Parengiamosios grupės nusiskundimų gamta pamokos konspektas. Supažindinimo su gamtos pasauliu pamokos parengiamojoje mokyklai grupėje santrauka

Tikslas:

Vaikų idėjų apie racionalią žmogaus sąveiką su gamta ugdymas – leistini ir nepriimtini veiksmai gamtoje, gamtosauginė veikla.

Užduotys:

Ugdyti gebėjimą identifikuoti galimus problemos sprendimo būdus padedant suaugusiajam, vėliau savarankiškai;

Auklėk ekologinė kultūra ir formuoti vaikų vertybines orientacijas gamtos objektų atžvilgiu.

Pamokos eiga.

Auklėtojas.

Vaikai, šiandien turime neįprastą pamoką, skirtą gamtos išsaugojimui Žemėje. Kaip manote, be ko negalime gyventi planeta Žemė ir mes

Vaikų atsakymai.

Iš tiesų, saulė, oras, vanduo ir dirvožemis yra labai svarbūs, o be jų negalime gyventi nė vienos dienos.

Gamta turi tris lobius:

Vanduo, žemė ir oras -

Trys jos pamatai

Kad ir kokia bėda ištiktų,

Jų paskirtis

Viskas atgims iš naujo.

S. Vikulovas.

Pasigirsta beldimas į duris. Dunno įeina su nosine rankose, smarkiai čiaudi ir kosi.

Auklėtojas.

Sveiki Nežinau. Kas nutiko?

Nežinau.

aš gyvenu gėlių miestas... Oras ten visada švarus, o nuo nešvaraus pykina, čiaudi ir kosėja. Kai skridau toliau karšto oro balionas, sprogo, teko sustoti aikštelėje. Automobiliai pradėjo važiuoti pirmyn ir atgal, pūsdami dūmus. Kvėpuoti tapo visiškai neįmanoma.

Užspringau dujomis

Šukuotos akys -

Tai trys automobiliai vienu metu

Atleidome stabdžius.
Virš kelio pilki dūmai

Kaip tu kvėpuoji po juo?

N.V. Staršova

Auklėtojas.

Vaikai, ar matėte, kaip automobiliai pučia dūmus? Kur tai buvo?

Vaikų atsakymai.

Nežinau. Bet tuo mano problemos nesibaigė. Ką tik išėjau iš automobilių stovėjimo aikštelės, tiesiog atsikvėpiau grynas oras kaip tiesiai prieš mane atsirado pypkės, o iš jų – dūmai. Tai buvo didžiulis augalas. Kai vėjas papūtė į mano pusę, vėl buvau dūmuose, tik šį kartą gamykloje. Man pasidarė blogiau.

Virš kamino veržiasi dūmai.

Vargšas kamuoliukas, kas tau?

Tu pajuodei nuo dūmų

Aš ką tik susirgau:

Pradėjau kosėti ir čiaudėti,

Ir vėl subraižyti akis.

N.V. Staršova

Auklėtojas.

Nežinau, ką turėtume daryti? Mes negalime gyventi be gamyklų ir automobilių, ar ne? Ką manote vaikinai?

Vaikai išsako savo prielaidas.

Auklėtojas.

Visiems gyviems daiktams kvėpuoti reikia gryno oro. Tačiau daug kur, ypač didžiuosiuose miestuose, jis labai užterštas. Daugelis gamyklų ir gamyklų iš vamzdžių išskiria nuodingas dujas, suodžius, dulkes. Automobiliai išskiria išmetamąsias dujas, kuriose yra daug kenksmingų medžiagų. Suodžiai ir dulkės nusėda ant augalų lapų ir sutrikdo jų gyvenimo procesus.

Artėjant didelis miestas, matosi virš jo kabantis nešvarus debesis, kuris susideda iš smulkiausių dulkių dalelių, išsiskiriančių iš gamyklų, elektrinių, automobilių vamzdžių. Didžiųjų miestų ore susikaupia daug vandens garų, susidarančių deginant kurą. Kylant aukštyn, susidaro debesys, iš kurių iškrenta krituliai. Kartkartėmis miestus gaubia smogas – dūmų ir vandens mišinys. Dėl to oras tampa netinkamas kvėpuoti, atsiranda silpnumas, nemiga, abejingumas ir kt.

Nežinau.

Kaip apsaugoti Žemės orą nuo taršos?

Apskaičiuoti vaikų atsakymai : gamyklose ir gamyklose būtina statyti specialias kenksmingų medžiagų gaudykles, valymo įrenginius; mokslininkams kurti naujus automobilius, kurie neterš oro; reikia daugiau parkų, sodų, vejų, nes augalų lapai gerai valo orą ir t.t.

Nežinau.

Mačiau išmanųjį automobilį. Kartą mano draugai valydamiesi valė kilimą speciali mašina: ji labai triukšminga ir iš jos skylės sklinda oras. Vienoje jo pusėje yra į gyvatę panaši žarna. Gal ir jūs turite tokį automobilį namuose?

Vaikai pasiūlo vardą, aptaria, iš kur kilo šis vardas.

Nežinau.

Dabar aš žinau, kaip ši mašina vadinama py-le-sos. Taigi pagalvojau: kadangi jis siurbia dulkes, kodėl nepastačius tokios mašinos gamykloje, į kaminą? Tada oras bus švaresnis. Beje, ar turite dulkių siurblį? Paimkime čia.

Vaikai kartu su Dunno apžiūri dulkių siurblio įrenginį.

Apžiūros metu Dunno užduoda vaikams klausimus. Iš kur oras patenka ir iš kur išeina? Kaip jie tai jautė? Kur dingsta dulkės?

Atkreipia dėmesį į tankią medžiagą. Ant jo bus matomi pėdsakai dulkės. Čia nusėda dulkės. Audinys praleidžia orą, tačiau neišskiria dulkių, todėl oras išvalomas.

Nežinau.

Ačiū draugai. Tu labai protingas, aš daug išmokau iš tavęs. Manau, kad užaugę tapsite tikrais mokslininkais ir sugalvosite daug protingų ir naudingų mašinų. (Nežinau, atsisveikina ir išeina).

Pasigirsta beldimas į duris. Įeikite į Tortilą Vėžlį, išteptą purvu.

Auklėtojas.

Sveiki, vėžlys Tortila. Kas tau nutiko?

Tortilija.

Žmonės taip užteršė vandenį upėje, kad dabar vandens atsigerti neįmanoma. Nutepiau visą apvalkalą ir nieko nematau purviname purviname vandenyje. Augalai nuvyto, paukščiai išskrido, žuvys sirgo, vandenyje plūduriuoja tuščios skardinės, buteliai ir kitos atliekos.

Net 200 gerų metų

Aš nežinojau šių bėdų

Mūsų šviesus vanduo

Ir prisigerti ir nusiprausti

Kiekvienas praeinantis galėtų

Ir dabar jame yra purvinas kanalizacija,

Žuvis ežere mirė

Ir augalai nuvyto

Apačioje daug šiukšlių.

Gyvenimas man nėra lengvas.

N.V. Strašnova

Auklėtojas.

Žmonės suvartoja daug vandens. Tai ne tik gerti.

Jūs negalite plauti be vandens, negalite plauti. Didžiulį jo kiekį sunaudoja gamyklos ir gamyklos.

Vandens Žemėje pakanka – vandenynai ir jūros dengia didžiąją mūsų planetos dalį. Kas yra vanduo vandenynuose ir jūrose? (Sūrus). Bet mums reikia gyvenimui gėlo vandens, kurių Žemėje nėra tiek daug. Žmonėms reikia ne vandens, o tik gryno vandens, bet jo lieka vis mažiau. Ir dėl to kalti patys žmonės. Į upes ir ežerus išleidžiamos gamyklos ir gamyklos, ūkių nuotekos ir buitinis vanduo.

Nuo nešvaraus vandens kenčia visi gyviai, upėse ir ežeruose žūsta žuvys, pakrantėse išdžiūsta augalai. Užterštas vanduo kenkia žmonių sveikatai.

Padėkime vėžliui Tortilai apsivalyti purvinas vanduo upėje. Vykdomas eksperimentas.

Auklėtojas.

Tam mums reikia dviejų stiklinių vandens: vienos su švariu, kitos su nešvariu, tuščiu stiklu ir popierinio filtro, kuriuo galėsite išvalyti nešvarų vandenį.

Prieš mus ant stalo yra vanduo iš upės. Pirmoje stiklinėje – nuo švari upė, prieš sutikdama žmones mieste, antrajame - iš nešvaraus, miestelėnams užteršus upę. Palyginkite vandenį dviejose stiklinėse. Kuo skiriasi? Kokiame vandenyje gali gyventi žuvys ir augalai, o kokiame - ne?

Vaikų atsakymai.

Auklėtojas.

Nuvalykime nešvarų vandenį filtru, kad jis vėl taptų švarus ir upė gytų.

Vaikai per filtrą nuleidžia nešvarų vandenį į tuščią stiklinę. Kai vanduo skaidrus, palyginkite jį su vandeniu švarioje stiklinėje.

Tortilija.

Žiūrėkite, vaikai, jūsų pastangomis upė atsigavo, tapo švari.Ar žinote, kiek vandens išteka iš čiaupo?

Daug vandens iššvaistoma, jei per dieną iš prastai uždaryto čiaupo teka vandens lašelis, tirštas kaip degtukas. Prisiminkite, kad įprasta Tyras vanduo– gamtos turtai, be kurių gyvybė yra ir negali būti. Ar žinote, kaip taupyti vandenį?

Vaikų atsakymai. Jei vanduo iš čiaupo teka veltui, jį reikia uždaryti. Jei čiaupas neveikia tinkamai, jį reikia taisyti ir pan.

Tortila padėkoja vaikams už pagalbą ir išeina.

Suskamba telefonas.

Auklėtojas.

Kiškis mus šaukia. Jis skundžiasi, kad neseniai ant išdaužto butelio stiklo susižalojo letenėlę, o jo draugas pelytė susižalojo ant skardinės. Kiškis klausia: kodėl miške ant žemės guli tiek daug šiukšlių?

Vaikų atsakymai.

Auklėtojas.

Padėkime kiškiui ir peliukui sutvarkyti reikalus miške? Vyksta žaidimas „Išnešk nereikalingą“.

Auklėtojas

Vaikai, ar žinote elgesio miške taisykles? (Naudodami aplinkosaugos ženklus vaikai atsako į klausimą).

Taigi rytojaus džiaugsmas

Tau pavyko pajusti

Turi būti švari Žemė

Ir kad dangus būtų giedras.

Dabar jie puolė gelbėti

"Natūrali aplinka"

Bet kodėl mes taip vėluojame

Ar pajutote bėdą?

Dūmai per gamyklas ir gamyklas

Mums sunku tai pamatyti

Visos kančios, kurias Žemė

Jūs turite ištverti!

Išsaugokite laukus, pievas, miškus

Ir skaidrus upių paviršius

Visa žemė

Tik tu gali

Protingas žmogus!

I. Trofimova.

Smagu žinoti, kad mūsų vaikai nestovi nuošalyje, o padeda suaugusiems tausoti gamtą. Dėkoju visiems mūsų pamokos dalyviams.

Literatūra.

Ryžova N.A. Ikimokyklinukų aplinkosauginis švietimas. M. Istoki, 2001 m.

Korotkova N.A. Pažintinės ir paieškos veiklos organizavimas vyresniems vaikams ikimokyklinio amžiaus... "Vaikas darželyje" 2002 №2.

MBDOU Darželis 7 bendrojo vystymosi tipo „p. Vylgortas

Abstraktus atvira klasė- viktorinos

apie ekologiją parengiamojoje grupėje

« Mes esame draugai gamta"

Atlikta:

Popova L.E.

Vylgortas 2015 m

Pamokos-viktorinos apie ekologiją „Mes – gamtos draugai“ santrauka parengiamojoje grupėje.

Tikslas:

Csisteminti vaikų mintis apie gamtos įvairovę.

Užduotys:

    Įtvirtinti vaikų žinias apie gamtą, apie rūpestingą ir rūpestingą požiūrį į gamtą

    Atskleiskite žinias apie paukščius, vabzdžius, gyvūnus, medžius

    Įtvirtinti elgesio gamtoje taisykles

    Ugdyti gebėjimą atidžiai klausytis mokytojo ir bendraamžių, atsakomybės prieš savo komandą jausmą

Įranga: garso įrašas „Gamtos garsai“, „Paukščių balsai“; gamtosaugos ženklai; emblemos su upelio ir miško atvaizdu; upelio ir miško nuotraukos, skirtos balams, gyvūnų pėdsakų eskizai,

GCD judėjimas:

Vaikai stovi ratu:

Visi vaikai susirinko į ratą,

Aš esu tavo draugas, o tu esi mano draugas.

Tvirtai suimkime rankas

O mes šypsomės svečiams:

"Sveiki, svečiai!"

Vaikinai, sėskite! Ir siūlau šiandien leistis į kelionę, bet ne į eilinę, o viktorinos forma – „Mes gamtos draugai“. Žaisime komandomis, o tam turime išsiskirstyti. Jūs turite kortas ant stalo, turite prieiti prie visų ir paimti vieną. Suskirstykite į komandas pagal paveikslėlį ant kortelės.

Gavome dvi komandas: „Švarus srautas“ ir „Miško gynėjai“. Visi žinote, kad žaidimui reikia sąžiningos žiuri: siūlau rinktis Daktarą Aibolitą, nes jis puikiai pažįsta visus gyvūnus ir paukščius, juos gydo, todėl taškų tik niekam neskiria. Bet gydytojui reikia pagalbininkų (žiuri parenkama iš svečių)

Už kiekvieną teisingą atsakymą komanda „Išvalyti srautą“ gaus srauto nuotrauką. O komanda „Miško gynėjai“ – paveikslas su miško paveikslu.

Susipažinkite su komandomis.

Atstovavimas.

Komanda „Švarus srautas“: plačios atviros mylimos tėvynės erdvės,

Kiekvienas krūmas ir kandis yra brangūs.

Mes sutaupysime gamtos grožiu,

Tegul šniokščia, blizga

Švarus fontanelis!

Komanda „Miško gynėjai“:

Daug miško – nesunaikink

Mažas miškas – saugokis

Jei miško nėra, pasodinkite.

Sodiname ir auginame mišką,

Mes jį apsaugosime

Niekam neįsižeisime.

(komandos gauna vieną „upelį“ ir vieną „mišką“)

Na, štai mes. Ar žinote, kur mes einame? Kviečiu į kelionę po mišką. Norėti?

O kas yra miškas, ar žinai? Kas auga miške? Kas gyvena miške? (Miškas – tai medžiai, krūmai, žolelės, uogos, grybai, vabzdžiai, paukščiai, gyvūnai)

Miškai yra skirtingi. Kaip vadinasi miškas, kuriame auga beržai? - (beržynas, Beržynas)

O kur auga eglės ir pušys? (eglynas, eglynas, Pušynas, Pušynas)

Ar daug ąžuolų? (ąžuolynas)

Kas yra mišrus miškas? (Miškas, kuriame auga pušis, beržas, liepa, ąžuolas, klevas, šermukšnis, drebulė, eglė)

Šauniai padirbėta! Ar tu pasiruošęs? Jie užmerkė akis (įrašę „Garsai pavasario miškas“), Atidarykite – mes jau miške.

1 konkursas.

Pažiūrėkite, vaikinai, aš matau čia pėdsakus, pabandykime atspėti, kieno jie. O kad būtų lengviau atspėti, užduosiu mįslių:

1) Kam šalta žiemą

Ar jis vaikšto piktas, alkanas? (Vilkas)

2) Raudonplaukis krikštatėvis išleido visus (Lapė)

3) Visą žiemą ilgai miegojo, čiulpė dešinę leteną.

Ir jis pabudo – pradėjo riaumoti.

Šis miško žvėris (meška)

4) Einu su pūkuotu kailiniu,

Gyvenu tankiame miške.

Seno ąžuolo įduboje graužiu riešutus. (Voverė)

2 konkursas

Visi puikiai nusiteikę ir manau, kad galime tęsti viktoriną.

3. Klausimai:

1 komanda – įvardinkite gyvūnus, kurie žiemą miega žiemos miegu. (Meška, ežiukas, barsukas, varlė, žiurkėnas, šikšnosparniai, burundukas)

2 komanda – Pavadinkite plėšriuosius paukščius. (erelis, sakalas, pelėda, vanagas)

1 komanda – Pavadinkite migruojančius paukščius.

2 komanda – įvardinkite mūsų regione žiemojančius paukščius.

1 komanda - Išvardink paukščius, kurie neskraido? (stručiai, pingvinai)

2 komanda – kokie paukščiai labiau bijo alkio ar šalčio? Kodėl?

1 komanda – kokie paukščiai nekelia lizdų ir neperi jauniklių?

2 komanda – pateikite gyvosios ir negyvosios gamtos pavyzdžių.

1 komanda: - Kodėl žvirblis taip buvo pavadintas? (jis pavogė grūdus, o žmonės bėgo paskui jį ir šaukė: Mušk vagį!)

2 komanda: - Kodėl šarka buvo vadinama šarka? (ji dėvi baltą plunksną, panašią į marškinius)

4. Dinaminė pauzė.

Žaidimas „Baik sakinį ir parodyk judesį“

Kvailas kaip….

Greitai kaip...

Alkanas kaip...

Nerangus kaip...

Žaidimas atspėti ir pavadinti

(Kas) lipo po lapais.

(Kas) įlipo į duobę.

(Kas) pasinėrė į įdubą.

(Kas) prisiglaudė po krūmu.

(Kas) nuslydo į duobę.

(Kas) pasislėpė skylėje.

Kalbėjome apie paukščius ir gyvūnus, bet paukščiai ir gyvūnai negali egzistuoti be augalų.

5 varžybos

1 komanda – kaip vadinasi didžiuliai augalai kietais kamienais, nuo kurių atsišakoja šakos?

2 komanda – kaip vadinasi augalai, kurie vienu metu turi kelis kamienus ir yra prastesni už medžius.

1, 2 komandos – kaip vadinami maži augalai minkštais stiebais.

(Po kiekvieno atsakymo mokytojas iškelia atitinkamą paveikslėlį: medis, krūmas, žolė)

Vaikinai, pažiūrėkite, ką gavome – kopėčias. Miške augalai išsidėstę ant kopėčių. Prašau pasakyti, kurie augalai gyvena apačioje, viduryje, viršuje.

Vaikinai, ką jūs manote, toks didžiuliai medžiai o mažos gležnos gėlės stovi ant žemės ir nekrenta? Kas juos laiko? (šaknis) Kodėl augalams reikia šaknų? (Augalai „geria“ vandenį per šaknis ir gauna maistinių medžiagų iš žemės.)

6 konkursas „Mįslės – užduotys“

Gyvūnai turi dvi poras kojų, dvi dešines, dvi kairiąsias, dvi užpakalyje ir dvi priekyje. Kiek iš viso yra kojų? (4)

Atėjo ilgai lauktas sausis, pražydo vieniša laukinė obelis, o paskui dar trys liepos. Kiek medžių pražydo? (medžiai nežydi sausio mėnesį)

Kas gali sau pasakyti: „Gyvenu duobėje, ten miegu, ilsiuosi, tada pradedu medžioti. ieškau lauko pelės. Noriu pagauti kiškį, bet negaliu jo pagauti? "(Lapė)

Apie ką sakoma: „Žiemą kietai miegu, palaidotas šiltoje duobėje. Rudenį ruošiau atsargas, grybus ir uogas. Dirbau, netingėjau. Mes su meška žiemą turime tik vieną rūpestį - miegoti kietai, bet laukti pavasario? "(Ežiukas)

7 varžybos

O dabar sekanti užduotis: kiekvienos komandos atstovas turi eiti prie stalų, ant kurių guli įvairūs daiktai: nupieštos pušies, ąžuolo, eglės, riešutmedžio šakos. Taurėse yra eglės ir pušies kankorėžiai, gilės, riešutai. Tašką gauna tas, kuris greitai išskleidžia „vaikučius“ ant šakų.

8 Užduotis „Mokytis pagal aprašymą“

1. Nupjaunate grybą, ir tuoj pamatysite – jo koja tuoj patamsėjo. Ir šis niekada netemsta, net ir išdžiovinus. Koks šio grybo pavadinimas? (Balta). Vaikas susiranda grybą ir padeda ant molberto.

2. Šie grybai gyvena ant medžių ar kelmų. Tiesiogiai didelės įmonės... Kartais nuo vieno medžio ar kelmo galima surinkti visą krepšelį. Koks grybas? (grybas) Vaikas dirba prie molberto.

3. Gražus grybas, ryškus, bet valgyti negalima, bet ir sunaikinti. Jis gydo kai kuriuos gyvūnus, bet žmonėms - nuodingas grybas... Kas tai per grybas? (musmirė agaro).

4. Šie grybai dėl savo spalvos pavadinti gudraus miško gyvūno vardu. (voveraičių)

Kūno kultūra „Gyvūnų pratimai“

Einame į mišką

Būk atsargus, drauge. (Vaikšto.)

Trūksta priekyje

Eik – čia tiltas. (Ant kojinių.)

Eikite atsargiai -

Čia galite sušlapti kojas. (Jie aukštai pakelia kojas.)

Truputį pašoksime

Vingiuotu taku. (Šokinėja.)

Kaip mes išgirsime griaustinis danguje,

Pasislėpsime po krūmu. (Jie pritūpia.)

Eime lėtai -

Kelyje mus aplenks lietus. (Lengvas bėgimas.)

Mes atėjome su tavimi, drauge,

Į tankų mišką. (Vaikšto.)

9. O dabar trumpa apklausa:

Kas nešioja namą? (Sraigė)

Ne paukštis, o su sparnais. (Drugelis)

Kas nešioja skrybėlę ir nežino, kaip pasisveikinti? (grybas)

Kuo plėšrieji paukščiai skiriasi nuo kitų paukščių? (Labai aštrios akys, nertas snapas, aštrūs nagai)

Kodėl žiemą rezervuaruose daromos ledo skylės? (Žuvys neturi pakankamai oro kvėpuoti)

Kuris gyvūnas turi akis, kurios vienu metu mato iš priekio, iš šono ir net iš nugaros? (Prie kiškio)

Koks paukštis vadinamas „miško daktaru? (Medenė).

Koks gyvūnas vadinamas "dykumos laivu"

Be kurio augalas negali augti? (šviesa, vanduo, šiluma).

Kokie gyvūnai skraido? - šikšnosparniai.

- Kas yra „Raudonoji knyga“? (Knygoje išvardytos nykstančios augalų, gyvūnų rūšys ir išnykimo priežastys.)

Kodėl negalima sudeginti lapijos? (Pablogėja medžių ir krūmų gyvenimo sąlygos. Lapija – vabzdžių namai. Žala gyventojų sveikatai.)

Kas yra tarša? (Tai kenksmingos medžiagos, kurios kaupiasi ore)

Kas vyksta su mūsų planetos miškais? (Išnyk.)

10 konkursas.

Kiekvienai komandai duosiu korteles. Turite pasitarti ir išdėstyti grandinę. „Kas aš buvau ir kuo tapau“.

Kiaušinis - mailius - žuvis.
Kiaušinis – buožgalvis – varlė.
Sėkla – daigas – augalas (kiaulpienė).
Gilė – daigas – ąžuolas.

Jūs, vaikinai, labai gerai atsakėte į visus mokytojo klausimus. Ir jūs, žinoma, žinote, kad kartais žmogus kenkia gamtai savo nesugebėjimu elgtis pasivaikščiojimų metu. Kad miškai šiugždėtų, giedotų paukščiai, šėltų drugeliai, būtina laikytis elgesio gamtoje taisyklių. Aplinkos ženklų išmanymas jums padės tai padaryti. Pažiūrėkime, ar juos pažįstate.

11-asis konkursas. Darbas su aplinkos ženklais.

Taigi, ko neturėtumėte daryti miške?

    Negaudyk gražių vabzdžių.

    Nedraskyk voratinklių ir nesunaikink vorų, jie naudingi

    Nebūk numuštas nevalgomų grybų, miškui jų reikia

    Nedeginkite laužų

    Nerink gėlių

    Nekirskite medžių

    Nelaužykite šakų

    Negalite su savimi pasiimti miško gyventojų namo.

Vaikinai, šiandien lankėmės miške, surengėme viktoriną ir prisiminėme, kas, kur ir kaip gyvena, sužinojome, kodėl augalams reikia šaknų, kaip elgtis miške, atsakinėjome į klausimus, sprendėme mįsles. Šiandien visi buvote protingi, o šiandien laimėjo draugystė. Na, siūlau vakare susidėlioti elgesio miške taisykles.

Oksana Šolkova
Integruota pamoka parengiamojoje grupėje „Gamta ir mes“

Abstraktus integruota pamoka

Tema: Gamta ir mes

Tikslas: Įtvirtinti ir pagilinti supratimą apie pievų augalus (laukai) gimtoji žemė, prisideda prie įvairių žmogaus sąveikos su aspektų supratimo gamta

Lavinti visus žodinės kalbos komponentus (leksinę pusę, gramatinę sandarą, rišlią kalbą, gebėjimą atskirti ir pavadinti augalus

Išsilavinti draugiškas požiūrisį gyvus objektus gamta bendraujant su jais poreikis emociškai reaguoti į meno kūrinį

Integracija edukacinis srityse: formavimas holistinis vaizdas ramybė, bendravimas, muzika

Įranga: muzikinis centras, projektorius, mikrofonas

Medžiaga: skaidrės, plakatas su namo ir žalios vejos nuotrauka, kiaulpienių ir klijų nuotraukos pagal vaikų skaičių, pievų augalų nuotraukos (laukai)

Amžius: parengiamoji grupė d/s

1. Psichologinis nusiteikimas "Aidas"- sudaromas ratas, mokytojas taria tekstą, o vaikai rankomis kartoja kas antrą eilutę, kaip aidą "Skandinė" prie lūpų

Ar laimė matyti saulę?

Laimė, laimė, laimė...

Ar laimė šypsotis mamai?

Laimė, laimė, laimė...

Taikymas su draugu yra laimė?

Laimė, laimė, laimė...

Ar laimė gailėtis kačiuko?

Laimė, laimė, laimė...

Ar laimė auginti gėles?

Laimė, laimė, laimė...

2. Įvadas – mokytojas prašo išklausyti vieną istoriją

Vienas vyras didžiavosi savo veja. Vieną dieną jis pamatė, kad tarp žolių auga kiaulpienės. Kai tik nebandė jų atsikratyti, kiaulpienės toliau sparčiai augo. Galiausiai jis parašė skyriui Žemdirbystė prašydamas patarimo "Kaip atsikratyti piktžolės?"

3. Atviras mikrofonas – įsivaizduokite, kad esate Žemės ūkio departamento atstovas. Ką siūlytumėte? (vaikai perduoda mikrofoną vienas kitam)

Sužinokite, kaip baigėsi ši istorija.

Perskaitytas atsakymas „Kviečiame juos mylėti“... Bet tai nebuvo taip lengva. Juk jis tiek kartų bandė juos sunaikinti. Ir jis pradėjo su jais kalbėtis. Pagarbiai. Draugiškas. Kiaulpienės iš pradžių klaikiai tylėjo. Tačiau vieną dieną jie nusišypsojo ir susidraugavo.

O su kiaulpienėmis galėtum susidraugauti ir su jomis pasikalbėti. Ką tu jiems pasakytum?

4. Kūrybinis darbas "Koliažas"- vaikai, turėdami omenyje kiaulpienes, po vieną klijuoja jas ant plakato.

5. Žaidimas – pantomima – skamba muzika iš serialo "Skamba gamta» , vaikai kviečiami įsivaizduoti save pievoje ir gestais parodyti, apie ką kalbės auklėtojas:

Saulė pabudo

Pražydo kiaulpienės

Papūtė vėjelis

Žolės siūbavo

Bitės skrisdavo rinkti medaus

Žolėje šokinėjo žiogai

Voras audžia voratinklį

Paukščiai skrenda nuo šakos ant šakos ir dainuoja dainas...

6. Skaitymas – mokytojas skaito M. Prišvino istoriją "Aukso pieva"

Vaikinai, Michailas Michailovičius Prišvinas parašė daug istorijų ir pasakų gamta... Jis tuo tikėjo stebuklais gamta, supa mus visur ir visada. Svarbu tik pamatyti ir jausti. Paklausykime vienos iš šių istorijų. Tai vadinama "Aukso pieva".

Kodėl M. Prišvinas pavadino savo istoriją "Aukso pieva"?

Nei kiaulpienė tokia tapo įdomu berniukui? (kiaulpienės nuėjo miegoti ir pabudo su vaikais)

Kokią kiaulpienių paslaptį atskleidė berniukas? (kiaulpienė, įdomi gėlė, žydėjimo ir nokimo metu skiriasi)

Ar galime taip pasakyti gamta neatskleidžia savo paslapčių visiems? Kokias savybes turi pasižymėti žmogus? (stebėjimas, palūkanų, dėmesingumas)

Kas mėgsta žaisti su kiaulpiene kaip mūsų herojai? Tai reiškia, kad jis dulkinosi tiesiai į veidą. Ar tai pavojinga? Kodėl herojai užsidengė veidus rankomis?

Ką reiškia žodžiai "Žvejyba", Kulnas?

Kodėl kiaulpienių sėklos yra parašiutai? (veisimas)

Kur galime panaudoti kiaulpienių sėklas? (dirbti amatus)... Bet pačios kiaulpienės net valgomos, daro salotas, verda uogienę.

8. Fizinės minutės

Mes vaikinai, vaikai

Ėjome ilgu keliu

Ėjome per lauką, ėjome per pievą,

Ten rasta kiaulpienė.

Pievinė kiaulpienė,

Jis papurto galvą.

Tik saulė pakils

Jis augs ant kojos

Sužydės visa gėlė.

Bet saulė nusileis

Gėlė vėl pasislėps.

9. Žaidimas – mankšta "Įkaltis"

Dabar pažiūrėkime, koks esate dėmesingas ir pastabus. Kokie dar pievų augalai (laukai) ar žinai mūsų regioną? Vaikai skirstomi į du grupė... Iš siūlomų nuotraukų "Patarimai" pasirinkti ir pavadinti augalus. (gysločiai, dilgėlės, ramunėlės, rugiagėlės, laukiniai smėlinukai, tvoros žirniai, žąsų svogūnai, braškės, raudonėliai, dobilai, varpučiai, varnalėšos, vėdrynai, pienės, mėtos, bitkrėslės, kraujažolės, arklio rūgštynės ir kt.)

Kodėl jie taip vadinami? (varpas - skamba, raudonėlis - kvepia, gyslotis - auga prie kelio ir kt.)

10) Apibendrinkite

Ko reikia, kad augalai augtų ir mus džiugintų? (šviesa, šiluma, vanduo, maistas, žmonių priežiūra)

Kokią dar naudą gali gauti pievų augalai (laukai? Vardas vaistiniai augalai? Kam gydomųjų savybių ar jie taip vadinami? (gyslotis – gydo žaizdas, ramunėlės nuo peršalimo ir kt.)

MBDOU "Darželis numeris 21" Thumbbelina "

Atviros pamokos santrauka – viktorina

apie ekologiją parengiamojoje grupėje

"Mes esame gamtos draugai"

Parengta ir atlikta

pedagogas: Nesterova T.V.

Safonovo, 2017 m

Pamokos-viktorinos apie ekologiją „Mes – gamtos draugai“ santrauka parengiamojoje grupėje.

Tikslas:

Apibendrinti vaikams apie juos supantį pasaulį, ekologinės viktorinos forma.

Užduotys:

    Įtvirtinti vaikų žinias apie gamtą, apie rūpestingą ir rūpestingą požiūrį į gamtą

    Atskleiskite žinias apie paukščius, vabzdžius, gyvūnus, medžius

    Įtvirtinti elgesio gamtoje taisykles

    Ugdyti gebėjimą atidžiai klausytis mokytojo ir bendraamžių, atsakomybės prieš savo komandą jausmą

    Išmokykite vaikus atsakyti į klausimus išsamia fraze, naudodami demonstracinį kalbos stilių.

Žodyno darbas: beržų, eglių, ąžuolų giraites,avytės, karvidės, mėsėdžiai, žolėdžiai.

Įranga:

garso įrašas „Gamtos garsai“, „Paukščių balsai“; gamtosaugos ženklai; saulės ir vaivorykštės emblemos; skaitiklis taškų skaičiavimui, gyvūnų pėdsakų eskizai, plakatas "Ko negalima padaryti miške", migruojančių ir žiemojančių paukščių nuotraukos, gamtos apsaugos ženklai, paveikslėliai koliažams.

GCD judėjimas:

Vaikinai, siūlau šiandien leistis į kelionę, bet ne į eilinę, o viktorinos forma – „Mes gamtos draugai“. Žaisime komandomis, o tam turime išsiskirstyti. Jūs turite kortas ant stalo, turite prieiti prie visų ir paimti vieną. Suskirstykite į komandas pagal paveikslėlį ant kortelės.

Gavome dvi komandas: „Saulė“ ir „Vaivorykštė“.

Už kiekvieną teisingą atsakymą komandos gaus žetonus.

Komandos šūkis „Saulė“

Visada spindėkite, spindėkite visur ir padėkite draugams, kuriems to reikia!

Komandos šūkis „Vaivorykštė“

Septynios gėlės – viena šeima! Mes negalime gyventi vienas be kito!

Na, štai mes. Ar žinote, kur mes einame?

Kviečiu į kelionę po mišką. Norėti? Ar jūs kada nors buvote miške?

Vadinasi, elgesio miške taisykles žinai, pakartokime jas.

(Vaikams rodomi plakatai su draudžiamaisiais ženklais „Ko negalima daryti miške“)

Negalima triukšmauti, bėgioti miške.

Privalome rūpintis skruzdėlynais, nes skruzdėlės yra miško tvarkdariai.

Venkite priartėti prie paukščių lizdų.

Negalite miške kirpti tinklo ir žudyti vorų.

Miške reikia vaikščioti takais, kad nesutryptų žolės į dirvą, negalima skinti gėlių, gaudyti drugelių, laumžirgių ir kitų vabzdžių.

Jūs negalite sugauti gyvūnų ir paukščių ir parsinešti jų namo.

Jūs negalite uždegti ugnies.

Pedagogas: Puiku vaikinai! Jūs gerai išmokote elgesio miške taisykles. Taigi galite eiti aplankyti.

O kas yra miškas, ar žinai? Kas auga miške? Kas gyvena miške? (Miškas – tai medžiai, krūmai, žolelės, uogos, grybai, vabzdžiai, paukščiai, gyvūnai)

(Medžiai yra miško stuburas. Jie išskiria deguonį, kuris būtinas švariam orui, yra prieglauda ir prieglauda gyvūnams ir paukščiams).

Žmonės yra miško svečiai, jie neturi trukdyti miško gyventojams, niokoti ir teršti savo namus. Švarus miškas – maloni vieta atsipalaiduoti ir pasivaikščioti.

Miškai yra skirtingi. Kaip vadinasi miškas, kuriame auga beržai? - (beržynas, beržynas)

O kur auga eglės ir pušys? (eglynas, eglynas, pušynas, pušynas)

Ar daug ąžuolų? (ąžuolynas)

Kas yra mišrus miškas? (Miškas, kuriame auga pušis, beržas, liepa, ąžuolas, klevas, šermukšnis, drebulė, eglė)

Šauniai padirbėta! Ar tu pasiruošęs? Užmerkė akis (įrašas „Pavasario miško garsai“), atidaryta - mes jau miške.

1 konkursas.

Pažiūrėkite, vaikinai, aš matau čia pėdsakus, pabandykime atspėti, kieno jie. O kad būtų lengviau atspėti, užduosiu mįslių:

Komanda atsako "Saulė"

1) Kam šalta žiemą

Ar jis vaikšto piktas, alkanas? (Vilkas)

2) Raudonplaukis krikštatėvis išleido visus (Lapė)

Komanda atsako "Vaivorykštė"

1) Visą žiemą ilgai miegojo, čiulpė dešinę leteną.

Ir jis pabudo – pradėjo riaumoti.

Šis miško žvėris (meška)

2) Einu su pūkuotu kailiniu,

Gyvenu tankiame miške.

Seno ąžuolo įduboje graužiu riešutus. (Voverė)

Komanda atsako "Saulė"

Žodyno darbas: 1. Apibūdinkite išvaizda vilkas2. Pavadinkite vilkų šeimą: vilkas, vilkas, jaunikliai3. Kaip vadinasi vilko namas? - guolis4. Ką valgo vilkas? - vilkas medžioja kiškius, šernus, briedžius, puola avytes, karvides ir kt.5. Kaip vilkas ruošiasi žiemai – vilkas negamina atsargų žiemai. Iki žiemos kailiniai tampa puresni ir šiltesni.

Žodyno darbas: 1. Apibūdinkite lapės išvaizdą.2. Pavadinkite lapių šeimą: lapė, lapė, lapių jaunikliai3. Kur miega lapė? - skylėje4. Ką valgo lapė? - vabalai, varlės, driežai, pelės, kiškiai, uogos, vištos, gaudo antis tvenkiniuose ir kt.5. Kaip lapė ruošiasi žiemai? – Lapė negamina reikmenų. Lapės spalva nesikeičia, tačiau prasidėjus žiemos šalčiams, lapės kailis tampa šiltesnis ir vešlesnis.

Komanda atsako "Vaivorykštė"

Žodyno darbas:

    Apibūdinkite lokio išvaizdą

    Pavadinkite lokių šeimą: lokys, meška, jaunikliai

    Kaip vadinasi meškos namas? - den

    Ką valgo lokys? - valgo uogas, medų,valgo žoleles, augalų šaknis, giles, riešutus

    Kaip lokys ruošiasi žiemai? - Žiemai lipa į duobę, miega iki pavasario. Žiemą guolyje gimsta jaunikliai: 2 arba 3.

Žodyno darbas: 1.- Apibūdinkite voverės išvaizdą.2.- Kur miega voverė? - lizde, medžio įduboje3.- Ką valgo voverė? - riešutai, grybai, kankorėžių sėklos.4.- Kaip voverė ruošiasi žiemai? - pakeičia raudoną kailinį į šiltą sidabriškai pilką. Paruošia reikmenis: džiovina grybus, renka spurgus, riešutus.

Dinaminė pauzė.

Žaidimas „Baik sakinį ir parodyk judesį“

komanda"Saulė “ komanda"Vaivorykštė"

Kvailas kaip…. Alkanas kaip...

Greitai, kaip... Nepatogu, kaip...

2 konkursas

Visi puikiai nusiteikę ir manau, kad galime tęsti viktoriną.

3. Klausimai:

1 „Saulė“ – įvardinkite žiemą žiemojančius gyvūnus. (Meška, ežiukas, barsukas, varlė, žiurkėnas, šikšnosparniai, burundukas)

2 „Vaivorykštė“ – pavadinkite plėšriuosius paukščius. (erelis, sakalas, pelėda, vanagas)

1 „Saulė“ – įvardinkite migruojančius paukščius. (varnėnas, gervė, antys, gulbės, žąsys, straubliai, kregždės)

2 „Vaivorykštė“ – įvardinkite mūsų rajone žiemojančius paukščius. (balandžiai, varnos, žvirbliai, šarkos, zylės, buliai)

1 „Saulė“ – įvardykite neskrendančius paukščius? (stručiai, pingvinai)

2 „Vaivorykštė“ – kokie paukščiai labiau bijo alkio ar šalčio? Kodėl? (Alkis yra blogesnis, nes valgydami kraujas cirkuliuoja nuo to, jie sušyla)

1 „Saulė“ – kas vadinamas miško gydytoju? (mednis)

2 „Vaivorykštė“ – kokie paukščiai pas mus atskrenda iš pietų pirmieji? (Rooks)

2 „Vaivorykštė“ – kuris paukštis laikomas išminties ir žinių simboliu? (pelėda)

1 "Saulė" - baltasnapis paukštis. (Šarka)

2 "Vaivorykštė" - Raudonskruostis paukštis. (Bulkis)

Rinkitės žiemojančius ir migruojančius paukščius. (po vieną atstovą iš kiekvienos komandos)

Ant stovo:Žvirblis, vėgėlė, šarka, genys, zylė, pelėda. Kregždė, lakštingala, starkis, stulpas, gulbė, gervė.

Komanda "Saulė" paguldytas ant molberto: žiemojančių paukščių.
Komanda "Vaivorykštė" paguldytas ant molberto: migruojančių paukščių.

Kalbėjome apie paukščius ir gyvūnus, bet paukščiai ir gyvūnai negali egzistuoti be augalų.

5 varžybos

1 „Saulė“ – kaip vadinasi didžiuliai augalai kietais kamienais, nuo kurių išsišakoja šakos? (medžiai)

2 „Vaivorykštė“ – kaip vadinasi augalai, kurie vienu metu turi kelis kamienus ir yra prastesni už medžius. (krūmai)

1, 2 komandos – kaip vadinami maži augalai minkštais stiebais. (Žolė)

(Po kiekvieno atsakymo mokytojas iškelia atitinkamą paveikslėlį: medis, krūmas, žolė)

Vaikinai, pažiūrėkite, ką gavome – kopėčias. Miške augalai išsidėstę ant kopėčių. Prašau pasakyti, kurie augalai gyvena apačioje, viduryje, viršuje.

Vaikinai, kaip jūs manote, kaip tokie didžiuliai medžiai ir mažos gležnos gėlės stovi ant žemės ir nenukrenta? Kas juos laiko? (šaknis) Kodėl augalams reikia šaknų? (Augalai „geria“ vandenį per savo šaknis ir maistines medžiagas gauna iš žemės.)

Didaktinis žaidimas"Kam - ką?"

1 "Saulė"- Kam ta žolė? (Gyvūnų maistui.) – Kokie yra žolę valgančių gyvūnų pavadinimai? (žolėdžiai).

2 "Vaivorykštė"– Kam ir kam skirti grybai, uogos? (Gyvūnams, paukščiams ir žmonėms šerti).

1 "Saulė"- Kam skirti medžiai? (Tai namai gyvūnams ir paukščiams, duoda lapai Grynas oras).

2 "Vaivorykštė"– Kas yra vabzdžiai miške? (Maistas paukščiams, apdulkinamiems augalams, gėlėms).

1 "Saulė"– Ar reikia paukščių miške? (Jie yra miško tvarkdariai ir padeda jam daugintis, dainuoja gražias dainas).

2 "Vaivorykštė"– Pasakyk man, pagal šėrimo būdą, į kokias dvi grupes gyvūnai skirstomi? (Plėšrūnai ir žolėdžiai gyvūnai). - Kuris iš jų ką valgo? (Plėšrūnai – su mėsa, žolėdžiai – su žole). (plėšrūnai: tigras, liūtas, lokys, vilkas. Žolėdžiai: žirafa, briedis, karvė, triušis, zebras)

Kūno kultūra „Gyvūnų pratimai“

Einame į mišką

Būk atsargus, drauge. (Vaikšto.)

Trūksta priekyje

Eik – čia tiltas. (Ant kojinių.)

Eikite atsargiai -

Čia galite sušlapti kojas. (Jie aukštai pakelia kojas.)

Truputį pašoksime

Vingiuotu taku. (Šokinėja.)

Kai girdime griaustinį danguje

Pasislėpsime po krūmu. (Jie pritūpia.)

Eime lėtai -

Kelyje mus aplenks lietus. (Lengvas bėgimas.)

Mes atėjome su tavimi, drauge,

Į tankų mišką. (Vaikšto.)

6 konkursas „Mįslės – užduotys“

„Saulė“ – gyvūnai turi dvi poras kojų, dvi dešines, dvi kairiąsias, dvi už ir dvi priekyje. Kiek iš viso yra kojų? (4)

„Vaivorykštė“ – atėjo ilgai lauktas sausis, pražydo vieniša laukinė obelis, o paskui dar trys liepos. Kiek medžių pražydo? (medžiai nežydi sausio mėnesį)

- "Saulėtas" - kas gali sau pasakyti: "Gyvenu duobėje, ten miegu, ilsiuosi, tada pradedu medžioti. Ieškau lauko pelės. Noriu pagauti kiškį, bet negaliu jo pagauti? "(Lapė)

„Vaivorykštė“ - apie ką jie sako: „Žiemą kietai miegu, palaidotas šiltoje duobėje. Rudenį ruošiau atsargas, grybus ir uogas. Dirbau, netingėjau. Mes su meška žiemą turime tik vieną rūpestį - miegoti kietai, bet laukti pavasario? "(Ežiukas)

7 varžybos

O dabar sekanti užduotis: kiekvienos komandos atstovas turi eiti prie stalų, ant kurių guli įvairūs daiktai: nupieštos pušies, ąžuolo, eglės, riešutmedžio šakos. Puodeliuose yra eglės ir pušies kankorėžiai, gilės ir riešutai. Tašką gauna tas, kuris greitai išskleidžia „vaikučius“ ant šakų.

8 Užduotis „Mokytis pagal aprašymą“

1. - "Saulėtas" - Nupjovei grybą, ir tuoj pamatysi - jo koja tuoj patamsėjo. Ir šis niekada netemsta, net ir išdžiovinus. Koks šio grybo pavadinimas? (Balta). Vaikas susiranda grybą ir padeda ant molberto.

2 „Vaivorykštė“. Šie grybai gyvena ant medžių ar kelmų. Jie gyvena didelėse įmonėse. Kartais nuo vieno medžio ar kelmo galima surinkti visą krepšelį. Koks grybas? (grybas) Vaikas dirba prie molberto.

3. - "Saulė" - Gražus grybas, ryškus, bet jo valgyti negalima, bet ir sunaikinti negalima. Jis gydo kai kuriuos gyvūnus, o žmonėms – nuodingą grybą. Kas tai per grybas? (musmirė agaro).

4. „Vaivorykštė“ Dėl savo spalvos šie grybai pavadinti gudraus miško gyvūno vardu. (voveraičių)

9. O dabar trumpa apklausa:

Kas nešioja namą? (Sraigė)

Ne paukštis, o su sparnais. (Drugelis)

Kas nešioja skrybėlę ir nežino, kaip pasisveikinti? (grybas)

Kuo plėšrieji paukščiai skiriasi nuo kitų paukščių? (Labai aštrios akys, nertas snapas, aštrūs nagai)

Kodėl žiemą rezervuaruose daromos ledo skylės? (Žuvys neturi pakankamai oro kvėpuoti)

Kuris gyvūnas turi akis, kurios vienu metu mato iš priekio, iš šono ir net iš nugaros? (Prie kiškio)

Koks paukštis vadinamas „miško daktaru? (Medenė).

Be kurio augalas negali augti? (šviesa, vanduo, šiluma).

Kokie gyvūnai skraido? - šikšnosparniai.

- Kas yra „Raudonoji knyga“? (Knygoje išvardytos nykstančios augalų, gyvūnų rūšys ir išnykimo priežastys.)

10 konkursas.

Kiekvienai komandai duosiu korteles. Turite pasitarti ir išdėstyti grandinę. „Kas aš buvau ir kuo tapau“.


Kiaušinis – buožgalvis – varlė.
Sėkla – daigas – augalas (kiaulpienė).
Gilė – daigas – ąžuolas.

Kiaušinis – Vištiena – Vištiena.

Jūs, vaikinai, labai gerai atsakėte į visus mokytojo klausimus. Ir jūs, žinoma, žinote, kad kartais žmogus kenkia gamtai savo nesugebėjimu elgtis pasivaikščiojimų metu. Kad miškai šiugždėtų, giedotų paukščiai, šėltų drugeliai, būtina laikytis elgesio gamtoje taisyklių. Aplinkos ženklų išmanymas jums padės tai padaryti. Pažiūrėkime, ar juos pažįstate.

11-asis konkursas. Darbas su aplinkos ženklais.

Taigi, ko neturėtumėte daryti miške?

    Negaudyk gražių vabzdžių.

    Nedraskyk voratinklių ir nesunaikink vorų, jie naudingi

    Nevalgomų grybų kojomis nespardykite, jų reikia miškui

    Nedeginkite laužų

    Nerink gėlių

    Nekirskite medžių

    Nelaužykite šakų

    Negalite su savimi pasiimti miško gyventojų namo.

O kol bus skaičiuojami komandų surinkti žetonai

ir siūlau įkelti koliažą „Miškas“

Išdėstykite koliažą „Miškas“(iš siūlomos medžiagos vaikai dėlioja miško koliažą)

Puiku, visi tai padarė. Koliažai pasirodė puikūs.

Vaikinai, šiandien lankėmės miške, surengėme viktoriną ir prisiminėme, kas, kur ir kaip gyvena, sužinojome, kodėl augalams reikia šaknų, kaip elgtis miške, atsakinėjome į klausimus, sprendėme mįsles. Šiandien visi buvote protingi, o šiandien laimėjo draugystė.

Programinės įrangos turinys.

Sisteminti vaikų žinias apie augalus. Įtvirtinti gebėjimą atskirti gamtos objektus nuo dirbtinių, toliau formuoti žinias apie augalų sandarą, skirstyti augalus į tris grupes: medžius, krūmus, žoles.

Ugdykite dėmesį, stebėjimą, gebėjimą lyginti ir kontrastuoti, daryti išvadas. Įtvirtinti vaikų žinias apie augalų modelius, gebėjimą juos panaudoti įrodyme.

Suteikti vaikams supratimą apie augalo šaknies funkcijas. Eksperimentų pagalba aiškiai parodoma, kad šaknys kvėpuoja, sugeria drėgmę ir maisto medžiagas, išlaiko augalus žemėje.

Lavinti aktyvaus kalbėjimo įgūdžius, turtinti ir aktyvinti vaikų žodyną: sugeria drėgmę, šaknų funkcijas, patirtį, schemas-modelius.

Ugdykite susidomėjimą gamtos pasauliu. Ugdyti vaikų ekologinės sąmonės elementus: „Mums reikia vieni kitų žemėje“.

Įranga:

vazonas su kambarine gėle; dirbtinė gėlė; skaidrės, vaizduojančios schematinius modelius: „Gyvojo ženklai“, „Augalų sandara“, „Šaknų funkcijos“; multimedijos instaliacija, medžio kamieno be šaknų modelis; medžio kamieno su šaknų sistema modelis; magnetinė lenta, konteineris su smėliu; lėkštė su tamsintu vandeniu; marlės augalų šaknų modelis; augalų dalys ant magnetų; schemos: „Medžiai“, „Krūmai“, „Žoliniai augalai“; kortelės, kuriose vaizduojami medžiai, žolės, krūmai pagal vaikų skaičių.

Ankstesnis darbas:

Pažintis su miško, laukų, pievų augalais, augalais Saratovo sritis, ilgalaikiai sėklų sodinimo stebėjimai, eksperimentų-įrodymų vykdymas, modelių schemų „Gyvybės ženklai“ kūrimas,

„Augalų sandara“, vykdant virsmo žaidimus „Įsivaizduok save visiškai kitokį“, skaitymas grožinė literatūra, mokantis eilėraščių, žiūrint paveikslėlius.

Pamokos eiga

Vaikai sėdi puslankiu, ant stalo puodas su kambarine gėle.

Dunno pasirodo su dirbtine gėle.

Nežinau: - Sveiki, vaikinai! Kuo greičiau duok man puodą žemės. Noriu pasodinti šią gėlę, kad ji augtų ir taptų dar gražesnė.

(Vaikai sako, kad to nereikia, jis dirbtinis, negyvas)

– Vadinasi, jūsų augalas irgi negyvas?

(Vaikai sako, kad šis augalas gyvas, tai uzambarinė žibuoklė)

(Vaikai išvardija gyvų būtybių požymius ekrane rodomoje 1 modelio diagramos skaidrėje: visa gyva būtybė kvėpuoja, auga, juda, maitinasi, dauginasi)

Pedagogas: - Ar nori, Dunno, mes tau pasakysime, ką turi kiekvienas augalas?

Nežinau: - Žinoma, aš.

(Vaikai pasakoja apie augalo struktūrą, remdamiesi diagrama - modelio numeris 2: augalas turi stiebą, šaknį, lapus, žiedą ir vaisius su sėklomis)

Nežinau: - Ak, supratau, supratau! Štai stuburas, uždėsiu ant viršaus, virš žemės, kad matytųsi, saulė sušildys, o lapai nusileis, po žeme, turi valgyti. Bet gėlė augs tiesiai ant šaknų.

(Netinkama tvarka išdėlioja augalų dalis ant magnetinės lentos)

Pedagogas: - Vaikinai, ar Dunno tai padarė teisingai? (ne, negerai)

Nežinia: - Ir tikriausiai gėlę taip pat reikia pasodinti į žemę, kad saulė jos nesudegintų?

Pedagogas: - Na, ką tu, nežinia! Klausykite, kaip augalas auga tinkamai.

(Vaikai išdėlioja augalo dalis ir pasakoja jo augimo seką: šaknys įauga giliai į žemę, virš žemės – stiebas, ant stiebo – lapai ir žiedai)

Nežinau: - Kaip aš galiu viską prisiminti?

Pedagogas: - Tai labai paprasta! Dabar aš paversiu vaikinus sėklomis:

Vienas, du, trys, apsisukite

Paversk sėklomis!

Psichologinė gimnastika : "Įsivaizduokite save visiškai kitokį"

Pūtė vėjelis, sėklos išsibarstė ir trenkėsi į žemę (vaikai šiek tiek bėgioja ir sėdi ant kilimo). Sėklos, ką jauti? (Vaikų atsakymai). Sėklos, ko tu nori? (Vaikų atsakymai). Dabar aš tave palaistysiu, o saulė šildys tave savo spinduliais. Iš sėklos jau pasirodė šaknys. Kur jie auga? (Žemyn, giliau į žemę). Ir štai pirmieji ūgliai – stiebai ištįsta, auga. kur? Į žemę? (Ne, į saulę). Mūsų augalas auga vis aukščiau ir aukščiau (Vaikai keliasi). Ir štai pirmosios gėlės. Ką jaučiate, gėlės? kuo tu džiaugiesi? (Vaikų atsakymai).

Nežinau: - Ura! Gėlės! Dabar aš juos nuplėšiu!

Pedagogas: - Na, ką tu, Dunno, tu negali jų suplėšyti, jie gyvi! Klausykite vaikinų: (vaikai skaito poeziją):

1. Jei nuskinu gėlę,
Jei nuskinsi gėlę
Jei visi: ir aš, ir tu,
Jei skinsime gėles
Jie bus tušti
Ir medžiai, ir krūmai.
Ir grožio nebus!

2. Turime pasilenkti per gėles
Neplėšti ar pjaustyti
Ir pamatyti jų malonius veidus,
IR malonus veidas parodyk jiems!

Nežinau: - Na, gerai, bet aš kažko nesuprantu, kodėl augalui reikia šaknies? Šiaip po žeme to nepamatysi! (Vaikų atsakymai)

Pedagogas: - Mes tau parodysime, Dunno, dabar parodysime viską. Mes atliksime eksperimentus, ir jūs suprasite, ką svarbias funkcijas pildo augalo šaknį.

1 patirtis: į smėlio dėžę įdėjome medžio kamieno be šaknų modelį. Pučiame. Lazdelė nukrenta. Tada sumedžiojame medžio modelį su šaknų sistema. Pučiame. Antruoju atveju lazda yra stabilesnė.

Klausimai vaikams: Kuri pagaliukas, jūsų nuomone, bus atsparesnis? Kodėl? O jei medis neturėtų šaknų, kas nutiktų? (Vaikų atsakymai).

Išvada: šaknys laiko augalą žemėje.

2 eksperimentas: nuleidžiame marlės šaknies modelį į lėkštę su tamsintu vandeniu. Ką tu matai? Vanduo pakyla aukštyn, medžiaga nuspalvinama vis aukščiau.

Išvada: šaknys sugeria drėgmę iš dirvos.

Pedagogas: - Ar prisimenate, vaikinai, kai turėjome pamoką apie orą, atlikome eksperimentą, įrodantį, kad oro yra visur, net žemėje, ir šaknys, ką jie daro? (Kvėpuoti).

Taigi, dar kartą prisiminkime, kam skirta šaknis? (Jis kvėpuoja, sulaiko augalą žemėje, sugeria drėgmę).

(Mes žiūrime į ekrano modelį-schemą Nr. 3)

Fizinis lavinimas:

Mes tapsime stipriais ir dideliais medžiais. (Pakelkite rankas aukštyn, pakelkite save)
Kojos yra šaknys, mes jas išskleisime plačiau. (Išskėsk savo kojas)
Kad laikyk medį, neleisk jam kristi, (Rankos žemyn, pirštai išskėsti)
Iš tolimo vandens gelmių jie išlipo. (Lenkite į priekį, padarykite saują delnų)
Mūsų kūnas yra galingas kamienas, jis šiek tiek siūbuoja, (Ištiesinkite, pajudinkite)
Ir jo aštrus galas remiasi į dangų. (Stogui pavaizduoti naudokite delnus)
Mūsų rankos yra šakos, kartu jos sudaro vainiką (rankas aukštyn, uždarykite virš galvos)
Karūnoje jie visai nebijo, kai pučia vėjai (papurtyk savo galvą)
Pirštai bus šakelės, lapai juos dengia ( judinkite pirštus, vieną delną per kitą)
Vasarą atėjo ruduo, akimirksniu nuskriejo lapai! (Pasiduoti)

Nežinia: – O kas tai per ženkleliai? (rodo diagramas)

Pedagogas: - Paaiškinkime Dunno, ką jie reiškia.

(Rodoma diagrama „Medžiai“)

(Vaikų atsakymai)

(Rodau schemą „Krūmai“)

(Vaikų atsakymai)

– Kuo medžiai ir krūmai skiriasi vienas nuo kito?

(Aš rodau diagramą "Žoliniai augalai")

(Vaikų atsakymai)

– Kuo žoliniai augalai skiriasi nuo medžių ir krūmų?

(Vaikų atsakymai) (Apsvarstykite schemą - modelio numeris 4)

– O dabar paimkite bet kurią kortelę su augalu, atidžiai pažiūrėkite, prisiminkite, kuris augalas nupieštas paveikslėlyje ir pereikite prie jūsų augalui tinkančios schemos.

(Vaikai atlieka užduotį)

Pedagogas: – Kodėl sugalvojote būtent šią kortelę?

(Vaikų atsakymai)

Nežinau: - Puiku, vaikinai! Kaip tau sekasi augaluose!

Pedagogas: - Ar nori, Dunno, vaikai parodys, kaip pažįsta Saratovo srities augalus?

Nežinau: - Žinoma, aš!

Pedagogas: – Dabar išvardinsiu įvairius augalus, o jei išgirsite augalo, augančio Saratovo srityje, pavadinimą, suplokite rankomis. Jei augalas neauga pas mus, nuleiskite rankas.

Kriaušė. Obuolių medis. Avietės. Beržas.
Eglė. Saksaul. Šaltalankis. Mimoza.
Vyšnia. Vyšnios. Citrina. Oranžinė.
Liepa. Klevas. Baobabas. Mandarinų.
Slyva. Aspenas. Kaštonas.
Kava. Šermukšnis. Platanažolė.
Ąžuolas. Kiparisas. Vyšnių slyva.
Tuopos. Pušis. Calance.

Pedagogas: - Vaikinai, kas bus, jei visi augalai išnyks iš žemės?

(Jei nėra augalų, nebus ir gyvybės žemėje)

Nežinau: - Kam mums reikia augalų? Kokia iš jų nauda?

Vaikai atsako, kad augalai duoda maistą žmonėms ir gyvūnams, švarus oras, drabužiai, daug įvairių medžiagų, augalai gydo, o dažniau būna labai gražūs ir mes jais žavimės, žinodami sako: „Augalas – žemės puošmena“.

Pedagogas: – Taip, vaikinai. Augalai gyvena aplink mus, padeda mums gyventi. Kaip turėtume su jais elgtis?

(Saugoti, saugoti, prižiūrėti ir pan.)

Nežinia: – O kaip juo rūpintis?

Pedagogas: - Nežinau, ar tu to net nežinai? Vaikinai, papasakokime jam, kaip mes prižiūrime kambariniai augalai mūsų grupėje.

(Vaikų atsakymai – sodiname, laistome, šluostome lapus, purškiame, tręšiame ir pan.)

Nežinau: - Oho, tu! Tai nėra lengva užduotis. Ačiū, vaikinai, sužinojau tiek daug įdomių dalykų! Apie tai papasakosiu visiems žemo ūgio žmonėms Gėlių mieste!

Pedagogas: - Tu, Dunno, ateik pas mus dar kartą. Mes vis dar žinome daug įdomių dalykų apie augalus ir jums papasakosime.

Nežinau: - Ačiū! Viso gero! (vaikai atsisveikina su Dunno)

Pedagogas: - Taigi mūsų susitikimas su Dunno baigėsi, tu buvai puikus.

Dabar pailsėkime, užmerkite akis, klausykime muzikos.

Savarankiškas mokymas: (grojamas D. Loley „Vienišas piemuo“ įrašas)

„Skaisčiai šviečia saulė, pučia lengvas vėjelis. Kvėpuoju grynu grynu oru. Žolės siūbuoja, paukščiai garsiai čiulba.Jaučiuosi gerai ir maloniai. Noriu gyventi taikoje su gamta. Mums reikia vienas kito. Aš būsiu visų gyvų dalykų draugas ir gynėjas “.