Сценарий на екологичния празник "Ден на Земята" конспект на урока (подготвителна група) по темата. Денят на Земята в детската градина

Никонова Екатерина

TPK ученик №1

Цел:

1) Да се ​​запознаят с историята на празника.

2) Развийте екологична осведоменост.

3) образова уважениекъм природата.

Оборудване:глобус, 3 балона, дърво от цветна хартия, шарки на листа, цветна хартия.

Ход на урока:

През месец април има много празници. Кой помни имената на вече отминалите? (Първи април, Ден на космонавтиката, Великден). Какъв друг празник ще бъде през април?

Чуйте стихотворението. Ще ви помогне да разберете съдържанието на празника.

Ти, човече, обичащ природата,
Поне понякога я съжаляваш;
На развлечения
Не тъпчете нивите й.
Не я изгаряйте безразсъдно
И не тъпчете до дъното,
И запомнете простата истина -
Много сме, но тя е една.

Свалям наметката от земното кълбо.

22 април - Международен ден на Земята - празник на чистата вода, земя и въздух. Страшен ден за напомняне екологични бедствия, ден, в който всеки човек може да помисли какво може да направи при решаването на екологични проблеми, прогонвайки безразличието в себе си.

Кой знае какво екологични проблемисъществува? (Обезлесяване, вода, въздух, замърсяване на почвата).

Именно в Деня на Земята е обичайно да се борим с подобни проблеми с всички сили.

Историята на този празник е свързана с името на жител на американския континент Джон Мортън. В края на 19 век Дж. Стърлинг Мортън се премества в пустинна местност, където интензивно се изсичат самотни дървета за строеж на къщи и за дърва за огрев. Мортън предложи организиране на ден за озеленяване и създаване на награди за тези, които отпаднат голямо количестводървета. Този ден беше наречен Ден на дървото.

По време на първия Ден на дърветата жителите на щата засадиха около 1 милион дървета. През 1882 г. Небраска обявява Ден на дърветата официален празник... Празнува се на рождения ден на Мортън, 22 април. През 1970 г. над 20 милиона души в различни страниах от света взеха участие в акцията, наречена Ден на Земята.

През 1990 г. празникът става международен, в акцията участват 200 милиона души от 141 държави. Денят на Земята се чества в Русия от 1992 г.

Русия не е само страна на гори, полета и реки, в същото време Русия е богата на различни енергийни ресурси и притежава високотехнологични технологии за тяхната преработка. Затова е важно да продължаваме да се развиваме, но и да не пренебрегваме природата си. В крайна сметка човек, като част от него, носи отговорност за това.

Задачи

А сега ще направим викторина.

1. - Ще работим в три групи. Помага на децата да се разделят.

Първият отбор припомня ЖИВОТНИ, вторият - РИБИТЕ, третият - НАСЕКОМИТЕ. Нужда от кратко времезапомнете колкото е възможно повече. Така че тръгваме.

Ние свършихме. Излизат представители на отборите и се редуват да викат.

Подреждам магнитните чипове на 3 реда на дъската. Екипът с най-много записани животни ще спечели.

2. Провежда се играта „Птица, риба, животно”.

(като играта „Морето е притеснено“.

Казахме, че трябва да защитим Земята. Кой знае какво е Земята, какво е тя? Може би знаете интересна информация?

Земята, планетата, на която живеем; третият от Слънцето и петият от най-големите планети v Слънчева система... Земята е сфера (топка). То се върти. По-голямата част от Земята е вода.

3. Играта "Движение на Земята".Имам 3 топки в ръцете си. Сега всеки от 3-те отбора ще застане в колоните и ще получи топка. Ще трябва да подадете топката обратно на изпънати ръце, без да се обръщате. Редът, който първи изпълни задачата, печели.

Вижте бюрото. Вече забелязахте, че изобразява дърво без листа. Днес, в чест на празника, ще засадим дърво, обличайки го с листа. Сега ще ви дам шаблоните за листа, а вие можете да ги проследите и изрежете. След това ги залепваме за дървото.

Оказва се, че и ние сме участвали в празника, като засадихме това дърво.

Обобщаване:

Какви нови неща научихте в клас днес?

Какво ви хареса и какво ви хареса?

На коя дата се празнува Денят на Земята?

С чие име е свързана историята на празника?

Защо се наложи създаването на такъв празник?

Помислете у дома с родителите си и утре кажете на всички какво можете да направите, за да подобрите екологичната ситуация на Земята?

Каним учители Предучилищно образованиеТюменска област, Ямало-Ненецки автономен окръг и Ханти-Мансийски автономен окръг-Югра да публикуват своите методически материал:
- Педагогически опит, програми за авторски права, учебни помагала, презентации за класове, електронни игри;
- Лично разработени бележки и скриптове образователни дейности, проекти, майсторски класове (включително видео), форми на работа със семейството и учителите.

Защо е изгодно да публикувате при нас?

тема:Нашата Земя

Цел:да формират първоначални представи за сътворението на света, нашата Земя; възпитават положително отношение към заобикалящия ги свят, към живот и нежива природа; развиват желанието на децата да изразяват радостта си; да се запознаят с историята на появата и използването на земното кълбо – модела на Земята.

Ход на урока

(Децата са поканени да разгледат изложба с картини, илюстрации, детски творби, изобразяващи пейзажи, цветя, животни, хора.)

Хора, виждали ли сте някога звездното небе? какво е то? (отговори на децата)

Мислите ли, че звездите са малки, както ги виждаме, или са много големи? (отговори на децата)

Точно така, виждаме ги малки, защото са далеч от нас, но всъщност са много големи.

(Учителят предлага на децата карта на звездното небе.)

Астронавтите се научиха да летят много далеч от нашата Земя, но не стигнаха до звездите. Но те видяха нашата Земя отгоре. Оказва се, че нашата Земя е синя, малка, като всички други звезди. Астронавтите заснеха Земята от космоса. Ето я, нашата планета!

(Учителят предлага на децата снимки в атласа „Светът и човекът“.)

Нашите далечни предци знаеха малко за планетата Земя, на която живеем. С течение на времето те се научиха първо да строят малки лодки,

а след това и кораби, на които човек може да отиде на далечни скитания из морета и океани по света. Тези скитания продължиха много дни и нощи. Как не се заблудиха моряците? Какво им помогна да пътуват? (отговори-предположения на деца)

Точно така, момчета, имате нужда от компас, карта, глобус. Едно време моряците са били водени от звездите. Но звездите се появяваха само през нощта и само при хубаво време. И такива помощници като компас, карта, глобус също бяха използвани дневна светлинадни и при лошо време. (Учителят предлага на децата глобус за гледане.)

Вижте, глобус, това е модел на нашата планета Земя. Глобусът е изобретен и направен от хора. Гледайки земното кълбо, можем да научим много за нашата планета. Например каква е формата на земята? Има ли земя върху него? Има ли много вода на нашата планета? Нека разгледаме по-отблизо земното кълбо. Какви цветове виждате на него? (Бяло, синьо, зелено, кафяво, жълто.)

Защо нашата Земя е толкова боядисана? (Прочетете откъс от Н. Сладков „Пъстра земя”.)

Момчета, нашата планета Земя е най-красивата от всички планети. Само на Земята има живот и цялото разнообразие на природата, което виждаме: небе, слънце, луна, звезди, облаци, въздух, вода, планини, реки, морета, трева, дървета, риби, птици, животни и, разбира се, хора, тоест ние сме с вас. Колко прекрасни неща има на Земята!

Тук е Земята, нашият светъл дом.

В него има много съседи:

И космати деца

И пухкави котенца

И криволичещи реки

И къдрави агнета

Плевен, птици и цветя

И разбира се ти и аз.

Кой толкова красиво и мъдро е подредил всичко около нас на Земята? (отговори на децата)

Ето каква прекрасна къща

В него има много съседи,

Само Кой го е построил?

Кой подреди реда в него?

Толкова старателно, умело

Кой е направил хората, животните?

Кой пося мъха, цветя?

Кой даде листата на дърветата?

Кой изля вода в реките?

Кой сложи рибата в тях?

Той изпрати ли лято при нас за пролетта?

Кой, кой е измислил това?

Кой би могъл да уреди всичко така?

Е, разбира се, само Бог!"

(Е. Королева)

Нашият свят е Божие творение.

(Звучи класическа музика, учителят предлага поредица от картинки.)

Ето ни на поляната. Над нас високо над нас се простираше синьо небе, покрито с палатка с бели облаци. Представете си, че лягаме на високо гъста треваосеяно с цветя. Сред тревата се чува чуруликането на различни насекоми, а над цветята пърхат пеперуди с невиждана красота, бръмчат пчели, събират уханен мед. Цялата земя е като голям красив килим. Но нито един килим, изтъкан от човешки ръце, не може да се сравни с красотата на ливадите в дивата природа.

Сега да се разходим из гората. (Илюстрации.) Виждаме много дървета от различни видове и структури. Има и мощен дъб, и тънък смърч. и къдрава бреза, и благоуханна липа, и висок бор, и гъста леска. В гората са скрити поляни с всякакви билки, цветя, горски плодове, гъби. В гората се чуват гласове на птици. Тук живеят стотици всякакви животни. Това е неговият голям горски свят.

И ето я реката! (Илюстрации.) Плавно носи водите си, блещукащи на слънце, сред гори, полета, ливади. Колко е приятно да плуваш, да ловиш риба, да караш лодка! Топлината е навсякъде, а водата е хладна и лека. И колко има в него различни риби, жаби, водни бръмбари и други животни! Реката също има свой живот, свой свят.

И колко величествено е морето, което има своето огромно и богато подводен святЖиви същества.

И колко красиви и възхитителни са планините, простиращи се с върховете си, покрити с вечен сняг и лед, високо отвъд облаците!

Земният свят е прекрасен със своята красота и всичко в него е изпълнено с живот. Невъзможно е да се преброят всички растения и животни, които обитават земята. Те живеят навсякъде: и на сушата, и във водата, и във въздуха, и в почвата, и дори дълбоко под земята.

Светът е богат и разнообразен! И в този свят цари удивителен и хармоничен ред, който често се нарича „закон на природата“. Всички растения и животни се заселват на Земята по този ред. И на кого какво трябва да яде, това яде. На всичко е дадена определена рационална цел. Всичко в света на Земята се ражда, расте, остарява и умира. Едното се заменя с друго. Всичко има свое време, място и цел.

Целият този свят е създаден за живота и ползата на човека – за всеки от нас. Затова ние, момчета, трябва да обичаме този свят, да обичаме нашата планета Земя.

Интегриране на образователни области

„Познание”, „Комуникация”, „Социализация”, „Музика”.

Цел: Да се ​​консолидират представите за нашата планета Земя, за Вселената като цяло.

задачи:

Образователни.

Дайте на децата представа за планетата Земя. Да формира у детето представа за неразривната връзка между човека и природата.Да се ​​обобщят представите на децата за екологичната зависимост между явления и природни обекти. Запознайте децата с растежа на растенията. Дайте представа за "Откъде идва вятърът?"

Развиващи се.

Продължете да работите върху развитието на съгласувана реч, подобрявайте диалогичната и монологичната реч, консолидирайте способността да отговаряте на въпроси.Поставете основите на екологичната култура.Развийте доброволно внимание, самоконтрол, фини двигателни умениямускули на пръстите.

Образователни.

Доведи се приятелско отношениена всички живи същества... Да възпитаваш любов към родна природа, развиват желание да се грижат за нея, да се грижат за нея.

Материали и оборудване: песен „Земята е наша общ дом"N.B.Karavaeva, слайдове" Колко красив е този свят ", саксия, песен "Приятелство", група "Барбарики", стрелки, указатели (зелено, синьо, бяло, кафяво), портрет на вода (пъзел), слайдове "Облаци и вятър", тор, лейка, комплект "Градинар", крила ( за свирене), песен "Слънчеви зайчета", песен "Честит рожден ден Земя!".

Предварителна работа: разглеждане на слайдовете „Красотата на планетата”, „Земни бедствия”. Запознаване с глобусите. Разговори за жива и нежива природа.

възпитател: Добър ден, жители на красивата синя планета Земя! Днес е нашият празник - Денят на Земята.

Денят на Земята е празник на чиста земя, чиста вода, чист въздух. Празнува се от онези, които не са безразлични към това как бъдещите поколения ще видят нашата планета.

За да стане ясно на всички ни какъв празник е това, ви каним на пътешествие из нашата планета. (Децата отиват на високи столове)

Слайдшоу "Колко е красив този свят"

Всичко това е наше родна планета... Колко красиви и невероятни неща има върху него.

Дете 1: Земята трябва да бъде защитена

Защитете по всякакъв възможен начин

Планини, реки и полета -

Всичко това е нашата Земя.

Дете 2: В крайна сметка животът върху него всеки час,

Така че зависи от всички нас

че нашата грижа е тя -

По-важно всеки ден.

Дете 3: Честит ден на Земята,

Нашите Грижете се за земята,

И тя ти отговори -

Пазете се от различни неприятности!

възпитател: Природата има три съкровища:

Водата, земята и въздухът са трите му основи.

Каквито и проблеми да сполетят -

Те са цели, всичко ще се възроди отново.

И слънцето грее, топли всички.

Всичко заедно е сила и доброта...

Влиза момиче, което държи саксия. Момичето е тъжно.

възпитател: Здравей момиче! Защо си тъжен?

момиче: Здравейте! Ето, исках да отгледам цвете, засадих семе в саксия, чакам, чакам, но нищо не расте. Дори не знам какво да правя...?

възпитател: Момчета, нека помогнем на момичето да отгледа цвете! И без чия помощ не можем?

Деца: Без помощта на Земята, Водата, Въздуха и Слънцето.

възпитател: Нека се обърнем към тях за съвет. Но пътят до там не е близо. И само те могат да го преодолеят верни приятели!

Децата четат поезия за приятелството

ЗА ПРИЯТЕЛСТВОТО Юрий Ентин

1 дете: Бризът е приятел със слънцето,

И роса с трева.

Приятел е с цвете пеперуда,

Ние сме приятели с вас.

2 дете: Всичко с приятели наполовина

Щастливи сме да споделим!

Приятелите се карат само

Никога!

3 дете: Приятелството е топъл вятър

Приятелството е светъл свят,

Приятелството е слънцето в зори

Забавен празник за душата.

4 дете: Приятелството е само щастие

Хората имат само едно приятелство.

Приятелството не се страхува от лошото време

С приятелството животът винаги е пълен.

5 дете: Приятел ще сподели болката и радостта

Приятел ще подкрепи и ще спаси.

С приятел - дори зла слабост,

След миг ще се стопи и ще си отиде.

6 дете: Вярвайте, пазете, ценете приятелството,

Това е най-висшият идеал.

Тя ще ви служи.

В крайна сметка приятелството е ценен подарък!

възпитател: А ето и зелената стрелка. Към кого сочи пътя тази стрелка? (Към Земята).

Земя: Здравейте момчета! Аз съм земната медицинска сестра. И вероятно си дошъл при мен с някаква причина?

момиче: Да, дойдохме при вас за съвет. Искахме да отгледаме цвете и засадихме семе. Но не покълва. Можеш ли да ни помогнеш?

Земя: - Мога... Но първо ми отговори на въпросите!

Защо ме наричат ​​Земя - медицинската сестра?

Какво има на Земята?

Каква е разликата между дърво и храст?

Игра "Какво е допълнително?"

Земя: Е, ти направи всичко възможно. За това ще ви дам обещания съвет: за да покълне семето, почвата в саксията трябва да се подхранва. (Земята дава тор) И за да станете големи, силни и силни, яжте повече зеленчуци, те имат много витамини !!!

възпитател: Тук имаме нашия първи съвет. Благодаря ти Земя. Къде трябва да отидем по-нататък?

Земя: И след това отидете при Водата. Едно цвете не може да расте без него. (Земята си отива).

възпитател: Момчета, как да стигнем до водата? Синята стрелка ще ни покаже пътя. Какво е водата? какво е то? В крайна сметка трябва да знаете какво търсим.

Детето чете стихотворение: Е, каква вода има?

Кой ще отговори на въпроса?

Всички знаем за водата

И нека сутрин всеки нос:

Дъжд и ледени ледове

бял сняги гладък лед

Поток и река ... всяка

Нека си спомни и разбере!

След стихотворението децата излагат „портрет на водата“. Появява се вода.

вода: Аз съм магьосницата Водица,

Не можеш да си измиеш лицето без мен,

Смея да ви докладвам -

Не можеш да живееш без мен.

момиче: Здравей Вода! Дойдохме при вас за помощ. Исках да отгледам цвете и да сложа семе в саксия. Но не покълва. Земята ни посъветва да наторим почвата в саксия. Какво казваш? Можеш да помогнеш?

вода: Мога, но първо ми кажи къде можеш да ме намериш сред природата? (Отговори на деца)

Да, така е! Аз съм такъв: аз и снегът, аз и реката, аз и дъждът - дъждовни капки ... Моите приятели - капчици са ви изпратили видео разказ за това как живеят. (Разглеждане на презентация "Водният кръговрат в природата" ). Къде са моите магически капки тук? (поставя въображаема капка вода в ръцете на всяко дете). Изпращам ви капчици на Земята. Покажете чист дъжд, поливайте земята, дърветата и цветята, разходете се! Вижте, не си играйте, не се качвайте в яката на минувачите, не плискайте!

Песен - играта "Поток"

Капчиците тичаха в сини ботуши (лесно бягане),

Капчиците се превърнаха в ручеи,

Потокът премина по камъчетата, прегази камъчетата (тичане),

След това в прозрачна локва лежаха, лежаха, лежаха (децата клякат: „заспиват“),

Тук отново се втурна в галоп и гърмя силно (скокове с възстановяване в кръг),

Видях река - скочих там (скачайки напред),

И веднага млъкна (децата седят на килима).

вода: Ще ти подаря вълшебна лейка с жива вода! Поливайте цветето си и то ще расте силно и красиво. Не забравяйте да се измиете. Сега върви към вятъра, ще ти помогне!

Водещ: Момчета, какво знаем за вятъра? Какъв е вятърът? (отговори на децата).

Вижте облаци и пързалки за вятър. Появява се вятърът.

Вятър: Да, толкова съм различен... Искаш ли да играеш с мен?

Играта „Топло и студен вятър» Децата се превръщат в насекоми. Когато музиката изобразява нежен, топъл вятър, насекомите летят над поляната, а когато вятърът стане силен, студен, те се крият от него.

възпитател: Вятър, много ни харесва, когато си топъл и привързан. Искаме винаги да бъдеш такъв.

Вятър: давам ти моя съвет

И накрая казвам:

Дишайте чист въздух

Разхлабвате земята в саксия.

(Дава инвентар - рейк за гърне). Вятърът отлита.

възпитател: Вятърът даде добър съвет... Кой друг може да ни помогне да отгледаме цвете?

деца: Слънце!

възпитател: Разбира се, скъпа! А ето и жълтата стрелка, която ще ни покаже пътя към нея.

Дете 1: Слънцето се търкаля в небето

Като жълта топка

Ще се скрие зад облак

Препуска покрай дърветата.

Дете 2: Излез, излез слънце

Блеснете по-щедро

Усмихнете ни се нежно

Направете ни по-мили!

момиче: Здравей, Слънце! Колко е хубаво, че си! Искаме да отгледаме цвете. Така те засадиха семето. Земята ни посъветва да наторим почвата, Водата - да напоим цветето и вятърът каза това Свеж въздухе просто необходимо. А ти Съни, ще ни помогнеш ли?

слънце: Разбира се, че ще помогна, защото ви обичам всички,

И тези, които обичам

Има забавен канабис

Гледайте се един друг

Търсете лунички!

възпитател: А ние ще изпеем песента "Слънчево зайче" за вас!

Децата пеят песен.

Слънцето: И сега искам да ви дам моя съвет. Поставете цветето си на слънчево място, за да е топло и радостно! (слънцето си отива )

възпитател: Така че събрахме всички добри съвети от нашите приятели. Сега знаем какво е необходимо за цветята (помагат на децата: добре наторена почва, чиста вода, чист въздух и слънчева светлина). Точно така! Сигурен съм, че можем да отгледаме прекрасно цвете. И следвайки техните съвети, ние самите ще растем силни, здрави, мили, весели и следователно здрави! Нека украсим нашите малки планети с вас и да пожелаем на Земята честит рожден ден! (децата вземат балони, украсяват ги с цветя и танцуват танц).

Деца изпълняват танца "Честит рожден ден Земя!"

възпитател: Нека да се върнемв групата и използвайте съветите на нашите приятели!

MBDOU комбиниран тип No1 Самара

Резюме на тематично свободно време с деца от подготвителната група

Олга Мартей
Резюме на урока в подготвителна група"Ден на Земята"

„Погрижете се за тези земя, тези води

Дори и малко острие на любовта.

Защитете всички животни в природата,

Убивайте само животните в себе си."

Евгений Александрович Евтушенко.

Обобщение на урока в подготвителната група.

« ДЕН НА ЗЕМЯТА» .

Формирайте представа за Земята и животът на хората на Земята.

Цели: Въведете разнообразие флорана Земята, със значението на растенията в човешкия живот.

Да насърчава интереса и уважението към хората от различни държави и националности, техните дейности и култура.

Да възпитават чувство на патриотизъм и любов към родината.

Засилване на знанията на децата за законите на природата; развиват отговорност за извършване на различни действия в заобикаляща среда, идеята, че водата, земяа въздухът е неразделна част от всички живи организми на планетата; научете да предавате настроение, чувства в рисуването, развивайте въображението, креативността. Създайте празнично, радостно настроение.

Материал: Илюстрации лечебни растения, плодове, зеленчуци, рисунки на планети, глобус или карта, илюстрации на възрастни и деца от различни националности.

Ходът на урока.

възпитател. днес Ден на Земята в Русия... Малко пясъчно зърно, изгубено в огромното пространство, се превърна в дом на безкрайно много форми на живот! Колко често мислим за това невероятен факт? свят Ден на Земятаслужи като напомняне, което събира представители на хиляди професии, националности и религиозни деноминации: въпреки социалните и културни различия, всички ние сме деца От земята.

Учителят показва земното кълбо, обяснява как изглежда нашата планета, гледана от космоса. Ако се вгледаме внимателно, ще видим сини моретаи океани, кафяви и жълти зони-земя, зелени площи-гора. Докато не познаваме други планети, където има въздух за дишане и вода, което означава, че живеят хора, растения и животни. Нашата планета има всичко необходимо за човешкия живот.

Учителят показва илюстрации на хора от различни националности. На земяхора от различни националности: руснаци, украинци, арменци, беларуси, татари, германци, американци, французи, британци. Всяка националност има нещо, което прави по-добре от другите. Например, Швейцария произвежда най-доброто и вкусно сирене в света. Италианците се смятат за най-добрите в приготвянето на паста и пица и т.н.

Всички хора са различни, но това не ни пречи да живеем заедно, защото уважаваме другите хора, традициите на другите народи, опитваме се да бъдем приятели.

Учителят пита децата каква националност са, обръща внимание на факта, че в групаима деца от различни националности и всички живеят заедно, обичат страната си Русия, гордеят се, че са руснаци.

Физическо възпитание.

Претоварен от дрямка

Нежелание за движение.

Хайде, направи с мен

Упражнението е:

Нагоре, надолу, протегнете ръка

Събудете се напълно.

Всички момчета се изправиха заедно

И тръгнаха на място.

Те се опънаха на пръсти.

Седнахме като пружини

И тогава седнаха тихо.

Момчета, възпитатели, нека играем. Дидактическо упражнение — Кой къде живее?... Учителят назовава страната, а децата – хората, живеещи в тази страна. Например Русия - руснаци, Украйна - украинци, Америка - американци, Италия - италианци, Грузия - грузинци, Франция - французи.

Учителят показва илюстрации.

Човекът живее Земятазаедно с заобикалящата природа, растителният свят е много разнообразен. Има най-малките растения - това са треви, има много и в градините, и на поляната.

Има цветя - радостта и украсата на човешкия живот. Има дървета и храсти, големи и малки. Растения, култивирани от хората.

Ядат се много растения, копър, магданоз, кориандър, лук, чесън, киселец, спанак, килантро, див чесън, босилек.

От някои (напр. памук)правят тъкани, а от някои получават лекарства. Всички растения носят ползи за хората – поглъщат вредния въглероден диоксид, отделят кислород, който ние, хората и животните, дишаме. Учителят показва картинки – илюстрации, нека наречем тези растения повторение (зеленчуци, плодове, гъби, билки).

Момчетата възпитатели са в това царство на състоянието на зеленината и отровни растения, нека си спомним имената и външен видот тези растения, гарваново око, отровен крайъгълник, лютиче каустик, вълче лико, вълчи плодове, бучиниш, тревист бъз.

Учителю, момчета, не забравяйте, че можете да ядете онези плодове и плодове, които познавате добре. Докато сте в гората, не докосвайте непознати растения, не събирайте букети от тях, не плетете венци. нашата планета Земямного щедър и богат:

Планини, гори и полета - нашият скъп дом, момчета!

Нека запазим планетата в безопасност

Няма друг такъв в света.

Ще се погрижим за птици, насекоми, животни.

От това ще станем само по-мили.

Сега взимаме моливи, бои, днешните класПредлагам да завършите с вашите рисунки, да нарисувате това, което сте научили, чули и това, което най-много помните.

момчета: Трябва да пазим природата, да бъдем приятели с всичко, да пазим от войни и други неприятности, да украсяваме, да работим. Всички заедно хора От земятаможе да направи вашия дом (планетата Земя) красива, удобна, за да може човек да живее добре и спокойно в нея.

Свързани публикации:

Резюме "Денят на Земята". В подготовка за празника „Денят на Земята“ група „Защо Мучки“ проведе занятия „ Водни ресурсиЗемя "," Цъфтящ.

Резюме на GCD по екология в старша група с елементи от викторината за Деня на ЗемятаЦел: формиране на уважително отношение към природата. Задачи: 1.формиране на представите на децата за международен празник- Ден на Земята.

Резюме на открит интегриран урок в подготвителната група "Герои на руската земя"Резюме на открит интегриран урок в подготвителна група "Герои на руската земя" Педагог: В. П. Склярова Цел: * Формиране.

абстрактно открит класна тема: "Водните ресурси на Земята" в подготвителна-1 група на МДОУ "Детска градина № 4" Възпитател: Хлопушина.

Обобщение на забавленията в старша група „Ден на Земята“.Цели: - Формиране у децата на представи за международния празник - Деня на Земята; - насърчаване на развитието на интерес към заобикалящия свят;

Конспект на урока на тема "Денят на Земята". Подготвителна група

Цел:Накарайте децата да разберат, че човешкият живот на Земята до голяма степен зависи от околната среда: свеж въздух, вода, гора.
задачи:
Образователни:
продължават да се запознават със законите на природата;
да формира отговорност за извършване на различни действия в околната среда;
продължете да се учите внимателно да изрязвате малки части;
за запознаване с празника на Земята.
Разработване:
развиват въображението.
Образователни:
култивирайте любов към природата.
Реализация на съдържанието на програмата в образователни области: "Когнитивно развитие"," Социално и комуникативно развитие "," Развитие на речта“, „ Художествено и естетическо развитие “.
Видове детски занимания:игрови, комуникативни, визуални, когнитивни изследвания, двигателни.
Възможни постижения на детето:има представа за законите на природата, природни ресурсиЗемен и екологичен баланс в природата; знае как да установява причинно-следствени връзки между природен феноменаргументиране на вашето мнение; рисува дърво самостоятелно с помощта на палитра; адекватно оценява работата на приятелите и я сравнява със собствената си работа.
Материали и оборудване:картинки с изображението на планетата Земя, дървета, хербарий, ножици, моливи, цветна хартия, лепило, четки, шаблони от дъбови листове, листове А4. 1. Уводна думавъзпитател.
възпитател:„За мен природата е огън, вода, камък, растения, животни — всичко това са части от едно счупено едно същество, натрупващо сила, за да събере цялата природа в единство“ – така пише М. Пришвин. Всяка пролет в различните страни на планетата планетите празнуват два пъти един много разбираем празник - Международен ден на Земята.
2. Разговор за "Денят на Земята"
възпитател:За първи път Денят на Земята се празнува на 21 март, смята се, че на този ден пролетно равноденствиеима обновяване на природата. Според установената традиция в различните страни в Деня на Земята е прието да се бие Камбаната на мира.
Този звук трябва да призова всички жители на Земята, поне за този момент, да помислят за опазването на красотата на нашата планета. В крайна сметка бъдещето на нашите деца и нашата планета като цяло зависи от нас сега. Интересен факт е, че тази камбана е отлята от монети, дарени от деца на шестдесет страни от цял ​​свят. В него бяха слети и ордени, медали и други отличителни знаци от различни страни. На Камбаната има надпис: „Да живее всеобщият мир в целия свят“.
Но сега за планетата проблемите с околната среда са не по-малко опасни, затова Международният ден на Земята се чества на 22 април.
Той подчертава, че уважението към нашата планета е работа на всички хора на Земята, защото планетата Земя е общ дом, източник на живот.
Отгатнете гатанката:
Обитава моретата и реките, но често лети в небето,
И когато й омръзне да лете, тя отново пада на земята. (вода)
Възпитател: За какво е водата?
деца:Водата е необходима за пиене, измиване на ръцете, поливане на цветя, дървета!
възпитател:Така е, но има ли много вода на планетата!
деца:да.
възпитател:Изглежда, че водите на планетата са много океани, моретата покриват повече от половината от планетата. Но нека си спомним каква вода има в океаните и моретата?
деца:солено.
възпитател:Каква вода пием?
деца:безвкусно!
възпитател:Точно така! Човекът, животните, растенията се нуждаят от прясна вода. А прясна вода, подходящ за пиене, е малък на Земята, става все по-малко. Кой според теб е виновен?
деца:Хора! Изхвърлят боклука в реки и езера, фабрики хвърлят отпадъци във водата!
възпитател:За съжаление си прав. Растенията и животните умират във водата, замърсена от отпадъчни води от фабрики, фабрики и домове. Замърсяването с нефтопродукти носи голяма вреда на водните обекти. Те убиват риби, птици и други животни. Хайде да изиграем една игра с теб"
Има точно човешко наблюдение: ние забелязваме въздуха, когато започне да е оскъден. За да направим този израз напълно точен, би било необходимо да използваме думата „ценя“ вместо думата „забележете“. Наистина, ние не ценим въздуха и не мислим за него, докато дишаме нормално и безпрепятствено. Момчета, нека поемем дълбоко въздух и да издишаме заедно с вас. Благодарение на какво вътрешен органдишаме ли
деца:Благодарение на белите дробове!
възпитател:Точно така! Хора, какво мислите белодробна планетаЗемя?
деца:Гора! Това са белите дробове на Земята!
възпитател:Точно така! Какви гори има?
деца:Има широколистни, иглолистни и смесени гори!
възпитател:А сега, момчета, да си починем!
3. Fizminutka "Заедно минаваме през гората"
Вървим заедно през гората
Не бързаме, не изоставаме.
Тук излизаме на поляната. (Ходи на място.)
Хиляда цветя наоколо! (Разтягане - ръце встрани.)
Ето лайка, метличина,
Белия дроб, каша, детелина.
Килимът се разстила
И дясно, и ляво. (Наведете се и докоснете левия си крак дясна ръка, след това обратно - десен крак с лява ръка.)
Ръцете бяха протегнати към небето,
Гръбначният стълб беше опънат. (Разтягане - ръцете нагоре.)
Всички имахме време за почивка
И те седнаха отново. (Децата сядат.)
4. Дидактическа игра"Чие лист"
възпитател:Деца, сега ще играем играта „Чие листо“. Ще покажа лист от дърво, а ти ще ми кажеш чие е то.
(Учителят показва листата на дърветата: клен, бреза, офика, круша, дъб, бряст, люляк), а децата отговарят.
5. Игра "Всичко за теб"
Педагог: Слушайте заданието и ги изпълнете, ако е необходимо:
Ако не берете цветя, докато се разхождате по поляната, махнете с ръка.
Ако поливате цветя у дома, пляскайте с ръце.
Ако затворите крана, когато си миете зъбите, изправете се.
Ако изключите светлината при излизане от стаята, ще скочите няколко пъти.
Ако сте съгласни да пестите вода, затворете очи.
Ако правите хранилки с родителите си през зимата и слагате в тях зърно и трохи от хляб, тропнете.
Ако правите къщичка за птици с баща си през пролетта, усмихнете се.
Ако боравите с хартията спретнато и не я губите, плеснете с ръце.
Ако вие и вашите родители засадихте дърво, тропнете.
6. Гимнастика с пръсти"Вятър, вятър, бриз"
Вятърът вървеше през гората, (Детето извършва плавни вълнообразни движения с дланите си).
Вятърът преброи листата: (Детето огъва пръст по един, започвайки с палеца).
Ето един дъб,
Ето един клен
Тук - офика, издълбана,
Тук - от бреза, златна.
Тук - последна страницаот трепетликата
Вятърът хвърли на пътеката. (Детето вдига ръцете си нагоре и след това леко спуска дланите си върху масата или коленете).
7. Приложение "Дърво"
Възпитател: Момчета, нека създадем своя собствена малка гора... Първо изрязваме ствола на дървото и го залепваме в средата върху лист хартия. Сега вземаме моливи и шаблон за дъбови листа, кръгваме и изрязваме няколко листа и след това ги залепваме върху лист хартия, за да направим корона за дървото.
8. Резултатът от урока.
Възпитател: Момчета, помислете за всички занаяти и изберете най-изразителните и най-точните. Обяснете избора си.