Реферат от GCD във втора младша група „Диви животни. Резюме на GCD за формирането на холистична картина на света "Диви животни" във втора младша група Резюме във 2-ра младша група диви животни

Светлана Нестерова
"Диви животни". Обобщение на урока във втора младша група по когнитивно развитие

Урок за когнитивно развитие« Диви животни»

Цел: разширяване на разбирането на децата за диви животни.

Задачи: Научете децата да отгатват гатанки; затвърдете знанията на децата за диви животни: лисица, заек, вълк, мечка, таралеж, лос и техните малки; предизвикват интерес към животни от родната земя.

Материали (редактиране): Лесовичок, писмо, картинки с изображението животни, техните малки.

възпитател: Деца, днес на нашите групадойде писмо от Лесовичка,

нека го отворим и го прочетем.

„Здравейте мили момчета. Изпратих ти писмо с гатанки. След като решите тези гатанки, ще разберете кой живее до мен. И вие също ще разберете къде живея аз самият "

Е, момчета, искате ли да знаете къде живее Лесовичок? Тогава нека да отгатнем гатанките?

Пъзели:

Не агне и не котка,

Носи кожено палто през цялата година.

Сиво кожено палто за лятото,

За зимата различен цвят. (заек)

Точно така, зайче (показване на снимката)... Той има дълги уши, големи задни кракаи малка конска опашка. През лятото заекът е сив, а през зимата преминава в бяла кожена козина. Изобщо не му е студено, топла козина го топли в студените зимни дни. Заекът обича чистотата и реда, така че всеки ден се мият с език и сресват козината с лапите си. Зайчето има врагове, от които се страхува. Това е лисица, вълк, куче, големи гарвани. Той не знае как да се защитава от врагове, затова трябва да бяга. И го прави много добре! Заекът бяга бързо и скача много сръчно.

От върха стърчи пухкава опашка,

Какво странно малко животно?

Напуква ядките фино.

Е, разбира се, че е... (катерица).

Точно така, това е катерица (показване на снимката)... Катерицата има пухкава опашка и пискюли по ушите. Самата катерица е малка, козината й е червена през лятото и сива през зимата. Тя обича ядки, гъби, горски плодове. Катерица живее в дърво, в хралупа.

Хитър измамник

Червена глава.

Буйна опашка-красавица.

Кой е това? (лисица)

Разбира се, че е лисица (снимка)... Лисица - красива животно, с мека пухкава червена козина, с черни лапи и бяла гърда. Лисицата не сменя козината си, през зимата и лятото е червена. Лисицата има красива пухкава опашка, тясна дълга муцуна. Тя лесно разпознава по миризма къде е избягал заекът, а мишката се е скрила. Лисичката има много добър слух. Тя е в състояние да чуе какво се случва в отсрещната част на гората.

V гъста горапод дървото,

Поръсена с зеленина

Има торба с игли

Бодлив и жив. (таралеж)

Таралеж - малък животно. (показване на снимката)Гърбът и горната част на страните му са покрити с къси твърди игли. През деня това животно обикновено спи в дупката си, а през нощта отива да търси храна. Той яде насекоми, горски плодове, обича мляко. В случай на опасност таралежът се свива на топка, а след това иглите му служат като защита от врагове. Враговете на таралежа са вълкът, лисицата, бухалът. През зимата таралежът спи.

Кой през студената зима

Той върви ли ядосан, гладен? (вълк)

Вълкът е голямо животно, което прилича на куче (снимка)... Муцуната на вълка е по-широка от тази на кучето, челото е изпъкнало, а опашката обикновено е спусната. Винаги носи сиво кожено палто. През лятото вълкът е добре хранен. Има много игра. Ще дойде зимно време, птиците ще отлетят, животните ще се скрият, вълкът няма какво да яде. Разгневени, гладни вълци ходят, търсейки плячка. През нощта вълци нечувано се промъкват в селото. Ако попаднат на стадо овце, ще убият всички. В гората плячка на вълци - лосове, диви свине, елени. Могат да изядат всеки по пътя си - заек, птица, птиче яйце.

Господар на гората

Събужда се през пролетта

А през зимата под виелицата вой

Той спи в снежна колиба. (Мечка)

Точно така, мечка (снимка)... Мечката има топла рошава шуба. Муцуната му е удължена. Мечката ходи трудно, пренареждайки лапите си, така че се наричаше косостъпие. Но той може да бяга бързо. Много сръчно се катери по дърветата. Мечката яде плодове, мед, обича риба. През зимата Мечката се качва в бърлогата, спи и смуче лапата си

Трудно е да се състезаваш с него в бягството,

Ако случайно се срещна

Знайте, деца, това... (Елк).

Лосът е най-голямото животно в нашите гори. (снимка)... Лосовете живеят в борови гори, на поляните, в близост до водоеми. През лятото лосът яде трева и листа. През зимата лосът се храни с кората на върба, трепетлика, бор, планинска пепел и отчасти бреза. През мразовитата зима ловците се грижат за лоса (хора, които се грижат, пазят диви животни) ... От есента са им приготвили сено, плетени метли от твърда дървесинадървета, изградете специални хранилки. Украсата на лосовете са рогата под формата на лопата с различен брой клони, излизащи от краищата. Лосът няма рога. Копитата са основното оръжие за това животно... И лосът се възползва добре от това, може спокойно да се защитава от вълк и дори от мечка.

възпитател: Браво момчета! Всички гатанки бяха отгатнати. Кажете ми за кого са всички тези гатанки? диви животни) .

възпитател: Добре, всички тези животни - диви... Защо мислиш, че се наричат ​​така?

деца: Защото тези животните живеят в гората, да се грижат за себе си, да си набавят храна.

възпитател: Помните ли, че в писмото пишеше, че Лесовичок живее до тези животни? Кой може да ми каже къде живее Лесовичок? (в гората)

възпитател: Точно така! И той наистина иска да бъде с теб се запознайте... Искаш ли с него се запознайте? (да)Почукване на вратата. Учителят излиза и се връща с Лесовичко.

Лесовичок: Здравейте момчета! Много съм щастлив с теб се запознайте... Нека изиграем заедно игра, наречена „Draw животно „Ще се обадя на животното, а вие ще го изобразите. (физическа минута)

възпитател: Животнине живеят в гората сами, а заедно с малките си. Играехме си с вас, вдигахме шум, малките се изплашиха и избягаха. Нека им помогнем да се върнат при майките си. Назовете ги!

Лисицата има лисиче;

Заекът има заек;

Катерицата има катерица;

Таралежът има таралеж;

Вълчицата има вълче;

Мечката има мече;

Кравата от лос има теле.

възпитател: Много добре! Всички малки бяха върнати при майките си.

Лесовичок: Момчета, толкова ми хареса да ви посетя! Но за съжаление е време да се върна в дома си. Може ли да дойда отново при вас? (да)Сбогом, момчета!

възпитател: Момчета, за какво животниговорихме ли с теб днес? Къде живеят? Много добре!

ПОДРОБНОСТИ ЗА КИМАВАНЕ ВЪВ ВТОРАТА ПО-МЛАДА ГРУПА

"ДИВИТЕ ЖИВОТНИ И ТЕХНИТЕ БЕБЕТА"

Цел: - обобщаване на представите на децата за диви животни, техните бебета.

задачи: Образователни:

Подсилване на вярванията относно характеристиките външен виддиви животни.

Изясняване на идеята на децата, че всяко животно се нуждае от дом, топлина.

Разработване:

Развитието на съгласувана реч на децата чрез отговаряне на въпроси, активиране на концепцията за "диви животни", "малчета на диви животни".

Формиране на памет, внимание, мислене, фини и общи двигателни умения.

Образователни:

Насърчаване на интерес към опознаването на света около вас.

Възпитаване на добро, внимателно отношение към обитателите на дивата природа.

Оборудване: меки играчки: мечка, заек, лисица, катерица; картинки "Дивите животни и техните бебета"; D / и "Намери майка си."

Предварителна работа:

Четене измислица: "Лисицата и заекът", аранж. В. Дал, А. Блок "Зайче", И. Токмакова "Мечка".

Разговори за диви животни

Изработване на гатанки.

Разглеждане дидактически материал, илюстрации на книги.

D \ и игри "Чии деца", "Чия опашка" настолни игри: "Домино".

П/ и "При мечката в гората", "Кой, къде живее?" и т.н.

Ход на урока:

Организиране на времето:

възпитател: Момчета, вижте колко гости дойдоха при нас днес. Нека им кажем здравей.

деца:Здравейте!

възпитател: Добро утроказвам ти

Добро утро, обичам ви всички!

Желая ти добра практика,

Бъдете мили, усмихвайте се един на друг и придобивайте ум!

За да придобият малко интелигентност, момчетата трябва да могат да отгатват гатанки. Слушам.

Косата няма бърлога,

Не му трябва дупка.

Краката спасяват от врагове

И, от глад - кора. (заек)

Момент на изненада (пристигането на зайчето).

възпитател: Кой тихо чука на вратата?

деца:Малък заек!

възпитател: Вижте и ми кажете кое зайче?

деца: Мека, сива, с уши и пр. Козината му е пухкава.

възпитател: Зайчето ни кани да посетим гората му. Съгласен ли си?

деца:Да!

възпитател: Заекът ще ни покаже пътя.

Ти си готов?

деца:да

Е, на път!

Главна част.

възпитател: Момчета, ето ни в гората. Колко красиво е в гората! Който свеж въздух! Мирише на коледни елхи, гора...

възпитател: (изпълни дихателно упражнение)

Вдишайте дълбоко през носа и издишайте през устата.

Усещате чист въздух.

Червена измама,

Тя се скри под дървото.

Хитрият чака заека.

Какво е нейното име? .(лисица)

възпитател : Момчета, вижте лисицата. Какъв цвят е козината на лисицата?

деца:Червенокос, топло

възпитател: Каква е опашката на лисица?

деца: Дълга, пухкава

възпитател: През зимата лисицата се храни с мишки. Фокс, хвърля ги под снега. Къде живее лисицата?

деца:В дупката

възпитател:

Големият крак и голям

През зимата спи в бърлога.

Обича шишарки, обича мед,

Е, кой ще назове? (мечка)

възпитател: Каква мечка?

деца: Клубно стъпало, голямо

възпитател: Какъв цвят е козината на мечката?

деца: Козина на мечка Кафяв, Кафява мечка.

възпитател: Какво прави мечката през зимата?

деца: Спи и суче лапа.

възпитател: Кажи ми как се казва къщата на мечката?

деца:ден.

Червено-огнена бучка,

С конска опашка като парашут

Кара бързо през дърветата

Той беше там...

Сега тук.

Той е бърз като стрела.

Така че това е (катерица)

възпитател: Момчета, каква катерица?

деца: Катерицата е малка, има кръгла глава с големи черни очи и дълги уши с пискюли в краищата. Ушите на катериците растат през зимата. Хубава, пухкава опашка. Козината през зимата е пухкава, мека и става много топла, така че в студено време в палтото й не е студено.

възпитател: Какъв цвят стана козината на катерицата през зимата?

деца: Сив. През зимата има кожено палто сиво, а през лятото червено.

възпитател: Защо една малка катерица се нуждае от голяма пухкава опашка?

деца: Да се ​​подслоня от студа през зимата и да скочиш от дърво.

възпитател: Къде живее катерицата?

Деца: В хралупата

възпитател: Лисица, мечка, катерица - какви животни са те?

деца: "Диви животни".

възпитател: Защо се наричат ​​така?

деца: Защото тези животни живеят в гората, сами си набавят храна, строят собствено жилище.

възпитател: Да поставим горски животни в къщите си?

Гимнастика с пръсти:

Зайчето галопира по поляната Стиснете ръцете си в юмруци, а показалецът и средни пръстиповдигам - "зайче".

Скочи - скочи, скочи - скочи, Стисни ръцете си в юмруци, "зайче" - редуващи се движения.

Уплашен от зайчето вълк Притисни ръце към гърдите си.

И той излетя. Отворете дланите си, протегнете ръцете си пред себе си

D / и "Намери къща" (децата рисуват линия до къщата на лисица, катерица, мечка).

възпитател: Сега да си поиграем с нашето зайче, нещо му е скучно.

Играта "Хайде на Bunny Hike"

Хайде, зайче, излизай!

Дясна ръкаизпълняваме приканващи движения

Хайде, бяло, излизай!

С лявата ръка изпълняваме приканващи движения

Зайче, зайче, танцувай,

Хайде, бяло, танцувай!

Ръцете на колана, танцувайки, завиваме наляво, след това към правилната страна

Пляснете с ръце

Потопете се с краката си

И завъртете малко

Поклони се ниско пред всички нас. Движенията се изпълняват според съдържанието на текста

възпитател: Слушай, някой плаче! Кой е това?

Да, това са бебетата на нашите животни! (посочва снимки). Защо мислиш, че плачат?

деца: Загубиха майка си.

възпитател: Нека им помогнем, ще намерим майка за всяко малко!

Деца: Лисица - при лисицата

Мече - при мечката

Катерица - при катерицата

Заек - при заека

възпитател: Браво момчета, помогнахте на малките да намерят майките си!

Нашето зайче също ви казва благодаря за вашата доброта.

Кой може Бъди любезен,

Той ще може да пази и обича природата

Защитете животните

И винаги им помагайте.

малък заек: И ми е време да се скрия под един храст от лисица и вълк.

Резултатът от игровата тренировъчна ситуация.

възпитател: Пътуването ни в гората приключи, време е да се върнем в групата. Отивам!

възпитател: Къде бяхме днес?

деца:В гората.

възпитател: Кого срещна?

деца: Със заек, лисица, мечка, катерица.

възпитател: Какви животни са те?

деца:Див

възпитател: Хареса ли ви гората?

деца:Да!

възпитател: Познавате животните, които живеят в гората, знаете как да им помогнете, вие сте мили и дружелюбни момчета. Много добре.

Основната цел на визуалната дейност в предучилищна- да научите децата да отразяват житейските впечатления в рисуването. Светът на диви и домашни животни от самото ранно детствопривлича детето, В крайна сметка това са живи същества със свои собствени характеристики външен вид, поведение, характер. Понякога дори можете да играете с тях. Тригодишните деца се опитват да изобразяват различни животни с интерес, въпреки че в началото са по-привлечени от самия процес на рисуване, отколкото от резултата.

Спецификата на рисуването на животни във втора младша група на предучилищните образователни институции

Организираното запознаване на децата с художественото творчество започва с втория младша група, тъй като някои деца започват да посещават детска градина с яслена група, а други идват там едва на три години.

Задачите за обучение на децата в тази група не са твърде мащабни: основната цел е да заинтересуват децата в самия процес на рисуване. Те са щастливи да открият, че моливът оставя следи върху хартията. Постепенно учителят учи децата в предучилищна възраст да забелязват приликите между щрихи, линии и околни обекти.

Под ръководството на учител с течение на времето децата имат нужда не само да рисуват линии с молив и четка, но и да изобразяват нещо. Отначало това са примитивни точки и щрихи, след това се появяват зигзаги, очертания и накрая най-простите форми.

Учителят непрекъснато привлича вниманието на малчуганите към красотата на околните предмети и предмети - небето с облаци, цветни листа, падащи на земята, красиви снежинки, искрящи върху ръкавица. Специален обект на наблюдение са животните, които децата могат да видят, докато се разхождат, много от тях имат домашни любимци. Развиващата среда на групата задължително включва снимки и плакати с тяхното изображение. Всичко това ще бъде допълнителен стимул за рисуване.

Тригодишните деца затвърждават знанията си за основните цветове и се запознават с някои нюанси (сиво, розово, синьо). Когато рисува, учителят постоянно се фокусира върху съответствието на избраната боя с реалния цвят на обекта или обекта.

Момчетата се учат не просто да чертаят линии, но и да ги пресичат - това произвежда различни предмети (ограда, пътека, карирана кърпа и др.). Освен това на тази възраст децата овладяват ротационното движение - по този начин можете да рисувате многоцветни топки за котка.

Учителят води децата към рисуване на предмети с различни форми.Например, това е примитивно зайче, чиято глава, торс, крака и опашка могат да бъдат изобразени под формата на кръгове. различни размери, а ушите са под формата на овали (учителят обяснява на децата, че овалът е удължен кръг).

Схема за по-младата група

Имайте предвид, че в по-младата група децата все още не могат да представят животното реалистично.Често рисунките на млади художници имат малко значение. Задачата на възпитателя на този етап е да научи децата да назовават предмети и предмети, да установят връзка между процеса на рисуване и неговия резултат.

Образът на животните на тази възраст по правило е оцветяващи модели, силуети, които учителят предлага. Това се прави с помощта на различни традиционни и нетрадиционни (пробиване, пръст) техники. Друг вид работа е довършването на обект (например опашка в котка или куче, бодли в таралеж, ивици в зебра и др.).

В учебния процес учителят използва методи като поетапно обяснение със задължителна демонстрация на рисуване върху дъската. Моделът в тази възрастова група е от първостепенно значение - без него децата няма да могат да изобразят този или онзи обект. Имайте предвид, че рисунката на учителя, дори и за най-малките деца, трябва да бъде на прилично естетическо ниво, а не да се опростява в диаграма. Изображението трябва да съответства на реалното нещо или обект.

Важна е и индивидуалната работа с децата.Учителят отчита нивото на умствено развитие на децата (в края на краищата някои от тях, особено момчетата, на тази възраст все още нямат съгласувана реч) и изгражда работа в съответствие с това. По време на независим продуктивни дейностидеца, учителят непрекъснато се приближава до децата и ги насочва.

Трябва да се отбележи, че рисуването на животни е доста сложен процес, въпреки че несъмнено е много интересен. И използването само на традиционни техники в работата няма да позволи на бебетата да разкрият напълно своето художествена способност, въображение и фантазия. Ето защо изглежда подходящо да се включат елементи от нетрадиционно рисуване в часовете с анималистична тема. Например, оптимално е да предадете рошавата козина на коте с бод с полусуха четка и бяло кожено палтозайче може да бъде красиво нарисувано с пръст.

Използвани материали и основа

В часовете по рисуване голямо значениеима основа, за която възпитателят трябва да се погрижи предварително.По правило това са обикновени хартиени лита А4. При боядисване с бои основата трябва да бъде тонирана от учителя в пастелни цветове. Ако децата трябва да работят с завършен контур, тогава той също трябва да бъде оцветен.

Понякога задачата на децата в предучилищна възраст в клас не е да рисуват контура, а да допълнят рисуваната рисунка с детайли. Например учителят рисува зелени коледни елхи с катерица върху основата, а задачите на децата са да нарисуват шишарки върху дърво. Друг вариант е нарисуван и боядисан таралеж, на гърба на който момчетата изобразяват червени и жълти ябълки.

Друг вариант за работа е оцветяване или добавяне на детайли към шаблон под формата на някакво животно. В този случай учителят подготвя предварително заготовки (те също могат да бъдат тонирани, ако децата трябва да работят с бои).

Що се отнася до разнообразието от бои, по-младата група обикновено използва гваш, а не акварел. Чертежът в този случай е по-ярък. Децата не трябва да работят усилено, за да получат наситен цвят- просто потопете четка, навлажнена с вода в буркан с боя.

Също така на децата могат да бъдат предложени моливи за рисуване на анималистични теми. Това е вярно, ако децата сами нарисуват силуета на животното. Флумастерите на тази възраст не трябва да се злоупотребяват, защото в сравнение с моливите, те не дават правилното развитие на фините двигателни умения.

Техники и техники за рисуване, които да използвате при рисуване на животни

Основната цел на възпитателя по време на часовете по визуална дейност в по-младата група е да научи малчуганите как правилно да боравят с основните инструменти – четка и молив. Децата трябва да научат, че не е необходимо да се държат с целия юмрук, а само с пръсти, не твърде близо до основата и не твърде далеч. Трябва да се отбележи, че често едно шоу не е достатъчно: много деца в предучилищна възраст не могат да възпроизведат желаната позиция на четка или молив. В този случай техниката на вкарване на инструмента в ръката и желаната настройка на пръстите са много ефективни. Детето трябва да усети предмета в ръката си.

Освен това учителят следи бебето да не напряга твърде много мускулите си и да не стиска пръстите си - химикалката на детето трябва да се движи свободно по време на процеса на рисуване.

Друг важен аспект е, че децата трябва да се научат да рисуват боя върху четка: за това трябва внимателно да я потопите с всички купчини в буркан, да премахнете излишната боя по ръба му. Момчетата трябва да научат, че преди да вземете боя с различен цвят, трябва да изплакнете старателно инструмента и да го изсушите със салфетка или мека кърпа.

Използват се допълнителни видове визуални дейности, уместността на индивидуалния подход

За да заинтересува допълнително учениците от по-младата група в процеса на рисуване на животни, учителят може да включи допълнителни видове визуална дейност в урока. Например, очите на животно могат да бъдат изляти от пластилин - детето притиска малки топчета върху нарисуваното лице на коте, таралеж или зайче. По същия начин можете да заслепите забавен обемен нос.

Що се отнася до приложните детайли, учителят ги подготвя предварително. Например на децата се предлага зелено коледно дърво, но с което трябва да нарисуват шишарки и да залепят катерица. Друг вариант е да изобразите бодли на гърба на таралеж и да залепите хартиени ябълки върху него. Такова разнообразно произведение несъмнено ще предизвика интереса на децата.

По този начин задачите могат да се индивидуализират по сложност в съответствие с нивото на развитие на децата. Могат да бъдат предложени бебета, които се справят добре и бързо с основната задача допълнителна работа- изобразете слънцето (или го изваяйте от пластилин). Можете да нарисувате килим за нарисувано коте.

Специфични опции за композиции (включително колективни) в рамките на темата

Рисуването на животни и предмети, свързани с тази тема, е препоръчително да предложите на децата от по-младата група след изучаване на съответните теми в класната стая, за да се запознаят със света около тях. В допълнение, такава работа може да бъде свързана с развитието на речта - изпълнява се след четене на приказки, стихотворения, детски стихчета на тази тема... Например, след като се запознаят с приказката "Три мечки" или "Маша и мечката", децата могат да нарисуват косонога мечка или колиба с мечки.

Четене на детската стихчета на деца "Катеричка седи на количка ..." И след като учителят прочете детското стихотворение Kisonka-Murysenka ", момчетата ентусиазирано ще нарисуват котка (като вариация на" Коте "," Топки за котенца ").

Ще предложим и следните опции за работа по анималистична тема: "Таралеж", "Игли за таралеж", "Да облечем таралеж" (децата изобразяват игли върху силует), "Ябълки за таралеж" (ябълки на нарисувани са гърба на боядисан таралеж), „Зайче“, „ Морков за зайче“ (липсващи детайли се добавят към силуета на заек, например уши, опашка и морков, вградени „в лапите)“ Зебра "(ивици са нарисувани по цялото тяло).

Относно съвместна дейност, то в по-младата група се предлага на деца относително рядко.Алтернативно, учителят рисува въз основа на голям таралеж, а децата се редуват да рисуват ябълки на гърба, като сами избират цвета им (червен, жълт или зелен).

Опции за мотивиращо начало на урока: разглеждане на играчки, картинки, говорене на въпроси, приказка, детска стихотворение, стихотворение за животни и др.

Учениците от по-младата група все още практически не отделят заниманието от игровата дейност.Следователно, за да се увеличи максимално интереса на детето визуални дейности, учителят трябва да обмисли ярко емоционално начало на урока, от което да идва мотивацията за рисуване. Перфектен вариантако мотивацията идва от приказен сюжет. Приказката винаги е очакване на магия. Когато играчките или познатите предмети оживяват, децата го възприемат ярко и емоционално. Положителните емоции ги карат да искат да рисуват.

Прекрасна техника, която винаги работи безупречно върху децата, е молбата за помощ, с която персонажът (играчката) се обръща. Децата, като правило, са много щастливи, че могат да помогнат на героя, те осъзнават важността им.

Също така работи добре техника, която може да бъде описана като „научи ме“.Основава се на желанието на малчугана да се чувства знаещ и способен. Например учителят казва на децата, че котката иска да играе с топката, но не знае как да я нарисува. Или катерицата иска да намери шишарка в гората, но не знае как изглежда.

Нека разгледаме по-подробно конкретни примеримотивиращо начало за рисуване на уроци по анималистични теми. Учителката информира децата, че знае как да прави чудеса и може да ги превърне в малки котенца, а самата тя ще стане майка-котка. Децата показват къде котенцата имат уши, очи, нос, какви мустаци имат. Тогава учителят моли децата да мяукат, да ходят тихо и нечувано, като котки. След това децата са поканени да нарисуват пухкаво палто за котето, защото скоро ще дойде зимата и ще бъде студено без топло кожено палто.

Учителят кани децата да се превърнат в малки котенца

В друг урок (по-добре е да го прекарате през зимата) играчка мече идва при децата. Учителят се чуди защо не спи в бърлогата си. Оказва се, че мечката се е събудила и не може да заспи. И той няма с кого да играе. Той моли децата да му нарисуват космати приятели.

Темата на друг урок, свързан с мечката, е „Любима поляна”. В групата отново идва плюшено мече. Учителят казва, че в гората, в хижата, има мебели (диван, фотьойл, маса, столове). Води се дискусия по темата: за какво са мебелите и от какво се правят. Учителят предлага да направи подарък на мечката - да нарисува картина за къщата му - "Любима поляна".

Мека играчка

Може да дойде катерица на гости на децата, което е много разстроено - тя се уплаши от кучетата. Бягайки от тях, тя загуби всички неравности. Но катерицата ги занесла на сестрите си. Учителката я кани да седне и да си почине, а междувременно децата ще нарисуват шишарки за катерицата (ще нарисуват силуета на катерицата и ще нарисуват конус до нея), за да може тя да почерпи всичките си приятели в гората.

Мека играчка

Можете да проведете урок по темата зебра "(децата ще нарисуват характерни ивици върху силуета на това животно). Мотивацията за такава работа може да бъде следната: Доктор Айболит се появява пред децата. Той съобщава, че е отлетял от Африка, където се е случила беда - след вълшебен дъжд всички ивици от зебрите са били отмити и животните побелели. Само момчета могат да помогнат - рисувайте зебрите. Подобна дейност може да има и допълнителна познавателна стойност - учителят кани децата в предучилищна възраст да сравнят зебра и кон.

Имайте предвид, че играчката, която се използва за изненадващ момент, децата ще искат да разгледат по-отблизо, да докоснат с ръце. Учителят трябва да им предостави такава възможност.

Що се отнася до рисуването на зебра, можете да започнете, като прочетете забавна приказка на децата. В „Приказката за това как зебрата стана райета“ (от Iris Revue) се казва, че преди много време това животно не е имало никакви ивици. Кожата на зебрата беше просто светла. Но това облекло не й хареса. Беше тъжна и не знаеше от кого да поиска боя. Слънцето се смили над нея, но той имаше само жълта боя. Започна да изпраща лъчите си към зебрата - на тези места се появи жълти ивици... Когато настъпи нощта, жълтите ивици станаха черни и останаха такива завинаги. И зебрата много хареса това облекло.

След като се запознае с приказката, учителят фиксира съдържанието й с въпроси и води децата да разберат основната идея на творбата - желанията, дори и най-невероятните, могат да се сбъднат. Винаги трябва да вярвате в мечтата си и тогава тя може да се сбъдне. След това на децата се предлагат силуети на зебри, а те като слънцето изпълняват желанието си - рисуват ги с черни ивици.

Тази снимка може да се използва като илюстрация към приказката Iris Revue

За рисуване на всяко животно, ако желаете, можете да изберете подходящата приказка. Например, пред изображението на таралеж децата трябва да прочетат беларуския народна приказка"Пуф".

Илюстрация към белоруската народна приказка

Мотивацията може да се почерпи и от стихотворения. Например известните реплики на А. Барто „Те пуснаха мечката на пода“ или „Пустопръстата мечка върви през гората...“ от А. Усачев.

В съответствие с темата на урока се избират физически упражнения, които много харесват децата на по-малките предучилищна възраст... Ето няколко примера:

"зайчета"

"Като нашата котка"

"Мечка броди през гората"

Рисуване във втора по-млада група домашни и диви животни: бележки от класа

Име на автора Абстрактно заглавие
Зинченко И. "пухкаво коте"
(рисуване с боц)

Образователни задачи: да се запознае с техниката на рисуване с боцкане със суха четка, да се научи да подава отличителни чертикоте.
Задачи за развитие: развивайте креативност, постоянство, точност при работа с бои гваш.
Образователни задачи: за култивиране на интерес и уважениекъм животните, способността да се забелязва красотата на заобикалящия свят, желанието да се помага на другите.
Интеграция образователни области : « Художествено творчество"," Познание "," Комуникация "," Социализация "," Здраве ".
Демо материал:играчка котка.
Раздаване:листове бяла хартия с контурно изображение на коте според броя на децата, гваш (черен, кафяв, сив и оранжев), неразливащи се чаши, четки с твърд косъм, стойки за тях.
Ход на урока:
В групата идва котка играчка. Децата я разглеждат, възхищават се на бялата й пухкава козина и я галят.
Учителят кани децата да се превърнат в малки котенца и прекарват физическо възпитание с тях:

  • Коте - коте - котка, / ходене на пръсти с
    Котката е сив пубис. изпънати крака/
    Пухкава опашка, / обърни се /
    Окото е златно. / покрийте очите си с прави длани /
    Като котка-котка / ходене на пръсти /
    Козината е много добра. /ръцете встрани/
    Като котка има мустаци / покажи дълги мустаци /
    Удивителна красота.
    Гърбът е сив, / изправен гръб /
    Бял сандък, / докосни гърдите /
    Силни крака, / свийте юмруци /
    Ноктите са упорити. / хвани мишката/

Котенцата отново се "превръщат" в деца. Котето се обръща към тях с молба: да нарисуват рошава козина за котенцата си, за да не им е студено през зимата.
Учителят информира децата, че ще рисуват с твърда четка, предлага да я вземат, да я докоснат. Четката трябва да се държи вертикално, по-близо до "полата". Децата имат право да избират цвета на котето си - сиво, червено или черно.
Учителят демонстрира на черната дъска процеса на рисуване на козина върху готовия силует на коте.


Изложба на творби. Котето е много щастливо (сега котенцата няма да замръзнат през зимата) и казва „благодаря“ на момчетата.

Иванова Е. — А зебрата има ивици навсякъде.
(рисуване с гваш)

Доктор Айболит идва при децата и ги кани в горещи страни. Отгатнете гатанки за африканските животни:

  • Той е висок, познахте
  • И неведнъж сме се обаждали.
  • По него има големи петна,
  • И тук всички го разпознават.
  • Този кон
  • Облекло на райета.
  • Прилича на дрехите й
  • За моряшки костюм.

Тогава момчетата затварят очи, сядат на летящ килим (обикновен килим) и
„Полетете“ до Африка. На дъската има снимки на животни.
Упражнение "Раирана зебра"

  • Аз съм райета зебра, (рисуваме с дясната и лявата ръка по тялото.)
  • Скачам, скачам, скачам! (Скокове.)
  • В саваната съм с копита
  • Чукам, чукам, чукам! (Тъпкаме с крака.)
  • Дъвча суха трева, (Глава наклонена надолу.)
  • И след това пия много. (Правим дланта с черпак и я поднасяме към устата.)
  • Облизвам различни хищници (с десния и левия крак правим редуване
  • движение назад.)
  • И си почивам, спя. (Затваряме очи и поставяме ръце под бузите си.)

Доктор Айболит обръща внимание на факта, че зебрата на снимката е без ивици - те са били измити от вълшебния дъжд. И само момчета могат да помогнат на зебрата - нарисувайте нови черни ивици за нея.

Учителят демонстрира техники за изображения ивици.
Самостоятелни дейности на децата.
Изход от приказката: децата в предучилищна възраст с Айболит отново сядат на летящия килим и летят в групата. Айболит се сбогува с тях.

О. И. Марченко "Да облечем таралеж"
(рисуване с флумастер)

Таралеж от гората идва на гости на децата. Учителят разговаря с децата, пита кое от децата е видяло жив таралеж, защо му трябват бодли.
Физическа тренировка "Таралеж и барабан"

  • Таралеж ходи с барабан, - Марширайте в кръг, изобразявайки свири на барабан с ръце.
    Бум Бум Бум!
    Таралежът играе цял ден
    Бум Бум Бум!
    С барабан на раменете - Ходене в кръг, ръце зад гърба.
    Бум Бум Бум!
    Един таралеж случайно се заблуди в градината,
    Бум Бум Бум!
    Той много обичаше ябълките, - Сега с едната ръка, после с другата ръка донесете въображаема ябълка до устата му.
    Бум Бум Бум!
    Забрави барабана в градината- Спри, разпери ръце.
    Бум Бум Бум!
    Ябълките паднаха през нощта - Скочете на място, ръце на колана
    Бум Бум Бум!
    И ударите отекнаха - Скочи на място, пляскайки с ръце.
    Бум Бум Бум!
    Зайците се побъркаха страхотно - Направете "уши" от длани
    Бум Бум Бум!
    Те не затвориха очите си до зори - Бавно седнете и седнете, покривайки очите си с ръце.
    Бум Бум Бум!

Учителят кани децата да "облекат таралеж" - да нарисуват игли на гърба му с флумастер. Демонстрира процеса на изображение.
Децата рисуват сами и след това си разглеждат рисунките.

Алексеева Ф.Ш. "Уши заек"
Учителят кани децата да карат ски в зимната гора. Децата имитират обличането на ски и ходенето. В снега (хартия, която лежи на пода) те забелязват нечии отпечатъци. С помощта на учител децата определят, че принадлежат на лисица, зайче, вълк и птици.
Децата отгатват гатанката за заека. Появява се тъжно зайче, което шепне в ухото на учителя, че му е скучно да играе сам. Учителят и децата го канят да нарисува много приятели.
Обсъжда се какъв цвят има козината на това животно през зимата, какви части на тялото има.
Учителят показва на децата процеса на рисуване на заек с бяла боя с помощта на твърда четка. Изображението започва с най-голямата част - тялото, след това се рисуват главата, ушите, опашката, краката. Децата предполагат, че няма достатъчно очи, нос и мустаци - те трябва да бъдат нарисувани с обикновена четка.
Физическа подготовка "Зайци"
  • Скачат, скачат в гората
    Зайци - сиви топки
    Ръцете близо до гърдите, като краката на зайци; скачане.
    Скочи - скочи, скочи - скочи -
    Заек се качи на пън
    Скачане напред - назад
    Подредих всички в ред, започнах да показвам упражненията.
    Веднъж! Всички маршируват на място. Маршируване
    две! Размахват заедно ръце. Размахвайки ръце
    Три! Седнахме и се изправихме заедно. Клек
    Цялата одраскана зад ухото. Извършвайте движение
    Четири опънати. Разтегнат
    пет! Наведен и наведен. Склонове
    Шест! Всички отново застанаха в редица
    Вървяха като на чета. Маршируване

Децата рисуват сами. Зайчето е много щастливо, че е намерило нови приятели, и се сбогува с децата.
Изходът от приказната ситуация е, че децата отново „слагат” ските и се връщат от гората в групата.

Примери за готови работи на ученици от детската градина с коментари

Използването на различни техники (познати и нетрадиционни) развива творческото въображение на децата и фини двигателни умения... Творбите са разнообразни и оригинални. Така че рисуването с боцкане с твърда четка идеално предава пухкавата кожа на мечка (рисуване "Мечешки пръст"), снежнобялото палто на зайче, блещукащо на зимния фон ("Малък бял заек" и пухкава козина на котка ( „Джинджифилова котка“).

Произведенията "Мишутка" бяха направени на високо ниво - учениците от по-младата група нарисуваха фигурата на мечката самостоятелно само с обикновен молив. Финото засенчване по контура предава структурата на кожата на мечката. Муцуната на звяра е нарисувана доста реалистично.

При изпълнение на композицията "Коте" децата самостоятелно избраха цвета на животното. На фона на многобройни червени домашни любимци, черно коте изглежда много впечатляващо.

Шишарките са спретнато нарисувани в рисунките „Шишарки за катеричката“ (децата допълниха образа на коледната елха и катерицата.

В творбата „И зебрата има ивици навсякъде“ детето не само рисува кожата на животното, но и с помощта на зелени щрихи изобразява тревата, върху която стои.

Интересно изглежда таралеж, нарисуван с пръсти - поради използването на тази техника възниква интересен обемен ефект.

Фотогалерия: стъпка по стъпка рисунка на зебра, таралеж, зайче и мечка

Рисуване с гваш Рисуване с пръст Рисуване с гваш Рисуване с гваш Рисуване на рисуване с гваш прост молив Poke рисуване рисуване с пръст

Снимка за по-младата група от предучилищни образователни институции

Рисуването на животни във втора младша група е вълнуващ процес за децата. Въпреки че обхватът от теми, предлагани на тази възраст, все още не е много широк, въпреки това на децата се предлагат различни техники. А приказната мотивация може да превърне всеки урок в истинско вълшебно действие, в което децата осъзнават важността си.

Пуртова Надежда Степановна,

възпитател от най-висока квалификационна категория

MADOU Боровски детска градина "Журавушка"

Интегриране на образователни области: "Социално и комуникативно развитие", " Когнитивно развитие», « Развитие на речта"," Художествено - естетическо развитие "," физическо развитие ".

Цел:Консолидиране на знанията на децата от начална предучилищна възраст за диви животни.

задачи:

Образователни:

Научете се да правите разлика между животните по хранене.

Разширете знанията на децата за животните, живеещи в гората (заек, лисица, катерица, мечка).
- Упражнявайте децата в решаването на гатанки за животни.

Укрепване на способността за съпоставяне на обекти по форма, цвят.

Разработване:

Да развиват фразовата реч на децата, обогатявайки техния речник.

Развийте възприятие (визуално и слухово), внимание, памет, мислене, творческа дейност, двигателни умения на децата.

Продължете да развивате умения за шаблониране, фини двигателни умения на ръцете.

Образователни:

Да възпитаме децата да обръщат внимание на красотата на природата.

Да възпитава чувство на любов към животните, желание да им помагаш, да ги обичаш, да се грижиш и опазваш околната среда.

Извикайте емоционална реакция от съвместни игрови действия.

Формиране на положително самочувствие (точност, сдържаност, основи на самоконтрол, независимост, способност за довеждане на започнатата работа до края, постоянство, издръжливост).

Оборудване:

проектор, екран, лаптоп; презентация "Диви животни"; аудиозапис "Шумът на гората"; кукла "Зимушка", стол за "Зимушка";

коноп; ленти за глава със заешки уши; снежинки (по брой деца).

за рисуване: мушама, салфетки, "магически пръчици и печати - тапи за шампанско, гъба, прикрепена към клечка", шаблони: моркови, ядки, палачинки (според броя на децата); листове, боя (оранжево, кафяво, жълто).

План за дейност:

1. Организационен момент

2. Разговор "Време на годината"

Звукозапис "Шумът на гората"

Пътешествие в зимната гора (рецитирайте поезия в движение)

4. Слайд 1 „Гора“ Стихотворение за гората. Разговор с деца на снимката.

5. Слайд 1 Загадки-отговори „Кой живее в гората? "

6. Слайд 2 - 5 "Кой къде живее?"

7.

8. Слайд 6 "Какво ядат горските животни"

9. Изобразително изкуство (правене на подаръци за животни)

10. Подаръци от Зимушка.

11. Обобщаване.

Напредък на дейността:
1
... Децата с учител влизат в залата, поздравяват гостите.

2. Възпитател: Момчета, кое време на годината е сега?

Деца: Зима.

Възпитател: Как определихте? (говори за знаци)

3. Възпитател: Момчета, чуйте как шуми зимната гора (слушваме аудиозаписа „Шумът на вятъра, виелици, гори“). Чувате ли звуците на зимата? Момчетата разказват това, което чуват. След това обобщаваме: Раздухване вятъра, виелицата вие, свири вятър с-с-с... виелица мете. Ела при мен. Вижте кого намерих (показвайки куклата - "Зимушка"). Кои според теб са момчетата? Отговорите на децата водя до факта, че това е Зимушка.

Зима: Момчета, каня ви да ме посетите, в моята вълшебна зимна гора, имам много интересни неща там.

Възпитател: Е, момчета, ще посетим ли Зимушка? (отговори на децата) Отиваме с децата в „зимната гора” и рецитираме поезия в движение.

Ще отидем тихо в гората. (Ходи на място)
Какво ще видим в него? (Завърта главата наляво и надясно)
Там дърветата растат, (Гладко през страните, които издигат
Клоните са насочени към слънцето. ръцете горе)
Вятърът е силен
И той люлее дърветата. (ръкостискане вдигнати нагоре)
Тихо, тихо, не вдигай шум,
Искаме да намерим горските животни.

Възпитател: Вървяхме, вървяхме, накрая стигнахме до гората.

4. "ГОРА" слайд номер 1 (Учителят чете стихотворение за гората)

Здравей гора, вълшебна гора
Пълен с приказкии чудеса.
Който дебне във вашата пустиня
Какво животно, каква птица?
Не крий всичко,
Виждате ли, ние дойдохме.

Възпитател: Момчета, колко е красиво зимна гора! Вижте, вижте, тук има пънове, нека седнем на тях, ние вървяхме с вас, бяхме уморени, нека да си починем малко и да се полюбуваме на красотата зимна природа(седнем на пънчетата - малки кафяви кръгчета от картон).

(разговор с деца)

Кое време на годината е на снимката? Как позна? (признаци на зимата)

Ами зимата, ако през зимата е студено? Каква зима? (студ)

И ако навън е мразовито, какъв въздух? (мразовит)

Ако има много сняг през зимата, каква е зимата? (снежно)

5. Възпитател: Момчета, какви животни живеят в гората? (отговори на децата)
Слайд 1 "Гора" (Изображението на животното се появява, след като децата отгатнат гатанката)

1. Хитър измамник, червена глава.
Пухкава опашка - красота!
И името й е.... (лисица)

2. Буца пух,
Дълго ухо.
Подскача ловко
Обича моркови. (заек)
3. Малко, червенокосо животно
Скачане-скачам по клоните? (катерица)

4. Кой суче лапи през зимата?
Той също обича мед
Може да реве силно.
И името му е ... (Мечка)

Възпитател: Момчета, какво прави мечката през зимата? (отговори на децата)

6. Възпитател: Всички животни в гората имат собствен дом.

Слайд 2.Появява се изображението "Мечка в бърлога".
Възпитател: Плосък крак спи в бърлога,
До пролетта си суче лапата.
Възпитател: Къде спи мечката?
Деца: Мечката спи в бърлога.

Слайд 3.Изображението " Фокси дупка»
Възпитател: Лисицата в глухата гора,
Има дупка - сигурна къща.
Възпитател: Лисицата къде живее?
Деца: Лисицата живее в дупка.

Слайд 4.Появява се изображението "Хуха катеричка".
Възпитател: Виелиците не са страшни през зимата
Катерица, в хралупа, на смърч.
Възпитател: Къде живее катерицата?
Деца: Катерицата живее в хралупа.
Възпитател: Е, къде е къщата на заека?
Заек живее под храст.
Слайд 5.Появява се изображението "Заек на фона на гората".
Възпитател: Къде живее заекът?
Деца: Заекът живее под един храст.
7. Момчета, искате ли да бъдете зайчета. (Зимушка раздава заешки уши на децата)

Превръщам всички деца в зайчета и ги каня да играят любимата игра на Зайчето: „Седна бяло зайче“. Елате с мен на поляната.

Игра на открито "Седна малко бяло зайче"

И сега превръщам всички зайчета в момичета и момчета. Хайде момчета, да седнем на пъновете.

8. Възпитател: А какво ядат горските жители?

Слайд 6.На екрана се появяват изображения на животни: лисица, катерица, заек - от едната страна. А от друга - храна: моркови, мишки, бучка. Говорим и проверяваме отговорите (на екрана се появяват стрелки от животното към храната).

9. Възпитател: Момчета, през зимата е много студено и е трудно за животните да си набавят храна. Защо? (отговори на децата). Как можем да помогнем на животните? (в хода на разсъжденията стигаме до извода, че е възможно да оставим подаръци за нашите горски обитатели). Каня ви да направите лакомства за животните (приближаваме се до масите).

Възпитател: Какво харесва зайчето?

Деца: Моркови.

Възпитател: Точно така, ще направим морков за зайчето. Какъв цвят е морковът?

Деца: Портокал.

Възпитател: И каква е формата?

Деца: Триъгълни (Заедно с децата намираме шаблон от моркови).

В: За катерицата ще направим гайка (показвайки шаблон). Какъв цвят са ядките, каква форма са? (дискусията е в ход) Ядките ще бъдат кафяви.

Възпитател: А за лисичката ще изпечем кръгла палачинка. Ето го (показва шаблона). Оладушка ще жълт цвят.

Възпитател: Е, сега изберете шаблони, кой за кого ще подари (Децата избират шаблон с желаната форма).

Възпитател: И можете да рисувате с магическа пръчка или печат. Децата, избрали инструмент за рисуване, идват до масата, върху която има боя с необходимия цвят. Чрез шаблон боядисвайте според избора на лакомства: за зайче - морков оранжево, за лисица - жълта палачинка, за катерица - кафяв орех, звучи лека музика).

След като бъдат направени "подаръците" - лакомствата за животните, ги даваме на "Зимушка" и я молим да даде подаръците на животните.

10. Зима: Момчета, аз също подготвих подаръци за вас. Ако отидете в гъсталака на гората, тогава близо до най-малкото коледно дърво, ще намерите подаръци (отиваме в „гъста гора“, близо до малката коледна елха намираме снежинки, изберете тази, която харесвате).

11. Обобщавайки.

Възпитател: Момчета, нещо застудява в гората, време е да се сбогуваме с гората, със Зимушка и се прибираме в детската градина. Да кажем сбогом. Всички се сбогуват и отиват в групата.

Анализ(прекарваме в група)

Хареса ли ви разходката си в гората? (отговори на децата)

Какво си спомняте най-много? (отговори на децата)

За какво можете да говорите у дома? (отговори на децата)

Библиография:

  1. От раждането до училище. Приблизителна общообразователна програма Предучилищно образование/ Изд. N. Ye. Veraksy, T. S. Komarova, M. A. Vasilyeva. - М .: Мозайка-Синтез, 2014.
  2. Федерален държавен образователен стандарт за предучилищно образование
  3. Соломенникова О.А. Екологично образованиев детската градина. - М.: Мозайка-Синтез, 2005-2010.
  4. Соломенникова О.А. Класове по формиране на елементарни екологични представи във втора младша група на детската градина. - М .: Мозайка-синтез, 2007-2010.
  5. Екологична работа в предучилищното образователно заведение. Инструментариум. М.: ТК Сфера, 201
  6. Екологично възпитание на деца в предучилищна възраст: Практическо ръководствоизд. Л. Н. Прохорова - М .: АРКТИ, 2010
  7. Dybina O.B. Дете и Светът... - М .: Мозайка-синтез, 2005-¬2010.
  8. Дибина О.Б. Класове по запознаване с външния свят във втора младша група на детската градина. Бележки от лекциите. - М .: Мозайка-Синтез, 2009-2010.
  9. Гербова В. В. Развитие на речта в детската градина - М .: Мозайка-Синтез, 2005.
  10. Гербова В. В. Класове по развитие на речта във втора младша група на детската градина. - М .: Мозайка-синтез, 2007-2010.
  11. Степаненкова Е. Я. Метод на игри на открито. - М .: Мозайка-Синтез, 2008-2010.
  12. Използвани интернет ресурси: http: img - fotki. yandex. ru

Каним учителите по предучилищно образование от Тюменска област, Ямало-Ненецкия автономен окръг и ХМАО-Югра да публикуват своите методически материал:
- Педагогически опит, програми за авторски права, учебни помагала, презентации за класове, електронни игри;
- Лично разработени бележки и сценарии на образователни дейности, проекти, майсторски класове (включително видеоклипове), форми на работа със семейството и учителите.

Защо е изгодно да публикувате при нас?

На сайта

  • - Отидете на страницата за подаване на публикация
  • - Платете таксата за регистрация (250 рубли).
  • - Моля, попълнете внимателно всички полета. Данните от приложението ще бъдат използвани за формиране на сертификата.
  • - Прикачете файла с публикацията към приложението.
  • - След проверка в рамките на 1 работен ден ще получите известие за възможността да изтеглите сертификата за публикуване в личния си акаунт.
  • Условия за публикуване:

    1. Материалът трябва да отговаря на заявената тема за поставяне в съответните раздели по образователна категория:

    • Предучилищна
    • Първоначално генерал
    • Основни общи
    • Средно (пълно) общо
    • Средно професионално
    • По-висок
    • Допълнителен

    2. Материал, който преди това е публикуван в Интернет от друг автор, не се приема за публикуване.

    Вижте сертификат:

    Публикуването на произведенията е БЕЗПЛАТНО.

    Цената на сертификата за публикуване в в електронен формат- 250 стр.

    GCD за когнитивно развитие във втора младша група "Диви и домашни животни"

    Дата на публикуване: 24.01.16

    Методическа разработка

    GCD за когнитивно развитие на деца от втора младша група.

    Тема: "Диви и домашни животни".

    Разработено от учителя MBDOU

    детска градина№2 с.Новозавидовски

    Елена Сергеевна Бутрамиева

    Цел: затвърждаване на знанията на децата от начална предучилищна възраст за диви и домашни животни, техните малки, за мястото на пребиваване; допринасят за активирането на речника на децата, за затвърждаване на знанията за геометрични фигури (кръг, квадрат, триъгълник, правоъгълник).

    задачи:

    1. Образователни:

    Засилване на знанията на децата за диви и домашни животни;

    Да формират способността да разграничават животните и техните бебета, да съпоставят правилно имената им;

    Разширете хоризонтите и активирайте речника на децата чрез запознаване с нови животни;

    Помогнете на децата да използват съществителни в единствено и множествено число в речта, обозначавайки животни и техните малки (вълк - вълче - вълче);

    Засилване на знанията на децата за геометричните форми (кръг, квадрат, триъгълник, правоъгълник).

    2. Разработване:

    Да развива умствените процеси на децата: внимание, памет, мислене;

    Насърчаване на развитието на съгласувана реч, артикулационен апарат.

    3. Образователни:

    Да възпитаваме чувство на любов към света около нас, уважение към обитателите на дивата природа;

    Продължете да развивате интерес към дивата природа;
    - да възпитават чувствително отношение към животните, желание за помощ;
    - наблюдават животните, без да ги безпокоят или нараняват.

    Интегриране на образователни области: „Когнитивно развитие“ (форм цялостна картинасвят), „Развитие на речта“, „Социално и комуникативно развитие“, „Физическо развитие“.

    Видове детски занимания: игрови, комуникативни, познавателни - изследователски, продуктивни.

    Предварителна работа с деца:

    Рисуване на животни върху шаблони.

    Игри за трансформация на животни.

    Дидактическа игра— Кой къде живее?

    Дидактическа игра "Помогнете на бебето да намери майка си."

    Моделиране на животни от пластилин.

    Четене на приказки: "Колобок", "Три мечки", "Вълкът и седемте хлапета", "Лисицата, заекът и петелът".

    руснаци народни детски стихчетаи гатанки за животни.

    Предварителна работа с родителите:

    Създаване от родители, заедно с детето, на колаж от изрезки от вестници и списания, за едно от животните (къде живее, с какво се храни, какви ползи носи и др.). Изложба в група детски рисунки съвместно с родители на тази тема. Фотоизложба "Нашите домашни любимци"

    Запомняне на стихотворение за животно с дете по искане на родители и деца. Запомняне на стихотворение в групата "Катеричка-домакина".

    Материал и оборудване: Илюстрации, изобразяващи диви животни и техния живот сред природата, илюстрации, изобразяващи домашни любимци, животни магнитна дъска за закрепване на колажи, балон, геометрични фигуриот ватман хартия.

    Ходът на урока.

    1. Уводна част (разговор).

    възпитател. Деца, представяте ли си, разбрах това Старецът е горски човекв гората той се държал лошо и объркал всички диви животни - майки с малките им, а също така сменил местата на техните "къщи". Трябва да отидем в гората, за да възстановим реда там. Да помогнем на нашите по-малки братя?

    Децата са съгласни: "Разбира се, ще помогнем!"

    възпитател ... След това трябва да тръгнем на пътешествие. Когато хората отиват на разходка до далечни места, това се нарича пътуване.

    Какво мислите, че можете да използвате за пътуване? (Отговори на деца.)

    Можете да пътувате не само пеша, но и със самолет, кораб, влак. Имаме вълшебно преживяване с вас, така че ще отидем на пътешествие до балон с горещ въздух.

    Учителят вади балон на дълъг шнур.

    2. Основна част (пътуване)

    възпитател : - Хвани въжето възможно най-скоро и започваме нашето пътуване.

    Децата, държащи въжето на балона, повтарят след учителя:

    „Ние летим в балон с горещ въздух,

    В балон с горещ въздух летим като птици.

    Така че гората се вижда там в далечината,

    Побързайте да ни свалите на земята.

    Бързаме към зелената гора,

    Ще слезем на поляната в мълчание."

    възпитател ... Какви животни живеят в гората? (Отговори на деца.)

    Как се казват животните, които живеят в гората? (Диво.)

    Погледнете екрана. Дивите животни включват: мечка, вълк, лисица, заек, катерица, таралеж, лос. (Разгледайте презентацията „Горски хоровод – диви животни от нашата гора и техните малки”).

    Децата наблюдават животните, които се появяват на екрана. Учителят прави гатанки за диви животни. Децата ги отгатват.

    От администратора на сайта: ако искате да се запознаете с пълния текст на представената работа, можете да го изтеглите от сайта изцяло.