Kaip gyvūnai žiemoja vyresniųjų grupėje. GCD santrauka tema: „Kaip gyvūnai ruošiasi žiemai? ikimokyklinio ugdymo vyresnėje grupėje

Tikslas: Ugdyti meilę gyvūnams, norą jiems padėti sunkiomis sąlygomis.

Plėtoti: žinias apie laukinių gyvūnų pėdsakus

Ugdykite smalsumą

žodyno darbas : pelės, žiemoti, šviesti, ginti, grobti.

parengiamieji darbai: skaito istorijas iš V. Blancos knygos "Miško laikraštis", "Kas tu toks?!" A. Minčakovskis.

Medžiaga: laukinius gyvūnus vaizduojančios iliustracijos.gyvūnų pėdsakai Didaktinis žaidimas „2 voveraitės“. Kaukės 2 voveraitėms, mikroschemos.multimedijos projektorius.

Pamokos: formuoti idėjas apie gyvūnų gyvenimą miške.

„Kaip spalva saugo gyvūnus?“, „Miško gyventojai“. Eilėraščių, mįslių apie laukinius gyvūnus mokymasis. Paveikslėlių nagrinėjimas.

Ugdymo sritys : žinios, bendravimas.

Pamokos eiga

Auklėtojas. Sveiki, vaikinai, šiandien mes leisime įdomią kelionę į mišką.

O į kokį mišką eisime, suprasite klausydami A.S. eilėraščio. Puškinas

Štai šiaurė gaudo debesis,

Jis kvėpavo, staugė – ir štai ji

Žiemos magija ateina!

Atėjo, sutrupėjo; susmulkinti

Kabo ant ąžuolų šakų,

Ji atsigulė banguotais kilimais

Tarp laukų, aplink kalvas,

Krantai su nejudančia upe

Išlygintas putliu šydu,

Blykstelėjo šerkšnas. Ir mes džiaugiamės

Raupsų motina žiema.

Auklėtojas. Kaip manai, į kokį mišką eisime? (vaikų atsakymai)

– Teisingai, mes eisime į žiemos miškas. O kaip manote, žvėrys ir paukščiai miške džiaugiasi mamos žiemos išdaigomis? (vaikų atsakymai.)

Žiemą apsnigtas miškas sustingo, tarsi piktoji burtininkė žiema jį užbūrė. Atrodo, kad miške niekas negyvena. Tyla. Bet taip nėra, o gerai įsižiūrėjus sniege galima pamatyti išpieštus įvairiausių pėdsakų raštus. O jei yra pėdsakų, vadinasi, kažkas juos paliko. Kas žino, kaip suprasti pėdsakus, iš karto nustatys, kokie žvėrys čia buvo, ką veikė, ką valgė, kas juos sumedžiojo. Jūs ir aš taip pat eisime pėdsakais ir pamatysime, kas juos paliko ir kaip miške žiemoja gyvūnai ir paukščiai.

Štai pirmieji kūriniai! kieno jie? Pažiūrėkime, kur jie mus nuves.

Vaikai kartu su mokytoja seka takelius iki kelmo, kur yra kiškio paveikslas

Auklėtojas. Kas tai? Vaikinai, kaip jūs manote, ar lengva zuikui žiemą miške? (vaikų atsakymai.)

Žiemą kiškiai naktį maitinasi medžių žieve. Naktį kiškiai sniege daro gilų matomą pėdsaką. Jei kiškis vaikščiotų paprastai ir tiesiai, tai ryte jis iškart būtų rastas ant tako ir sugautas. Tačiau bailumas jį gelbsti. Jis šoks į priekį, kažko išsigąs – ir iš visų jėgų šoks į šoną ir nušoks. Vėl kažkas pasibels – vėl išsigando ir nubėgo kita kryptimi. Išryškinę kiškio pėdsakus medžiotojai nustemba jo gudrumu, o kiškis net nemanė būti gudrus, tiesiog visko bijo.

Auklėtojas. Vaikinai, pabandykime pašokti kaip kiškiai ir supainiokime pėdsakus, kad niekas mūsų nerastų.

Vaikai šokinėja į priekį

Pirštų gimnastika

Vaikai kartu su mokytoju atlieka pratimus: pirmoje eilutėje nykščiais paeiliui liečia rodomąjį, vidurinį, bevardį ir mažąjį pirštus, antroje eilutėje visus pirštus suspaudžia ir suspaudžia į kumštį, viską kartoja kaire ranka.

Ežiukas, lokys, barsukas, meškėnas

Kasmet jie miega žiemą.

Vilkas, kiškis, lūšis, lapė

Žiemą juos rasite lapėje.

„Štai dar keli pėdsakai. Eikime per juos ir pažiūrėkime, kas jie tokie. Kas tai?

Mokytojas parodo voverės nuotrauką.

- o kas iš jūsų žino, kaip voverė žiemoja? (vaikų atsakymai.)

— voverė nebijo žiemos. Dosnus ruduo jai padovanojo naują kailinį, kuris, kaip ir kiškis, padeda užmaskuoti. Visas miškas apsnigtas, po sniegu pasislėpusios žolės, sėklos, vaisiai, augalų šaknys, miške nėra riešutų ir spurgų, grybų ir vaisių, bet voveraitė nesijaudina, nes turi puikią atmintį. Ji prisimena, kur mūrijo rudenį ir koks atstumas tarp jų. Galima tik pavydėti šio gyvūno atminties. O kai ateina žvarbios šalnos, pūgos, pūgos, voverės nesimato. Ji, susisukusi į kamuolį, gali miegoti kelias dienas.

Dabar siūlau žaisti žaidimas „Dvi voverės“.(Paveikslėliai, kuriuose vaizduojami įvairūs objektai, ežiai ant stalo).

Žaidimo eiga:

Išrenkamos 2 voveraitės, likusios ateina prie stalo, padaro po 1 nuotrauką. Pagal komandą „Žiema ateina, laikas kaupti atsargas“ voveraitės renkasi maisto nuotraukas. Turite surinkti kuo daugiau nuotraukų.

Teisingai, tai lapė. Kaip lapė praleidžia žiemą? (vaikai atsako)

– Ar žinote, kad esant dideliam šalčiui, lapė užsidengia nosį pūkuota uodega, kad nesušaltų.

Lapė yra labai protingas, gudrus gyvūnas. Lapė, kaip ir vilkas, visą žiemą klaidžioja po mišką ieškodama maisto. Lapė uostinėja sniegą, ieškodama pelių audinių. Taigi pelės iš esmės maitinasi visą žiemą. Lapė nedaro atsargų, kartais būna alkana.

– Vilkai vadinami miško tvarkdariais, nes naikina silpnus, sergančius gyvūnus.

- Bet kaip vilkai ruošiasi ilgam, atšiauriam, šalta žiema? (vaikų atsakymai).

Jei vilkai neranda savo grobio, ką jie daro? (vaikų atsakymai).

Kur vilkai miega? (vaikų atsakymai).

"Žiūrėk, vilkas labai panašus į šunį, ir aš negalėsiu jo atskirti, ar ne?" (vaikų atsakymai).

- Ir tu nenori pasivaikščioti po žiemos mišką. Na tada eime.

Kūno kultūros minutė

„Žiemos pasivaikščiojimas po mišką“

„Atėjome į žiemos mišką,

Kiek čia stebuklų.

Dešinėje stovi beržas kailiniais,

Kairėje į mus žiūri medis.

Danguje sukasi snaigės

Jie gražiai atsigulė ant žemės.

Taigi zuikis pašoko

Jis pabėgo nuo lapės.

Tai yra Pilkas vilkas sėlinantis

Jis ieško grobio.

Dabar visi slepiames

Tada jis mūsų neras.

Duoboje miega tik lokys

Taigi jis miega visą žiemą.

Sniego seniai skrenda

Kokie jie gražūs!

Ramybė ir grožis miške

Mums laikas namo!"

Auklėtojas. O štai dar keli pėdsakai. Pažiūrėkime, kam jie priklauso, apsvarstykime juos.

- Kas tai? (Vaikai atsako.)

– Teisingai, tai briedis. Kaip briedžiai žiemoja? (Vaikai atsako.)

– Taip, briedžiai taip pat nekuria atsargų, todėl jiems sunku žiemą, sunkiai skinasi kelią per apsnigtą tankmę, per sniegą, ieškodami maisto: kasa sausą žolę po sniegu, valgo plonas šakas iš krūmai ir medžiai. Tęskime savo kelionę. Čia yra ir kitų pėdsakų.

- Kas tai? (vaikų atsakymai.)

Auklėtojas. Teisingai, jie yra paukščiai. Sunku paukščiai gyvenažiemos miške. Esant šaltiems ir dideliems šalčiams, jie stengiasi skristi arčiau žmogaus būsto ir maitintis patys.

„Dabar tęskime pokalbį, patogiai įsitaisykite savo vietose.

Vaikai sėdi ant kėdžių.

Auklėtojas. Prašome pažiūrėti į ekraną. Kas čia per sniego pusnys miške? Iš po sniego gniūžtės išeina garai. Visi krūmai šalia sniego pusnys yra padengti šalčiu; minkštas, purus. Kas atspėjo, kokia sniego pusnys? (vaikai atsako)

- Teisingai, tai meškos guolis. Ir šerkšnas ant krūmų, nes meška kvėpuoja, ir šiltas oras pro nedidelę skylutę. Meška užmigo iki pat pavasario. Žiemos metu jis niekada nepabus, nesivers nuo šono ant šono.

Kuo stipresnis šalnas, tuo stipriau lokys miega. Kokie dar gyvūnai miega žiemą? (vaikai atsako)

– Tai va, tai ežiai, goferiai, meškėnai, barsukai, kiaunės.

Paruošiau tau mįsles, kurias tau užmins tavo bendražygiai.

Mįslės

1. Kas ant kūgio šakos nugraužė ir numetė?

Kas mikliai šokinėja palei šakas ir skrenda prie ąžuolų?

Kas slepia riešutus įduboje,

Džiovinti grybai žiemai.

(Deimantas)

2. Gudrus apgavikas, raudonplaukė,

Pūkuota uodega yra graži!

O jos vardas...

(Iljas)

3. Pavasarį pabunda miško savininkas

O žiemą, staugiant pūgai,

Miega sniego trobelėje.

(Dina).

4. Už medžių, krūmų

Blykstelėjo kaip liepsna

Mirgėjo, bėgo

Nėra dūmų ir ugnies.

(Ayrat k.)

5. Kas yra didžiausias miške?

Kas yra tas turtingas, kuris nešioja kailį?

Kas iki pavasario yra duobėje

Svajoji dieną ir naktį?

(ayzil).

Auklėtojas.Žiemą miške gyvūnams ir paukščiams sunku. Kas žino, kaip padėti gyvūnams? (vaikai atsako)

– Tai va, žmonės maitina alkanus gyvulius: iškloja šieną briedžiams, druskos – šernams, spurgus ir giles – voveraitėms, pakabina lesyklėles.

„Taigi mūsų kelionė baigėsi. Kur mes buvome šiandien?

Ką mes matėme žiemos miške? Pažiūrėkime į ekraną ir dar kartą prisiminkime, kokius gyvūnų ir paukščių pėdsakus matėme.

„Šiandien man buvo labai malonu dirbti su jumis ir prisimindamas mūsų susitikimą, norėčiau padovanoti įvairių gyvūnų pėdsakų nuotraukas. Tikiuosi, kad jūs tinkamai juos pažinsite ir tapsite tikrais sekėjais.

mokytojas MBDOU "Bolsheatninsky vaikų darželis"

Atninsky rajonas, Rusija

Pamokos santrauka tema: Ruduo in vyresnioji grupė DOW


Apibūdinimas: abstrakčiai kompleksinė pamoka vyresniųjų grupėje "Kaip gyvūnai ruošiasi žiemai?" naudinga darželio auklėtojams. Ši tema supažindina vaikus su laukinių gyvūnų gyvenimu.
Tikslas: vaikų pažinimo domėjimosi gyvaisiais ugdymas.
Užduotys: Suteikti vaikams idėjų, kaip paruošti laukinius gyvūnus žiemai. Išplėskite idėjas apie jų gyvenimo būdą, mitybos būdus žiemą. Išmok analizuoti. Įtvirtinti gebėjimą vartoti daiktavardžius giminės daugiskaitoje. Pratimas naudojant prielinksnius at, on, under, in. Praturtinkite vaikų žodyną. Įtvirtinti gebėjimą lyginti skaičius 3 ir 4. Ugdyti smalsumą, rūpestį gyvūnais.

Medžiaga: laukinių gyvūnų nuotraukos skirtingose ​​grupės vietose, paveikslėliai, kuriuose vaizduojami gyvūnų būstai, lesyklėlės, šaka su plastilino kamuoliukais ant siūlų.

Preliminarus darbas:

skaityti eilėraščius ir mįsles apie gyvūnus, žiūrėti iliustracijas, didaktinis žaidimas"Kas ką valgo?" Žaidimas "Mes žinome daug laukinių gyvūnų vardų"
Vaikai stovi ratu, mokytojas eina išilgai vaikų, ploja rankomis ir tardamas frazę „Žinome daug laukinių gyvūnų pavadinimų“. Tada vaikas turėtų suploti mokytojui rankomis ir pasakyti gyvūno vardą.
Pedagogas: Vaikinai, koks dabar metų laikas?
Vaikai: ruduo
globėjas: O kas bus toliau?
Vaikai:žiema
Pedagogas: Rudenį visi gyvūnai ruošiasi žiemai.

Žaidimas "Vienas - daug"
Žiemai ruošiasi ne vienas vilkas, o daug... (vilkai)
Ne vienas kiškis, o daug... (kiškiai)
Ne vienas ežiukas, o daug ... (ežiukai)
Ne vienas lokys, o daug... (meškos)
Ne viena voverė, o daug... (baltymai)
Ne vienas briedis, o daug... (briedis)
Ne vienas šernas, o daug... (šernų)
Ne viena lapė, o daug... (lapės)
Pedagogas: Ar norite sužinoti kaip? Užmerkime akis ir įsivaizduokime, kad esame miške, įkvėpkime švariai Grynas oras. Nekelsime triukšmo, kad neišgąsdintume gyvūnų. Merginos kaip voveraitės bėga į kelmus gražus lengvas eisena. Berniukai, kaip lokys, praeis lėtai, braidžiodami.
Kas ten tankumoje?
Vaikai: šernas
Šernas rudenį užaugina ilgus storus šerius. Pakartokite. O po juo – trumpas šiltas paltas, kaupiantis riebalus žiemai. Šernai maitinasi vakarais ir naktimis, guli guolyje. Pakartokite. Rudenį į duobę paguldo eglių šakas ir sausą žolę. Ką valgo šernai? (vaikų atsakymai) Jie ieško sėklų, augalų šaknų, riešutų, labai mėgsta giles.
Štai jis bėga – ežiukas skuba. Viskas sausuose lapuose. Kaip jis pasodina lapus ant erškėčių? (vaikų atsakymai) Pradeda ant jų važiuoti, pribėga prie duobės po kelmu, atsikrato lapus. Namas ruošiasi žiemai.
Po beržu ant kalno
Senas ežiukas padarė audinę
O po lapais guli
Du jauni ežiukai
Ką ežiukas valgys žiemą? (Vaikų atsakymai)
Jis miega kamuoliu, o vasarą ir rudenį priauga riebalų, kad visą žiemą galėtų miegoti sočiai. Ežiukas patenka į žiemos miegą. Pakartokite.

Kvėpavimo pratimai "Ežiukas"(galvos pasukimas į dešinę, triukšmingas kvėpavimas, galva į priekį, sklandus iškvėpimas ir į kairę) užklumpa žiemos miegas?
Pedagogas: Kas dar žiemoja žiemą?
Vaikai: turėti
Pedagogas: Ką lokys valgė vasarą ir rudenį?
Vaikai: uogos, grybai, skruzdėlės, žuvis
Pedagogas: Jis priauga riebalų. Kur miega lokys?
Vaikai: duobėje
Pedagogas: Jis sutvarko jį po šaknimis nuvirtęs medis, dresuoja jaunas kalėdines eglutes, kurias išrovė, samanas, krūmynus.
Po šaknimis vėjavartėje
Meška miega, tarsi name.
Meškiukai žiemoja su jaunikliais, o vasario mėnesį pasirodo jaunesni broliai ir seserys.
Kas šokinėja nuo šakos ant šakos?
Vaikai: voverė
Pedagogas: Bet jau ne raudona, o pilka. Ji pakeitė paltą į šiltą. Kodėl?
Vaikai: taip voverė slepiasi nuo priešų
Pedagogas: Ir ant šio medžio ji turi namą – įdubą. Pakartokite. Įdubimas nėra labai didelis, bet sausas. Išklota sausais lapais, žole, samanomis, voveraitė ten šilta. Ji susisuka ir miega. AT labai šalta kelios voveraitės miega viename lizde, šildo viena kitą ir užtveria įėjimą samanomis. Nosį dengia uodega. Kam?
Vaikai: nesušalti
globėjas: Kas dar tai daro?
Vaikai: katė
Pedagogas:
Voverė pasislėpė įduboje
Ir sausa, ir šilta
Laikomi grybai ir uogos
Tiek, kad per metus nepavalgysi
Ką voverė valgys žiemą? (vaikų atsakymai) Voverė daro atsargas, Pakartokite. Ji džiovina grybus ant šakų, slepia riešutus po medžių šaknimis. Atsidūrę prie tokio sandėliuko nelieskite, voveraitei jos reikia labiau.
Juokinga žiūrėti, kaip voverė ieško riešutų. Jis baksteli letena į lazdyno šaką ir žiūri... Įsivaizduokite, kad esate voverės, o štai lazdyno krūmas.

Žaidimas „Get The Nut“ Kiek riešutų yra ant šakos? Kitas? Kur daugiau?
Yra toks užrašas "Jei voverė pasidaro didelius maisto atsargas, tai bus ilga žiema" kodėl manote? (vaikų atsakymai)
Kam šalta žiemą
Klaidžioja piktas, alkanas? (vilkas)
Štai jis stovi ir ieško grobio.
Jis taip pat ruošiasi žiemai. Vasarą ir rudenį vilna auga, tampa stora ir šilta. Miegantis vilkas, vilkas ir jaunikliai. Tai yra Vilkų gauja. Pakartokite. Dieną jie miega duobėje. Guolis įrengtas dauboje prie vandens.
Pedagogas: Kas slepiasi nuo vilko?
Vaikai: kiškis
Pedagogas: Jis irgi kaip voverė apsikeitė kailį. Įdomu, kad jis tai daro. Pirmiausia balta tampa uodega, tada užpakalinės kojos. Žiūri į tokį kiškį, lyg jis būtų su baltomis kelnėmis. Tada nugara pasidaro balta, ausys, bet ne iki pačių galiukų: ties įstrižais jos lieka juodos. Kodėl triušis turėtų keisti kailį?
Vaikai: pasislėpti sniege
Pedagogas: Triušis neturi namų. Dieną kiškis miega sniego duobėje, naktį gauna maisto. Esant dideliems šalčiams, įsirausia į sniego gniūžtę – šilčiau.
Įstrižas neturi duobės
Jam nereikia skylės
Kojos gelbsti nuo priešų
O nuo alkio – žievė
Ką valgo kiškis?(Vaikų atsakymai) Graužia medžių žievę, graužia plonas šakeles.

Fizminutka
Vienas – pritūpimas, du – šuolis
Tai zuikio krūvis
O lapės pabudusios (trina akis kumščiais)
Jie mėgsta ilgai pasitempti (ištempti)
Būtinai žiovaukite (žiovaukite, uždenkite burną delnu)
Na, vizgink uodegą (judindama klubus į šoną)
O jaunikliai lenkia nugarą (lenkiasi į priekį)
Ir lengvai pašokti aukštyn (lengvai pašokti)
Na, lokys yra šleivapėdis (rankos sulenktos per alkūnes)
Kojos plačiai viena nuo kitos (pėdos pečių plotyje)
Dabar vienas, tada abu kartu (nuo kojos ant kojos)
Laiko žymėjimas vietoje ilgą laiką (liemens siūbavimas)
Ir kam neužtenka įkrovimo
Viskas prasideda iš naujo (išskleiskite rankas į šonus, delnais aukštyn)
Ir štai dar vienas kiškis priešas
Koks pavojingas gyvūnas
Vaikšto raudonu paltu
Sniegas grėbsta
Ar pakanka pelių? (lapė)
Praeina tyliai, negirdimai. Tai žiemą, kaip ir veltinio batuose, nes ant lapės letenų auga stori plaukai ir jie nenušąla. Kur yra lapės namas?
Vaikai: skylėje
Pedagogas: Ką valgo lapė? Ji pelės – gaudo peles iš po sniego. Ką veikia lapė?
Prisilietimas prie sniego kanopomis
gražus vyras vaikšto miške
Eina drąsiai ir lengvai
Ragai pasklido plačiai. Kas tai? (Briedis)
Nuo žvarbaus žiemos šalčio jį gelbsti šilta vilna, kuri auga net ant nosies. Naktį ir esant dideliam šalčiui briedis slepiasi giliame sniege, kojas slepia po pilvu. Kam?
Vaikai: kad būtų šilta
Pedagogas: matosi tik galva ir nugara.
Briedžiai minta plonomis medžių šakomis.
Lapkričio mėnesį ji meta ragus ir taip vaikšto iki pavasario.

Žaidimas "Kas kur slepiasi?"
Miške daug gyvūnų, bet juos pamatyti nelengva. Nes jie išmoko slėptis nuo žmonių. Užmerkime akis, atidarykime jas ir pažiūrėkime, kas kur pasislėpė?
Kiškis prie kelmo
vilkas po medžiu
lapė skylėje
Voverė ant šakos
Meška duobėje
Briedis už medžio
Dabar užmerkime akis ir atsidurkime grupėje (vaikai sėdi ant kėdžių)
Čia sužinojome daug įdomių dalykų. Ar tau patiko vaikščioti miške?
Pas mus ir šilta, ir sotūs, o gyvuliai žiemą dažnai būna alkani. Voverė ne visada randa savo atsargas. Ne kiekvienais metais yra daug riešutų ir grybų. Po gausaus snygio po sniegu yra žemi medžiai, o šakos su aukštų medžių kiškių ir briedžių negali gauti. Briedžiams ir šernams sunku vaikščioti gilus sniegas. Tai reiškia, kad sunku rasti maisto. Todėl žiemą gyvūnai šeriami. Miške kabinamos medžių šakos, išdėliojamas šienas, morkos, kopūstai. Briedžiui išdėliota druska. (rodoma tiektuvų nuotrauka)
Vaikinai, kaip laukiniai gyvūnai ruošiasi žiemai?
Vaikai: kaupti riebalus, daryti atsargas, apsivilkti šiltus paltus, tvarkyti būstus, žiemoti
Pedagogas: Ar padėsime gyvūnams? Šauniai padirbėta!

Darbo vieta, pareigos: -

MBDOU - kombinuoto tipo darželis Nr.50 "Topolek", auklėtoja.

Regionas: — Saratovo sritis

Pamokos (klasės) charakteristika Išsilavinimo lygis: - ikimokyklinis ugdymas

Tikslinė auditorija: - Pedagogas

Dalykas (-ai): – Biologija
Tema (-ai): - Pasaulis aplink

Pamokos tikslas: -

Išmokti ieškoti gyvūnų gyvenimo pokyčių priežasčių keičiantis jų buveinės sąlygoms, nustatyti priežasties-pasekmės ryšius. Ugdykite įtikinamą kalbą. Ugdyti meilę gyvūnams, norą padėti sunkiomis sąlygomis.

Naudota įranga: -

Kortelės su naminių ir laukinių gyvūnų atvaizdais, peizažo lapas, dažai, teptukas kietais šereliais).

Trumpas aprašymas: -

Plėsti ir gilinti supratimą apie gyvūnų, paukščių, žuvų, vabzdžių žiemojimą.


Tema: Pokalbis apie tai, kas, kaip žiemoja.

Vaikų veiklos rūšys: pažintinė, žaidybinė, komunikacinė, tiriamoji, meninė.

Tikslai: Plėsti ir gilinti supratimą apie gyvūnų, paukščių, žuvų, vabzdžių žiemojimą.

Meška ir ežiukas žiemą miega, kiškis ir voverė keičia vilnos spalvą ir tankį,
- žiemojantys paukščiai priartėja prie žmonių būstų, zylės minta vabzdžių lervomis, krūmų, medžių, bulių sėklomis - šermukšnių uogos, žvirbliai ir balandžiai ieško trupinių ir maisto likučių žemėje;
- vabzdžiai slėpėsi po medžių žieve, žuvys nuskendo upių ir ežerų dugne.
Išmokti ieškoti gyvūnų gyvenimo pokyčių priežasčių keičiantis jų buveinės sąlygoms, nustatyti priežasties-pasekmės ryšius. Ugdykite įtikinamą kalbą. Ugdyti meilę gyvūnams, norą padėti sunkiomis sąlygomis.

Preliminarus darbas: Pokalbių ciklas apie žiemą ir gyvūnus, žiūrint paveikslėlius apie žiemą, skaitant eilėraščius ir mįsles apie žiemą ir gyvūnus.
Medžiaga: atvirutės su naminių ir laukinių gyvūnų atvaizdais, peizažo lapas, dažai, teptukas kietais šereliais).

1. Laiko organizavimas. Mokytojas rodo gyvūnų nuotraukas. Peržiūrėkite brėžinius. Kokie gyvūnai čia rodomi?
2. Pedagogas: Balta ir šalta žiema atėjo į žemę. Miškas paskendo sniege, o po juo slėpėsi vaisiai ir sėklos, augalų šaknys tapo dar labiau nepasiekiamos. Ant medžių nėra sultingos žolės, nėra minkštų lapų.

1. Ar manote, kad miške gyvenantys gyvūnai bijo žiemos?
2. Kas juos gelbsti nuo žiemos šalčių? Nuo plėšrūnų? (Gyvūnai vasarinius kailius pakeitė į šiltesnius žieminius, pakeitė spalvą). Ar jie bijo šalčio?
3. Ką žiemą valgo triušiai ir voverės?
4. Kaip lapė suseka grobį žiemą?
5. Kodėl barsukai ir lokys žiemą kaupia riebalus, voverės kaupia maistą, o kiškis ir lapė – ne?
6. Kaip ežiukas žiemoja?
7. Jei pavyko apsilankyti miške ir rasti gyvūnų pėdsakus ar patiems juos pamatyti, pasakykite apie tai.
8. Kaip keičiasi žiemojančių paukščių gyvenimo būdas? Ką jie valgo? (Buliai, zylės, žvirbliai, balandžiai).
9. Kur žiemoja vabzdžiai?
10. Kaip varlės ir žuvys žiemoja?
11. Kaip galite padėti miško gyvūnai, paukščiai žiemą? Žuvys?

Mokytojas apibendrina ir tobulina vaikų žinias.
Gyvūnai žiemos nebijo. Pūkuota šilta vilna gelbsti juos nuo smarkaus šalčio. Kiškio voverės taip pat keičia kailio spalvą, kad geriau pasislėptų nuo plėšrūnų. Jie nebijo alkio. Nors miške nėra nei riešutų, nei grybų, bet vasarą ir rudenį voveraitė apsirūpino jų atsargomis, o dabar ieško savo sandėliukų. Ji su malonumu valgo sėklas. eglės spurgai, kurių žiemą miške daug. Miške nėra meškos maisto. Bet lokys gerai apsigyveno: visą žiemą miega savo guolyje ir nieko nevalgo. Barsukas taip pat miega savo skylėje. Šiuo metu jie gyvena dėl riebalų, kurių organizme susikaupė vasarą ir rudenį.
Bet kiškiai, lapės, briedžiai nieko nekaupė. Kiškis minta medžių šakomis, graužia žievę. Briedžiai maitinasi ir šakomis. O lapė nemėgsta šakų. pasivaikščiojimai raudona lapė per sniegą ir atsargiai jį uostydamas. Būtent ji po sniegu ieško audinės pelių. Taigi pelės iš esmės maitinasi visą žiemą. Paukščiai šiuo metų laiku artėja prie žmonių būstų. Zylės minta vabzdžių lervomis, krūmų, medžių, bulių sėklomis – šermukšnių uogos, žvirbliai ir balandžiai ieško trupinių ir maisto likučių žemėje.
Žuvys nugrimzdo į upių, ežerų dugną ir ten miega.
Tačiau žiemą gyvūnai ir paukščiai dažnai būna alkani. Todėl juos reikia šerti: miške kabinami paruošti kuolai, išdėliojami šieno, morkų, kopūstų lapai, riešutai, gilės. Jie gamina lesyklėles paukščiams.
Žiemą žuvims sunku. Pro ledą oras į vandenį nepatenka, o žuvys dažnai žūva nuo jo trūkumo, todėl žiemą lede būtina padaryti skyles.
Jūs ir aš taip pat turime padėti gyvūnams, žuvims ir paukščiams.

Fizkultminutka. Vaikai ant kilimo vaizduoja gyvūnų judesius ir įpročius.

3. Vaikinai, apie kokius gyvūnus kalbėjome? (laukinis). Kokie dar gyvūnai yra? (Namai). Siūlau pažaisti žaidimą „Zoologijos loto“. Įtvirtinti vaikų žinias apie laukinius ir naminius gyvūnus.

4. Puikūs vaikai, jūs gerai pažįstate gyvūnus.

Piešimas tema: "Baltasis kiškis, kur tu pabėgai?"

Prisimename kiškio kūno dalių formą. Prisiminkite, kokiu šepečiu galite perteikti vilnos purumą (šepetys kietais šereliais, guašo paėmimas ant sauso šepečio).

5. Refleksija. Vaikai klausosi ramios muzikos.
Pažiūrėkime į paveikslėlius ir išsirinkime labiausiai patikusius.

Failai:
Failo dydis: 18258 baitai.

Įtvirtinkite vaikų turimas žinias apie tai, kaip jie miega žiemos miegu Laukiniai gyvūnai ir paukščiai;

Išsiaiškinkite idėją, kaip jie ruošiasi žiemai;

Ugdyti vaikų gebėjimą samprotauti ir daryti išvadas;

Ugdykite gramatiškai taisyklingos savo teiginio konstravimo, atsakymo į klausimus įgūdžius pilnas pasiūlymas;

· vystytis loginis mąstymas, dėmesys, atmintis;

· ugdyti meilę gamtai, malonų, rūpestingą požiūrį į gyvūnus, paukščius, vabzdžius.

Integracija: „Bendravimas“, „Socializacija“, „ Meninė kūryba» (piešimas, modeliavimas)

Žodyno darbas: šaltis, plėšrūnas, eglynas, švaistiklis, „mentorius“, migruojantys, žiemojantys (sėslūs) paukščiai, žeminė varlė.

Parsisiųsti:


Peržiūra:

Abstraktus

tiesiogiai – švietėjiška veikla

skiltyje: "Žinios"

(formavimas pilnas vaizdas ramybė)

vyresniojoje grupėje

tema: "Kas kaip žiemoja"

Užduotys:

  • įtvirtinti vaikų turimas žinias apie laukinių gyvūnų ir paukščių žiemos miegą;
  • paaiškinti idėją, kaip jie ruošiasi žiemai;
  • ugdyti vaikų gebėjimą samprotauti ir daryti išvadas;
  • formuoti gramatiškai taisyklingos savo teiginio konstravimo įgūdžius, atsakyti į klausimus visu sakiniu;
  • lavinti loginį mąstymą, dėmesį, atmintį;
  • ugdyti meilę gamtai, malonų, rūpestingą požiūrį į gyvūnus, paukščius, vabzdžius.

Integracija: „Bendravimas“, „Socializacija“, „Meninė kūryba“ (piešimas, modeliavimas)

Žodyno darbas: šaltis, plėšrūnas, eglynas, švaistiklis, „mentorius“, migruojantys, žiemojantys (sėslūs) paukščiai, žeminė varlė.

Preliminarus darbas:

  • skaityti kūrinius apie gyvūnus ir paukščius;
  • mokantis patarlių;
  • mįslių spėjimas;
  • d / ir „Ketvirtas papildomas“, „Baik sakinį“;
  • gyvūnų ir paukščių piešimas ir modeliavimas;
  • žiūrint į iliustraciją.

Įranga:

  • paveikslai, kuriuose vaizduojami laukiniai gyvūnai ir paukščiai;
  • Didaktinių žaidimų kortelės;
  • garso įrašymas su gyvūnų ir paukščių balsais;
  • flanelografas;
  • dažai, pieštukai, popierius;
  • molis modeliavimui;
  • natūrali medžiaga.

globėjas : Žiema atėjo į žemę. Miškas paskendo sniege, o po juo slėpėsi vaisiai ir sėklos, augalų šaknys. Ant medžių nėra žolės, nėra lapų.

- Vaikinai, kaip manote, ar miške gyvenantys gyvūnai bijo žiemos?

Kas juos gelbsti nuo žiemos šalčių? (šilti paltai)

Kas juos gelbsti nuo plėšrūnų? (greitos kojos)

Gyvūnai vasarinius kailius iškeitė į šiltesnius žieminius, pakeitė spalvą.

O kas nutiktų, jei gyvūnai nepakeistų spalvos? Įsivaizduokite, kad zuikis žiemą liktų pilkas. Kas tada? (tai gali lengvai pamatyti plėšrūnas ar medžiotojas)

Kodėl gyvūnai nebijo šalčio? (nes jie ruošėsi žiemai)

Papasakokite, vaikinai, kaip gyvūnai ruošėsi žiemai. Kaip, pavyzdžiui, lokys ruošėsi žiemai?

Vaikų atsakymai

Dar rudenį lokys ieško duobės ant kalno šlaito, apaugusio dažnu eglynu. Meška nagais drasko siauras eglės žievės juosteles ir deda jas į duobę, o iš viršaus apdengia samanomis, graužia aplink duobę esančias eglutes, kad virš jos suformuotų trobelę. Taip pasirodo guolis.

Žiemą miške meškų maisto nėra. Į jį patenka lokys vėlyvą rudenį ir miegok iki pavasario. Jis gyvena riebalų sąskaita, kurių organizme susikaupė vasarą.

Žiemą gimsta meškų motinos jaunikliai.

globėjas : - Vaikinai, kodėl meškos žiemą atsiveda meškų jauniklius?

Vaikai: - Meškiukai meškiukui gimsta žiemą, nes tik žiemą meška turi savo „namus“ – guolį.

Pedagogas: Įsivaizduokite, jei žiema neateitų. Kas tada atsitiko lokiams?

Vaikai: – Jei žiema nebūtų atėjusi, tai meškos visą laiką būtų vaikščioję per mišką. Buvo blogi. Jie neturėtų jauniklių.

Pedagogas: – Taip, būtų labai blogai ir negerai. Tad gerai, kad yra toks sezonas kaip žiema. Kas dar nori pridurti apie lokius?

Vaikai: - Viduržiemį užaugintas lokys tampa „meškere“. Ieškodamas maisto, klaidžioja po mišką, puola laukinius ir naminius gyvūnus. Šiuo metu jis yra labai pavojingas.

Pedagogas: – Kaip voveraitė ruošiasi žiemai?

Vaikai: - Voverė medžio dauboje pasidaro sau sandėliuką, į kurį deda lazdyno riešutų ir spurgų. Be to, voverė renka grybus, džiovina juos ant pušų mazgų.

Voverė gamina atsargas ir valgo jas visą žiemą. Nuo šalčio voveraitę gelbsti pūkuotas šiltas kailinis, kuris žiemą keičia spalvą: nuo raudonos iki pilkos.

Pedagogas: - Ką daro ežiukas, kad išgyventų žiemą?

Vaikai: - Ežiukas žiemoja žiemos miegu. Skylėje ar po medžio šaknimis jis sutvarko lizdą, į kurį tempia ant spyglių nukritusius lapus. Ten jis miega iki pavasario.

Pedagogas: - Kodėl iki žiemos lokiai ir barsukai kaupia riebalus, voverės – atsargas, o kiškis, lapė ir vilkas – ne?

Vaikai: - Žiemą jie nemiega, o medžioja.

Pedagogas: - Kaip lapė medžioja? Kaip ji seka grobį žiemą?

Vaikai: - Lapė seka savo grobį pagal pėdsakus ir kvapą. Ji turi labai gerą uoslę. Lapė daugiausia medžioja kiškius ir peles. Ji atsargiai čiumpa pėdsakus sniege, ieško po sniegu audinės pelių ir jas gaudo. Lapė turi skylę, kurioje miega (bet ne, kaip lokys, visą žiemą) ir šiltą kailinį. Lapė savo pėdsakus dengia pūkuota uodega. Lapė taip pat gali valgyti ežiukus, goferius ir šeškus.

Pedagogas: - Ir įsivaizduokite, kas nutiktų, jei lapės medžiotų ne kiškius, o atvirkščiai: kiškiai – lapėms?

Vaikai: - Tada lapei tektų raudoną kailinį pakeisti į baltą, kad jo nesimatytų sniege. Ir galbūt išmokite ne bėgti, o šokinėti, kad greitai pabėgtumėte nuo medžiotojo.

Pedagogas: - Kaip kiškis praleidžia žiemą?

Vaikai: - Kiškis apsivelka sniego baltumo kailinį, juodi lieka tik ausų galiukai. Jis graužia žievę nuo jaunų drebulių ir vaisių medžiai. Kiškiai minta ir šienu.

Pedagogas: - Taip, pagalbos reikia tiems gyvūnams, kurie nieko sau nesusikaupė žiemai. Kaip? Pavyzdžiui, triušiai?

Vaikai:- Juos reikia pamaitinti: pakabinti nuimtas šakas miške, išdėlioti šieną, morkas, kopūsto lapus, riešutus ir giles.

Pedagogas: - Kokie kiškių, gimusių žiemą, vardai?

Vaikai:- Jie vadinami „nastovikai“.

Pedagogas: - Kodėl?

Vaikai:- Maži kiškiai pasirodo, kai ant sniego susidaro pluta.

Pedagogas: - Ką galima pasakyti apie vilkus?

Vaikai: - Vilkai žiemą labai pikti, nes yra alkani. Žiemai atsargų nedaro, todėl visą žiemą sėlina ieškodami grobio. Dažniausiai jie juda būriais, todėl yra labai pavojingi.

Pedagogas: - Taip, vaikinai, žiemos gyvūnai nebijo. Nuo šalčio juos gelbsti šilta puri vilna. Spalvos pasikeičia, kad geriau pasislėptų nuo plėšrūnų. O badas jiems ne toks baisus, nes pasidarė atsargų ir valgo visą žiemą.

Dabar pakalbėkime apie tai, kaip paukščiai žiemoja.

Vaikai: - Vieni paukščiai skrenda į šiltesnius kraštus, kiti lieka čia žiemoti.

Pedagogas: - Kaip vadinasi paukščiai, skrendantys iš mūsų į šiltus kraštus?

Vaikai:- Paukščiai, skrendantys į šiltesnius kraštus, vadinami migruojančiais paukščiais.

Pedagogas: - Įvardink juos.

Vaikai: - Kregždės, starkiai, lekiukai, antys, snapeliai, uogos.

Pedagogas: - Kokie paukščių vardai čia pasilieka žiemoti?

Vaikai: - Paukščiai, kurie čia pasilieka žiemoti, vadinami žiemojančiais (apsigyvenę).

Pedagogas: - Įvardink juos.

Vaikai: - Varnos, žvirbliai, balandžiai, zylės, šarkos, geniai, buliai.

Pedagogas: - Kaip manote, kodėl migruojantys paukščiai skrenda į šiltus kraštus?

Vaikai: - Migruojantys paukščiai skristi į šiltus kraštus, nes bijo šalčio. Jie neturi ką valgyti. Jie nėra pritaikyti laikyti maistą žiemai.

Pedagogas: - Vasarą šie paukščiai gyvena pas mus, kuria lizdus, ​​veisiasi jauniklius. Atėjus šaltiems orams, jie skrenda į karštas šalis, kad pavasarį sugrįžtų į gimtuosius kraštus. Ir įsivaizduokite, kad žiema nepraeina. Kas tada nutiktų migruojantiems paukščiams?

Vaikai: - Tada paukščiai iš pietų pas mus nebūtų sugrįžę. Ten jie liko amžinai.

Pedagogas: - O jei visą laiką turėtume vasarą?

Vaikai: - Tada paukščiai niekur neskristų, o gyventų pas mus.

Pedagogas: - Kodėl žiemos paukščiai ištisus metus gyventi su mumis?

Vaikai: - Šie paukščiai nebijo šalnų ir sugeba gauti maisto net šalčiausiomis žiemomis. Paukščiams baisiausia ne šaltis, nes iki žiemos paukščiai po sparnais užsiaugina pūkų, baisiausias – alkis.

Pedagogas: - Taigi ką paukščiai valgo žiemą?

Vaikai: - Paukščiai žiemą minta įvairių augalų sėklomis, likusiu maistu. Avižos, soros, duonos trupiniai pešasi ant žemės. Zylės mėgsta ne sūrius riebalus.

Pedagogas: - O kodėl negalima pjauti šermukšnio? Kas gali juo naudotis?

Vaikai: - Bulbai minta kalnų pelenais.
Pedagogas: - Taip, vaikinai, žiemą paukščiai artėja prie žmonių gyvenamosios vietos, tarsi prašydami žmonių pagalbos. Per sniegą, pūgą paukščiai dažnai badauja ir miršta nuo šalčio ir bado. Ir mes turime padėti savo plunksnuotiesiems draugams išgyventi žiemą. Priešingu atveju jie gali mirti.

Kaip galite padėti paukščiams?

Vaikai: - Reikia daryti lesyklas, ten pilti maistą.

Pedagogas: - O kur vaikinai praleidžia žiemą vabzdžius?

Vaikai:- Žiemą vabzdžiai neskraido. Jie miega, pasislėpę medžių ir krūmų žievės plyšiuose, po lapais, žemėje. Būna, kad jie užsikemša plyšiuose.

Pedagogas: - Kas būtų, jei jie nepasislėptų?

Vaikai: - Jei vabzdžiai nepasislėptų žiemą, jie sušaltų ir mirtų.

Pedagogas: - Teisingai. Kaip varlės žiemoja? Žuvis? Vaikai?

Vaikai: - Žuvys ir varlės nugrimzta į upių ir ežerų dugną ir ten miega. Varlės įsirauna į purvą. Jei varlė yra žemė, tada ji slepiasi žemėje. Prasidėjus pavasariui jie pabunda.

Pedagogas: - Ar žinote, kas žuvims sunku žiemą? Oras nepraeina per ledą ir vandenį, o žuvys dažnai miršta nuo jo trūkumo. Kaip jiems galima padėti?

Vaikai: - Žiemą lede turi būti padarytos skylės.

Pedagogas: - Taip, vaikinai, mes tikrai turime padėti visiems išgyventi žiemą: gyvūnams, paukščiams ir žuvims. Priešingu atveju jie gali mirti.

Yra net patarlių apie tai. Kuris?

Patarlės.

  1. Saugokite paukščius, gyvūnus ir visada padėkite jiems!
  2. Kas moka būti geras, tas sugebės saugoti ir mylėti gamtą.
  3. Miškas žiemą, lyg žilaplaukis.
  4. Neieškokite grybų sniege.

Pedagogas: - O dabar pažaiskime. Žaidimas vadinamas"Ketvirtas papildomas".Pažvelkite į nuotraukas ir pasakykite, kuri nuotrauka yra nereikalinga ir kodėl?

  1. varna-kregždė-kiškis-žvirblis
  2. gervė-balandė-zylė-meška
  3. vilkas-lapė-barsukas-varna
  4. meška-barsukas-voverė-varna
  5. drugelis-laumžirgis-lapė-uodas
  6. vabalas-kiškis-skruzdėlis-tarakonas
  7. ešeriai-krosai-skruzdėlės-lydekos
  8. elnias-briedis-ežiukas-karpis
  9. musė-kiškis-drugelis-bitė

10. kamanė-šamas-karpis-karpis

O dabar dar vienas žaidimas: "Baik sakinį"

  1. Lapė bėga, o kiškis ... šokinėja
  2. Lapė rėkia, o vilkas ... staugia
  3. Voverė žiemą pilka, o kiškis .... balta
  4. Šarka skraido dieną, o pelėda ... naktį
  5. Prie kiškio ilgos ausys, o lapė turi ilgą .... uodegą
  6. Lapė gyvena duobėje, o lokys ... dauboje
  7. Varna juoda, o gulbė... balta
  8. Elnias turi ilgas kojas, o ežiukas... trumpas

9. Meška eina lėtai, o kiškis šokinėja ... greitai

Fizminutka (4 minutės)

O dabar, vaikinai, lipdysime ir piešime gyvūnus, kurių gamtoje nėra. Tokį gyvūną reikia ne tik nupiešti, bet ir pavadinti.

Nuspręskime. Kai kurie vaikai pieš, o kiti lipdys. Kitoje pamokoje darysime atvirkščiai. Pradėti dirbti. Tie, kurie lipdo, gali naudoti natūralią medžiagą (7 min.).

Pažiūrėkime, ką gavome. Kas papasakos apie savo darbus?

  1. Kaip pavadintumėte savo gyvūną? Kodėl?
  2. Kad jis turi?
  3. Kur jis gyvena?
  4. Ką jis valgo? ir kt.

Literatūra

  1. S. N. Nikolaeva "Ekologinis ikimokyklinio amžiaus vaikų ugdymas". Maskva, 1998 m
  2. S.N. Nikolajevas „Kaip supažindinti vaiką su gamta“. Maskva, 1993 m
  3. A. V. Korzun „Jausminio ugdymo pasaulis“. Maskva, 2002 m
  4. S. V. Kishko “ Sisteminis požiūris supažindinti vaikus su gamta ir aplinkos apsauga“. Maskva, 1980 m
  5. L. N. Poddubnaya "Teatro ir žaidimų veikla kaip aplinkosaugos švietimo priemonė". Maskva, 1989 m
  6. T. K. Sprutas “ Ekologiškas laisvalaikis ir pramogos“. Maskva, 1984 m
  7. E. I. Sonchik „Ekologinis ugdymas muzikos priemonėmis“. Maskva, 2002 m

Išsamios pamokos santrauka

Kaip gyvūnai ruošiasi žiemai

vyresniojoje grupėje darželis"Spykeletas",

MDOU Novomalyklinsky d\ s "Solnyshko" filialas

įvairaus amžiaus pedagogas

Budyleva Aleftina Fedorovna

Programinės įrangos turinys.

1. Susisteminti vaikų žinias apie laukinių žvėrių gyvenimą miške, apie tai, kaip gyvūnai ruošiasi žiemai. Su vaikais įtvirtinti draustinio, medžiotojo sąvokas.

2. Ugdyti nuoseklią vaikų kalbą, gebėjimą parinkti tinkamus žodžius būdvardžiams, kūrybinę vaizduotę, stebėjimą.

3. Ugdykite vaikų susidomėjimą laukinių gyvūnų gyvenimu.

Preliminarus darbas.

Albumų, atvirukų apie laukinius gyvūnus tyrinėjimas Skaitymas grožinė literatūra: V. Bianchi „Uodegos“, M. Prišvinas „Ežiukas“, L. Tolstojus „Kiškiai“. Pasakų dramatizavimas

„Teremok“, veda pamoką „Kaip vadinasi meška, lapė, kiškis? Modeliavimas: „Daug zuikių didelių ir mažų“.

Piešinys: „Lapė“, „Mūsų lokys“.

Medžiaga pamokai.

Laiškas, kūgiai su mįslėmis, paveikslėliai su atvaizdu

laukiniai gyvūnai, užduočių lapai kiekvienam vaikui:

„Kas kur gyvena?“, „Paversk figūrą gyvūnu“, pieštukai, žiemos miško dizaino atributika.

Pamokos eiga:

Mokytojas su vaikais įeina į grupę, pasveikina svečius, parodo laišką ir sako:

„Kažkas mums įmetė pro langą

Žiūrėk, laiškas.

Galbūt tai saulės spindulys

Kas kutena mano veidą

Galbūt tai žvirblis

Skrenda, nukrito.

Ar kas nors gali rašyti kaip pelė

Ar priviliojai mane prie lango?

Įdomu, kieno tai, jūs, vaikinai, norite sužinoti? Paskaitykime: „Sveiki, mieli vaikinai. Ar jūs kada nors buvote žiemos miške? Kviečiame apsilankyti pas mus“.

Vaikinai, laiško niekas nepasirašė, vietoj parašo nupieštas guzas, kas tai galėtų būti?

Apsidairykime atidžiau, gal mūsų grupėje atsiras nelygybių, ne tik laiškas.

Vaikai juose randa nelygumus su mįslių užrašais.

Pedagogas: - „Buvo vaikai nėra paprasti, jie yra paslaptis su staigmena, klausykite atidžiai, mes atspėsime“.

1 – „Žiemą miegok, vasarą maišyk dilgėlinę“ (Meška)

2 - „Visi spygliuose, niurzga kaip niurzgėjimas,

šiek tiek išsigandęs, susisukęs į kamuoliuką. (Ežiukas)

3 – „Pilkšvas, dantytas, sėlinantis po laukus,

ieško veršelių ir ėriukų “(Vilkas)

4 - „Atspėk, kokia skrybėlė, visa ranka kailio.

Kepurėlė bėgioja miške, graužia žievę prie kamienų. (Kiškis)

5 - „Gudrus apgavikas, raudona galva,

Pūkuota uodega yra grožis, o jos vardas yra ………..“ (Lapė)

6 – „Miklus, mažas gyvūnas

Ant medžių šokinėkite ir šokinėkite. (Voverė)

Vaikinai, jūs esate puikūs, atspėjote visas mįsles. Po guzelio net nepastebėjome, kaip atsidūrėme žiemos miške. Tik kažkas mūsų nesutinka, bet atspėjote, kas mus pakvietė į žiemos mišką? (vaikų atsakymai). Vaikinai, pažiūrėkite į šių gyvūnų nuotraukas, kabančias ant medžių. Vaikai, kaip juos visus galima pavadinti?

Vaikai yra laukiniai gyvūnai.

Pedagogas – Kodėl vaikinai juos vadina laukiniais gyvūnais?

Vaikai – nes jie gyvena miške, patys gauna maistą, statosi būstą, augina jauniklius, jais rūpinasi.

Pedagogas – Teisingai, vaikinai. Prisiminkime ir papasakokime, kaip laukiniai gyvūnai ruošiasi žiemai ir žiemoja. (Pašaukia vaikus, kurių rankose yra meškos ir ežio atvaizdas)

Vaikai, kaip meška ir ežiukas ruošiasi žiemai? (Jie valgo sunkiai, kaupia riebalus, sukuria vietą žiemoti)

Kaip jie praleidžia žiemą? (Jie miega iki pavasario: meška yra guolyje, o ežiukas ilsisi po snapu, duobėje, lapijos ir žolės guolyje.)

Vaikinai, pamenate, koks dar gyvūnas miega visą žiemą? (Barsukas)

Vaikai, kuo voveraitės ir kiškis panašūs ruošiantis žiemai? (Pakeiskite kailio spalvą). O kuo skiriasi kiškis ir voverė ruošiantis žiemai? (Voverė daro atsargas žiemai, o kiškis ne, voverė žiemoja įduboje, o kiškis neturi būsto, nakvoja po krūmu).

Pedagogas: - Vaikinai, kaip lapė ir vilkas ruošiasi žiemai? Kodėl? (Vilkas ir lapė nekaupia atsargų žiemai, visą žiemą medžioja kiškius, peles ir kitą grobį)

Pedagogas: – Vaikai, kokį gyvūną sunku žiemoti be žmogaus pagalbos? Atspėk mįslę ir atsakysi į mano klausimą.

Kanopomis liesdamas žolę,

Gražus vyras eina per mišką.

Eina drąsiai ir lengvai

Ragai pasklido plačiai. (Briedis)

Vaikai, kodėl briedžiui sunku žiemą? (Gyvūnui nepakanka maisto)

Teisingai, vaikinai. Sakykit, prašau, kaip vadinasi ta vieta, kur jie saugo kiekvieno gyvūno, paukščio gyvybę, kur padeda išgyventi šaltą žiemą, maitinasi patys? (Rezervas)

Puiku, koks yra žmogaus, kuris padeda šiems gyvūnams, vardas? (Medžiotojas).

Jūs ir aš taip pat padedame žiemoti paukščius, kurie žiemą atskrenda į mūsų svetainę. Ką mes darome dėl to? (Pakabiname tiektuvus, pilame maistą.)

Puiku vaikinai. Žaiskime žaidimą – „Baigti sakinį“, kuriame parinksime tinkamus žodžius pagal reikšmę.

„Didelis, gremėzdiškas, kaip……… (Meška)

„Ilgaausis, greitakojis, kaip ...... (kiškis)

„Gražus, gudrus, kaip……. (Lapė)

„Dantytas, alkanas, kaip... (Vilkas)

„Dygliuotas, mažas, kaip …….. (Ežiukas)

„Mažas, gudrus, kaip ... .. (Voverė)

Pedagogas: - Vaikinai, šiek tiek pailsėkime.

Mums negera tinginiauti, prisiminkite vaikinai.

Net gyvūnai, net paukščiai daro pratimus.

O jaunikliai, pabudę, labai mėgsta pasitempti.

Būtinai žiovaukite, mikliai vizginkite uodegą.

Na, gremėzdiškas lokys plačiai išskleidžia letenas,

Iš pradžių vienas, paskui abu kartu, žymėdami laiką ilgam.

Vienas pritūpimas, du šuoliai ir dar vienas pritūpimas.

O tada vėl šokinėkite – kiškio pratimai!

Paukštis šokinėja, lyg šoktų, paukštis plaka sparnais

Ir pakyla neatsigręždamas – paukščio mankšta.

Pedagogas: - Vaikinai, susėskime prie stalų ir žaiskime žaidimus: „Kas kur gyvena“ ir „Paverskime figūrą bet kokiu gyvūnu“.

Pirmoje užduotyje turite susieti gyvūną su linija su jo būstu, o ant antrojo popieriaus lapo nupieškite figūras pagal bet kurio gyvūno atvaizdą.

Vykdymo trukmės fonas kūrybinis darbas skamba daina: „Miške gimė eglutė“.

Pedagogas – (Rinkti darbus) Vaikai, kur mes buvome šiandien, ko išmokome?

Buvome gamtoje

Mes daug sužinojome apie ją.

Dabar papasakosime

Ką mes ten matėme.

Po vėjavartos kliūtimi

Miegantis meškiukas jaukiuose namuose

Jis įsikišo leteną į burną

Ir kaip mažai šlykštu

Voverė pasislėpė įduboje

Ir sausa, ir šilta

Laikomi grybai ir uogos

Tiek, kad per metus nepavalgysi.

Įstrižas neturi duobės

Jam nereikia skylės

Kojos gelbsti nuo priešų

O nuo alkio – žievė.

Senoji lapė padarė audinę

O po lapais guli

Du nepatyrę ežiukai.

Pedagogas – gerai, vaikinai. Palikime savo piešinius kaip dovaną miško draugams, pritvirtindami prie šakų.