И в храстите търси някого.

Чу, той щракна със зъби,

Познай кой … (вълк)

Вълкът е горски обитател, голямо животно, което прилича на куче. Принадлежи към семейството на кучетата. Муцуната на вълка е по-широка от тази на кучето, челото е изпъкнало, а опашката обикновено е спусната. V зимен сезонвълци се скупчват в глутница. През есента и зимата вълците често вият.

възпитател: Тук сме с вас и се срещнахме с диви животни.

Сега ви каня да играете една игра "Кой какво яде".

(на чинията има макети на зеленчуци, плодове, плодове, ядки, буре мед)... Избройте какво има на чинията? (отговори на децата)

Децата лекуват животни. (заек - моркови, зеле; мечка - горски плодове, мед; катерица - ядки)

възпитател: Браво, свършихме работата. И вълкът и лисицата много обичат, има мишки и риби, зайци, защото са хищни животни.

Физическо възпитание (имитация на движения).

Малко бяло зайче седи

Той мърда уши. Така, така, той мърда уши.

Зайчето е студено да стои

Зайчето трябва да скочи

Dap - Dap, Dap - Dap,

Зайчето трябва да скочи.

Слайд 8 "Горска поляна"

възпитател: Събрани една вечер на горска поляна горски животни... Играеха дълго, забавляваха се, но сега беше време за сън. Всяко животно отиде в собствената си къща.

лукав, Червена лисица (в дупката).

Сив, ядосан вълк (до леговището).

тромав, кафява мечка (в бърлогата).

Пухкаво, бяло зайче (под храста).

Сръчна, пъргава катерица (в хралупата).

(Децата помагат да довършат изреченията)

възпитател: Браво момчета! Тук сме с вас и се срещнахме с диви животни... Сега да се върнем от гората обратно към нашата групаи помислете за албума « Диви животни» .

Свързани публикации:

Цел: обобщаване на представите на децата за диви животни и техните бебета. Задачи: Образователни: Консолидиране на представите за характеристиките.

Резюме на открит урок за развитието на речта "Диви и домашни животни" за втора младша групаАвтор на урока: Ищенко С. С. Педагог Г. Муром 2015 Раздел: развитие на речта... Група: Втора младша възраст. Формуляр за изпълнение: Пътуване.

Тема: „Диви животни“ Цели: формиране на способност за разпознаване, назоваване и различаване на белези външен види начина на живот на дивите животни;